TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2015-04-06 до 2015-04-12

(ВИДЕО) Што претставува Средношколскиот пленум?

Нова ТВ - 12.04.2015

Средношколскиот пленум објави кратко видео во кое објаснува која е целта на пленумот и кои се барањата на средношколците. За нив спорен е законот за екстерно тестирање и бараат да се врати стариот концепт на државна матура.

[Став] Бојкотот од гледиште на една средношколка

Радио МОФ

[Видео] Што е Средношколски пленум?

Радио МОФ

Средношколците од вторник продолжуваат со бојкотот

МКД

(ВИДЕО) Што претставува Средношколскиот пленум?

Локално

А1 On +инфо Фама 24 Вести 24 Вести Нова ТВ Телма Фокус

217 поврзани вести »

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан

24 Вести - 12.04.2015

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД ...

Православните верници го слават Велигден

24 Вести

Велигденско послание на поглаварот на МПЦ-ОА г.г.Стефан

Телма

Биењето на камбаните го означи воскресението Христово

Телма

Прослава на Велигден во манастирот Јован Бигорски

Телма

Р.С.Европа 365 Хитпортал Cooltura Кајгана Утрински Телеграф Локално

181 поврзани вести »

Православните верници во светот го слават Велигден

Телма - 12.04.2015

Православните верници од целиот свет го празнуваат денеска најголемиот христијански празник - Велигден. Централната велигденска литургија во Москва се одржа во црквата на Христос спасител , во присуство на претседателот на руската федерација, ...

Симболиката на велигденското јајце

Локално

Претседателот Иванов со сопругата го дочека Велигден во Соборниот храм (ФОТО)

Телеграф

Велигденски обичаи: Вистинско распнување на луѓе и варење јајца во урина?!

Идивиди

Првото велигденско јајце има магична моќ!

За Се

Руска реч Канал5 Сител Press24 Република Сител еМагазин Курир

260 поврзани вести »

Антиќ: Се најдовме на погрешно место, во погрешно време

А1 On - 12.04.2015

Македонскиот центар Перо Антиќ во интервју зборуваше за инцидентот во Њујорк за порталот „AJC“. Антиќ изјави дека тој и Сефалоша не биле заедно со кошаркарот на Индијана Крис Коуплент кој беше прободен во тој инцидент, а настрада и неговата девојка, ...

Видео од апсењето на Перо Антиќ

Хитпортал

АНТИЌ: На погрешно место, во погрешно време

Телеграф

Антиќ: Се најдовме на погрешно место во погрешно време

За Се

НБА: Антиќ се врати на паркетот, Атланта го преслуша Шарлот (ВИДЕО)

Спорт365

Сител Press24 Република Нетпрес Актуелно24 Спорт Курир Lider

238 поврзани вести »

Ромите да се образоваат

Тера - 10.04.2015

Вработувањето, стереотипите, дискриминацијата и домувањето остануваат најголемите проблеми со кои се соочуваат македонските Роми. Извесно подобрување е забележливо во делот на образованието, каде што во последниве години е се' поголема вклученоста ...

НВО: Ромите се жртви во услови на политичка криза во државата

Нова ТВ

Норвешката премиерка им се извини на Ромите за односот кон нив за Втората светска војна

Утрински

Музички концерт за меѓународниот ден на Ромите

А1 On

Норвешката премиерка им се извини на Ромите за односот кон нив за Втората светска војна

+инфо

Правдико Канал 77 А1 On Сител Нетпрес Sky Курир Пулс24

155 поврзани вести »

Ципрас: Гасоводот ќе ги задоволи сите потреби на Атина во енергетиката

Руска реч - 12.04.2015

Изградбата на грчкиот гасовод во соработка со Русија ќе ги задоволите потребите на Атина во енергетиката, изјави грчкиот премиер Ципрас, пренесува РИА „Новости“. По средбите во Москва со највисокото руско раководство , Ципрас изјави дека Атина е ...

Ципрас: Атина сака проширување на енергетската соработка со Русија

Вечер

Бунт во ЕУ, три земји на страната на Грција?

МКД

Има ли воопшто смисла грчкиот флерт со Москва?

Локално

Ципрас: Бараме решение на проблемите во рамките на еврозоната

Фактор

Утрински МКД Локално Канал5 Канал5 Република Фактор Sky

170 поврзани вести »

Убедување на јавноста во однапред смислена приказна е пропаганда, не новинарство

СПФМ - 11.04.2015

Ова е еден крајно спинерски и манипулативен текст, кој од почеток до крај креира сценарио дека лидерот на опозицијата, Зоран Заев е „предавник“, а притоа користи непроверени информации. Написот е полн со коментаторски елементи и има за цел ...

Лажно информирање за лажно пријавување

СПФМ

Грчки медиуми: За Заев е прифатливо решение за името согласно грчките барања

Нетпрес

„Охридска бомба“ после Велигден

Фокус

По Велигден „ќе пукне Охридската бомба„

Локално

А1 On Фактор Sky Fox.mk Локално Н.Македонија А1 On Press24

107 поврзани вести »

Кастратовиќ: Напорно работевме за овој дуел

24 Вести - 12.04.2015

Македонскиот ракометен шампион ЖРК Вардар втора сезона по ред ќе игра на завршниот турнир во Лигата на шампионите во Будимпешта. Вардарки успехот го остварија по најтешкиот пат откако во четвртфиналето успеаја да го елиминираат европскиот шампион ...

ЖРК Вардар повторно на финалниот турнир

Кајгана

Нацева: Ја исполнивме целта, Вардар повторно е на Фајнал фор

Алфа

Кастратовиќ: Го одевме потешкиот пат, но задоволството е поголемо

Алфа

Кастратовиќ: Напорно работевме за овој дуел

А1 On

Канал5 +инфо Спорт365 Канал5 Сител Република Шеталиште Fox.mk

159 поврзани вести »