Палевски во нашите огледала

Deutsche Welle - пред: 47 мин

Ниту убиството на дете од забегани скотови на монструозниот систем не нѐ натера спонтано да излеземе на улици. Кој да повика, а да му веруваме? Кој да организира, а да не нѐ злоупотреби? Пишува Арсим Зеколи Свирепото и суровото убиство на ...

503 поврзани вести во 20 поттеми »

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити, а е пријавено уште на 22-ри

Курир - тукушто објавено

Возилото со кое била киднапирана и убиена Вања е пријавено за исчезнато уште на 22-ри ноември во МВР, а веќе на 24-ти веќе е во Скопје, во пресот во продолжение ќе ги објасниме пропустите на МВР, за кои очекуваме одговор, истакна на денешната ...

329 поврзани вести во 20 поттеми »

ВИДЕО| Жена од Газа се осмели да зборува против Хамас

Нетпрес - тукушто објавено

Утрово, Рои Каис, воениот дописник на Кан 11, сподели видео фрагмент од преносот во живо на Ал Џезира. Сегментот содржи интервју со една постара жена од Газа која побарала засолниште во Кан Јунис откако избегала од северниот дел на Појасот Газа.

348 поврзани вести во 20 поттеми »

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 250 амандмани за предлог-буџетот за 2024 година

360 степени - тукушто објавено

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска треба да ја почне амандманската расправа по предлог-буџетот за 2024 година, откако вчера заврши општиот претрес. По завршување на амандманската расправа, предлог-буџетот треба да се најде на ...

18 поврзани вести »

Македонија

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Макфакс - пред: 29 мин

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, по спроведената дисциплинска постапка против јавен обвинител од Основното ...

19 поврзани вести »

Во Карпош кај поранешна „Алумина“ предвидени осум згради, соседите немаат право на жалба

Радио МОФ - пред: 53 мин

Голем комплекс со вкупно осум нови згради, од кои шест со висина од 9 до 14 катови, а две големи кули од 25 до 35 катови, се предвидени да никнат на оградениот и празен простор на поранешна фабрика „Алумина“, крај булеварот „Митрополит Теодосиј ...

11 поврзани вести »

Откако беше ставен на црната листа на САД, Малта му го прекина мандатот на Кочо Анѓушев

Deutsche Welle - пред: 17 мин

Оваа функција на која што беше именуван во 2021 година, му е прекината од страна на тамошното Министерство за надворешни работи, откако САД го ставија на црна листа Поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев повеќе не е почесен конзул на Малта.

157 поврзани вести во 12 поттеми »

Економија

Нова ера во контрола на пушењето: предизвици, иновации и забрани

Локално - пред: 44 мин

На неодамна одржаниот вебинар на италијанскиот Formiche беше претставена брошурата за политиката за здравствена заштита насловена „Рамковна конвенција за контрола на тутунот: предизвици и перспективи за СЗО“.

31 поврзани вести во 5 поттеми »

БАНКИТЕ ВО ФОКУС НА ИНВЕСТИТОРИТЕ: Акциите на Комерцијална и на НЛБ најтргувани во ноември

Пари - пред: 2 часа

Акциите на две банки од големата тројка – на Комерцијална и на НЛБ биле во фокусот на вниманието на инвеститорите во ноември. Во друштвото на ТОП 5 најтргувани, каде што акцијата на Комерцијална банка го има „резервирано“ врвот, овојпат НЛБ е ...

6 поврзани вести »

Шефот на банката JP Morgan би ги забранил криптовалутите: Тие им служат само на криминалци и терористи

Денар - пред: 29 мин

Шефот на JPMorgan Chase Bank, Џејми Димон, во својот говор во Вашингтон рече дека криптовалутите треба да се забранат. „Отсекогаш сум бил против криптовалутите и биткоинот. Тие навистина им служат само на криминалци, дилери на дрога, перење пари и ...

7 поврзани вести »

Балкан

7-ми земјотрес за неколку дена во Србија: Сеизмолог – МОЖЕН Е ПОСИЛЕН УДАР!

Вечер Прес - пред: 1 час

Земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала го погоди Петровац на Млава утрово во 4.45 часот, а потресот се почувствувал дури до Белград. Сепак, како што изјави за Телеграф.рс сеизмологот Славица Радовановиќ, се очекува таму во иднина ...

24 поврзани вести »

Ердоган во Атина: почеток на нова ера во билатералните односи?

Deutsche Welle - пред: 2 часа

Турскиот претседател Ердоган денеска е во официјална посета на Грција. Атина и Анкара изјавуваат дека тежнеат кон „позитивна агенда и приближување“. Има ли изгледи тоа да успее? не успеа. навистина беше првиот претседател на Турција кој во 2017 ...

24 поврзани вести »

Купер: Србија затвора врата за членство во ЕУ со противењето Охридскиот договор да биде дел од поглавје 35

Курир - тукушто објавено

-ЕУ не сака да биде дел од проблемот, туку да го реши. Нејзината мисија е сите членки да имаат некакви, не нормални, туку супернормални односи со своите соседи, кажа Купер за Гласот на Америка.

Свет

АКО ПУТИН ЈА ОКУПИРА УКРАИНА… Бајден даде последно предупредување до Конгресот

+инфо - пред: 25 мин

Путин ќе нападне сојузник во НАТО, предвиде тој, а потоа „ќе имаме нешто што не го бараме и што го немаме денес: американски војници да се борат против руските војници“. Во говорот пред Конгресот, во кој беше блокирана помошта за Украина, Бајден ...

133 поврзани вести во 6 поттеми »

Русија ќе одржи претседателски избори на 17 март, првпат ќе се гласа и на окупираните делови на украина

Сакам да кажам - пред: 41 мин

Горниот дом на рускиот парламент потврди дека претседателските избори во Русија ќе се одржат на 17 март 2024. Сите 162 пратеници во Советот на федерацијата ја поддржаа одлуката. „Со оваа одлука, и официјално го означуваме почетокот на предизборната ...

22 поврзани вести »

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Макфакс - пред: 1 час

Убиено е девојчето Марија Н., а уште четири момчиња се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението влегла Алина А., девојче од нивниот клас и почнала да пука. По пукањето, осмоодделенката извршила самоубиство.

41 поврзани вести во 5 поттеми »

Скопје

Утре автобусите ќе возат по неделен возен ред

Макфакс - пред: 19 мин

ЈСП Скопје извести дека утре, поради државниот празник Св.Климент Охридски, автобусите ќе возат по неделен возен ред. Дежурна ќе биде билетарницата на Транспортен центар и ќе работи од 6 до 13 часот.

7 поврзани вести »

„Зајакнување на општинските совети”: Граѓаните на Кисела Вода креираа 4 проектни концепти

Скопје инфо - пред: 3 часа

Вчера во големата сала на Општина Кисела Вода се одржа втората форумска сесија во рамките на проектот “Зајакнување на општинските совети” кој го спроведува УНДП во партнерство со Општина Кисела Вода.

7 поврзани вести »

Град Скопје: Според светскиот мониторинг, Скопје не е меѓу 10 најазагадени градови во светот

Канал5 - пред: 19 часа

Согласно светскиот мониторинг систем WAQI кој ја мери загаденоста во сите главни градови во светот, градот Скопје не се наоѓа во листата на топ 10 загадени градови. Според истиот систем, најзагадени градови во Македонија, а со тоа и во топ 10 ...

15 поврзани вести »

Црна Хроника

Приведени тројца разбојници во Скопје, следува соодветна пријава

Курир - пред: 1 час

Денеска (07.12.2023), полициски службеници од ЕВР Чаир ги лишиле од слобода М.Д.(35), Р.К.(33) и А.И.(36), сите од Скопје од Скопје, соопштија од МВР. Денеска (07.12.2023), полициски службеници од ЕВР Чаир ги лишиле од слобода М.Д.(35), Р.К.

18 поврзани вести »

Тетовец физички ја нападнал сопругата, им се заканувал и на децата и на својот татко!

ТВ21 - пред: 43 мин

Ноќеска (7 декември) околу 1 часот, полициски службенци на СВР Тетово го лишиле од слобода 34-годишниот тетовец С.А., кој претходно бил пријавен од неговата 34-годишна сопруга дека во семејниот дом физички ја нападнал, а се заканувал на нивните деца ...

14 поврзани вести »

Сообраќајни контроли на секој чекор - само вчера изречни над 250 санкции во Скопје

Скопје инфо - пред: 4 часа

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (06.12.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 253 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 13 санкции, 12 ...

30 поврзани вести во 4 поттеми »

Република

Во „Јахја Кемал“ во Струга учениците симулираа дипломатски прием

МКД - пред: 5 часа

Веќе една деценија во ПСУ „ Јахја Кемал “ во Струга, традиционално се одржува симулација на формален прием за учениците од четврта година. Н едела ва пак се одржа ваков формален настан како практична настава, на која му претходат теоретски ...

Спасовски на средба со раководствата на СВР Битола, СВР Охрид и РЦ Запад

Бизнис Вести - пред: 5 часа

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководството на МВР, денеска ќе оствари средба со раководствата на СВР Битола, СВР Охрид и РЦ Запад. Како што информираат од МВР, работната средба ќе се одржи во просториите на ...

4 поврзани вести »

Изработена првата база на податоци за пештери во заштитеното подрачје Национален парк Галичица

OhridNews - пред: 21 часа

Во рамките на проектот „Заштита на пештерските екосистеми и загрозените растителни и животински видови во Националниот парк Галичица од негативните ефекти на климатските промени“, изработена е база на податоци за пештери во Националниот парк ...

Култура

Охрид го чествува патронот Св. Климент Охридски

МКД - пред: 2 часа

Во Охрид и денеска продолжува прославувањето на патрониот празник Свети Климент Охридски со отворањето на изложбата на фотографии „По трагите на светите Кирил и Методиј“, во коорганизација на Општина Охрид и Амбасадата на Словачка во Македонија.

13 поврзани вести »

„Кармина Бурана“ вечерва во НОБ

Република - пред: 2 часа

Во Националната опера и балет вечерва во 20 часот ќе биде концертно изведена моќната „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф. Диригент е Иван Еминовиќ, концерт-мајстор е Верица Ламбевска, а хор-мајстор е Јасмина Ѓорѓеска.

5 поврзани вести »

Денес се слави Света Великомаченичка Екатерина – Што треба да направат оние што трагаат по среќен брак?

Црнобело - пред: 53 мин

Именден слават Катерина, Катица, Ката, Катја... Според верувањата, што треба да направат девојките што сакаат да ја запознаат љубовта на својот живот или да имаат среќен брак? На 7-ми декември православните христијани го слават денот посветен на ...

10 поврзани вести »

Наука / Технологија

ДОБРЕДОЈДЕ ЗА GEMINI, помоќен од CHATGPT-4, како што тврди неговиот творец Google

Пари - пред: 3 часа

Google официјално го покажа својот жестоко очекуван модел на вештачка интелигенција, Gemini (Близнаци) – за кој тврди дека е помоќен од големиот јазичен модел на OpenAI GPT-4 (LLM), велејќи дека може да им парира на луѓето на „експертско ниво“ во ...

5 поврзани вести »

Ова се страниците на Википедија со најмногу прегледи во 2023 година, дали сте изненадени од првото место?

ТВ21 - пред: 4 часа

Повеќејазичната интернет енциклопедија Википедија објави листа на 25 најгледани страници и наведе дека првите три места се ChatGPT, Oppenheimer и забава во Индија. Списокот покажа зголемен интерес за иновациите, вештачката интелигенција, луѓето кои ...

Претпродажбата на паметниот телефон Samsung Galaxy S23 FE е достапна во Македонија

Опсервер - пред: 2 часа

– Од денес па сè до 14 декември, новиот паметен телефон Galaxy S23 FE ќе биде достапен за претпродажба во Македонија. Заедно со телефонот добивате и подарок – слушалки Galaxy Buds FE, кои ќе го комплетираат искуството на паметниот телефон со одличен ...

4 поврзани вести »

Сцена

Тејлор Свифт е личност на годината на „Time“

Канал5 - тукушто објавено

Мегапопуларната американска поп пејачка Тејлор Свифт е личност на годината во изборот на магазинот „Тајм“, објави оваа публикација. „Ова е моментот кога чувствувам најголема гордост и среќа досега, најкреативно сум исполнета и послободна отколку што ...

32 поврзани вести во 4 поттеми »

Боба Живоиновиќ конечно откри што мисли за својата снаа Александра Пријовиќ: „Ѝ се склопија коцките…“

Еспресо - пред: 36 мин

Поранешниот успешен тенисер, Слободан Боба Живоиновиќ се ожени за една од најпопуларните пејачки на поранешна Југославија, а неговиот син од првиот брак Филип Живоиновиќ ѝ го кажа судбоносното „да“ на младата пејачка Александра Пријовиќ, за која цел ...

19 поврзани вести »

Почина легендарниот сценарист и продуцент Норман Лир

Убавина и Здравје - тукушто објавено

Во својот дом во Лос Анџелес на 101-годишна возраст почина светски познатиот американски сценарист и продуцент Норман Лир , неговата смрт е потврдена од страна на претставник на семејството.

Најнови вестиСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт