TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2009-02-23 - 2009-03-01

Торба против политички притисок

Време - 28.02.2009

Организацијата „Транспарентност - нулта корупција“ вчера пред Основниот суд 2 во Скопје почна кампања за подигање на јавната свест за потребата од независно судство, ослободено од политички притисоци.

Тасева со платнени торби за независно судство

А1

Како Фахрета Јахиќ стана Лепа Брена

Вест

Правда без политичко влијание е еднакво на независно судство

Канал5

Тасева: Судиите трпат политички влијанија

Алсат-М

Сител

6 поврзани вести »

Државата ќе финансира седум играни филмови

А1 - 25.02.2009

„Трето полувреме“, новиот филм на режисерот Дарко Митревски, кој веќе има поддршка од славниот холивудски продуцент Бранко Лустиг, Филмскиот фонд на Македонија ќе го финансира со 500 илјади евра.

Поддршка за филмовите на Митревски, Ристовски и Деспотовски

Утрински

Филмаџиите конкурирале со список на желби

Време

Максималните 500.000 евра за филмот на Дарко Митревски

Вест

Државата ќе финансира седум играни филма

Дневник

Сител Форум Вечер Прес

8 поврзани вести »

И Албанија меѓу снабдувачите на Израел со оружје

А1 - 24.02.2009

Во последниот извештај на „Амнести интернешнл“ меѓу 20-тината земји што го снабдувале Израел со оружје се споменува и Албанија. Според „Амнести интернешнл“, Албанија во периодот од 2004 до 2007 година на Израел му продала оружје во вредност од 1.255.425 ...

Амнести повика на ембарго на оружје за Израел

Утрински

Србија извезувала оружје на Израел

А1

Србија веднаш зад САД по извоз на оружје во Израел

Алсат-М

Амнести интернешенел повика на ембарго на оружје за Израел

Канал5

Нетпрес Кирилица Макфакс

8 поврзани вести »

Златото пред нова рекордна цена

Утрински - 24.02.2009

На Берзата на метали во Њујорк, златото вчера поевтини под граница од 1.000 долари за унца (31,1 грам), но аналитичарите сметаат дека е само прашање на време кога цената на овој метал ќе порасне на нова рекордна вредност, како резултат на неговата ...

Акциите паѓаат, златото поскапува

Дневник

Златото пред нова рекордна цена?

Време

Златото пред нова рекордна цена

Н.Македонија

Златото пред можна нова рекордна цена

Канал5

Канал5 Кирилица Сител

8 поврзани вести »

ММФ нема пари за сите

Дневник - 25.02.2009

Со парите што му се на располагање, Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) не е во состојба истовремено да им помогне на економиите во развој, кои западнаа во проблеми, и да одговори на повиците на Европската Унија за помош на источноевропските земји како ...

Европските земји од Г-20 побараа 500 милијарди долари за ММФ

Утрински

Фајненшл тајмс: ММФ нема пари за сите

Нетпрес

ММФ нема пари да им помогне на сите

Вечер Прес

Германија ќе и' помогне на Источна Европа преку ММФ

Дневник

Сител Макфакс Вечер Прес

8 поврзани вести »

Бебето починало од повреди на главата

Утрински - 28.02.2009

Претходен број Бебето, кое во средата попладне се роди на ВЦ-шолја, а чија мајка, наводно, не знаела дека е трудна, починало по тешките повреди на главата со кои се здобило по пад на тврда подлога.

Новороденчето умрело од падот во веце-шолјата

Вест

Родила во веце-шолја, а бебето починало

Време

Се породила во веце-шолја, бебето умре

Вест

На ВЦ-шолја родила бебе, кое потоа починало

Утрински

Дневник Нетпрес Вечер Прес

8 поврзани вести »