TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-11-17 - 2008-11-23

На смрт ја претепал сопругата

А1 - 18.11.2008

Жена на возраст од 51 години починала синоќа во домот во тетовското село Јегуновце откако претходно во полицијата пријавила дека нејзиниот сопруг под дејство на алкохол ја удирал со тупаници. Според полициските информации таа ја пречекала патрола што дошла да го испита случајот во нивната семејна куќа, но откако сите влегле во ходникот, а потоа и во една од собите, жената паднала на подот и ...

Во Јегуновце сопруг ја претепал сопругата

Канал5

Во Јегуновце пијан сопруг си ја убил жената

Сител

Тетовка починала од тепањето на пијаниот сопруг

Нетпрес

На смрт ја претепал сопругата

Макфакс

Форум Кирилица

7 поврзани вести »

Чеку: Наскоро косовски оружени сили

Алсат-М - 22.11.2008

Косово наскоро ќе формира свои оружени сили што ќе се концентрирани на внатрешната безбедност. Ова го најави бившиот косовски премиер Агим Чеку во интервју за локалните гласила, додавајќи дека овие сили ќе бидат “нешто меѓу војска и полиција“.

Чеку: Косово набрзо со сопствени безбедносни сили

Канал5

Чеку: Косово наскоро добива вооружени сили

Нетпрес

Чеку: Наскоро косовски оружени сили

Макфакс

Агим Чеку стравува од поделба на Косово

Утрински

Алсат-М Сител А1 Алсат-М Макфакс

10 поврзани вести »

Без план за „Форд“, „Крајслер“ и „Џенерал Моторс“

BBC - 21.11.2008

Американските конгресмени побараа од произведувачите на автомобили да поднесат нов план за закрепнување пред да им се одобрат милијарди долари за спас на индустријата. Хари Рид, лидерот на мнозинството во Сенатот, рече дека автомобилските џинови не го увериле американскиот народ или Конгресот дека предложениот план ќе биде последен.

Автомобилската индустрија пред распаѓање

Време

Дилери на „Опел“ сакаат да ја купат компанијата

Макфакс

Блокиран обидот за помош на автомобилската индустрија во САД

Алсат-М

Има ли спас за Опел?

Утрински

Форум Сител Канал5 Нетпрес Р.С.Европа

10 поврзани вести »

Русија одобри транзит на оружје за германската војска во Авганистан

Макфакс - 21.11.2008

Русија и даде дозвола на германската војска преку нејзина територија да пренесува оружје и друга воена опрема за германските сили во Авганистан, соопшти руското Министерство за надворешни работи. „Сојузната царинска служба издаде општа дозвола за железнички превоз на оружје, воена опрема и друга воена техника, преку руска територија, за потребите на германските сили во Авганистан“, се наведува во ...

Русија и‘ дозволи транзит на Германија

Форум

Нов медицински тим во Авганистан

Утрински

Шест медицинари ќе заминат во северен Авганистан

А1

Кина нема да испрати војници во Авганистан

Алсат-М

Алсат-М Макфакс Макфакс Кирилица Канал5

10 поврзани вести »

Запленети пола тон хероин на турско бугарската граница

Вест - 19.11.2008

ИСТАНБУЛ, 19 ноември - На граничниот премин Хамзабели Лесово, крај Едрене, турската полиција заплени рекордни 575 килограми хероин, кои според информација на турската телевизија НТВ, бил сокриен во камион со турска регистрација, што патувал од Турција за Европа. Наркотикот бил откриен со скенер, при рутинска контрола, на премиенот Хамзабели.Во проверката учествувало и специјално издресирано куче.

Над половина тон хероин на турско-бугарската граница

Телма

Рекордни 575 килограми хероин запленети на турско-бугарската граница, кај Едрене

Канал5

575 килограми хероин запленети на турско-бугарската граница

Кирилица

Откриена мрежа за шверц на хероин, приведени 38 луѓе

Нетпрес

Макфакс Форум Вечер Прес Нетпрес Макфакс

10 поврзани вести »

Поделени слатки на старите лица во Куманово

Нетпрес - 21.11.2008

По повод неделата за грижа на стари лица , Црвениот Крст од Куманово на старите лица сместени во домот “Зафир Сајто“ им подели слатки. Дел од оваа храна е обезбеден од спонзори, а за дел волонтерите собираа добротворен прилог од по 20 денари од граѓаните. Слични активности продолжуваат и во текот на наредните денови.

Донација за старите од домот „Мајка Тереза“

Утрински

Недела на грижа за старите луѓе

Алфа

Неделата за грижа на старите лица

Алсат-М

„Недела за грижа на старите лица“

Кирилица

Вечер Прес

6 поврзани вести »

СДСМ: Владата направи изборен наместо развоен буџет

Вест - 23.11.2008

Владата наместо развоен изработи буџет за изборна година, забележа вчера опозиционата СДСМ. "Од вкупно 478 милиони евра капитални расходи само 80 милиони евра се наменети за инфраструктура и патишта, а другите расходи не го поттикнуваат економскиот развој.

СДСМ: Владата направи предизборен буџет

Време

СДСМ го искритикува обемниот буџет за 2009

Утрински

СДСМ ја обвини владата за неразумен буџет

Н.Македонија

Заев: Власта предлага буџет за избори

А1

Канал5 Форум Сител Нетпрес

9 поврзани вести »

Кејот окупиран со амин од МВР

Време - 22.11.2008

Полицијата му дозволи на скопскиот градоначалник Трифун Костовски да го уништи кејот. Еден квадратен метар на оваа ексклузивна локација е продаден по минимална цена од 25 евра, во времето на поранешниот министер за транспорт Агрон Буџаку, што уште тогаш беше оценето како скандал во јавноста. Тој што тогаш имал моќ да го купи овој плац, сега си дозволи и да го уништи шеталиштето.

МВР го одобрило поставувањето на лимените огради на кејот?

А1

Во среда протести за кејот

А1

Реакции на скопјани за узурпацијата на кејот

А1

На скопјани им пречи узурпацијата на кејот

А1

Утрински

6 поврзани вести »

Диего Марадона

Утрински - 22.11.2008

Националниот дрес го носеше на 91 средба, постигнувајќи 34 гола. Најголемата фудбалска ѕвезда на сите времиња, покрај Пеле, не можеше ни да замисли подобар почеток во една за него непозната област досега, каква што е селекторската функција.

Марадона дебитираше со победа на клупата на Аргентина

Алсат-М

Марадона ја имаше својата деби победа на чело на Аргентина

Кирилица

Марадона: Доста плачевте за 1986 година

Алсат-М

Голот „Божја рака“ повторно употребен против Марадона

Кирилица

Кирилица

6 поврзани вести »

Халили може да одговара за предизвикување национална нетрпеливост

Н.Македонија - 21.11.2008

Невзат Халили, самопрогласениот претседател на непостојната република Илирида, кој најави референдум за политичка и културна автономија на Албанците, најверојатно ќе биде обвинет за предизвикување национална омраза. Тетовското јавно обвинителство сè уште ги собира доказите и информациите, по што се очекува да преземе и конкретни мерки против Халили.

Тетово во темница

Алсат-М

Невзат Халили си стана претседател на „Република Илирида“

Н.Македонија

Халили: Изјавата на Јанкуловска е продолжување на казнената политика

Алсат-М

Халили најавува референдум за Илирида, обвинителството сè уште го разгледува случајот

Н.Македонија

Дневник

6 поврзани вести »