TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-09-22 - 2008-09-28

Нимиц работи на нов предлог за името

А1 - 28.09.2008

Специјалниот пратеник на ОН во спорот за името, размислува да ја откаже средбата со преговарачите Василакис, Димитров и Протоѓер, што беше најавена минатата недела во Њујорк. Состанокот кој требаше да се одржи во Женева или во Њујорк в четврток на 2.

Претседателот го кани премиерот утре на средба

Алсат-М

ЦРВЕНКОВСКИ: "СРЕДБА ИНИЦИРАВ ПРЕД ЧЕТИРИ ДЕНА, НО НЕ ДОБИВ ОДГОВОР"

Телма

ГРУЕВСКИ ОЧЕКУВА СРЕДБА СО ЦРВЕНКОВСКИ ЗА ЊУЈОРШКИТЕ РАЗГОВОРИ

Телма

Бан Ки-Мун и Бакојани разговарале и за спорот со името

Нетпрес

Нетпрес Сител Форум Нетпрес Сител Р.С.Европа Р.С.Европа Вечер Прес

203 поврзани вести »

Мисини на слобода, Џемаили во притвор

А1 - 28.09.2008

Мисини, кој е обвинет за запирање на вентилите од Липковската брана, за време на конфликтот 2001. година, е ослободен, а неговата патна исправа е задржана од страна на судот за да се оневозможи евентуално бегство. Мисини ветил дека редовно ќе се јавува на сите рочишта.

Мисина на слобода, Џемаили во притвор

А1

Џемаили одбива да оди во притвор

А1

Џемаили во притвор, Мисини ќе се брани од слобода

Канал5

СУДОТ РЕШИ ЏЕМАИЛИ ДА ОДИ ВО ПРИТВОР -

Телма

Канал5 Алсат-М Алсат-М Кирилица Сител Форум Вечер Прес А1

87 поврзани вести »

Пред три години ВМРО-ДПМНЕ остро го бранеше цензусот

Дневник - 27.09.2008

Укинувањето на цензусот за избор на претседател на државата во вториот круг гласање не е идеја на ВМРО-ДПМНЕ. Поранешната министерка за правда Мери Младеновска-Ѓорѓиевска потсетува дека ова решение, по препорака на ОБСЕ, било предложени при уставните измени во 2005 година, но тогаш ВМРО-ДПМНЕ, како ...

Груевски осамен за цензусот и за Изборниот закон

Утрински

Консензусот се плаќа со партиски ќефови

Време

ДНЕВНИК: Пред три години ВМРО-ДПМНЕ остро го бранеше цензусот

Нетпрес

Брцнувањето во Уставот ќе ја отвори Пандорината кутија

Н.Македонија

Н.Македонија Вест Утрински Време Н.Македонија BBC А1 BBC

52 поврзани вести »

Коштуница: Признавањето на Косово - услов за ЕУ

А1 - 27.09.2008

Признавањето на независноста на Косово би можело да биде поставено како услов за членство на Србија во Европската унија. Ова денеска во интервју за српските медиуми го изјави поранешниот српски премиер Воислав Коштуница. „Многу извори на европските функционери наведуваат на тоа.

Србија не' предупреди да не се изгориме со Косово

Дневник

На 3-ти октомври Црна Гора расправа за Косово

Алсат-М

Би било опасно Македонија и Црна Гора да го признаат Косово, смета Тадиќ

Нетпрес

Тадиќ од Њујорк си заминува како воздржан оптимист

Нетпрес

Макфакс Макфакс Н.Македонија А1 Време Алсат-М Нетпрес Кирилица

75 поврзани вести »

Грчките цариници го прекинаа штрајкот

Утрински - 27.09.2008

И вчера, по прекинот на штрајкот, имаше голема мешаница ГЕВГЕЛИЈА - Вчераутро во 7,30 часот грчките цариници го прекинаа штрајкот и ги кренаа рампите на трите гранични премини Богородица, Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница.

Нормализиран сообраќајот на границата со Грција

Н.Македонија

Грчките цариници ги кренаа рампите

А1

Грчките цариници го прекинаа штрајкот

Канал5

Грчките цариници го прекинаа штрајкот

Алсат-М

Телма Макфакс Нетпрес Кирилица А1 Утрински Дневник Канал5

44 поврзани вести »

Груевски: Нема посебен договор со ДУИ

А1 - 28.09.2008

Премиерот Никола Груевски вели дека состојбата во владината коалиција е стабилна по одземањето на пратеничките имунитети на двајца пратеници на ДУИ и одредувањето на мерка притвор за едниот од нив „Имаме коректни односи.

СДСМ - ВЛАДИНАТА КРИЗА СЕ РЕШАВА СО ПОЛИТИЧКИ ПАЗАРЕЊА

Телма

СДСМ: Кризата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се решава со политички пазар

Алсат-М

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ имаат добри односи

Алсат-М

СДСМ: Сведоци сме на нов септемвриски договор

Нетпрес

Канал5 Сител Н.Македонија А1 Канал5 Дневник Алсат-М Форум

42 поврзани вести »

Како известуваат американските медиуми

А1 - 28.09.2008

Американските медиуми се заљубени во демократскиот претседателски кандидат Барак Обама, вели неговиот републикански ривал Џон МекКејн. Па навистина, медиумите во Америка често ја покажуваат својата политичка наклонетост.

Обама со предност пред Мекејн по првата тв-дебата

Алсат-М

Обама го победил Меккејн на првиот ТВ дуел

Нетпрес

ОБАМА СО ПРЕДНОСТ ПРЕД МЕКЕЈН ПО ПРВАТА ТВ-ДЕБАТА

Сител

Обама подобар од Мекејн!

Вечер Прес

А1 Канал5 Утрински Време Алсат-М Канал5 Нетпрес Кирилица

42 поврзани вести »

„Господин Кармен“ најуспешна претстава на МОТ

Макфакс - 28.09.2008

„Господин Кармен“ е прогласена за најуспешна претстава на 33-тиот фестивал Млад отворен театар (МОТ), кој синоќа заврши во Скопје. Тричлената жири комисија ја одбра „Господин Кармен“ на Akhe Theatre од Русија, а во режија на Јана Марковна Тумина, во конкуренција на други осум претстави.

ПРЕТСТАВАТА „ГОСПОДИН КАРМЕН“ ПОБЕДНИК НА 33-ТИОТ ФЕСТИВАЛ МЛАД ОТВОРЕН ТЕАТАР

Сител

Претставата "Господин Кармен" победник на МОТ

Вечер Прес

Коза, или која е Силвија во Каиро

Вечер Прес

Ќе се формира градски театар за авангардата

Вест

Н.Македонија А1 Форум Вечер Прес Дневник Дневник Алсат-М Време

41 поврзани вести »

Средношколските напади во Финска биле поврзани

Утрински - 26.09.2008

Двајцата напаѓачи Саари и Аувинен ги извршиле подготовките и нападите на речиси идентичен начин ХЕЛСИНКИ - Финските иследници наведоа дека ја проучуваат можноста за поврзаност меѓу масакрот во колеџот и оној што се случи пред помалку од 12 месеци.

Двајцата ученици-убијци во Финска најверојатно се познавале

Н.Македонија

Двајцата убијци од финските училишта - поврзани

А1

Финска жали и размислува за нов закон за оружје

Вест

Во Финска и петнаесетгодишници можат да поседуваат оружје

Утрински

Алсат-М Дневник Време Макфакс Макфакс Нетпрес Н.Македонија А1

38 поврзани вести »