Владина делегација положи цвеќе во спомен на загинатите кај Љуботенски бачила

Канал5 - тукушто објавено

Владина делегација положи цвеќе во спомен на загинатите армиски припадници кај Љуботенски бачила. Делегација на Владата на Република Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...

68 поврзани вести во 6 поттеми »

Се чека лабораториска потврда дали има прв случај на мајмунски сипаници во Македонија

Алфа - тукушто објавено

Се чека лабораториска потврда за првиот сомнителен случај на мајмунски сипаници во Македонија. Од Министерството за здравство велат дека пациентот е во добра здравствена состојба, а се формира тим кој треба да спроведе епидемиолошка анкета.

55 поврзани вести во 6 поттеми »

СЕ ОГЛАСИ АРСОВСКИ - во Скопје сум, работам, не сум во Монте Карло, сликата е од поодамна, бев на гости кај роднини

Фактор - пред: 41 мин

Портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Димче Арсовски се огласи на фејсбук со долг демант, откако некои портали, а потоа и СДСМ објавија дека тој бил наводно на екслузивен одмор во Монте Карло/ „Гледам ме споменуваат СДСМ на прес конференции дека сум на одмор во ...

31 поврзани вести во 4 поттеми »

ИНФЛАЦИЈАТА ГО ПАРАЛИЗИРА БИЗНИСОТ, ГРАЃАНИТЕ ГНЕВНИ НА СЕКОЈДНЕВНИТЕ ПОСКАПУВАЊА Народна банка апелира до политичарите да бидат претпазливи

+инфо - пред: 17 мин

Најновите податоци за инфлацијата на Народната банка покажуваат просечна инфлација од 10,9 проценти во периодот јануари – јули, при што три четвртини од овој раст се објаснува со растечките цени на храната и енергијата.

54 поврзани вести во 4 поттеми »

Македонија

Еврејската заедница и Фондот на холокаустот реагираат на регистрацијата на „Цар Борис III“

Канал5 - пред: 31 мин

По Ванчо Михајло во Битола, и бугарскиот Цар Борис во Охрид ги буди духовите од минатото. По Ванчо Михајло во Битола, и бугарскиот Цар Борис во Охрид ги буди духовите од минатото. Контроверзната историска личност предизвика реакција од еврејската ...

16 поврзани вести »

ЗОШТО ПЕНДАРОВСКИ СКРИ ДЕКА ПЛОЧАТА БИЛА ПОСТАВЕНА САМО ЗА СЛИКАЊЕ? Рекордно брзо ја поставија и уште побрзо исчезна од Прохор Пчински

+инфо - тукушто објавено

Плочата којашто беше поставена во манастирот „Св. Прохор Пчински“ беше од времен карактер со цел да се реализира посетата на претседателот Пендаровски и државната делегација, за прв пат по повеќе години, изјавија од кабинетот на претседателот.

15 поврзани вести »

Македонците од Бугарија: За власта никогаш сме немале вредност, би нè дале и за беспари

Република - пред: 2 часа

Македонците во Бугарија го поздравуваат барањето на Обединетите нации преку Канцеларијата за човекови права да побара нивната матична земја да признае постоењето на македонско малцинство. Оттаму велат дека е крајно време некој да и предочи на ...

33 поврзани вести во 5 поттеми »

Економија

Дали „Tesla Model Y“ ќе биде најпродаваниот автомобил во 2023-та?

Денар - пред: 28 мин

„Tesla Model Y“ несомнено постигна огромен успех, откако стана доминантен електричен кросовер во однос на продажбата. Според извршниот директор на компанијата, Илон Маск, веќе оваа година „Model Y“ ќе биде најуспешниот автомобил во светот според ...

42 поврзани вести во 7 поттеми »

Извештај на ЦГК: Високи ризици од корупција и судир на интереси во набавките за КОВИД-19

Телма - тукушто објавено

Пандемијата со коронавирусот можеби осцилира, но слабостите во тендерите поврзани токму со кризата со Ковид-19 продолжуваат да се одвиваат по права линија со сите можни слабости на ризици од корупција и судир на интереси.

37 поврзани вести во 6 поттеми »

Од полноќ стапува на сила забраната за увоз на руски јаглен

24 Вести - пред: 2 часа

Стапува на сила целосната забрана за купување руски јаглен за земјите членки на Европската Унија. Мерката е дел од четвртиот пакет санкции кои Еу ги усвоени против Москва а испораките од Русија ќе бидат заменети со други земји.

53 поврзани вести во 4 поттеми »

Балкан

Пожар на грчкиот остров Закинтос

Фокус - пред: 28 мин

Шумски пожар избувна во селото Мегала Алонија, кое се наоѓа на јонскиот грчки остров Закинтос, пренесува Катимерини. Информациите од теренот говорат дека со пожарот се справуваат над 20 пожарникари со 10 противпожарни возила, а во гаснењето е ...

13 поврзани вести »

Украински брод со над 6 000 тони пченица пристигна во Албанија

360 степени - тукушто објавено

Станува збор за турскиот брод „Јаохар Раним“ кој дванаесет дена пловел од украинското пристаниште до албанското пристаниште, а пченицата што ја носи треба да ѝ биде доставена на компанија за брашно во Тирана Брод со товар од над 6 000 тони пченица ...

13 поврзани вести »

Столтенберг: НАТО и Србија се блиски партнери, во Косово сите страни да избегнуваат еднострани акции

А1 On - тукушто објавено

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг оцени дека Северноатлантската алијанса е долгорочен и близок партнер со Србија, а кога станува збор за Косово, порача дека сите страни мора да останат смирени и да избегнуваат еднострани дејствија, јави ...

12 поврзани вести »

Свет

Добредојдовте во Третиот свет

Оff.net - пред: 45 мин

ФБИ подобро да има нешто „разорувачко“ за Трамп, бидејќи во спротивно само што бевме сведоци на еден од најглупите потези во историјата на политиката. Разорувачки! Ок, памти го тоа. Ние достигнавме фаза во американската историја каде се што гледаме ...

85 поврзани вести во 4 поттеми »

Русија со критики за ОН во однос на Запорожје и побара седница на СБ на ОН за нуклеарната централа

MakPress - пред: 37 мин

Руското Министерство за надворешни работи упати остри обвинувања против Обединетите Нации околу ескалација на безбедносната криза во украинската нуклеарна централа Запорожје и предупреди дека светот е „пред пропаст“.

56 поврзани вести во 5 поттеми »

Сомнителен пациент ќе се тестира за мајмунски сипаници – засега во Македонија сè уште не е потврдено присуство на овој вирус

Телма - пред: 29 мин

Здравствените власти негираат дека пациент со мајмунски сипаници е хоспитализиран на Инфективна. Таква дијагноза во земјава официјално не е потврдена ама сомнежи веќе постојат. Написите во дел од медиумите допреле до Министерството за здравство, а ...

45 поврзани вести во 4 поттеми »

Скопје

Прскање против возрасни форми комарци претстојниот викенд во Скопје

Независен - пред: 1 час

Авионската дезинсекција против возрасни форми комарци на подрачјето на градот Скопје ќе се спроведе на 13 август (сабота) и 14 август (недела) во раните утрински часови, соопшти РЦУК. Доколку временските прилики не го дозволуваат вршењето на ...

24 поврзани вести »

Наплатата на паркинг преку СМС порака е повторно во функција

Локално - тукушто објавено

ЈП „Градски паркинг“ – Скопје ја известува јавноста дека успешно заврши процесот со надградба на системот за зонско паркирање, со цел подобра и поефикасна услуга. Проблемот со наплаќање преку смс пораки е решен.

Следните пет дена прекин во водоснабдувањето во Љубанци

24Инфо - пред: 4 часа

Следните пет дена, почнувајќи од утре до понеделник, од 9 до 15:30 часот, ќе има прекин во водоснабдувањето во скопското село Љубанци. Како што информира ЈП „Водовод и канализација” – Скопје, корисниците ќе бидат без вода поради реконструкција на ...

36 поврзани вести во 5 поттеми »

Црна Хроника

Повреден моторциклист и сопатник малолетник од село Новак

Канал5 - пред: 1 час

Малолетник од село Новак, општина Центар Жупа е тешко повреден откако паднал од моторцикл, што го управувал негов соселанец, кој се здобил со полесни повреди. – Во дебарското одделение за внатрешни работи, кое со својата активност ја покрива и ...

9 поврзани вести »

Човечки труп пронајден по течението на Треска

Курир - пред: 4 часа

Во атарот на кичевското село Вранештица, по течението на реката Треска, кај месноста „Капалиште“, вчера околу 14 часот пронајден е човечки труп, информира СВР Охрид. Увид на местото изврши тим од полициски и медицински екипи, предводен од Јавен ...

8 поврзани вести »

Кривична пријава за дело „Самовластие“ против вработената во Комунална хигиена која му го одзеде телефонот на новинарот Фуркан Салиу

Сакам да кажам - пред: 4 часа

По инцидентот во ЈП Комунална хигиена – Скопје на 8 август, каде на новинарот Фуркан Салиу од ТВ Клан му беше земен мобилниот телефон од вработена во претпријатието која вербално го нападна и му го одзеде, Единицата за насилен криминал го расчистила ...

22 поврзани вести »

Република

Заврши асфалтирањето на кружниот тек кај локалитетот „Митев мост“ во Куманово

Канал5 - пред: 3 часа

Заврши асфалтирањето на кружниот тек помеѓу булеварите „Октомвриска револуција“ и „Трета Македонска ударна бригада“ во Куманово, кај локалитетот „Митев мост“, објави денеска кумановскиот градоначалник, Максим Димитриевски.

Од идниот месец и општина Карбинци се приклучува на ХС “Злетовица”

Сител - пред: 3 часа

По Пробиштип, Свети Николе и Штип, од септември и општина Карбинци се приклучува на ХС “Злетовица”. Со вода за пиење одбраната “Кнежево” ќе се снабдуваат над 80 % од жителите на општината.

6 поврзани вести »

Се реконструира градскиот парк во Каварадци

Курир - пред: 2 часа

Деновиве активно се работи на реконструцијата на градскиот парк „Љупчо Шкартов“, се вели во Фејсбук статусот на градоначалникот на општина Кавадарци, Митко Јанчев -Извршено е поставување на системот за наводнување, посадени се различни видови на ...

4 поврзани вести »

Култура

13-то издание на фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“

Макфакс - тукушто објавено

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ во своето 13-то издание ќе се одржи од 18 до 25 август во Скопје. Фестивалската програма ќе се прикажува на четири локации, и тоа во Куршумли-ан, плато на Музеј на Македонија пред Куршумли-ан, МКЦ ...

25 поврзани вести »

Поставен дигитален паметен споменик, прв столб на паметните градови во Македонија – Прличев воскресна во Охрид!

Вечер Прес - тукушто објавено

Поставувањето на дигиталниот паметен споменик на Прличев предизвика огромно внимание кај јавноста, а градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, истакна дека споменикот им нуди „уникатно футуристичко искуство на граѓаните и на посетителите на Охрид“.

9 поврзани вести »

Почина Љубиша никодиновски-биш, еден од основачите на МОТ

Сакам да кажам - пред: 2 часа

Почина Љубиша Никодиновски-Биш, театарски актер и продуцент и еден од основачите на фестивалот Млад отворен театар (МОТ) во 1976. Тој е еден од основачите и прв генерален секретар на Македонскиот центар на ИТИ-Унеско.

9 поврзани вести »

Наука / Технологија

Повик за учество на работилница за изработка на AR филтер на Инстаграм

Радио МОФ - пред: 1 час

Во пресрет на претстојниот фестивал на алтернативна музика „Здраво млади“, Младинскиот културен центар организира бесплатна работилница за креирање на АR филтер на Инстаграм. Работилницата ќе ја предводи интердисциплинарната уметница Кристина ...

4 поврзани вести »

„WhatsApp“ работи на нови начини за зголемување на приватноста

Канал5 - пред: 1 час

Тимот на „WhatsApp“ работи на нови начини за зголемување на приватноста и намалување на непријатностите. Наскоро на корисниците ќе им бидат достапни три нови функции кои ќе помогнат да се постигнат тие цели.

11 поврзани вести »

Амазон ќе го купи производителот на правосмукалката Roomba за 1,7 милијарди долари

Пари - пред: 8 часа

Амазон во петокот објави дека го купува производителот на правосмукалки iRobot за приближно 1,7 милијарди долари, собирајќи уште една компанија за да ја додаде својата колекција паметни апарати за домаќинство.

6 поврзани вести »

Сцена

Џеј Ло и Бен Афлек се разделуваат по три недели брак: Причината лежи во овој проблем

Слободен Печат - пред: 33 мин

Џенифер Лопез и Бен Афлек ги разменија брачните завети пред само три недели, а иако нивната љубов делуваше прилично идилично, изгледа дека на новопечената брачна двојка не и цветаат рози, барем според пишувањето на странските медиуми.

20 поврзани вести »

СЕ ВРАЌА НА ГОЛЕМА ВРАТА Џони Деп потпиша нов седумцифрен договор со модната куќа „Диор“ (ФОТО)

+инфо - пред: 1 час

Францускиот бренд е еден од ретките кој не се откажа од Деп, откако Амбер Херд го обвини за семејно насилство. Џони Деп е подготвен да се врати на работа. Откако ја доби тужбата за клевета против поранешната сопруга Амбер Херд, актерот ветеран го ...

5 поврзани вести »

Почина јапонскиот моден дизајнер и креатор на познатите ролки на Стив Џобс

Нетпрес - пред: 56 мин

Револуционерниот јапонски моден дизајнер Иси Мијаке, почина на 84-годишна возраст по долгата борба со рак на црниот дроб. Познат по тоа што имаше иновативен стил, смели идеи, создаде најпродавани парфеми, Мијаке е запаметен и како дизајнер на ...

12 поврзани вести »
Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт