TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Притворот превентивна мерка без мерка?

Време - 11.08.2007

ЗАКОНСКИ ИЛИ ПОД ПРИТИСОК, ШУТКА СЕ НАПОЛНИ Мери Јордановска Огнен Чанчаревиќ Поранешниот премиер и министер за одбрана Владо Бучковски, обвинет за сомнителни набавки тешки над два милиони евра, останува на слобода, додека обичните „смртници“ што сториле помало и полесно кривично дело ќе го чекаат ...

Генералот Стамболиски понуди стан во замена за негово пуштање од притвор

Утрински - 11.08.2007

Генералот Методи Стамболиски и директорот на МЗТ ФОП, Митре Петковски и овој викенд ќе го поминат во Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. Одлука за прекинување на притворот вчера не беше донесена во Основниот суд Скопје 1 поради тоа што бранителот на поранешниот началник на Генералштабот на ...

Тешко со Охридскиот договор, потешко без него

Дневник - 11.08.2007

Во годината која според власта и опозицијата е клучна за исполнување на условите за евроатлантска интеграција на земјава, се вжештуваат меѓупартиските обвинувања за реприза на конфликтот од 2001 Обвиненија за подготвување на репризата на конфликтот од 2001 година и различни мислења на политичките ...

ПРАТЕНИЧКИ ИМУНИТЕТ И ПРАВНА ДРЖАВА

Дневник - 11.08.2007

Во случајот на Бошкоски, Борис Кондарко како тогашен претседател на Комисијата, а сегашен пратеник, правилно заклучува дека одлуката за притвор на Комисијата не е обврзувачка за истражниот судија, односно тој одлучува самостојно и независно Ајде за момент да се вратиме на 30 април 2004 година, 13 ...

Обвинението против мене е преседан, случај нема

Време - 11.08.2007

ВЛАДО БУЧКОВСКИ ТВРДИ Обвинителството селективно собира докази, а кривичната пријава против мене е преседан, оти таа веќе беше отфрлена во 2003 година, тврди пратеникот Владо Бучковски, првоосомничен за набавката на резервни тенковски делови за АРМ во која, според обвинението, државата била ...

Ѓорчев: Бучковски исплатил 50 милиони денари дента кога загинал Трајковски

Вест - 11.08.2007

ВМРО-ДПМНЕ вчера го праша поранешниот министер за одбрана Владо Бучковски дали дента кога падна авионот на претседателот Борис Трајковски префрлил 50 милиони денари од Министерството за одбрана на МЗТ ФОП каде што 24 проценти од акциите се на Комерцијална банка.

Влатко Ѓорчев: Бучковски се уште не одговрил за префрлањето 50 милиони денари на МЗТ ФОП

Канал5 - 11.08.2007

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев денеска информира дека се уште поранешниот министер за одбрана Владо Бучковски не одговорил на вчера поставеното прашање од страна на ВМРО - ДПМНЕ за настанот во 2004 година кога на 26 февруари се урна авионот на покојниот претседател Борис Трајковски.

ВМРО-ДПМНЕ повторно со прашања до СДСМ

Утрински - 11.08.2007

ВМРО-ДПМНЕ вчера излезе со нови обвинувања против опозициските социјалдемократи. „Дали и како дента кога загина претседателот Трајковски се префрлени 50 милиони денари од Министерството за одбрана, каде што министер и подоцна шеф на претседателската кампања на Црвенковски беше Бучковски, на МЗТ ...

СДСМ му направи мечкина услуга на Бучковски

Утрински - 11.08.2007

Силвана Бонева СДСМ и ЛДП се' уште сметаат дека имаат сезонски хит што ги обединува и со кој може да го сопрат падот на својот рејтинг, вели Силвана Бонева Дали преиначувањето на одлуката на судијата е резултат на притисоците од СДСМ или на „новите докази“ на Бучковски ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Госпоѓо ...

Резервните тенковски делови излегуваат и од границите на нормалното!

Вечер Прес - 11.08.2007

Со стан во Аеродром, со проценета вредност од над 100 илјади евра, Методија Стамболиски гарантира дека ќе биде достапен на истражните власти ако го пуштат да се брани од слобода. Генералот Стамболиски, преку неговиот адвокат Трајан Китановски вчера поднесе имотна гаранција за тој да биде ослободен ...

Стамболиски го заложи станот во Аеродром

А1 - 10.08.2007

По пасошот, притворениот генерал Методија Стамболиски преку своите адвокати како гаранција за да се брани од слобода го заложи и својот стан во населбата Аеродром, проценет на повеќе од 100.000 евра, потврдија за А1 денеска од Скопскиот кривичен суд.

Без одлука за притворите за Стамболиски и Петковски

Време - 10.08.2007

СЛУЧАЈ „АРМИСКИ ДЕЛОВИ“ Нема одлука за барањата на адвокатите на генералот Методиј Стамболиски и на директорот на МЗТ ФОП, Митре Петковски, тие да се бранат од слобода. Тие и вчера останаа во притвор да ја чекаат конечната одлука на истражната судијка Катица Јовановска, која, според адвокатите, ...

ВМРО - ДПМНЕ бара одговор од СДСМ дали има сценаријо за враќање на власт како во 2001

Канал5 - 10.08.2007

ВМРО - ДПМНЕ бара одговор од поранешниот министер за одбрана Владо Бучковски за настанот во 2004 година кога на 26 февруари се урна авионот на сега покојниот претседател Борис Трајковски и од СДСМ дали има сценарио за заштита на организираниот криминал и за враќање на власт по рецептот од 2001 ...

Според МВР, Бучковски е лице кое направило тешко кривично дело

Утрински - 10.08.2007

Владо Бучковски на списокот на криминалци во МВР „Министерството за внатрешни работи не сака и нема намера да навлегува во полемика со лица кои се појавуваат во крим-евиденцијата како сторители на тешки кривични дела осомничени за оштетување на државниот буџет за три милиони евра и против кои се ...

Судијката Катица во истрага, ќерката Наташа во обвинителство

Време - 10.08.2007

Емил Зафировски Наташа Јовановска, ќерка на истражната судијка Катица Јовановска, од пред неколку месеци е вработена во кабинетот на државниот јавен обвинител Љупчо Шврговски. Катица Јовановска е судијката што не му изрече мерка притвор на Владо Бучковски за случајот со набавка на резервни делови ...

Бучковски и Ивановски да одговорат

Време - 10.08.2007

ВМРО-ДПМНЕ Што значеше изјавата на Бучковски за мобилизација на СДСМ и радикализација на состојбата во државата и дали истите општински организации на СДСМ што за малку што не го демолираа судот се дел од истиот табор што треба да ја радикализира и Македонија.

Стамболиски и Петковски чекаат пуштање од притвор

Утрински - 10.08.2007

Поранешниот началник на Генералштабот на АРМ, генерал Методи Стамболиски, и директорот на МЗТ ФОП, Митре Петковски, можат да се надеваат дека мерката притвор што им беше изречена пред десетина дена ќе биде укината, бидејќи истражната судијка вчера ја комплетира постапката.

Генералот Стамболиски доставил дополнителна гаранција со барањето да биде пуштен од притвор

Канал5 - 10.08.2007

Генералот Методи Стамболиски доставил дополнителна гаранција со барањето да биде пуштен од притвор. Покрај патната исправа која ја приложи вчера, од денеска Стамболиски и со семејниот стан во Аеродром, гарантира дека нема да ја напушта државава.

МВР: Не полемизираме со крим лица

Вест - 10.08.2007

"МВР не сака и нема намера да навлегува во полемика со лица кои се појавуваат во крим евиденцијата на Министерството како сторители на тешки кривични дела, осомничени за оштетување на државниот буџет за неколку милиони евра и лица против кои во моментот се води судска истрага", рече на вчерашната ...

Стамболиски се' уште во притвор

Дневник - 10.08.2007

Поранешниот началник на Генералштабот на АРМ, генерал Методи Стамболиски и управителот на МЗТ-ФОП, Митре Петковски, осомничени за злоупотреба при набавката на резервни делови за тенкови, во новото барање за пуштање од притвор ги понудиле своите патни исправи како гаранција дека нема да избегаат од ...

Зошто во понеделник треба да останете дома

Време - 10.08.2007

Не знам баш кога точно поминуваат седум дена од „гранатирањето“ на Владата, но би требало да очекуваме нешто во почетокот на идната недела, евентуално понеделник или вторник, оти средата е веќе зафатена со вонредната собраниска седница за имунитетот на Бучковски.

МВР не полемизира со криминалци!

Вечер Прес - 10.08.2007

МВР нема да полемизира со лице осомничено за тежок криминал како што во случајов е пратеникот Владо Бучковски. Вака Министерството вчера возврати на обвинувањата од поранешниот премиер дека бил малтретиран и незаконски задржан на граничниот премин "Богородица".

Ново барање за ослободување од притвор на Стамболиски

А1 - 09.08.2007

Ново барање за ослободување од притвор за генералот Стамболиски и директорот на „МЗТ ФОП“ Митре Петковски. Откако вчера им беше одбиено барањето поради можност од бегство, денеска адвокатите на притворените како гаранција дека Стамболиски и Петковски нема да избегаат и пред судот ќе доаѓаат на ...

МО со незаконски овозможило да исчезнат 2,2 милиони евра

Време - 09.08.2007

СЛУЧАЈ „НАБАВКА НА РЕЗЕРВНИ АРМИСКИ ДЕЛОВИ“ Министерството за одбрана во случајот со набавката на резервни армиски делови од Украина преку незаконска цесија ги префрлило парите на фирми што се јавувале како побарувачи од МЗТ ФОП и со тоа овозможило да исчезнат 2,2 милиони евра државни пари.

МВР се уште го истражува обидот за гранатирање на зградата на Владата

Канал5 - 09.08.2007

Во Министерството за внатрешни работи вчера пристигнала претставката од Народниот правобранител во врска со случајот со задржувањето на поранешниот премиер Владо Бучковски на граничниот премин Богородица при враќањето од Грција во Македонија.

Стамболиски пуштен од притвор

Дневник - 09.08.2007

Поранешниот началник на Генералштбот на АРМ генерал Методи Стамболиски е ослободен од притвор во аферата со набавка на делови за тенкови , реши вчера Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1. Ослободен е и управителот на МЗТ-ФОП Митре Петковски кој беше притворен за истото дело.

ВМРО-ДПМНЕ: Јавноста очекува објаснување на изјавите на Бучковски и на Ивановски

Канал5 - 09.08.2007

Македонската јавност се уште очекува од пратениците на СДСМ Владо Бучковски и Игор Ивановски да одговорат на веќе поставените прашања во врска со нивните изјави, нагласи Александар Бичиклиски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција.

Министерот за правда негира политичка заднина кон Бучковски

Утрински - 09.08.2007

„Кога ќе се посегне по одредени личности што вршеле функции, се применуваат насилнички средства и се прави се' за да се остане само на декларативно, а да не се презема ништо конкретно“, коментираше вчера министерот за правда, Михајло Маневски, на забелешките дека случајот со Бучковски е политички ...

Генералот Стамболиски останува во истражниот затвор Шутка

Канал5 - 09.08.2007

Излегувањето од притвор на генералот Методи Стамболиски и на управителот во МЗТ ФОП, Митре Петковски се развлече. Излегувањето од притвор на генералот Методи Стамболиски и на управителот во МЗТ ФОП, Митре Петковски се развлече.

Собранието утре за имунитетот на Бучковски

Макфакс - 09.08.2007

Скопје Седницата на македонското Собрание на која се расправа по одлуката на собраниската Комисија за одземање на имунитетот на пратеникот Владо Бучковски, треба да продолжи утре. Бучковски е осомничен дека во 2001, кога ја извршуваше функцијата министер за одбрана ја оштетил државата за сума од 3 ...

Стамболиски и Петковски по автоматизам излегуваат од Шутка?!

Вечер Прес - 09.08.2007

Првоосомничен за случајот е некогашниот премиер Бучковски, кој се товари дека потпишал набавка на четири пати повеќе тенковски делови од потребното, со што државата е оштетена за речиси три милиони евра. Она што Бучковски го направи во Судот за 8 часа, останатите обвинети не успеаја ниту за 8 дена, ...

Стамболиски и Петковски остануваат во притвор

А1 - 08.08.2007

Постои опасност од бегство. Тоа е причината поради која судот го отфрли барањето за пуштање од притвор и ги остави во Шутка и пензионираниот генерал Методија Стамболиски и директорот на „МЗТ ФОП“ Митре Петковски, осомничени за набавката на резервни тенковски делови.

Нема да полемизираме со лице осомничено за тежок криминал!

Време - 08.08.2007

МВР НЕ ГИ КОМЕНТИРА ОБВИНУВАЊАТА НА БУЧКОВСКИ МВР нема да полемизира со лице осомничено за тежок криминал како што во случајов е пратеникот Владо Бучковски, одговараат од Министерството по обвинувањата на Бучковски дека незаконски бил малтретиран на граничниот премин „Богородица“.

Генералот Стамболиски чека да излезе од шутка - за директорот на Охис нови 30 дена притвор

Канал5 - 08.08.2007

Генералот Методи Стамболиски треба да остави парична или гаранција со имот, како и патната исправа за утре да излезе од притвор. Генералот Методи Стамболиски треба да остави парична или гаранција со имот, како и патната исправа за утре да излезе од притвор.

Нема одлука за ослободување на генералот Стамболиски

Утрински - 08.08.2007

Можеби во текот на денешниот ден Кривичниот совет на Основниот суд - Скопје 1 ќе донесе одлука околу евентуалното ослободување од натамошно издржување на мерката притвор, која минатиот вторник им беше изречена на ексначалникот на Генералштабот на АРМ, Методи Стамболиски, и на директорот на МЗТ ФОП, ...

Брат Љубе нема никаква врска со Бучковски

Дневник - 08.08.2007

Само ако биде ослободен од обвинението, Владо Бучковски ќе биде повикан да сведочи во Хаг, тврди Горан Митевски, член на Здружението Љубе Бошкоски нема никаква врска со случувањата во врска со Владо Бучковски, ниту со дневнополитичките настани во Македонија и за да се овозможи негово фер судење во ...

Судската одлука е разочарувачка, судството е фрлено во кал

Време - 08.08.2007

ПО НЕИЗРЕКУВАЊЕТО ПРИТВОР ЗА БУЧКОВСКИ Неизрекувањето мерка притвор за Владо Бучковски е многу лошо за угледот и за професионалноста на судските власти, тврдат високи судски извори. Според нив, одлуката на истражната судијка Катица Јовановска да не му изрече мерка притвор на првообвинетиот во ...

СДСМ влезе во дипломатска и политичка офанзива

Утрински - 08.08.2007

Пратеничката група на СДСМ му подготвува интерпелација на спикерот Љубиша Георгиевски. Радмила Шекеринска и Владо Бучковски ги закопаа секирите и сега кројат заедничка стратегија за ревитализација на СДСМ Случајот „Бучковски“ ја врати од САД лидерката на СДСМ, Шекеринска, која вчера била на ручек ...

Бучковски прв го обвини Бошковски за Раштански

Време - 08.08.2007

ВО „ВОЛ СТРИТ ЏУРНАЛ“ По убивањето на шесте Пакистанци и Индиецот во Раштански Лозја кај Скопје, случај за кој подоцна на Љубе Бошковски му беше одземен имунитетот, Владо Бучковски беше првиот македонскиот политичар кој јавно, во странски весник го обвини Бошковски дека убиените биле недолжни ...

Јордановски бара извинување од Рада

Вест - 08.08.2007

ФРАКЦИОНЕРИТЕ СЕ ВРАЌААТ ВО СДСМ Љупчо Јордановски нема да се врати на кормилото на СДСМ ако актуелното раководство не му се извини за премолчувањето кога премиерот Груевски го повлече од дипломатска мисија во Вашингтон Лидерот на СДСМ Радмила Шеќеринска сака да ја искористи климата што се создаде ...

Љубе не е за дневна политика

Време - 08.08.2007

АПЕЛ Името на Љубе Бошковски да не се користи во врска со обвинението против бившиот премиер Владо Бучковски, апелираше вчера Здружението за поддршка на Љубе Бошкоски. - Не треба да се мешаат обвинетите за случајот Љуботен во кој било дневнополитички настан.

Маневски негира политичка позадина во случајот Бучковски

Макфакс - 08.08.2007

Скопје Кога ќе се посегне по одредени личности кои што вршеле функции се применуваат насилнички средства и се прави се за да се остане само на декларативно, а да не се презема ништо конкретно. Ова е коментарот на македонскиот министер за правда, Михајло Маневски на забелешките дека случајот ...

Генералот Стамболиски и Петковски ќе се бранат од слобода

Макфакс - 08.08.2007

Скопје Генералот Методи Стамболиски и управителот во МЗТ ФОП Митре Петковски ќе бидат пуштени од притвор и до почетокот на судењето за набавката на резервни делови за тенковите на АРМ ќе се бранат од слобода. Одлуката за укинување на притворот денеска ја донесе истражен судија од Основниот суд 1 во ...

Барање за смена на Георгиевски

Вечер Прес - 08.08.2007

Адвокатите на генералот Методи Стамболиски и Митре Петковски, притворени за случајот Набавка на резервни делови, веруваат дека притворените денеска ќе бидат пуштени да се бранат од слобода. Тие вчера пред судот изјавија дека истражната судијка коректно ја води постапката, поради што очекуваат дека ...

Судијката не била од кабинетот на Љубе, туку од ДБК?!

Вечер Прес - 08.08.2007

Истражната судијка Катица Ивановска не беше член на кабинетот на поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски, туку беше советник на тогашниот директор на ДБК. Бошковски нема никаква улога во одлуката на Ивановска да го ослободи Владо Бучковски од мерката притвор.

Продолжи распитот за набавката на тенковски делови

А1 - 07.08.2007

Додека генералот Стамболиски е во притвор и чека да се разгледа неговото барање и тој да биде пуштен како Бучковски, да се брани од слобода, во судот продолжи распитот на сведоците потребни во истрагата за случајот со набавката на резервни тенковски делови.

Бошкоски бара да се престане со негова злоупотреба

А1 - 07.08.2007

Љубе Бошкоски бара да се престане со негова злоупотреба во меѓупартиската борба. Здружението за негова поддршка го пренесува ставот на екс министерот од Хаг - политичките партии да не го спомнуваат повеќе неговото име за сопствени и себични цели.

Бучковски го обвини Љубиша Георгиевски дека го режирал целиот случај

Утрински - 07.08.2007

Експремиерот изјави дека отворено се сомнева дека спикерот е главен во приказната за притворот ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Владо Бучковски вчера го обвини спикерот Љубиша Георгиевски дека е „режисер на целата лакрдија“ за одземањето на имунитетот, одобрувањето на барањето за притвор, вклучувајќи го и ...

Судството ја губи битката со партиите

Утрински - 07.08.2007

ЕДИТОРИЈАЛ СОЊА КРАМАРСКА Последните настани во врска со кривичната пријава против експремиерот Владо Бучковски покажуваат дека во нашата држава ништо не се сменило. Во петокот, судот во Скопје беше опседнат од неколку стотици партиски членови, симпатизери и пријатели на Бучковски.

Горан Митевски: Името на Љубе Бошкоски да не се користи за дневно-политички цели

Канал5 - 07.08.2007

Љубе Бошкоски не е вмешан преку истражниот судија Катица Јовановска во донесувањето на нејзината одлука да не се одреди мерката притвор за поранешниот премиер и актуелен пратеник на СДСМ, Владо Бучковски, тврдат претставици на Здружението за поддршка на Љубе Бошкоски.

Бучковски го обвини Георгиевски за режија

Дневник - 07.08.2007

Отворено се сомневам дека тој е неуспешен режисер на претставата со фалсификатот околу одземањето на мојот имунитет, изјави поранешниот премиер Претседателот на Собранието, Љубиша Георгиевски, е главниот режисер на лакрдијата што се случуваше околу одземањето на мојот пратенички имунитет, изјави ...

ПЕИ_ Случајот со Бучковски е обид за политичка криза

Утрински - 07.08.2007

Партијата за европска иднина во вчерашното соопштение до медиумите оценува дека случајот со пратеникот Владо Бучковски е обид за наметнување политичка криза преку негација на легитимноста на власта и форсирање на сопствената вистина.

Координација за датумот на пленарната седница

Време - 07.08.2007

БУЧКОВСКИ ЧЕКА НА СОБРАНИЕТО Средбата на претседателот на Собранието со координаторите на пратеничките групи, на која требаше да се одреди датумот на собраниската седница на која ќе се расправа за одземање на имунитетот на пратеникот Владо Бучковски, се одржа вчера доцна попладне.

Се уште нема одлука – дали и Стамболиски и Петковски ќе се бранат од слобода

Канал5 - 07.08.2007

Истрагата околу спорната набавка на резервни делови за бугарските тенкови за која првоосомничен е пратеникот Владо Бучковски продолжува. И денешните сведоци, вработени во министерството за одбрана, не и беа доволни на судијката Катица Јовановска да ја заврши истрагата.

Пратеникот Бучковски се жали дека власта го малтретира

Време - 07.08.2007

ВЧЕРА КАЈ НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Пратеникот Владо Бучковски, обвинет за криминална набавка на резервни армиски делови вчера беше во Народното правобранителство да се жали дека властите го малтретирале и дека му ги загрозиле човековите права.

На 16 август собраниска седница

Вест - 07.08.2007

Спикерот на Собранието Љубиша Георгиевски на 16 август ќе закаже редовна собраниска седница, на која пратениците ќе се изјаснат за одлуката на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања со која му се одзема имунитетот на пратеникот Владо Бучковски.

Потврда од судот_ Владо Бучковски ќе се брани од слобода

Утрински - 07.08.2007

Кривичниот совет на скопска „единица“ ја одбило жалбата на Јавното обвинителство ЉУБИША СТАНКОВИЌ Кривичниот совет на Основниот суд - Скопје 1 ја отфрли жалбата на Јавното обвинителство по петочната одлука на истражниот судија Катица Јовановска да го укине притворот што во отсуство му беше изречен ...

Бучковски: Спикерот Георгиевски е режисерот на моето приведување

Вест - 07.08.2007

ЕКСПРЕМИЕРОТ СЕ ПОЖАЛИ КАЈ НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Претставка за прекршување на неговите права Бучковски ќе достави и до МВР во секторот за внатрешна контрола. Експремиерот Владо Бучковски вчера се пожали кај Народниот правобранител дека полицијата ги крши неговите слободи и права со тоа што мината ...

Продолжува дебата за пратеничкиот имунитетот на Бучковски

Макфакс - 07.08.2007

Скопје Собранието денеска треба да ја продолжи дебатата во врска пратеничкиот имунитет на Владо Бучковски, поранешен премиер. Полемичната дебата, во која имаш високи тонови, па и навреди, беше прекината после полноќ на инсистирање на пратениците на опозицијата.

Продолжение на собраниската седница - в понеделник

Макфакс - 07.08.2007

Скопје Седницата на македонското Собрание на која се расправа по одлуката на собраниската Комисија за одземање на имунитетот на пратеникот Владо Бучковски, продолжува в понеделник. И на денешната, како вчерашната петчасовна расправа, имаше серија реплики и контрареплики со испровицирана расправија ...

Заборавете се! Важно е зошто чекав 15 минути на граница!

Вечер Прес - 07.08.2007

Екс-премиерот Владо Бучковски вчера се пожали кај Народниот правобранител дека му биле прекршени човековите права со држење на граничниот премин Богородица. Тој за овој случај поднесе претставка до правобранителот Иџет Мемети, но поради неговото отсуство екс-премиерот имаше средба со неговиот ...

Спречуваме насилство врз правната држава!

Вечер Прес - 07.08.2007

Лидерката на СДСМ Радмила Шекеринска не чувствува вина за однесувањето на пратеничката група од нејзината партија на минатонеделната седница на мандатно-имунитетната комисија на која му беше одземен пратеничкиот имунитет на Владо Бучковски и за однесувањето на приврзаниците на СДСМ пред судот ...

Потврдено дека Бучковски ќе се брани од слобода

А1 - 06.08.2007

Бучковски ќе се брани од слобода, потврди денеска Кривичниот совет на судот Скопје 1 и ја одби жалбата на јавното обвинителство на петочната одлука на судот, наместо во притвор, присуството на поранешниот премиер во судската постапка да се обезбеди со одземање на пасошите на Бучковски.

Собраниската седница за Бучковски на 16 август

А1 - 06.08.2007

Ќе има седница на Собранието, ама не итна, како што бараше СДСМ. Спикерот Георгиевски ги повика пратениците да се соберат на 16 август за да расправаат за случајот со имунитетот на Бучковски. „На седницата ќе има една точка на дневен ред и таа точка е: Одлуката на Комисијата за деловнички и ...

Сведочењето на Бучковски во Хаг ќе и' помогне на одбраната, вели Рашидовиќ

Утрински - 06.08.2007

Не постои таков човек кој би бил од корист за одбраната на господинот Бошкоски со кого јас не би разговарала, вели Рашидовиќ Според адвокатот на Бошкоски, Бучковски би бил од корист затоа што тогаш бил министер за одбрана ЉУБИША СТАНКОВИЌ Бранителката на Љубе Бошкоски, адвокатката Едина Рашидовиќ, ...

Бошкоски не сака да го брани адвокатот Гоџо

Дневник - 06.08.2007

Љубе Бошкоски ќе ги откаже адвокатските услуги на Драган Гоџо зашто со својата изјава за медиумите тој сериозно ја нарушил процедурата на Хашкиот суд и му наштетил на Бошкоски, тврдат во ВМРО-ДПМНЕ. Според владејачката партија, Љубе Бошкоски во телефонски разговор ги демантирал изјавите на Владо ...

Бучко го дрмаат, Љубе се тресе

Вест - 06.08.2007

ВО ИСТРАГАТА ПРОТИВ ЕКСПРЕМИЕРОТ Бучковски изјави дека разговарал по телефон со Љубе и тој го преупредил на можно сценарио за да се спречи експремиерот да биде сведок на одбраната во Хаг. ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Љубе ним им рекол оти не сака неговото име да се користи како параван за Уште нема ...

Адвокатите на генералот Стамболиски и директорот на МЗТ ФОБ Петковски побараа нивно ослободување

Канал5 - 06.08.2007

Кривичниот совет на скопскиот кривичен суд е пред одлука – дали ќе им го укине притворот на екс- началникот на Генералштабот на АРМ Стамболиски и на директорот на МЗТ ФОП Петковски. Кривичниот совет на скопскиот кривичен суд е пред одлука дали ќе им го укине притворот на екс- началникот на ...

Закажана редовна седница на Собранието на 16 август, опозицијата не се согласува со дневниот ред

Канал5 - 06.08.2007

Редовна, а не вонредна седница на Собранието на Република Македонија по одобрување на притворот за пратеникот Владо Бучковски како што бараше опозицијата, одлучи претседателот Љубиша Георгиевски. Редовна, а не вонредна седница на Собранието на Република Македонија по одобрување на притворот за ...

Бучковски очекува запирање на истрагата

Дневник - 06.08.2007

Од слобода ќе се брани и петтообвинетиот Ацо Ѓурчевски, а се најавува дека судот уште денеска е можно да решава дали ќе ги ослободи од притвор и генерал Стамболиски и управителот на ФОП, Петковски Ескпремиерот Владо Бучковски, првообвинет во случајот „Набавка на делови за тенкови“ очекува истрагата ...

Бучковски ја подготвува одбраната

Време - 06.08.2007

СЛУЧАЈ „БУГАРСКИ ТЕНКОВИ“ Горан Галевски Поранешниот премиер и министер за одбрана на Македонија Владо Бучковски ја подготвува својата одбрана против обвинението за штетните договори за набавка на резервни делови за подарените бугарски тенкови што против него беше покренато минатата недела.

ВМРО-ДПМНЕ: Шеќеринска ги искривува тезите

Вест - 06.08.2007

"Имунитетот на господинот Љубе Бошковски, не му беше одземен поради потерница од Хашкиот трибунал, туку за случајот Раштански лозја и хајката што тогаш ја водеа Хари Костов, Бранко Црвенковски и Владо Бучковски, мавтајќи Це- диња од собраниска говорница", реагираа вчера од партијата на ВМРО- ДПМНЕ, ...

ДС: Штета за ЕУ-интеграциите

Дневник - 06.08.2007

СДСМ изврши атака и врз независното судство со демонстрациите пред судот во случајот Бучковски, што претставува сериозен преседан и предизвикува директна штета врз заложбите на Македонија за интегрирање во ЕУ, изјави вчера Зоран Петров, потпретседател на Демократскиот сојуз.

Панаѓур

Дневник - 06.08.2007

На 2 август дефинитивно се разводени и изјалови толку декларираната борба против корупција на оваа влада, која дефинитивно не сака вистински да води војна против криминалот , туку сака единствено да позира и да се слика Само слабите немаат сила да бидат праведни - гласи една од мислите на познатиот ...

Аферата со Бучковски ќе ги повлече Груевски и Георгиевски

Утрински - 06.08.2007

Исо Руси Претседателот на Хелсиншки комитет вели дека има барем три илјади прашања за воените набавки во 2001 година ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Господине Руси, како ја коментирате целата ситуација со пратеникот Владо Бучковски, одземањето на имунитетот, распитот и присуството на неговите сопартијци пред ...

Собранието на 16 август за имунитетот на Бучковски

Макфакс - 06.08.2007

Скопје Македонското Собрание на 16 август ќе одржи седница на која ќе треба да ја потврди или отфрли одлуката на Комисијата за мандатно имунитетни прашања која му го одзеде имунитетот на пратеникот Владо Бучковски. Oва е резултат од денешната средба на претседателот на Собранието Љубиша Георгиевски ...

Дебата за пратеничкиот имунитетот на Бучковски

Макфакс - 06.08.2007

Скопје Собранието ја започна 63.седница по одлуката на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања со која на пратеникот Владо Бучковски му беше одземен пратеничкиот имунитет. Одлуката за одземањето на имунитетот на пратеникот од редовите на СДСМ Владо Бучковски Собраниската комисија ја ...

Жестока собраниска расправа за имунитетот на Бучковски

Макфакс - 06.08.2007

Скопје Македонското Собрание ја продолжи расправата по одлуката на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања со која на пратеникот Владо Бучковски му беше одземен пратеничкиот имунитет. Седницата започна со многу процедурални забелешки, во главно околу тоа дали Комисијата донела одлука ...

Адвокатите на Стамболиски и Петковски ќе бараат укинување на притворот

Макфакс - 06.08.2007

Скопје Адвокатите на генералот Методи Стамболиски и на управителот во МЗТ ФОП Митре Петковски најавуваат дека денеска ќе бараат укинување на притворот и за нивните клиенти. На ова се решиле откако на Владо Бучковски, првоосомничениот во случајот со набавката на резервни делови за армиските тенкови, ...

СДСМ ќе бара одржување итна седница на Собранието за Бучковски

Макфакс - 06.08.2007

Скопје Пратеничката група на СДСМ денеска треба да се сретне со претседателот на Собранието Љубиша Георгиевски за да го утврди датумот на итната седница на која ќе се расправа за одземањето на имунитетот на Владо Бучковски. Пратениците на СДСМ во петокот побараа итната седница на Парламентот да се ...

Судот на партијата

Вечер Прес - 06.08.2007

Кога партиските колеги на Бучковски, искрено, би ставиле на хартија се што знааат за дубарите на Буч, плус изјавите на Маниќ, Палевски, Тони Ташнаревиќ и Мацко Ѓуровски... од нивните изјави секој Суд на Бучковски би му пресудил доживотна робија! Има ли некој саглам, нормален во СеДеСето, да го ...

Љубе го спаси Бучко од притвор!

Вечер Прес - 06.08.2007

Во намерите да се спаси од притвор екс премиерот и министер за одбрана Бучковски за три дена ги употреби, и злоупотреби речиси сите кои беа дел од процесот. Финале, тој е лице со одзеден пасош кое се гони за криминал, а неговата партија е на маки како да ги објасни трите дена за кои СДСМ ќе се ...

СДСМ победи, изгуби Македонија, поразено судството

Вечер Прес - 06.08.2007

Имунитетот на Љубе Бошковски му беше одзеден поради случајот Раштански Лозја, а не оти тоа го побара Хашкиот трибунал, реагираше вчера ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на лидерката на СДСМ Радмила Шекеринска дадена викендов за една од националните телевизии.