TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-02-18 - 2008-02-24

Скопјани се згрозени од градскиот превоз

Време - 23.02.2008

ВО КАКВИ АВТОБУСИ СЕ ВОЗИМЕ? Емилија Јовановска Скопјани не се задоволни од градскиот превоз. Без разлика кои автобуси ги користат, на ЈСП или на приватните превозници, велат дека им пречи нехигиената, вратите што не се затвораат, искршените столчиња.

Постојките конечно ќе заличат на европски?!

Вечер Прес

Скопјани не се задоволни од градскиот превоз

А1

Приватниците од јануари идната година ќе возат нови автобуси!?

Утрински

Со трактор ја преселиле автобуската постојка

Вест

Време А1 Време А1 А1

10 поврзани вести »

Канада ќе се повлече во 2011 година

Време - 23.02.2008

ВОЕНА МИСИЈА ВО АВГАНИСТАН Канадската влада најави дека канадската воената мисија во Авганистан ќе заврши во 2011 година и нема да биде продолжена. Компромисот со опозициската Либерална партија, конзервативната Влада го постигна за елиминација на можноста за предвремени избори, пренесува МИА.

Бомбаш-самоубиец уби 37 луѓе во Авганистан

Вест

Напаѓач-самоубиец уби 37 лица во Авганистан

Утрински

Над 100 лица загинаа во вчерашниот напад во Авганистан

А1

Во самоубиствен напад во Авганистан, убиени над 80 лица

Утрински

Време Вест Дневник Канал5 Вечер Прес

10 поврзани вести »

Зошто и за кого се најавува референдум?

Утрински - 23.02.2008

(Повод: предлозите на Нимиц, изјавите на премиерот Груевски, „Утрински весник“, 21 февруари 2008) Наум Николовски, Кавадарци „Се' се менува, само потезите на актуелната власт се исти (остануваат)“, е тема на која некој што се занимава со лесни ноти може нешто да искомпонира.

Народот треба да се изјасни

Време

Груевски не сака за името да се одлучува во Собранието

Утрински

Преговорите да продолжат без референдум

Време

Референдум за промена на името е неизбежен

Вечер Прес

А1 Дневник Канал5 А1

9 поврзани вести »

Мажите почнуваат со Летонија, дамите со Естонија

Време - 21.02.2008

УСПЕСИ ВО КУПОТ УЛЕБКВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2009 Македонската машка репрезентација ќе ги почне квалификациите во групата Б за ЕП во година 2009 на 3 септември оваа година против Летонија на гостински терен. Во второто коло, на 6 септември, во Скопје ја пречекуваме Португалија, додека на 10 септември и ...

Само Летонија со НБА-sвезда

Вест

И сениорките против Естонија

Вест

Македонија со Португалија, Естонија и Летонија

Вест

Македонија се гледа на завршницата

Дневник

Време Утрински Вечер Прес Вечер Прес

9 поврзани вести »

Победа на Барса во Глазгов, реми на Манчестер во Лион

Утрински - 22.02.2008

Аргентинскиот напаѓач Лионел Меси беше двоен стрелец и најзаслужен за важната победа на Барса во Шкотска Со голот на Меси во 79. минута, Шпанците чекаат мирен реванш, а Тевез во 87 минута на „бебињата“ им донесе нерешено Во вториот круг од четири меча во осминафиналето на Лигата на шампионите, ...

"Топчиите" без муниција против Милан

Вест

Манчестер ј. не беше сопрен ниту со ласер

Дневник

Головите - кусок на Емиратите

Вечер Прес

Втора етапа од 1/8-финалето во ЛШ

А1

Утрински Дневник Време Вечер Прес

9 поврзани вести »

ПКК ги повика турските Курди на насилство

А1 - 24.02.2008

Курдските бунтовници од Курдската работничка партија (ПКК) денеска ги повикаа младите Курди во Турција на урбано насилство, поради копнената офанзива што турската армија ја презеде во северен Ирак. „Младите Курди во големите турски градови мораат да одговорат на операцијата.

Најмалку 41 загинат во судири меѓу турските сили и ПКК

А1

Турската воена операција во Северен Ирак не го рершава проблемот со Курдите

Канал5

Турска офанзива против Курдите во Северен Ирак

Вест

Турската армија почнамасовна операција против ПКК

Време

Дневник Вечер Прес А1 Канал5

9 поврзани вести »

Печките на „Силмак“ ќе се запалат во март

Утрински - 23.02.2008

Се повлекуваат врачените 502 отказни решенија. Вработените постепено ќе се враќаат на работа За енергетскиот биланс ќе се бара решение со увоз на електрична енергија, затоа што „увозот на струја моментално е поевтина варијанта отколку ангажирање на ТЕЦ ’Неготино‘“, оценува вицепремиерот Зоран ...

"Силмак" се рестартира со ноќните вишоци на струја

Вест

Владата му даде евтина струја на „Силмак“

Дневник

Комбинатот од Јегуновце ќе проработи во март!

Време

Силмак ќе се рестартира во март

Вечер Прес

А1 Канал5 Капитал

8 поврзани вести »

Културни коридори од дела на бугарски уметници

Дневник - 22.02.2008

Современата бугарска ликовна сцена преку делата на уметниците Елена Панајотова, Димитар Јаранов и Гордон Картер, од вчера е претставена во Чифте амам во Скопје. Под насловот „Документ(арна идент)ификација“, тројцата бугарски уметници со делови од своето творештво ја претставија концептуалната ...

Ликовно соочување со реалноста

Утрински

Современа бугарска уметност во Чифте амам

Вест

Бугарски уметници во Чифте-амам

Време

Бугарското современо сликарство на изложба во Чифте-амам

Дневник

Утрински Вест Вечер Прес

8 поврзани вести »

Доживотен затвор за серискиот убиец од Ипсвич

Утрински - 23.02.2008

Лондон - Серискиот убиец Стив Рајт (49) од англискиот град Ипсвич, е осуден на доживотен затвор, без можност за евентуално порано излегување од затворската ќелија, поради убиството на пет локални проститутки. Ова е највисоката казна што може да се добие според британскиот кривичен закон.

Доживотен затвор за Мевосекот од Ипсвич

Вест

Мевосекот од Ипсвич прогласен за виновен

Вест

Шуми со прво милениче во дресот на Ипсвич

Вечер Прес

Прв гол на Шуми за Ипсвич

Вест

Дневник Утрински Време

8 поврзани вести »

Нови вработувања и нов театарски објект

Време - 23.02.2008

РЕШЕНИЕ ЗА СПОРОТ НА АЛБАНСКИОТ И НА ТУРСКИОТ ТЕАТАР Проблемот со делење на заедничката зграда во која работат Албанскиот и Турскиот театар во Скопје, кој ескалираше со одбивањето на сценските работници да работат за потребите на двете куќи, ќе се надмине со вработување на десет нови работници во ...

Ќамили и Шабан си ги поделија техничарите

Вечер Прес

Во Турскиот театар 10 нови вработувања

Дневник

Проблемот со Турскиот театар ќе се реши со нови вработувања

Утрински

Бараме рамноправен однос со албанските уметници

Дневник

Дневник Дневник Време

8 поврзани вести »