TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-09-08 до 2008-09-14

Подарени 440 топки за основните училишта

Утрински - 12.09.2008

Подарени 440 топки за основните училишта Oсновните училишта во Општина Гази Баба добија 440 топки. Секое училиште во спортските сали ќе има по 10 нови топки за фудбал, 10 за кошарка, 10 за ракомет и 10 за одбојка.

Проблеми со кадрите направија пропусти во Гази Баба

Н.Македонија

Донација за поттик на младите да спортуваат

Н.Македонија

400 нови топки за општина Гази Баба

А1

440 спортски топки за основците од Гази Баба

Вест

Н.Македонија Вечер Дневник

8 поврзани вести »

Мекејн го прослави роденденот во Котор на јахтата на криминалец

Вечер - 14.09.2008

Џон Мекејн, американски претседателски кандидат на републиканците, 70-от роденден го прослави во Котор на јахтата на Рафаел Фолијери, криминалец кој неделава пред американскиот суд признал редица обвиненија за измама и перење пари.

Мистеријата и постојаноста на Обама

Утрински

И со Обама, Македонија не е сама

Време

Ден на примирје меѓу Обама и Мекејн

Време

Обама ги спореди противкандидатите со свињи и со смрдливи риби

Дневник

Утрински Н.Македонија Време Утрински Утрински Нетпрес Н.Македонија

12 поврзани вести »

Почнаа суштинските преговори за Кипар

Н.Македонија - 12.09.2008

Кипарскиот претседател Дмитрис Христофиас и лидерот на кипарските Турци Мехмет Али Талат вчера во Никозија го почнале суштинскиот дел од преговорите за повторно обединување на островот, кои почнаа пред една седница, јави МИА.

Кипарските водачи ја започнаа клучната фаза од мировните разговори

SETimes

Започнаа целосните разговори за Кипар

SETimes

Кипарските Грци сакаат федерација, а турската заедница - конфедерација

Нетпрес

Талат: Последна шанса за решавање на кипарското прашање

А1

Телма SETimes Макфакс А1 Телма Макфакс

11 поврзани вести »

Авторот на емисијата имал докази за аферата Патриа

А1 - 13.09.2008

Новинарот на финската телевизија YLE Магнус Берглун, на чија емисија словенечкиот премиер Јанез Јанша беше обвинет за корупција, изјави дека никогаш не би објавил толку тешки обвинувања ако нема докази и не би ја критикувал словенечката влада ако не постои слобода на говор, пренесува денеска ...

Јанша со најголема предност за претстојните избори

А1

Јанша води во анкетите за парламентарните избори

Кирилица

Јанша со најголема предност за престојните парламентарни избори

Макфакс

По скандалот „Патриа“ Парламентот го поддржа Јанез Јанша

А1

Дневник Кирилица А1 Макфакс Макфакс SETimes

11 поврзани вести »

Војниците на БиХ во Ирак се повлекуваат

Макфакс - 14.09.2008

Војниците на Босна и Херцеговина (БиХ) ќе се повлечат до крајот на годината од мировната мисија во Ирак. Ваков став во петокот изнесе амбасадорот на САД во БиХ Чарлс Инглиш, по проценките на американските власти чии војници ги предводат коалиционите сили за зачувување на мирот во државата .

Америка никогаш нема да прогласи победа во Ирак

Утрински

Буш враќа 8.000 војници од Ирак, засилување за Авганистан

А1

Буш планира повлекување на 8.000 војници

Време

Буш ќе го најави повлекувањето на околу 8.000 војници од Ирак

Утрински

Макфакс BBC Форум Канал5 Кирилица Нетпрес

11 поврзани вести »

Универзална сала ќе се модернизира

Време - 11.09.2008

Владата ќе инвестира во реконструкција на Универзалната сала во Скопје, најави премиерот Никола Груевски на презентацијата на идејниот проект. Салата ќе добие нов модерен изглед и функционалност по современи стандарди.

Универзална сала ќе се реконструира од јануари

Вест

Обновата на Универзална сала ќе стартува околу Нова година

Утрински

Универзалната сала ќе добие ново руво

Н.Македонија

Универзална ќе се обновува со владини пари

Дневник

Вечер Утрински

7 поврзани вести »

Одложена промоцијата на проектот за Матка

Вечер - 14.09.2008

Одложена промоцијата на проектот за Матка Промоција на проектот за заштита и ревитализација на кањонот Матка, како и манифестацијата "Ја сакам Матка", што требаше да се одржи вчера, е одложена поради лошите временски услови.

Пита и јогурт за сите што ја сакаат Матка

Време

Парче пита и бесплатен превоз до Матка

Вест

Ќе се заштитува биолошката разновидност на Матка

Утрински

Градот ќе ја штити Матка со хепенинг

Дневник

Н.Македонија Вечер

7 поврзани вести »

Албанска воена делегација во посета на Македонија

А1 - 11.09.2008

Висока воена делегација на Вооружените сили на Република Албанија, од денеска престојува во дводневна официјална посета на АРМ. Албанската делегација е предводена од началникот на ГШ на ВС на Албанија, бригаден генерал Максим Малај.

Албанска воена делегација во РМ

Кирилица

ВОЕНА ДЕЛЕГАЦИЈА ОД АЛБАНИЈА ВО ДВОДНЕВНА ПОСЕТА НА МАКЕДОНИЈА

Сител

Воена делегација од Албанија во посета на Македонија

Нетпрес

Малај оствари средба со Стојановски и Коњановски

Нетпрес

Макфакс Дневник

7 поврзани вести »