Во Скопје досега регистрирани 120 случаи на голема кашлица, Комисијата за заразни болести ќе се состане утре

365 - тукушто објавено

Во Скопје, од почетокот на годината, заклучно со 1 март, регистрирани се вкупно 120 случаи на голема кашлица, информира во изјава за МИА доктор Лулзиме Бајрами од Центарот за јавно здравје.

39 поврзани вести во 6 поттеми »

Седум „слуги на народот“ подготвени за трка

Либертас - пред: 20 мин

Катерина Блажевска И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ најавуваат двојна победа на изборите. Со граѓанска и со партиска поддршка Гордана Силјановска-Давкова и Стево Пендаровски изминатиов викенд се приклучија на кандидатите кои веќе обезбедија поддршка за учество ...

247 поврзани вести во 20 поттеми »

Притвор за 18-годишник, полицијата дома му најде 200 грама марихуана

МКД - пред: 26 мин

Основното јавно обвинителство Тетово донесе наредба за спроведување истражна постапка против 18-годишен жител на Тетово, во чиј дом е пронајдена марихуана наменета за продажба. Како што информираат од Основното јавно обвинителство Скопје, лицето се ...

56 поврзани вести во 12 поттеми »

ОД СРЕДА ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ ЌЕ СЕ ВАДАТ И ВО ИДРИЗОВО: Ќе се работи само во прва смена, дневно ќе бидат сликани од 250 до 300 луѓе

Фактор - тукушто објавено

Веќе од среда граѓаните ќе имаат можност лични документи да вадат и во пункт штоп ќе биде отворен во Идризово. Како што денеска истакна министерорт, Панче Тошковски, таму ќе бидат сместени четири базни станици кои се префрлени од останатите градови.

36 поврзани вести во 5 поттеми »

Македонија

Легализацијата на производство на канабис за медицински цели се злоупотребува, велат од Демократскиот Сојуз

Скопје инфо - тукушто објавено

Легализацијата на производство на канабис за медицински цели се злоупотребува, над 70 фирми произведуваат канабис без ефикасна контрола од државните институции и производството се пласира на нелегалниот пазар, со што се шири нарко бизнисот и ...

11 поврзани вести »

Потерница по Шеваљ: повеќемина од групата што ја апсеше Спасовски, бидејќи убивала и шверцала дрога се на слобода

Скопје1 - пред: 22 мин

Шеваљ Муареми, за кого веќе е познато дека последната локација од каде објавуваше фотографии е Дубаи, доби меѓународна потерница. Тој е осомничен како предводник на групата која убивала и пренесувала дрога, а беше откриен преку акција потпомогната и ...

4 поврзани вести »

КОЈ СОБРА, А КОЈ УШТЕ СОБИРА ПОТПИСИ? Засега 7 сигурни кандидати за шеф на државата

+инфо - пред: 1 час

Рокот за собирање потписи истекува на 8. март, а според официјалните податоци на Државната изборна комисија уште пет лица собираат потписи на граѓани. Стево Пендаровски и Гордана Силјановска – Давкова, покрај партиската поддршка од 30 пратеници, ...

58 поврзани вести во 5 поттеми »

Економија

Импресивен раст: Банките во Хрватска лани заработиле 1,4 милијарди евра, двојно повеќе од 2022-та

Слободен Печат - пред: 17 мин

Сопствениците на банките имаат многу да се радуваат минатата година: нето добивката достигна 1,4 милијарди евра, што е двојно зголемена за една година. На бранот на раст на референтните каматни стапки во борбата против инфлацијата, банките постигнаа ...

10 поврзани вести »

Годишната стапка на инфлација во Турција во февруари изнесува 67,07 отсто, што е највисока во последните 15 месеци

Независен - пред: 20 мин

Годишната стапка на инфлација во Турција во февруари се искачи на 67,07 отсто по јануарските 64,86 отсто, објави денеска турскиот институт за статистика Туркстат. Инфлацијата во Турција е највисока во последните 15 месеци.

19 поврзани вести »

Пораснаа цените на овошјето и зеленчукот

Антропол - пред: 50 мин

Само неколку дена од укинувањето на мерките со кои се држеа цените замрзнати, на зелените пазари низ Македонија веќе може да се забележи раст на цените на производите. Граѓаните се жалат на високите цени, додека продавачите на пазарите велат дека ...

6 поврзани вести »

Балкан

Германската министерка: Западен Балкан треба да биде во ЕУ, мора да ги затвориме ранливите крила на Европа за Русија

MTM - тукушто објавено

Германската министерка за надворешни работи, Аналена Баребок, предупреди дека Европската Унија не може да дозволи постоење на „сиви зони“ на европскиот континент кои Русија ќе ги искористи за да го прошири своето влијание и да ги дестабилизира, а ...

6 поврзани вести »

Орбан оди кај Трамп, ќе се состане со поранешниот претседател на Флорида

Курир - тукушто објавено

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на 8 март на Флорида ќе се сретне со поранешниот американски претседател Доналд Трамп, изјави шефот на прес-службата на Орбан, Берталан Хаваси, пренесува агенцијата МТИ.

21 поврзани вести »

Рама: Се отвора воздухопловната база на НАТО во Кучово, по првпат ќе полетаат беспилотните летала „Бајрактар“

MakPress - пред: 34 мин

Во албанскиот град Кучово денеска ќе биде отворена воздухопловна база на НАТО. Премиерот на Албанија Еди Рама, со објава на својата официјална страница на „Фејсбук“ сподели видео од моментот на склопување на беспилотните летала „Бајрактар“ кои, како ...

15 поврзани вести »

Свет

Хаити прогласи вонредна состојба откако вооружени групи упаднаа во двата најголеми затвора и ослободија илјадници затвореници

360 степени - пред: 42 мин

При нападот на вооружените банди во затворите, се верува дека се ослободени околу 4 000 затвореници, а меѓу нив и членови на бандата обвинета за убиството на претседателот Жовенел Мојзе во 2021 година Владата на Хаити прогласи 72-часовна вонредна ...

39 поврзани вести во 6 поттеми »

ЕУ ги одмрзнa средствата за Палестинците

24Инфо - пред: 23 мин

Дојче веле Комисијата на ЕУ ги суспендираше исплатите на Агенцијата на ОН за помош и работа за Палестинците (UNRWA) на еден месец откако израелската влада обвини дванаесет нејзини вработени за соработка со радикалниот исламистички Хамас.

235 поврзани вести во 20 поттеми »

Прв пораз на Трамп: Хејли победи на прелиминарните избори на републиканците во Вашингтон

MTM - тукушто објавено

Републиканскиот претседателски кандидат Ники Хејли победи на партиските прелиминарни избори во Вашингтон, со што ја забележа првата победа во претседателската кампања оваа година. Поранешниот американски претседател и фаворит за републиканска ...

65 поврзани вести во 5 поттеми »

Скопје

Неделен извештај: Водата во Скопје е безбедна за пиење

Канал5 - пред: 16 мин

Водата во Скопје е безбедна за пиење. Ова го покажа последното мерење на квалитетот на водата за пиење, добиено од анализите спроведени во Секторот за санитарна контрола, од 26 февруари до 1 март годинава.

4 поврзани вести »

Утре без струја делови од Илинден, Сарај, Чучер Сандево

Канал5 - пред: 40 мин

Без струја утре ќе бидат делови од општините Илинден, Сарај, Чучер Сандево, информираат денеска од Регионалниот центар за управување со кризи - Скопје. Според известувањето добиено од „ЕВН Македонија“ АД, утре без електрична енергија во периодот од ...

7 поврзани вести »

Без вода дел од корисниците од неколку улици во Центар

Бриф - пред: 3 часа

Дел од корисниците на улиците „Антоние Грубишиќ“, „Пиринска“, „Ленинова“ и „Коле Неделковски“ во Центар денеска ќе имаат прекинато водоснабдување поради приклучок на цевка од ф 80 мм на ул. „Антоние Грубишиќ“ бр. 8.

4 поврзани вести »

Црна Хроника

Притвор за битолчанец што запалил шест слот-машини во казино

Нетпрес - пред: 38 мин

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 35-годишен жител на селото Долно Оризари кој е осомничен за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик.

32 поврзани вести во 5 поттеми »

Приведени двајца криминалци од Куманово за издржување затворски казни

Сител - тукушто објавено

Во текот на изминатиот викенд, полициски службеници од СВР Куманово ги лишиле од слобода С.С.(39) и М.И.(31), двајцата од Куманово. С.С. бил осуден на казна затвор од 10 години за сторени кривични дела „разбојништво“ и „тешка кражба“ по член 237 и ...

30 поврзани вести во 5 поттеми »

Казнети 405 возачи, возеле брзо низ македонските патишта

Слободен Печат - пред: 16 мин

Во полициска контрола во текот на вчерашниот ден на територија на цела држава санкционирани се 405 возачи кои возеле повеќе од пропишаната брзина. Како што соопшти МВР, од нив девет возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од ...

46 поврзани вести во 5 поттеми »

Република

Се гради затворен базен во Кавадарци

MakPress - 02.03.2024

Се гради затворен базен на локацијата на поранешна ,,Ла Луна" во Кавадарци. Станува збор за капитален проект, инвестиција во висина од педесетина милиони денари. Интензивно се работи на затворениот базен, што првенствено ќе се користи за децата од ...

Стопиран проектот за центарот на Велес да биде пешачка зона, Градоначалникот Колев бара тоа да важи само во лето

Сакам да кажам - 03.03.2024

Стопиран е проектот за реконструкција во пешачка зона на улицата 8 Септември во центарот на Велес. Проектот, кој е финансиран од европски фондови, предвидува улицата до плоштадот Сармаале кај споменикот на Коњаникот да биде затворена за возила во ...

Техничкиот премиер Џафери во посета на Битола

Тера - пред: 22 мин

Денеска во посета на неколку институции во Битола е техничкиот премиер Талат Џафери, придружуван од министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Имаа средба со ректорот на битолскиот универзитет проф.д-р Игор Неделковски, а ќе посетат и ...

Култура

Македонска Филхармонија со концерт насловен „Сила“

Канал5 - пред: 20 мин

​Концертот не случајно носи наслов „Сила“, затоа што сите композиции, ако може да им се даде една генерална оцена, се фокусирани на моќта на интерпретацијата, страста и енергијата којашто и самите изведувачи треба да ја донесат на сцената.

7 поврзани вести »

Концерт на Федерико Сера за 8 март во организација на „Охридско лето“

Независен - тукушто објавено

По повод 8 март – Денот на жената, во организација на НУ „Охридско лето“ ќе се одржи концерт со светски познатиот тенор Федерико Сера од Италија во придружба на пијанистот Антонио Кампоногара.

8 поврзани вести »

„Заспаната убавица“ од П. И. Чајковски на 7 и 8 март на сцената на Националната опера и балет

Република - пред: 22 мин

Двојна изведба на безвременската, волшебна балетска бајка „Заспаната убавица“ преточена во прекрасната музика на Петар Илич Чајковски на 7 и 8 март со почеток во 20.00 часот ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет.

6 поврзани вести »

Наука / Технологија

Вибер добива нова опција што ќе им се допадне на многумина

Press24 - тукушто објавено

Ракутен, матичната компанија на Вибер, објави дека додава нова функција на популарната апликација. Станува збор за функција наречена „Папки“, која служи за организирање разговори и овозможува категоризација на разговорите во повеќе папки.

4 поврзани вести »

Пред неколку дена Nvidia стана најтргувана акција на Волстрит

BiznisPRO - пред: 1 час

Nvidia е името што најчесто го слушаме последните месеци во контекст на победници на светските пазари. Ова не е изненадувачки бидејќи компанијата има 80 отсто удел на пазарот во најнапредните чипови кои се клучни за услугите за вештачка ...

10 поврзани вести »

Корисниците пријавуваат проблеми со апликацијатаYahoo Mail: Дали функционира кај вас?

Пулс24 - пред: 2 часа

Бројни корисници известуваат дека нивната апликација Yahoo Mail не работи. Апликацијата почна да паѓа вчера попладне, а илјадници луѓе се жалат дека не можат да пристапат до нивното сандаче или пораки.

Сцена

Вељко Ражнатобиќ во 10 секунди откри што мисли за годинашната претставничка на Евровизија: „Страшно“ (ВИДЕО)

Убавина и Здравје - тукушто објавено

Од лутина поради поразот на Бресквица, боксерот ја „исплука“ Теја Дора. Вељко Ражнатовиќ , синот на пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ , јавно ја поддржа Анѓела Игњатовиќ Бресквица , навивајќи за нејзината песна „Орлово гнездо“ на годинешниот избор ...

26 поврзани вести »

На Северина и пукнаа панталоните на незгодно место (ВИДЕО)

Press24 - тукушто објавено

Пејачката доживеа мал пех на неодамнешниот настап, но многу брзо успеала и ја реши оваа ситуација. Северина Вучковиќ (51) викендов настапи во Минхен, а на својот инстаграм-профил на своите следбеници им покажа каков стајлинг избрала.

10 поврзани вести »

(Видео) Заработила 5 милиони евра, а им ги згрешила имињата на младоженците: Ријана „запеа“ на свадба во Индија

ММС - пред: 46 мин

Најбогатиот човек во Индија, Мукеш Амбани организираше свадбена церемонија за својот син Анант Амбани (28). Свадбата која ги собра јавните личности од целиот свет, наводно чинела 120 милиони долари! Дел од богатството потрошено за организацијата на ...

18 поврзани вести »
Најнови вестиСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт