TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-12-01 до 2008-12-07

Финансии ја демантира Комисијата за спречување корупц

Форум - 07.12.2008

Маја Парнаџиева, државен советник во Министрството за финасии, единствено е претставник во Управниот одбор на Фондот за осигурување депозите, известуваат денеска од Министерството. Вчера, исто така и пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Косана Николиќ Мазнева демантираше дека извршува повеќе функции, акко што соопшти Државната комисија за спречување корупција „Во врска со постапката на Државната комисија за спречување на корупцијата, што се води за ...

Мазнева-Николиќ била и во надзорниот на ОХИС

Алфа

Парнарџиева членува единствено во Управниот одбор на Фондот за осигурување на депозити

Нетпрес

Советничката на Ставрески претерала со членство во управни одбори

Утрински

Пратениците да се откажат од членството во управни одбори

Н.Македонија

Форум Канал5 Алфа Дневник Канал5 Сител Нетпрес

12 поврзани вести »

Реакција на Владата на обвинувањата од СДСМ

Телма - 07.12.2008

Владата и Министерството за труд и социјална политика (МТСП) со жалење констатираат дека СДСМ продолжува со ширење невистини за Законот за работни односи и апелираат до опозициската партија да престане да ги манипулира и злоупотребува правата на работниците за евтини политички поени, истакнува во реакцијата МТСП на денешната прес-конференција на опозициската СДСМ.

СДСМ ќе поднесе своја верзија за измени на Законот за работни односи

Алсат-М

Опозициската СДСМ ги критикува дополнителните измени на Законот за работни односи

Канал5

Новите измени во Законот за работни односи полоши од претходните

Утрински

ССМ незадоволен од измените на работничкиот устав

Дневник

Време Утрински Телма Дневник Алсат-М Канал5 Вечер Нетпрес

17 поврзани вести »

Србија ја интензивира потрагата по Младиќ

SETimes - 07.12.2008

БЕЛГРАД, Србија -- Потрагата по бегалецот обвинет за воени злосторства, Ратко Младиќ, е засилена, рече во четвртокот (4-ти декември) Расим Љајиќ, шеф на српскиот национален совет за врски со Трибуналот на ОН за воени злосторства. „Во следните денови ќе следуваат операции коишто ќе продолжат до апсењето на Младиќ“, вети тој.

Јутарњи лист: Ратко Младиќ се крие на Нов Белград?

Нетпрес

Продолжува потрагата по Младиќ

BBC

Српската полиција го бара Ратко Младиќ

Вест

Уште една неуспешна потрага по Младиќ

Утрински

Н.Македонија А1 Алфа Алфа Сител Канал5 Сител Кирилица

17 поврзани вести »

Вистинска војна во центарот на Атина

А1 - 07.12.2008

Во центарот на Атина, на булеварот „Александрас“, се води вистинска војна меѓу анархистите и полициските единици, откако полицајци убија тинејџер кој имал намера да фрли димна бомба врз автомобил на полициска патрола. „Стотици лица излегоа на улица најверојатно да се одмаздат. Десетици полициски единици се обидуваа да воспостават контрола“, изјави за западни медиуми полициски претставник.

Атина: Протести поради убиството на 15-годишно момче

Р.С.Европа

Грција како во војна, полицијата уби тинејџер, голем број ранети и повредени полицајци

Телма

Во судирите во Грција меѓу демонстранти и полицијата повредени се 24 полицајци

Алсат-М

Во судирите во Грција меѓу демонстранти и полицијата повредени се 24 полицајци

Алфа

Алфа Алфа Алсат-М Канал5 Канал5 Сител Сител Канал5

17 поврзани вести »

Премиерот Груевски сведочеше против Фрчкоски

Утрински - 04.12.2008

Мотив за поднесувањето на приватната тужба биле нарушените чест и углед на премиерот. На вчерашното продолжение од судскиот процес, инициран со приватна тужба на Никола Груевски против професорот Љубомир Фрчкоски, во својство на сведок се појави премиерот.

Судот не даде Љубчо и Стевчо да го бранат Фрчко од тужбата на Груевски

Дневник

Трајанов бара да се испитаат мотивите на Љубомир Фрчкоски

Дневник

ДНЕВНИК: Судот не даде Љубчо и Стевчо да го бранат Фрчко од тужбата на Груевски

Нетпрес

Груевски го тужи Фрчковски за штета врз угледот

Телма

Алфа Кирилица Канал5 Сител Вечер Нетпрес

11 поврзани вести »

Државниот инспекторат погрешно го спроведува законот за пушење

А1 - 06.12.2008

Пушачите можат полесно да дишат до 2010-та. Тогаш почнува целосната забрана за пушење на јавни места. Државниот пазарен инспекторат погрешно го толкувал законот кога казнил десетина скопски ресторани каде се ...

Во кафеаните и понатаму ќе се пуши

Време

Кафеанџиите се за лиценци за пушење

Утрински

Лиценци за кафеаните за пушење

Н.Македонија

Законот против пушењето пред Уставен суд

Канал5

Време Утрински Телма Дневник Канал5 Вечер Нетпрес Канал5

16 поврзани вести »