TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-07-21 - 2008-07-27

Сиромашен народ - успешна влада!

Утрински - 25.07.2008

Може Владата и понатаму да не' убедува дека со нејзините мерки и напорната работа веќе се подобрил животниот стандард на граѓаните. Можат владините министри и понатаму да се гордеат со своите проекти кои, според нив, ја направиле Македонија подобро и побогато место за живеење.

Светска банка: Сиромаштијата раширена во Македонија

А1

Сиромаштијата и невработеноста одат рака под рака

Утрински

Светска банка- Сиромаштијата е раширена во Македонија

Утрински

Катсу: Македонија има голема невработеност

Н.Македонија

Дневник Нетпрес Нетпрес Вечер Прес Макфакс Н.Македонија

11 поврзани вести »

„Засекогаш љубов“ и „Филип Втори“ на фестивалот во Стоби

Утрински - 26.07.2008

„Засекогаш љубов“ и „Филип Втори“ на фестивалот во Стоби На Меѓународниот фестивал на античка драма „Стоби 2008“, вечерва ќе бидат изведени двете претстави - „За секогаш љубов“ во режија на Тихомир Стојановски, а во продукција на Културниот центар „Скрб и утеха“ од Скопје и Велешкиот театар, со ...

Впечатлив почеток на фестивалот на античка драма во Стоби со настап на рускиот ансамбл „Город“

Канал5

Започнува Фестивалот на античка драма „Стоби 2008”

Макфакс

Почнува фестивалот на античка драма „Стоби 2008“

А1

Почнува Меѓународниот фестивал на античка драма

Време

Вест Утрински Н.Македонија Нетпрес Вечер Прес Дневник

11 поврзани вести »

Бомбардер „Б-52“ се урна на островот Гуам

Утрински - 23.07.2008

Бомбардер „Б-52“ се урна на островот Гуам ХОНОЛУЛУ – Авион-бомбардер „Б-52“ на воздухопловните сили се урна на островот Гуам, при што загинаа најмалку двајца воздухопловци, и започна интензивна потрага по океанот по другите четворица членови на екипажот, јавија воени извори.

Две лица загина при уривање на американски бомбардер Б-52

Канал5

Се урна „Б-52“

Дневник

Двајца загинаа при уривање на американскиот авион

Кирилица

ДВЕ ЛИЦА ЗАГИНА ПРИ УРИВАЊЕ НА АМЕРИКАНСКИ БОМБАРДЕР Б-52

Сител

А1 Канал5 Нетпрес Сител Кирилица Вечер Прес

11 поврзани вести »

Нема допис дека Панама ќе ни се обраќа со БЈРМ?!

Утрински - 25.07.2008

Останува нејасно што соопштил амбасадорот, кој, барем според името Фотис-Такис, има некаква врска или потекло од Грција Нема известување од панамската влада адресирано до македонските власти во кое оваа земја информира дека во иднина во односите со Република Македонија ќе го користи привременото ...

За Панама остануваме Македонија

Дневник

Панама го смени ставот за уставното име на Македонија

Макфакс

Панама се пишмани за уставното име

Дневник

Грција останува присутна во преговорите за името со конструктивен дух

Канал5

Сител Вечер Прес

7 поврзани вести »

Продавачка на билети ставила в џеб 140.000 денари

Утрински - 24.07.2008

Продавачка на билети ставила в џеб 140.000 денари Продавачка во билетарница на автобуска станица во Велес присвоила над 140.000 денари од продажбата на билети. Според МВР, велешанката О.Т.

Парите за билети ги ставала вџеб

Дневник

Билетарка го зела прометот

Време

Кривична за билетарка од Велес

Вест

Билетите продадени, пари нема

Н.Македонија

Нетпрес Вечер Прес

7 поврзани вести »

Откриена банда која крадела злато од дуќани во Гостивар

Утрински - 26.07.2008

Откриена банда која крадела злато од дуќани во Гостивар ГОСТИВАР - Гостиварската полиција вчера откри тричлена банда која завчера од златарскиот дуќан „Мендим“ во Гостивар успеала да украде четири златни синџири. Во моментот кога сопственикот М.М. им ги покажувал златните предмети, Д.С.

Тројца Срби ограбиле златарски дуќан

Време

Срби краделе накит додека газдите ги услужувале

Вест

Српска „екипа“ крадела златен накит во Македонија

Н.Македонија

Српски државјани ограбиле златар

Дневник

Кирилица Нетпрес

7 поврзани вести »

Притвор за кумановците што го претепаа зетот од сестра

Вест - 26.07.2008

Истражен судија им одреди по 30 дена притвор на браќата З.И. (26) и М.И. (21) од кумановското село Опае, кои пред три дена го претепаа нивниот зет од сестра М.С. (33) од село Чајлане, Скопје.

Двајца браќа го претепале зетот

Време

Браќа претепале зет од сестра

Вест

Браќа од Опае го претепале зетот

Утрински

Зете, мили зете

Н.Македонија

Нетпрес Вечер Прес

7 поврзани вести »

Пиштолџија од Ласкарци се погодил во стомакот

Утрински - 23.07.2008

Пиштолџија од Ласкарци се погодил во стомакот Дваесет и едногодишно момче од скопското село Ласкарци завчера се ранил со куршум во стомакот. Според МВР, Р.П. завчера околу 17,30 часот седел заедно со уште неколку соселани пред новата џамија во селото.

Момче се застрела со пиштол

Вест

Се фалел со пиштол и се ранил во стомак

Н.Македонија

Се саморанил фалејќисе сопиштол

Дневник

Се саморанил додека играл со пиштол

Нетпрес

Вечер Прес Време

7 поврзани вести »

Ираклидис сепак постои и дал интервју

Н.Македонија - 23.07.2008

Откако агенциите ја пренесоа веста дека „Грчкиот универзитетски професор Алексис Ираклидис“ ја критикува Атина за „македонското прашање“, во Грција се проширија шпекулациите дека неговите изјави се измислени и дека воопшто не постои такво негово интервју.

На дијаспората и се наполни срцето

Време

„Елефтеротипија“- Во Грција има околу 50.000 славомакедонци

Утрински

САД: Грција и Македонија ќе најдат брзо решение

А1

ГРЦИЈА ТРЕБА ДА ПРЕСТАНЕ ДА ГО НЕГИРА ПОСТОЕЊЕТО НА "СЛАВОМАКЕДОНЦИТЕ"

Сител

Нетпрес Макфакс

7 поврзани вести »

Скопјанец крадел бакарни макари од пруги

Утрински - 26.07.2008

Скопјанец крадел бакарни макари од пруги Скопјанец крадел бакарни макари од сигнализацијата на железнички пруги. Според МВР, С.Ц. (39) три пати украл бакарни макари и на „Македонски железници“ им предизвикал штета од 212 илјади денари.

Зависник крадел уреди за сигнализирање

Време

Крадел бакар од сигналните уреди на пругата

Вест

Познат деликвент крадел делови од пруга

Кирилица

Крадци на бакар ја соголеа железницата

Дневник

Нетпрес Вечер Прес

7 поврзани вести »