TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-06-09 - 2008-06-15

ДИК: Одѕивот на гласачите до 10 часот е 12,40%

А1 - 15.06.2008

Државната изборна комисија на прес-конференција соопшти дека до 10 часот на местата каде што денеска се прегласува на гласање излегле 17.867 гласачи, односно излезноста е 12,40%. Добиени се податоци од 165 од вкупно 187 избирачки места каде што се прегласува и каде што вкупно право на глас имаат ...

ДИК: Одзивот до 17 часот е 43,22%

А1

ДПА обвини за 35.000 украдени гласови

А1

ДУИ објави победа

А1

Силно полициско обезбедување на избирачките места

А1

А1 А1 А1 А1 А1 Канал5 Канал5 Канал5

89 поврзани вести »

Нимиц ќе излезе со нов предлог

А1 - 15.06.2008

Медијаторот Метју Нимиц ќе излезе со нов предлог за име при неговата посета на Скопје и Атина која се очекува да се случи кон крајот на овој месец, изјавуваат западни дипломати за „Елефтерос типос“. Не сакаат да лицитираат со новото име кое го носи Нимиц во својата актовка, но велат дека тоа ќе ...

Посматрач кај Нимиц

Утрински

Грција уценува во Њујорк

Дневник

Нимиц доаѓа на Балканот да ги раздвижи преговорите

Утрински

Преговорите за името продолжуваат

Вест

Канал5 Вечер Прес А1 Канал5 Време Канал5 А1 А1

33 поврзани вести »

Тренковски: Ќе се стабилизира цената на нафтата

А1 - 14.06.2008

„ Мислам дека цената на нафтата во периодот што доаѓа ќе се стабилизира и ќе падне можеби и помалку од 100 долари “, изјави во интервју за А1 Јанко Тренковски, економски аналитичар. Има ли цената на нафтата лимит? Мое мислење е дека лимит дефинитивно има и според некои констатации од врвни ...

Г8: Светската економија загрозена од цената на нафтата и храната

А1

Цветковиќ: Може да се интервенира во намалување на нафтата

А1

Нафтата притиска врз цената на струјата и парното

А1

Нафтени шокови и последици

Утрински

Дневник Канал5 Вечер Прес А1 А1 Канал5 Време А1

33 поврзани вести »

Косовскиот Устав стапува во сила

А1 - 15.06.2008

Точно напладне косовскиот претседател Фатмир Сејдиу официјално го објави стапувањето на сила на Уставот на Косово, кој Парламентот го усвои на почетокот на април годинава. „Ова е историски момент за Косово. Усвојувањето на Уставот на земјата е најважниот акт по прогласувањето на независноста, која ...

Новиот косовскиот устав денеска стапи на сила

Канал5

Самарџиќ: Косовскиот устав неприфатлив за Србија

А1

Косовската војска ќе биде мултиетничка и лесно вооружена

Дневник

Разместување на ЕУЛЕКС

Вечер Прес

Канал5 А1 Дневник Канал5 Канал5 Вечер Прес А1 Вест

28 поврзани вести »

Буш во дводневна посета на Лондон

А1 - 15.06.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш, кој се наоѓа на проштална турнеја низ Европа, денеска пристигна во Лондон, каде, како што се очекува, ќе разговара со британските официјални претставници во врска со намалување на бројот на војниците во Ирак, за иранското нуклеарно прашање и за економската ...

Лора и Џена Буш најчитани во САД

Дневник

Буш се сретна со папата во Ватикан

А1

Буш во Германија побара санкции за Иран

Утрински

Западен Балкан напредува

Време

Време Вечер Прес А1 Дневник Канал5 Канал5 Утрински Вечер Прес

24 поврзани вести »

"Бегалка" апсолутен победник на "Чернодрински"

Вест - 14.06.2008

ЗАВРШИ МАКЕДОНСКИОТ ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ ВО ПРИЛЕП Претставата на Штипскиот театар освои шест награди, три доби "Женички" на Турскиот театар, а овој пат МНТ и Драмски не добија ништо Претставата "Бегалка" на Народниот театар од Штип е најдобрата претстава на 43.

Фестивалот да стане провокација за театрите

Дневник

Гран-при за „Бегалка“ на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Утрински

Штипската „Бегалка“ собра половина од наградите

Време

„Бегалка“ е победник на „Војдан Чернодрински“

А1

Дневник Време Канал5 Вечер Прес Дневник Вест Вечер Прес Дневник

21 поврзани вести »

Иднината на проширувањето на ЕУ по ирското „НЕ“ засега неизвесна

Канал5 - 15.06.2008

Негативниот исход на ирскиот референдум за Лисабонскиот договор, утре ќе биде топ тема на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург. Негативниот исход на ирскиот референдум за Лисабонскиот договор, утре ќе биде топ тема на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ ...

Можно е запирање на проширувањето на ЕУ

А1

Ирско "не" за реформата на ЕУ

Вест

Ирско „не“ за нова Европа

Дневник

ЕУ: Да продолжи ратификација на Лисабонскиот договор

Канал5

Утрински Канал5 Канал5 Вечер Прес А1 Канал5 Канал5 Утрински

20 поврзани вести »

Марковиќ победник на „Мерцедес Опен“

А1 - 15.06.2008

Саша Марковиќ е победник на третиот по ред фјучерс „Мерцедес Опен 2008“, што се играше на терените на ТК Југ во Скопје. 19-ет годишната босанска надеж во финалето на 10.000 долари вредниот турнир го совлада петтиот носител Холанѓанецот Барт Бекс со 6:4 и 6:3 во сетови.

Магдинчев и Русевски во полуфиналето во Софија

Утрински

Русевски и Магдинчев се пласираа во финалето во двојки во Софија

А1

Димитар Грабуловски во четврт-финале

Време

Русевски и Магдинчев во полуфиналето во Софија

А1

Време Утрински Време Вест Утрински А1 Утрински Утрински

20 поврзани вести »

Ракометарите ги одбранија осумте гола со Исланд

А1 - 15.06.2008

Исланд - Македонија 30:24. Сладок пораз во Рејкјавик, загубивме но ги одбранивме осумте гола позитива од Скопје, па нашите најдобри ракометари по девет години се враќаат на големите настани. Четврта среќа против фамозниот Исланд, овојпат бараж пречката прескокната за пласман на мундијалот во ...

Ракометарите во Исланд со историска шанса

А1

Сега или никогаш

Вест

Против Исланд со ладна глава и стрплива игра

Дневник

Исландски испит на зрелоста за ракометарите

Утрински

Вечер Прес А1 А1 Време Вест Дневник Утрински Вечер Прес

19 поврзани вести »

Обама: Македонија да престане да ја прекршува Времената спогодба

А1 - 14.06.2008

БЈРМ да престане да ја прекршува Времената спогодба склучена со Грција, да ги сопре непријателските активности или пропаганда и да соработува со Грција за да се постигне заедничката цел на САД и ОН, изнаоѓање на заемно прифатливо име.

Крај на ерата на Клинтонови

Дневник

Барак Обама отворено смета на гласовите на бројната и влијателна грчката заедница во Америка

Канал5

Анкета: Обама со предност пред МекКејн

А1

Кои се кандидатките за американска прва дама

Утрински

Дневник Капитал Капитал Утрински Дневник Вечер Прес А1 Канал5

17 поврзани вести »