TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-06-09 - 2008-06-15

Македонци протестираа со метли

Вест - 11.06.2008

"МЕТЛАРСКО ВОСТАНИЕ" ПРЕД ГРЧКАТА КАНЦЕЛАРИЈА ВО СКОПЈЕ Околу 15-ина членови на невладината организација "Македонска цивилизација и иднина" (МЦИ) вчера, во знак на протест, ја метеа улицата во непосредна близина на грчката канцеларија за врски во Скопје.

Златна метла за грчката амбасадорка

Дневник

„Метларско востание“ пред грчката Канцеларија за врски во Скопје

Утрински

Златна метла за амбадасорката Пападопулу

Вечер Прес

“Метларско востание“ пред грчката амбасада

Канал5

Време

6 поврзани вести »

Западен Балкан здружено бара инвеститори

Време - 13.06.2008

ПОЧНУВА ПРОЕКТОТ „ПАРТНЕРИ 2“ Развивање поволна бизнис-клима за привлекување странски директни инвестиции во земјите од Западен Балкан е целта на проектот „Партнери 2“ што следните 18 месеци координирано ќе го спроведуваат Македонија, Албанија, БиХ, Хрватска, Србија и Црна Гора.

Недостигот од струја итно да се реши

Дневник

Почнува регионалниот проект „Партнери 2“

Канал5

Западен Балкан треба да побрза во ЕУ

Време

Има прогрес во економиите на земјите од западен Балкан

Канал5

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Извлечени живи уште 24 рудари, а по 12 се' уште се трага

Утрински - 11.06.2008

Рударите извршувале работи на подобрување на безбедноста кога во неделата се случи експлозијата КИЕВ - Повеќето од затрупаните рудари по експлозијата на гас во рудник во Украина се пронајдени живи, изјавија официјални лица. Вкупно 24 рудари се извлечени и се згрижени во болница со изгореници и ...

Рударите преживеале на длабочина од 1.000 метри

Дневник

Спасени 23 рудари, по 13 се трага

Вест

Спасувачите се борат за извлекување на 35 рудари во Украина

Утрински

Повеќе од 40 рудари се исчезнати

Време

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Уапсен макро од Гевгелија

Дневник - 12.06.2008

Гевгеличанецот И.П. (32) и неговата невенчана сопруга С.М. (21) од струмичкото село Куклиш се осомничени дека принудувале малолетнички на проституција, соопшти МВР. Случаите во полиција биле пријавени од родителите на двете девојчиња што биле сексуално експлоатирани од осомничениот.

Макро од Гевгелија принудувал на секс малолетни девојчиња

Утрински

Терал девојчиња на проституција

Време

Кафеанџија принудувал девојчиња на проституција

Вест

Макро нудел малолетни девојки за 50 евра

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Кокаинот пренесен во депото на скопска „единица“

Утрински - 14.06.2008

Скопскиот Кривичен суд во четвртокот беше блокиран од силни специјални полициски единици. Речиси сите приоди кон Основниот суд Скопје 1 беа блокирани, а полициски специјалци можеа да се забележат и по катовите на зградата. Како што се дознава неофицијално, причина поради која била повикана ...

Битолчанец ќе умрел за 300 евра,шверцувајќи кокаин во стомак

Дневник

Властите во Панама запленија 6 тони кокаин

Канал5

Новите балкански „наркобосови“

Време

Во Копар запленети 381 килограм кокаин

Канал5

Макфакс

6 поврзани вести »

Ретроспектива на Франговски

Време - 12.06.2008

„МАЛА СТАНИЦА“ Голема ретроспективна изложба на македонскиот уметник Нове Франговски, која опфаќа повеќе од 150 дела создадени од раното детство на уметникот, па се до денес, ќе биде отворена вечерва во мултимедијалниот центар „Мала станица“ од 21 часот.

Фигурацијата ја напуштив поради војната

Дневник

50 години творештво на Нове Франговски

Вест

Ретроспективна изложба на Нове Франговски

Утрински

Ретроспектива на творештвото на Нове Франговски

Дневник

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Командант Бреза со „калашников“ крадел гласачки материјали

Утрински - 11.06.2008

Командант Бреза и негови петмина вооружени пријатели со закани упаднале во училиштето во селото Малинa Маалa Јулијана Кимовска Хамди Бајрамовски од скопското село Брест, познат како командант Бреза, вооружен со автоматско оружје ноќта пред изборите ги украл гласачките материјали од изборното место ...

И командант Бреза полнел кутии

Дневник

Командант Бреза крадел гласачки кутии

Вест

Кривични пријави за групата на командант Бреза

Вечер Прес

Командант Бреза го попречувал изборниот процес

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Од понеделник прскање против комарци од земја

Вест - 14.06.2008

Градските власти најавуваат дека в понеделник ќе продолжат со акцијата за прскање против комарци, која беше прекината поради лошото време. Авиопрскањето беше извршено минатиот викенд, а сега против комарци ќе се прска од земја.

Ќе се прска против комарци од земја

Утрински

Одложено прскањето против комарци од земја

Вест

Дождот го одложи уништувањето на комарците

Утрински

Одложено прскањето против комарци од земја

Време

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Аеродромци се противат на изградба на станбено-деловен објект

Утрински - 14.06.2008

Граѓаните и општинарите одржале средба на која бил постигнат компромис Станарите од зградите на улиците „Владимир Комаров“ и „Ангел Димовски“ од населбата Аеродром се противат на планираната изградба на станбено-деловен објект на аголот меѓу булеварот „Јане Сандански“ и улицата „Владимир Комаров“.

Ќе искасапат парк за нови згради

Вест

Жителите на Стар Аеродром не сакаат нови згради

Вечер Прес

Граѓаните против градба на зелена површина

Време

Протест во Аеродром против изградба на нова зграда

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Машки труп пронајден во рударско окно

Утрински - 10.06.2008

ПРИЛЕП - Телото на 78-годишниот Цветан Стојаноски од мариовското село Чаниште е пронајдено завчера во рударско окно полно со вода, а до телото на старецот имало шише со етиол. Жителите на Чаниште најпрвин веруваа дека удавениот човек во рударската јама е друг нивен соселанец, 50-годишниот Тодор ...

Мртов маж во рударско окно со вода

Вест

Мариовец се удавил во јама

Време

Пронајден мртов маж во рудник

Дневник

Најден мртов маж во јама

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »