TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-01-07 - 2008-01-13

Тамилските тигри сакаат примирје

А1 - 10.01.2008

Бунтовниците од организацијата Тигри за ослободување на Тамилскиот илам денеска соопштија дека се подготвени на примирје со властите во Коломбо и се заложија за продолжување на норвешката посредничка мировна мисија. „Организацијата Ослободителни тигри на Тамилскиот илам сака да соопшти дека и во ...

Убиен министерот за градежништво

Време

Убиени 44 бунтовници во Шри Ланка

Макфакс

Министер во Владата на Шри Ланка загина во бомбашки напад

Канал5

Бомбардирани позициите на лидерите на тамилските тигри

Макфакс
5 поврзани вести »

Прилепската болница доби шест нови дијализери

Дневник - 12.01.2008

Шест нови дијализери добија бубрежно болните од Прилеп. Пациентите што досега патуваа на дијализа во Струга во иднина таа услуга ќе ја добиваат во прилепската болница. - Од шесте дијализери, два се комплетно нови и ги добивме од Министерството за здравство.

Шест нови апарати за дијализа во прилепската болница

Вест

Болните на дијализа повторно останаа без транспорт

А1

Прилепската болница доби 6 апарати за дијализа

Канал5

Се онесвестува по дијализа, а не и следува туѓа нега

Вест
5 поврзани вести »

Хамилтон задоволен од новиот болид

А1 - 11.01.2008

Возачот во Формула 1, Луис Хамилтон е задоволен од резултатите кои ги постигна во вчерашната проба на новиот болид на Мекларен. Младиот Англичанец го забележа најдоброто време од една минута и 19,132 секунди во 103 кругови, со возилото МП4-23. Ова беше негово прво возење во 2008 година.

Мекларен го претстави роденденскиот подарок на Хамилтон

Дневник

Британецот си ја зголеми заработката

Дневник

Хамилтон ја брка титулата

Вечер Прес

Мекларен му нуди богатство на Хамилтон

Утрински
5 поврзани вести »

Промовирана книгата „Петка“ во издание на „Стотројка“

Дневник - 10.01.2008

Збирката од пет раскази „Петка“, на авторот Благоја Бошковски-Буцко, беше промовирана завчера во арт-кафето „Мала станица“ во Скопје. Книгата е првата белетристичка објава на Здружението за културна иницијатива - „Стотројка“.

„Стотројка“ ја издаде книгата „Петка“ од Благоја Бошковски

Утрински

"Стотројка" издаде книга

Вест

Промоција на „Петка“ од Благоја Бошковски

Време

Промоција на Петка од Буцко

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Осма жртва на студот во Бугарија

Дневник - 08.01.2008

Студениот бран во Бугарија ја однесе и осмата жртва, иако состојбата на патиштата почна да се нормализира, а температурите да растат. Телото на 64-годишен чувар е пронајдено во саботата на подрачјето на градот Пазарџик, на југот на Бугарија, а претходно од студ починаа седум лица.

Студот и мразот блокираа се!

Вечер Прес

Вонредна состојба поради студот во Бугарија

А1

Бугарија и Унгарија парализирани од студениот бран

Канал5

Вонредна состојба и затворени училишта поради студот во Бугарија

Макфакс
5 поврзани вести »

Осумдесетгодишен ресенец го фати лажниот Арап

Вест - 10.01.2008

УАПСЕНИ ИЗМАМНИЦИ Осумдесетгодишен маж од Ресен го фати лажниот Арап, кој, заедно со уште еден скопјанец, за неколку месеци извршија серија измами во поголемите градови во државава. Тој се претставувал се како возач кој, наводно, предизвикал сообраќајка и барајќи пари од граѓани под изговор дека ...

Лажни Арапи од Скопје уапсени на дело во Ресен

Дневник

Се обиделе вторпат да измамат ист човек

Утрински

Измамници се изгореле од поранешна жртва

Време

Фатени измамници

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Светски берзи

Капитал - 11.01.2008

Светски берзи Цената на златото и нафтата рушта рекорди Политичките немири во Пакистан, слабеењето на американскиот долар и растот на ценатата на нафтата придонесоа за скок на цената на златото на рекордно ниво во првиот ден од тргувањето во новата година.

Цената на нафтата продолжи да расте во Азија

Канал5

Цената на нафтата ќе падне во април

Дневник

Цената на нафтата ја достигна магичната граница

Утрински

Дупки на патишта и потенка половина

Дневник
5 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ токми ревизија на законите донесени со Бадентер

Дневник - 11.01.2008

ВМРО-ДПМНЕ размислува да поведе иницијатива за ревизија на законите донесени со Бадентерово мнозинство. Таму велат дека некои од законите донесени од претходната власт не требало да се гласаат со двојно мнозинство. Најавата за можна ревизија на законите дојде откако во Собранието власта ...

Можна ревизија на Бадентеровите закони

Време

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ повторно се скараа за Бадентер

А1

Ревидирање на бадентерова листа

Канал5

Бадентер повторно ги комплицира односите во парламентот

Канал5
5 поврзани вести »

40 загинати во пожар во Јужна Кореја

А1 - 08.01.2008

Четириесет лица загинаа во пожарот, кој избувна вчера во склад во градот Ичеон, 60 километри од јужнокорејскиот главен град Сеул, јавија светските агенции. Повеќето од загинатите животот го загубиле поради задушување со отровен гас, соопштија локалните власти.

Во пожар во Јужна Кореја 40 загинати

Канал5

Дваесет и двајца загинати во пожар во Сеул

А1

Најмалку 40 загинати во пожар во магацин во Јужна Кореја

Макфакс

Најмалку 30 загинати во пожар во Јужна Кореја

Макфакс
5 поврзани вести »

Бил Гејтс целосно ќе го напушти „Мајкрософт“ до јули годинава

Утрински - 12.01.2008

ВАШИНГТОН - Бил Гејтс, соосновач на „Мајкрософт“, кој на 13 јануари 2006 година се збогува со секојдневната работа во својата корпорација за да и' се посвети на хуманитарната работа, до јули годинава планира целосно да ја напушти компанијата.

Бил Гејтс ќе го напушти „Мајкрософт“ до јули 2008-ма

А1

Бил Гејтс оди во пензија

Време

Бил Геjтс излегува од Мајкрософт

Вечер Прес

Не очекува време на дигитални сензори

Време
5 поврзани вести »