TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-01-21 - 2008-01-27

Роденденот на Тоше прогласен за Ден на хуманоста на Крушево

Утрински - 26.01.2008

Мајката Домника и таткото Никола немаа сила да се соочат со песната на Тоше без него МОНИКА ТАЛЕСКА Со балони и разгледници одбележан роденденот на Тоше во Битола Битола - Со песни, со балони и со разгледници со ликот на Тоше, „Малиот битолски Монмартр“ вчера го одбележа роденденот на најголемата ...

И денеска грст подароци за роденденот на Тоше Проески

Канал5

Илјадници свеќи за душата на ангелот

Дневник

Тоше има само ден на раѓање

Дневник

Непребол

Вест

Вечер Прес А1 Канал5 Вест Канал5 Канал5 Утрински Дневник

38 поврзани вести »

Различни ставови за енергетскиот договор Русија-Србија

А1 - 26.01.2008

Европските официјални претставници и поголем број српски аналитичари го одобруваат потпишувањето на енергетскиот договор меѓу Србија и Русија, додека САД стравуваат оти „снабдувањето на Европа со енергија Москва го претвора во полуга за политички притисок“.

Ефектите и последиците од изборите во Србија

Утрински

Русија и Србија потпишаа енергетски договор

Дневник

ЕУ ќе потпише привремен договор со Србија

Вест

„Гаспром“ ја презедe српската нафтена индустрија

Утрински

Вечер Прес А1 Канал5 Канал5 Дневник Утрински Вечер Прес А1

28 поврзани вести »

Запрено производството на јаглен во РЕК „Битола“

А1 - 27.01.2008

По активирањето на свлечиштето во јужниот дел на рудникот „Суводол“, од вчера во 18 часот е прекинато производството на јаглен во РЕК „Битола“. Околу 500.000 тони јаглен и јаловина се срушија врз транспортниот систем на истото место каде што се случи дефектот на 17 ноември, кога производството на ...

Одрон на 500.000 тони јаглен во рудникот Суводол го прекинаа дотурот на јаглен

Канал5

Инцидентите во рудникот можат да се избегнат, велат експертите, но не е така едноставно

Канал5

Не знам, не би можел во овој момент да кажам

Утрински

Македонија има две милијарди тони јаглен

Вечер Прес

А1 Дневник Канал5 Утрински Дневник Вечер Прес А1 Канал5

24 поврзани вести »

ОБСЕ ја продолжува соработката со Арачиново

Вечер Прес - 26.01.2008

Набљудувачите на ОБСЕ ќе продолжат да работат во Арачиново и покрај одлуката на општинските власти да ја прекинат соработкатата со нив и со МВР, изјави вчера Џорџо Радикати, шеф на Мисијата на ОБСЕ во Македонија. - Не го разбираме тој потег целосно, само ја нотиравме ситуацијата.

Принципиелна непринципиелност

Дневник

Арачиново ги скара градоначалниците на ДПА и на ДУИ

Дневник

Арачиново навидум мирно, селаните се закануваат со нова 2001 година

Утрински

ДУИ и ДПА се препукуваат локално

Вечер Прес

А1 Канал5 Дневник Вест Утрински Вечер Прес А1 А1

20 поврзани вести »

Нимиц си замина без решение за името

Дневник - 23.01.2008

Успешна рунда преговори ќе имаме кога еден ден ќе излезам и ќе речам„имаме договор“но очигледно не сме таму, изјави посредникот во спорот Проблемот со името остана нерешен, но кај двете страни во спорот има засилена желба тоа прашање да го остават зад себе, оцени посредникот во грчко-македонскиот ...

Нимиц: Успех е само конечно решение

Вест

Се зголемува дипломатската осаменост на Грција

Утрински

Нема рок, ама има Самит на НАТО

Вечер Прес

Нимиц против крајни рокови за решение

А1

Канал5 Утрински Дневник Канал5 Вест Канал5 Вечер Прес А1

20 поврзани вести »

Црните кутии од хеликоптерот ќе се преслушуваат во Русија

Утрински - 25.01.2008

Ваква одлука била донесена на вчерашната средба на Комисијата која ги утврдува причините за несреќата ДАНИЕЛА ТРПЧЕВСКА Црните кутии од хеликоптерот кој се урна кај Блаце, при што загинаа 11 македонски мировници, ќе се преслушуваат во Русија, каде што е произведено леталото.

Доказите за хеликоптерот на АРМ доставени до истрагата

Вест

Црните кутии ќе се слушаат во Русија

Вечер Прес

Кутиите од армискиот хеликоптер на анализа во Русија

А1

Сопругата на пилотот на Ми 17 бара да престанат обвинувањата

Канал5

Вест Дневник Утрински Вечер Прес А1 А1 Канал5 Дневник

20 поврзани вести »

Италијанците помагаат за развој на туризмот во мавровско

Канал5 - 27.01.2008

Најголемиот национален парк во Македонија е во Маврово – Ростуше. Во општината има вештачко езеро, природни планински езера, водопади, пештери, прекрасни предели за планинарење. Тука е и живописната долина на реката Радика. Но и покрај сите предуслови за развој на туризмот Маврово за жал останува ...

Скијачкиот центар во Маврово блокиран, туристите огорчени

Утрински

Блокирани приодите кон Маврово

Дневник

Блокиран приодот кон ски-центарот

Вечер Прес

Блокирани приодите кон Маврово

А1

Канал5 Утрински Канал5 Дневник Дневник Утрински Вечер Прес Вест

18 поврзани вести »

Со Србија дефинитивно во Скопје

Дневник - 25.01.2008

Испразнетото место од напаѓачот Илчо Наумоски ќе го пополни интернационалецот од средниот ред Игор Јанчевски Испразнетото место од напаѓачот Илчо Наумоски, во македонската фудбалска репрезентација за тест-средбата со Србија, ќе го пополни интернационалецот од средниот ред Игор Јанчевски.

Игор Јанчевски наместо Наумоски

Вест

Со Србија на "Градски"

Вест

Јанчевски пак во строј

Вечер Прес

Мечот со Србија ќе се игра на Градски

А1

Дневник Вест Утрински Вечер Прес А1 Утрински Дневник Вест

17 поврзани вести »

Независноста на Косово ќе биде прогласена на 17 февруари или 9 март

Канал5 - 26.01.2008

Брисел ги смета 17-ти февруари или 9-ти март за најповолни датуми за прогласување на независноста на Косово, објави приштинскиот весник ``Коха Диторе``. Според весникот, овие датуми се утврдени непосредно пред закажаните средби на советот на министрите за надворешни работи на ЕУ.

Словенија ќе го спроведе американскиот план за Косово

Дневник

Албанија апелира за итно признавање на Косово

Вест

ЕУ молчи за датумот за независност на Косово

Вест

Топи со 92 функционери на Косово

Дневник

Канал5 Канал5 А1 Утрински Дневник Утрински А1 Дневник

17 поврзани вести »

Добра недела за Македонија во Брисел

Утрински - 26.01.2008

Анализа СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА ЕУ и НАТО покажаа волја да отворат перспектива за Македонија, дали ќе ја искористиме Брисел - Членство во НАТО, прва реална најава за добивање датум за преговори со ЕУ, најава за можно укинување на визниот режим и пофалби место вообичаените критики – се неколкуте вести ...

За Британија спорот со името не е услов за НАТО

Вест

Британија нема да инсистира на решение за името до самитот на НАТО

Утрински

Притисокот на Грција за НАТО е критична точка

А1

Брисел ќе ни даде прецизни услови за зачленување

Дневник

Канал5 Утрински Канал5 Дневник Вест Вечер Прес А1 Дневник

17 поврзани вести »