TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2009-11-30 до 2009-12-06

301 американски војник убиен во Авганистан

Р.С.Европа - 06.12.2009

Силите на НАТО во Авганистан соопштија денеска дека во текот на оваа година во земјата се убиени 301 американски војник. Вчера еден војник од меѓународните сили на НАТО животот го загубил во експлозија на рачна бомба, која била поставена ...

Турција нема да праќа војници во Авганистан

Р.С.Европа

Гејтс-преговорите со Талибанците ќе ја стопираат мисијата во Авганистан

Р.С.Европа

Хрватска се противи на воениот ангажман во Авганистан

Телма

Хрватска нема да испрати дополнителни војници во Авганистан

Алсат-М

Форум Форум Алсат-М Макфакс Макфакс А1 Р.С.Европа Вест

150 поврзани вести »

Само стотина граѓани се вакцинирале против свински грип

Алфа - 06.12.2009

Едвај стотина граѓани од ризичните групи се имунизирале со вакцина против свински грип во земјава откако почна акцијата пред три дена. Имунолозите во скопскиот центар за јавно здравство очекуваат дека луѓето со хронични болести, со потврда ...

Маж вакциниран против свински грип стота жртва во Јапонија

Форум

Старец вакциниран против новиот грип, стота жртва во Јапонија

Нетпрес

Маж вакциниран против свински грип стота жртва во Јапонија

Макфакс

194 луѓе умреле од свински грип во Кина во ноември

Р.С.Европа

Вест Утрински Н.Македонија А1 Време Р.С.Европа Утрински Телма

97 поврзани вести »

Епидемијата ги преполни болниците

А1 - 06.12.2009

Болничките капацитети се преполни. На Институтот за белодробни заболувања за само пет дена исполнети се сите кревети. Овде дневно се прегледуваат околу 150 деца сомнителни на грипот А Х1Н1. 40-тина се хоспитализирани со потешки симптоми.

Не стивнува епидемијата на грип

Телма

Нови 22 лица хоспитализирани со симптоми на грипот А

Алсат-М

На Инфективната клиника примени 17 нови пациенти со симптоми на грипот А (Х1Н1)

Алфа

Нема епидемија и по шест жртви

Дневник

Сител Вечер Макфакс А1 Р.С.Европа Вест Телма Алфа

80 поврзани вести »

Неизвесен датумот за преговори за Македонија

Deutsche Welle - 06.12.2009

Атмосферата се вжештува во пресрет на министерскиот состанок за надворешни работи на Европската Унија на седми и осми декември кога земјите членки се очекува да одлучат каква европска перспектива ќе и дадат на Македонија Министрите за ...

ЕУ одлучува за датум за преговори

Р.С.Европа

Ќе има ли вето за Македонија?

Алфа

Македонија се надева на позитивен исход во Брисел

А1

ЕУ ќе го одложи датумот за преговори на земјава

Р.С.Европа

Утрински Алсат-М Идивиди Н.Македонија Алсат-М Алфа МРТ Кирилица

70 поврзани вести »

Хрватска трајно ги укинува визите за Србија и за Црна Гора

Н.Македонија - 04.12.2009

Хрватска поведе постапка за трајно укинување на визите за Србија и Црна Гора, откако ЕУ во понеделникот ги стави обете земји, заедно со Македонија, на белата шенген-листа Портпаролот на хрватската влада, Златко Мехун, изјавил дека Хрватска ...

Музиката ослободена од визниот кафез

Дневник

Свети Никола ќе не однесе во Европа

Утрински

Укинувањето на визите носи големи бенефиции во транспортот

МРТ

Србите и Црногорците без визи во Хрватска

Нетпрес

Бизнис24 Време SETimes МРТ Кирилица Макфакс Р.С.Европа Утрински

70 поврзани вести »

Папандреу смирува за банкротот

Дневник - 06.12.2009

Нема опасност од банкрот на грчката економија, изјави премиерот на Грција, Јоргос Папандреу, во интервју за Си-ен-ен, цитирано од „Та неа“. Во него тој остава отворена веројатност да бидат преземени нови мерки во следната година за ...

Папандреу: Грција нема да банкротира

Н.Македонија

Папандреу - Грција Нема да банкротира

Телма

На штитот или со него

Форум

Папандреу: Грција нема да банкротира

Здраво

Кирилица Време Утрински Н.Македонија МРТ А1 BBC Deutsche Welle

66 поврзани вести »

Жешка линија Брисел -Атина

Утрински - 05.12.2009

Од нашиот дописник Брисел - Датумот за Македонија заглави во Советот на Европската унија, откако вчера претставниците на земјите-членки расправата за нашата препорака им ја префрлија на министрите за надворешни работи в понеделник.

Баросо со критики до Украина околу ЕУ перспективите

Макфакс

Баросо - Украина со мал прогрес кон ЕУ

Р.С.Европа

Расправата за препораката одложена за денес

Утрински

Само Македонија не ја знае својата позиција

Утрински

А1 Р.С.Европа Утрински Дневник Идивиди Н.Македонија Форум Алфа

60 поврзани вести »

Став - Иднината на државата е заложник на рејтингот

Време - 04.12.2009

Дане Талески Последнава недела добивме една вест на која многу се израдувавме, добивме визна либерализација. Да ги оставиме за момент бладањата на актуелната власт и потребата на Груевски да прогласува историски моменти.

Патуваме - сонуваме

Дневник

Безвизниот режим шанса за бизнисот

Дневник

Македонија - Без визи, ама со полн џеб

Време

Исправена неправда

Утрински

Канал5 BBC Време Време Утрински Н.Македонија SETimes МРТ

58 поврзани вести »