TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-08-04 - 2008-08-10

Средба Медведев - Путин за Јужна Осетија

А1 - 10.08.2008

Русија треба да направи се што е можно за да помогне во Јужна Осетија, рече рускиот претседател Дмитриј Медведев на средбата во Москва со премиерот Владимир Путин. „Главниот град Цхвинали и пограничните населени места практично се разурнати.

Грузија се повлекува од Јужна Осетија

BBC

Во судирите во Јужна Осетија загинале 92 Грузијци

А1

Руската армија ја освои Јужна Осетија

А1

Грузијците во паника се снабдуваат со храна

А1

А1 Телма Канал5 Канал5 Телма Кирилица Сител Сител

117 поврзани вести »

Истече рокот за потпишување на законите

А1 - 08.08.2008

Денеска истекува рокот што собранискиот спикер Вељановски му го даде на претседателот Црвенковски за потпишување на 55-те закони меѓу кои и законот за енергетика, експропријација, адвокатура. Црвенковски е на одмор, а Вељановски нема никакви надлежности било што да преземе.

Претседателот по одморот ќе се изјасни за спорните закони

Дневник

Бранко и Трајко на годишен одмор

Вест

Истекува рокот за потпишување на 6-те закони изгласани на 1–ви август

Канал5

Црвенковски ќе ја расчисти дилемата за законите по одморот

Утрински

Н.Македонија А1 Дневник Утрински Кирилица Сител Н.Македонија Н.Македонија

46 поврзани вести »

Архивирана жалбата на Тарчуловски

Време - 09.08.2008

Антонио Апостолски, адвокат на Јохан Тарчуловски, вчера ја предаде жалбата до Трибуналот во Хаг. Жалбата се однесува на првостепената пресуда на затворска казна од 12 години што судот му ја изрече на Тарчуловски на 10 јули.

Одбраната бара Јохан да биде ослободен

Н.Македонија

Одбраната на Тарчуловски денес ќе поднесе жалба

А1

Обжалена пресудата на Тарчуловски

А1

Денеска жалба до Хаг

Време

Вест Дневник Канал5 Канал5 Утрински Сител Кирилица Нетпрес

45 поврзани вести »

ДНЕВНИК: Мострите од „Лајф“, во кој се хранела Барбара, се' уште се испитуваат

Нетпрес - 09.08.2008

ДНЕВНИК: Мострите од „Лајф“, во кој се хранела Барбара, се' уште се испитуваат Државниот санитарен и здравствен инспекторат на Црна Гора се' уште не соопштува дали и какви бактерии се пронајдени во храната, работните површини и кај вработените во ресторанот „Лајф“ во Будва, каде што сега починатата ...

Мострите од „Лајф“, во кој се хранела Барбара, се' уште се испитуваат

Дневник

Мрачни судбини

Утрински

Во Котор ќерка ми ја лекуваа од слепо црево

Дневник

Инспектори ги нападнаа рестораните во Будва

Време

Утрински Нетпрес А1 А1 Време Време Вест Утрински

42 поврзани вести »

Грчки медиуми: Нимиц и САД очекуваат решение за името во септември

А1 - 10.08.2008

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски во интервју за грчкиот весник „Елефтеротипија“ вели дека е задоволен од одговорот на грчкиот премиер Костас Караманлис на писмото што му го упати претседателот на Владата на Македонија Никола Груевски, бидејќи со тоа прифатил дебата за барањата од ...

Додевски: Името е единствен предмет под мандат на Нимиц

А1

Грчки медиуми: Нимиц и САД очекуваат решение за името во септември

Канал5

Та неа: Не се очекуваат резултати од следниот круг преговори меѓу Атина и Скопје

Нетпрес

Груевски од Нимиц очекува подобар предлог за името

Канал5

Канал5 Дневник Дневник Време Вест Макфакс Кирилица Канал5

42 поврзани вести »

Протоѓер го потпиша указот за аболицијата

Дневник - 10.08.2008

Со писмото на Мартин Протоѓер, ВМРО-ДПМНЕ и' даде целосен легитимитет на одлуката за аболиција на Зоран Заев и го потпиша моралниот указ за нејзиното спроведување Ако до вчера имав макар и мала дилема дали аболицијата за струмичкиот градоначалник е морално оправдана (и покрај тоа што е законски ...

Преписки меѓу Протоѓер и Заев

А1

Заев да каже кој му се заканувал дека ќе го убие

Време

Владата и ВМРО-ДПМНЕ бараат Заев да го открие министерот што вршел притисок

Утрински

Протоѓер: "Кој ти се закануваше со кофа?"

Вест

Дневник Н.Македонија Време Вест Телма Телма Канал5 Утрински

37 поврзани вести »

Клинтон и Ширак го блокирале апсењето на Караџиќ

Кирилица - 10.08.2008

Флоренс Хартман , портпаролката на Хашкиот суд за време на обвинителката Карла дел Понте , за белградски „Блиц“ изјавила дека хашкото обвинителство неколку пати на САД им пренело точни информации за тоа каде се крие Радован Караџиќ , но ништо н ебило превземено.

САД не исплатиле парична награда за Караџиќ

Вест

Холбрук и Олбрајт да се појават како сведоци

Време

САД не исплатиле награда за апсењето на Караџиќ

Утрински

Караџиќ: Холбрук да се изјасни под заклетва пред Трибуналот

Н.Македонија

А1 Утрински Дневник Сител Нетпрес Макфакс Макфакс Нетпрес

51 поврзани вести »

Косово и ЕУЛЕКС?!

Дневник - 10.08.2008

Ситуацијата покажува дека внатре во ЕУ очигледна е поделеноста по прашањето за Косово со што се прават правни „акробации“, кои понатаму најверојатно ќе се одразат како на функционирањето на ЕУЛЕКС така и генерално во функционирањето на Косово Јуни донесе две очекувани случувања на Косово.

Адеми: Македонија ќе го признае Косово

Вечер Прес

Адеми: Македонија ќе го признае Косово

А1

Србија не се откажува од Косово

А1

СРБИЈА НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД КОСОВО

Телма

Макфакс Макфакс Нетпрес Макфакс Кирилица Вест Кирилица Нетпрес

46 поврзани вести »