TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-11-17 - 2008-11-23

„Сеавус“ се шири во Америка

Утрински - 20.11.2008

„Сеавус“ се шири во Америка. Македонската ИТ-компанија „Сеавус“ отвора уште едно претставништво во САД, поточно во Калифорнија, срцето на Силиконската долина. Според првите луѓе на оваа компанија, отворањето на новата продажна канцеларија се должи на одржувањето на ИТ-самитот во САД, каде што Македонија беше претставена како нова инвестициска ИТ-можност во Европа.

Македонска компанија во Силиконска долина

Време

Сивус го шири бизнисот во САД

Алсат-М

Инвестиција на Сивус во Силиконската долина

Канал5

Прва македонска компанија во Силиконската долина

Сител

Нетпрес Форум Макфакс Вечер Прес

9 поврзани вести »

Целиот Балкан против хашкиот Трибунал

Нетпрес - 19.11.2008

Улогата на хашкиот Трибунал е лоша за регионот, сметаат мнозинството граѓани од земјите на Балканот, покажало истражување на “Брима Галуп“, објавено во Брисел. Околу 64 отсто од граѓаните на Србија се изјасниле негативно за улогата на Трибуналот, додека позитивно се изјасниле само 19 отсто.

Брамерц: Последните месеци имаме многу добра соработка со Србија

Макфакс

Белград: Главниот обвинител на хашкиот трибунал Брамерц на разговори со српскиот државен врв

Р.С.Европа

Брамерц во Белград

А1

Брамерц во посета на Белград

Канал5

Нетпрес Макфакс Р.С.Европа Алфа

9 поврзани вести »

Стружани не дозволуваат роднина на Ахмети да гради кафеани на црковни темели

Утрински - 19.11.2008

Атмосферата смирена по ветувањето на Мерко дека постаментот не се урива. Симон Илиевски. СТРУГА – „Не дозволуваме на темели од урнатата црква „Пресвета Богородица“ што се наоѓала на просторот меѓу кафе-барот „Адмирал“ и градската плажа роднини на Али Ахмети да градат кафеани“.

Стружани со протест ја одбранија Пресвета Богородица

Дневник

Иконата на Богородица останува во центарот на Струга

А1

Рамиз Мерко: Иконата останува до завршувањето на процесот на денационализација

Канал5

Стружани со жив штит ќе бранат икона од уривање

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Папката за атентатот стаса кај обвинителот Шврговски

Утрински - 19.11.2008

Откако ќе ги проучи документите од истражните дејства, обвинителот најавува прес-конференција. Папката во која се наоѓаат резултатите од проверката на исказот на новиот сведок околу обидот за атентат врз поранешниот претседател на државата Киро Глигоров, конечно, стаса на вистинската адреса.

Проверките од МВР за атентатот врз Глигоров кај Шврговски

Вест

Обвинителството го разгледува извештајот за атентатот врз Глигоров

А1

Шврговски и обвинители ги анализираат новите сознанија за атентатот на Глигоров

Канал5

Каде залута сведочењето за атентатот врз Глигоров?

Утрински

Алфа

6 поврзани вести »

Здрава конкуренција во високото образование

Утрински - 21.11.2008

Здрава конкуренција во високото образование. „Високото образование е единствен простор, без разлика дали се работи за јавни или за приватни високообразовни установи“, изјави министерот Перо Стојановски пред средбата со ректорите, директорите и деканите на приватните високообразовни институции.

Пензионираните професори нема да предаваат

А1

Агенцијата за евалуација ќе го проверува квалитетот на приватните универзитети

Канал5

Средба на министерот за образование со ректорите и деканите

Макфакс

Одборот за акредитација е кочничарот во процесот на образованието

Вечер Прес

Време

6 поврзани вести »

Откриени 200 карциноми на дојка за еден месец

Н.Македонија - 22.11.2008

За еден месец во рамките на кампањата „Надмудри го ракот - биди здрава жена“ се направени 3.000 ПАП - тестови, 16.000 мамографски прегледи, а меѓу шест и седум илјади жени од сите националности учествувале на работилниците за рана дијагностика на рак на дојка и ПАП-тестови. - Кај двесте жени е откриен карцином на дојка во рана фаза - изјави министерот за здравство Бујар Османи.

Резултати од кампањата за бесплатни ПАП тестови

Канал5

Кај 200 жени откриен рак на дојка

Дневник

За еден месец направени 3.000 бесплатни ПАП - тестови

Алсат-М

Погубни полувистини за ракот на дојка

Утрински

Вест

6 поврзани вести »

Фуле: Ветото од Букурешт не е само грчка работа

Вест - 23.11.2008

Поканата за членство на Македонија во НАТО на Самитот во Букрешт не е блокирана само од Грција. Ваков шокантен став, вчера во Скопје на конференцијата "Заеднички вредности, споделени обврски", што во организација на Евроатлантскиот совет на Македонија и чешката асоцијација за евроатлантска соработка "Јагело", соопшти чешкиот амбасадор во НАТО Стефан Фуле.

Чешка и натаму ја поддржува Македонија за НАТО

Утрински

Фуле:Се почнува и завршува со решавањето на прашањето за името

Алсат-М

Штефан Фуле – немаше вето во Букурешт

Канал5

Конференција на тема „Заеднички вредности, споделени обврски“: Чешка продолжува со поддршката за членство во НАТО

Кирилица

Сител

6 поврзани вести »

Повторно проблеми со визите за аџиите

Алсат-М - 22.11.2008

Иако од ИВЗ ветија дека овој пат нема да има никаков проблем за добивањето на визите и давањето на дозволите на агенциите кои организираат аџилак, пак се случи истата драма од претходните неколку години. 430 аџии се уште не тргнале на пат кон светите арапски градови Мека и Медина.

Тргна втората група аџии

Алсат-М

Аџии во Мека ќе се молат и за Груевски

Дневник

Груевски ги испрати аџиите во Мека и Медина

Алсат-М

Муслиманските верници заминуваат на аџилак

Алфа

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Тбилиси: Грузија побара преместување на ОИ од Сочи

Р.С.Европа - 20.11.2008

Грузија побара од Меѓународниот Олимписки Комитет да ги премести Олимписките Игри од Сочи – Русија закажани за 2014 година поради безбедносни причини. Засега нема коментари од Меѓународниот Комитет. Меѓу Русија и Грузија во август избувна конфликт околу грузиската република Јужна ...

Русија: Грузија ја јакне воената сила

А1

Русија: Грузија ја јакне воената сила

Макфакс

„Амнести Интернешнл” за проблемите во Грузија

Алсат-М

Амнести интернешенел - Грузија стрелаше врз цивили во Цхинвали

Телма

Р.С.Европа Р.С.Европа Макфакс Форум

9 поврзани вести »

Полицијата во Атина со солзавец против анархистите

А1 - 18.11.2008

Полицијата во Атина вчера употреби солзавец за да ги сопре нападите на анархистите, кои фрлаа Молотови коктели и предмети врз силите на редот, кои го обезбедуваа традиционалниот марш на студентите и претставниците на левичарските партии и движења до американската амбасада во грчкиот главен град, соопштуваат грчките медиуми. Во немирите две лица се повредени, а 11 се уапсени.

Во Грција годишнина од студентскиот бунт

Утрински

Инциденти во Атина во врска со годишнината од бунтот на атинскиот Политехнички универзитет

Канал5

Протести во Грција на годишнината од студентскиот бунт во 1973-та

Н.Македонија

Атина под силни безбедносни мерки,се одбележува студентскиот бунт

Макфакс

Алфа Сител Вечер Прес

8 поврзани вести »