TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-11-17 - 2008-11-23

Гасната турбина конечно тргна за Скопје

Утрински - 22.11.2008

Конвојот со дваесетина возила вчера помина седум километри. ДОЈРАН - По седумдневен престој во меѓуграничниот простор кај Стар Дојран, вчера изутрина околу девет часот стартуваше специјалниот превоз на гасната турбина за топланата „Скопје - Север“. Конвојот со дваесетина возила долг 500 метри вчера помина седум километри.

Големиот товар

Утрински

Тешкиот товар пролази

Време

Најголемиот товар продолжува да се транспортира

Нетпрес

Чудото од товар конечно тргна за Скопје

А1

Утрински Канал5 Време Нетпрес Р.С.Европа Вечер Прес А1 Време

31 поврзани вести »

Огромни падови на берзанскиот индекс

А1 - 22.11.2008

Мал промет проследен со огромни падови на берзанскиот индекс - вака изминаа четирите трговски дена. Четвртокот беше црн за македонската берза. Индексот падна за 7,8 проценти што е трет по ред најголем пад годинава. Во обид да се смири континуираниот пад на цените на акциите берзата воведе нови правила на тргување.

Берзата тоне забавено

Време

Воведени нови лимити на Берзата

А1

Нов потрес на Вол Стрит

А1

Берзата потона - тргувањето повторно ограничено

Утрински

Утрински Алсат-М Алсат-М Време Вест Телма Канал5 Макфакс

42 поврзани вести »

Тетово беше без струја поради нерешени имотноправни работи

Утрински - 21.11.2008

Тетово беше без струја поради нерешени имотноправни работи. Дотраената опрема на двата најстари високонапонски далновода е причината за испадите во електричното напојување, кои пред два дена го оставија Тетово и тетовскиот реон без струја цели 14 часа, соопшти вчера МЕПСО. „Двата најстари далновода во државата, се од 1957 година.

Грејна сезона со стискање палци

Време

МЕПСО: Шерифи со оружје спречуваат поправка на далноводите

Вест

МЕПСО нуди по 10 евра за квадрат за земјата на „локалните шерифи“

Дневник

Енергетската мрежа „паѓа“ од студот

Н.Македонија

А1 Канал5 Канал5 Дневник Дневник Дневник Време Канал5

42 поврзани вести »

Образованието од понеделник ќе штрајкува

А1 - 22.11.2008

Од понеделник нема да работат училиштата, во градинките нема да се одржува воспитна настава. Образованието се крена на штрајк. Одлуката на синдикатот за образование наука и култура е донесена пред неполн час. Десетици илјади ученици од почетокот на идната недека ќе останат ...

В понеделник генерален штрајк во образованието, науката и културата

Телма

Затворениците во Грција го прекинаа штрајкот со глад

Н.Македонија

Стојановски: Се надевам дека нема да дојде до штрајк

Вест

Штрајк на учителите

Време

Утрински Макфакс Н.Македонија А1 Дневник Дневник Вест Канал5

33 поврзани вести »

Бериша: Нема опасност од голема Албанија

А1 - 22.11.2008

Македонија е целосно подготвена да ги превземе сите одговорности како членка на НАТО, а потоа и на Европската унија. Ова го изјави албанскиот претседател Сали Бериша во Тирана, во интервју за А2 телевизија непосредно пред неговата посета на Македонија, што ќе се емитува вечерва. Според Бериша, “во таа насока изнаоѓање решение за спорот со Грција е најдобриот интерес за двете држави.

Бериша: Македонија е подготвена за во НАТО и ЕУ

Алсат-М

Груевски ги прима Бериша и Тачи

Телма

Груевски на одделни средби со Бериша и Хашим Тачи

Алсат-М

Средба Груевски - Бериша

Алсат-М

Телма Алсат-М Канал5 Алсат-М Алсат-М Форум Макфакс Макфакс

20 поврзани вести »

Македонија е задоволна од грчките реакции за Хаг

Утрински - 21.11.2008

Според Антонио Милошоски, Грција не ја оспорува надлежноста на судот во Хаг. Тамара Грнчароска. Македонската влада го цени тоа што грчките претставници во своите изјави ја признаваат полноважноста на Привремената спогодба, чиј дел е и членот 11, врз чија основа нашата земја поднесе тужба против Грција пред Меѓународниот суд за правда во Хаг, изјави вчера министерот за надворешни работи, Антонио ...

Наскоро нов преговарач за името

Н.Македонија

Пает: Македонија заслужува безвизен режим и членство во НАТО

Н.Македонија

Милошоски: Набрзо нов преговарач за името

А1

Милошоски: Тужбата во Хаг не се однесува на прашањето за името

Канал5

Канал5 Телма Алсат-М Канал5 Алсат-М Дневник Форум Кирилица

19 поврзани вести »

НСДП- Владата да бара резолуција и од ОН

Утрински - 20.11.2008

НСДП- Владата да бара резолуција и од ОН. НСДП оценува дека поднесената тужба од страна на Владата до Меѓународниот суд во Хаг и' оди во прилог на Грција, затоа што на тој начин само ќе се одолжува решавањето на спорот со името. Со тужбата се симнува проблемот со името на пониско ниво, затоа што се бара Грција во иднина да не ја крши Привремената спогодба, што не значи и гаранција за прием во ...

Битката за името треба да се извојува во ОН

Дневник

Владата блефира

Време

НСДП: Не тужба туку незадолжителна резолуција од ОН

Вест

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски, Петковски и Фрчкоски имаат ист став како Бакојани

Вест

Нетпрес Нетпрес Форум А1 Канал5 Телма Алсат-М Алсат-М

19 поврзани вести »

Нормализацијата е најдобриот пат

Утрински - 21.11.2008

Зоран Поповиќ , амбасадор на Србија во Македонија. Димитар Чулев Претседателот Тадиќ минатата недела испрати политичка порака до Скопје и до Подгорица да ги пополнат „испразнетите“ амбасадорски места во Белград. Дали постои такво расположение кај српските власти? Политичката порака и иницијативата на претседателот Тадиќ за нормализирање на односите со Македонија и со Црна Гора и за именување нови ...

Се топи мразот меѓу Македонија и Србија

Утрински

Тадиќ откажал учество на форумот во Охрид

Форум

Тадиќ најавен на формот во Охрид, но не дојде

Нетпрес

Тадиќ: Инсистираме на реализација на шесте точки

Нетпрес

Канал5 Сител Алфа Нетпрес Утрински Утрински Вечер Прес А1

18 поврзани вести »

Г.г. Стефан во Италија, а МВР го истражува случајот на „Изгрев“

Утрински - 21.11.2008

Поглаварот се' уште не ги информирал владиците за повторното купување на хотелот. Билјана Јовановска. СТРУГА - Архиепископот г.г. Стефан и натаму останува недостапен за каков било коментар за второто купување на струшкиот хотел „Изгрев“. Заедно со уште неколкумина соработници тој е на пат во Италија, каде што ќе учествува во осветувањето на иконостас во Пјаченца, каде што работат многу македонски ...

Полицијата го чешла „Изгрев“

Време

Во хотелот „Изгрев“ мириса на фалсификат

Дневник

Досието за „Изгрев“ веќе три месеци во МВР

А1

Се подготвува листа на обвинети за случајот „Изгрев“

Утрински

Дневник Сител Сител Вечер Прес А1 Дневник Утрински Сител

17 поврзани вести »

Викендов снег и - 7 степени

Вест - 23.11.2008

Силни врнежи од дожд и снег и намалување на температурата за 10 степени се очекуваат денес. Синоптичарите од Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија велат дека денес утринските температури ќе бидат повисоки од дневните и ќе се движат од 3 до 8 степени целзиусови, но поради обилни врнежи од дожд и снег и поради продор на студен бран од север дневните температири ќе се движат од -3 до 7 ...

Студ и снег во Македонија

Телма

Викендов снег, дожд и температура до минус десет степени

Алсат-М

Викендов снег, дожд и температура до минус десет степени

Канал5

Вонредна временска прогноза за Македонија и регионот

Макфакс

Сител Канал5 Дневник Утрински Сител Нетпрес Утрински Н.Македонија

17 поврзани вести »