TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Брисел почна вонреден состанок поради мигрантската криза

Макфакс - 04.03.2020

Хрватска е подготвена да испрати уште еден полициски брод со осум членови на екипажот, покрај првиот кој веќе патролира во Егејското Море, како и граничари на грчката граница, рече хрватскиот министер за внатрешни работи, Давор Божиновиќ денеска во ...

Состојбата е повеќе од критична: На Лезбос настана хаос поради мигрантите, локалното население удри по нив

Слободен Печат - 04.03.2020

Доаѓањето на новиот бран мигранти во Грција предизвика протести на жителите на островот Лезбос, каде состојбата е повеќе од напната поради бегалскиот камп Морија. Жителите ги блокираа улиците кои водат до кампот во кој, како што пишува „Дојче веле“ ...

Бегалец од Ирак раскажува за АЛСАТ што да очекуваме ако има нов мигрантски бран

Алсат-М - 04.03.2020

Во пресрет на новиот евентуален бран на мигранти се прават и подготовки во Центарот за прием на азиланти во скопско Визбегово. Во овој објект моментно се сместени 75 лица кои се во процес на добивање одговор дали ќе добијат азил во нашата земја.

Дезинформациите за мигрантите на грчката граница сеат паника дури до БиХ

Мета - 04.03.2020

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно ...

Орбан на состанокот на Вишеградската четворка: Ќе ги запреме мигрантите на српско – унгарската граница

Слободен Печат - 04.03.2020

„Тие луѓе мораат да бидат запрени и на другите граници, после Грција“, рече Орбан, во контекст на помошта која им е понудена на Македонија и Србија, пренесе ...

Турција го осудува грчкото насилство врз мигрантите

MTM - 04.03.2020

Анкара го осуди грчкото насилство врз мигрантите, пренесуваат светските агенции. „Грција, која престана да ги прифаќа апликациите за привремен азил и да користи солзавец против мигрантите, не може да зборува за морал“, напиша на Твитер Фахретин ...

Полицијата фати 17 мигранти во Штип

Р.С.Европа - 04.03.2020

Во близина на Штип утринава полицијата фатила 17 мигранти кои нелегално се движеле, потврди портпаролката на СВР Штип Гордана Панајотова. Мигрантите се однесени во прифатниот центар во Гевгелија, откако претходно биле забележани во неколку групи во ...

На грчките острови има над 42 илјади бегалци и мигранти

+инфо - 04.03.2020

Во првите два месеца од годинава, на грчките острови пристигнале 5.190 бегалци и мигранти, во прифатните центри на островите има во просек 6,2 отсто пренатрупаност. Тоа е најизразено на Самос, каде што има 11,7 проценти повеќе бегалци и мигранти од ...

ЕК со акциски план за поддршка на Грција за кризата на границата со Турција

Курир - 04.03.2020

Европската Комисија соопшти денеска дека на земјите членки ќе им предложи акциски план за поддршка на Грција во справувањето со кризата која се одвива на нејзината граница со Турција, јави дописничката на МИА.

Во близина на Штип фатени 17 мигранти

Курир - 04.03.2020

Во близина на Штип утринава откриени се 17 мигранти. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова потврди дека мигрантите, кои нелегално се движеле во близина на Штип се фатени од страна на полициските службеници на Регионалниот центар-Исток и се ...

Тензии на турско-грчката граница, Орбан предупреди 130.000 мигранти влегоа на грчка територија

Алфа - 04.03.2020

Сто триесет илјади мигранти веќе ја поминале турско – грчката граница и мора да бидат запрени колку што е можно побрзо, пред да влезат во другите земји, предупреди денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан на пресконференцијата со другите премиери на ...

Пецас: Центри за притвор за нелегалните мигранти во Грција

24Инфо - 04.03.2020

Секој што во Грција ќе влезе нелегално, ќе биде префрлен во центар за притвор, а потоа и депортиран во земјата на потекло, најави портпаролот на грчката влада, Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг до новинарите, јави дописничката на МИА од ...

Орбан: На Балканот веќе има 130.000 мигранти, мора да ги запреме

А1 On - 04.03.2020

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан денеска изјави дека 130.000 мигранти веќе ја поминале турско-грчката граница и оти мора да бидат запрени што е можно појужно. – Нема да биде доволно да се одбрани грчко-турската граница, истакна Орбан на ...

Хаос на Лезбос

Локално - 04.03.2020

Доаѓањето на нов бран мигранти во Грција доведе до протести на жителите на островот Лезбос. Тие не сакаат нови бегалци. Ситуацијата таму е веќе напната поради бегалскиот камп Морија, пренесува „Дојче веле“.

ЕК: „Фронтекс” да преземе операции за брзо враќање на мигранти без право на престој во Грција

24Инфо - 04.03.2020

Европската комисија претстави денеска неколку предлози за справување со кризата на грчко-турската граница. Се предвидува тие предлози да бидат разгледани во текот на денот на седница на Советот на ЕУ за правда и внатрешни работи.

Турција тврди дека Грците убиле мигрант, Атина демантира

Макфакс - 04.03.2020

Турција тврди дека грчките безбедносни сили убиле еден и раниле пет мигранти кои се обиделе да ја преминат границата меѓу двете држави, додека Грција ја обвини Анкара дека шири лажни вести.

ГАЛЕРИЈА „Слободен печат“ на турско-грчката граница: Мигрантите распослани во импровизирани услови

Слободен Печат - 04.03.2020

Неколку новинарски екипи од Македонија, меѓу кои и фоторепортерката на „Слободен печат“ Арбнора Мемети, денеска беа во турскиот град Едрене, во близина на турско-грчката граница, каде беа сведоци на напнатата атмосфера во овој регион по одлуката на ...

Орбан: 130.000 мигранти веќе се на Балканот, мораме да ги запреме

Макфакс - 04.03.2020

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, рече дека 130 000 мигранти веќе ја преминале турско-грчката граница и мора да бидат запрени колку што е можно појужно. „Нема да биде доволно да се одбрани грчко-турската граница“, рече Орбан на прес-конференција ...

Орбан предупреди дека 130.000 мигранти веќе се на Балканот, и треба да бидат спречени

Нетпрес - 04.03.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави во средата дека 130.000 мигранти веќе ја минале турско-грчката граница, како и дека тие мора да бидат запрени што е можно појужно. „Нема да биде доволно да се одбрани турско-грчката граница“, рече унгарскиот ...

Во Брисел вонреден состанок на министрите на ЕУ поради мигрантите

Макфакс - 04.03.2020

Министрите за внатрешни работи на ЕУ се состануваат на вонреден Совет на ЕУ во Брисел, по повод ескалацијата на безбедносната состојба на границата помеѓу Турција и Грција. Европската комисија побара итен состанок за да се усогласат позициите и ...

Судири со мигрантите на грчко-турската граница

Р.С.Европа - 04.03.2020

Грчките безбедносни сили утрово употребија солзавец и испукаа шок бомби за да ги одбијат мигрантите кои се обидуваат да ја поминат копнената граница со Турција. Притисокот на границата продолжува откако Анкара соопшти дека сите мигранти и бегалци ...

Вучиќ: 130.000 мигранти доаѓаат кон нашата граница, овој пат нема да ја чекаме ЕУ

Локално - 04.03.2020

Ова го изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес во своето обраќање пред јавноста во зградата на Претседателството. Кога станува збор за мигрантите, според неговите сознанија, има околу 130.000 во моментот, кои се упатуваат кон ...

Грчката Влада ги демантира вестите за убиен мигрант на границата со Турција

Сител - 04.03.2020

Не постои инцидент со пукање од грчките власти, рече портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас, на денешниот редовен брифинг со новинарите, категорично демантирајќи одредени вести од утрово, за наводно повреден, а потоа и за убиен мигрант на ...

За балканските азиланти тараба во ЕУ

+инфо - 04.03.2020

Албанија е единствената европска земја која се вбројува во групата од десетина земји од кои лани најмногу е зголемен бројот на азиланти во ЕУ. Порастот на азилантски барања во ЕУ во 2019 година е забележан и од целото подрачје на Западен Балкан, ...

Жителите на Лезбос се самоорганизираат и нема да дозволат влез на ниту еден мигрант повеќе

AKO - 04.03.2020

На жителите на Лезбос им е дојдено преку глава, пишува Дојче Веле. Тие деновиве самоорганизирано се справуваат со новиот бран мигранти на нивниот остров, откако Турција реши да не ги спречува на патот кон Европа.

Европска Унија најави нови 700 милиони евра поддршка за Грција

Магазин - 04.03.2020

Четворица водачи на ЕУ се состанаа со грчкиот премиер, Кирикос Мицотикис, во граничниот град Орестиада во вторникот, во близина на грчката полиција која користејќи солзавец одврати стотици мигранти од обидот да преминат од Турција.

Пендаровски: Мигрантите не може да бидат изненадување за нас

Магазин - 04.03.2020

Во моментов ситуацијата на јужната граница е стабилна и не се забележува присуство на ниту еден мигрант. Освен легалните патишта за премин на мигрантите, кои се обезбедувани од страна на припадниците на армијата, постојат и неколку нелегални примени ...

Јавноста шокирана: Објавени снимки на кои се гледа грозоморен третман кон мигрантите од страна на грчките власти ...

Магазин - 04.03.2020

Грчките власти наидоао на поделени мислења во јавноста околу исправноста во справувањето со мигрантите и чувањето на пограничните премини од нелегално преминување. Едните сметаат дека третманот кон мигрантите на грчката граница е поразителен пример ...

(ВИДЕО) Мигранти ја демолирале црквата „Свети Ѓорѓи“ на грчкиот остров Лезбос

Скопје1 - 04.03.2020

Неколку часа откако мигрантите поминале низ грчкиот остров Лезбос, жителите останале запрепастени од глетката. Имано равославната црква „Свети Ѓорѓи“ во местото Морија била комплетно ...

(ФОТО) МЕШТАНИТЕ ШОКИРАНИ: Мигранти уништија црква на Лезбос

Фактор - 03.03.2020

Мигрантите ја уништија црквата Свети Ѓорѓи на грчкиот остров Лезбос. Иконите се расфрлани, оштетени, а иконостасот уништен. Оваа глетка ја снимија мештаните кои живеат на островот. Од Турција илјадници мигранти се упатија кон Европа, при што настана ...

Објавена снимка на која грчката крајбрежна стража удира мигранти во чамец

Макфакс - 03.03.2020

На интернет се појави вознемирувачка снимка на која се гледа како грчката крајбрежна стража во водите во близина на Бодрум удира мигранти во чамец и ги спречува да ја преминат грчката граница, пренесува РТ.

Бегалска криза, затишје пред бура

Алсат-М - 03.03.2020

Зголемените воени сили продолжуваат да ја чуваат јужната граница на државата од можен бран на мигранти. Врховниот командант на Армијата, претседателот Стево Пендаровски, ја виде одблизу подготвеноста на војската за можен бран.

(Видео) Уништена црква на Лезбос, мештаните тврдат дека виновни се мигрантите

Макфакс - 03.03.2020

Откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган им даде зелено светло на десетици илјади мигранти да тргнат кон границите на Европа, се создаде хаос, особено во Грција, пренесува српски „Курир“.

Поради можен наплив на мигранти армијата го зголеми присуството на границата со Грција

24 Вести - 03.03.2020

Нема мигранти на македонско грчката граница но зголемено е присуството на безбедносните сили кои патролираат вдолж границата. Состојбите на труско грчката граница го подигна алармот кај македонските безбедносни служби кои веќе на дневна основа ...

Мигрантите ја уништија црквата „Свети Ѓорѓи“ на Лезбос

Република - 03.03.2020

Неколку часа откако оттука поминале неколку стотина мигранти, жителите на грчкиот остров Лезбос останаа запрепастени од глетката на која наидоа во православната црква „Свети Ѓорѓи“ во местото Морија.

Нема зголемување на бројот на мигранти на македонско-грчката граница

Глас на Америка - 03.03.2020

Владата уверува дека се преземаат мерки да не се повтори ситуацијата од 2016 СКОПЈЕ — Ситуацијата на македонско-грчката граница засега е мирна. Информациите на нaдлежните се дека нема зголемување на бројката на мигранти и дека се` уште нема ...

Албанската полиција откри 26 мигранти и уапси шест лица

Либертас - 03.03.2020

Албанската полиција, кај местото Малиќ уапси шест лица, кои превезувале група од 26 мигранти. „Во рамки на акцијата „Ќафа е Плоча“ четворица од уапсените одбиваа да застанат на знакот на полицијата, правејќи опасни маневри на патот.

Ситуацијата на македонско - грчката граница е стабилна

Р.С.Европа - 03.03.2020

Состојбата на границата е стабилна, нема зголемен број на мигранти рече претседателот Стево Пендаровски при посетата на транзитниот центар „Винојуг“. Активистите апелираат да не се шират дезинформации за мигрантите, затоа што предизвикуваат ...

(ВИДЕО) Мигрантите ја уништија црквата Свети Ѓорѓи на Лезбос: Иконостасот искршен, иконите расфрлани

Слободен Печат - 03.03.2020

Иконите исто така се расфрлани и оштетени, а иконостасот уништен. Зачуденото локално население сето тоа го сними откако си заминаа ...

Влада: Системот за справување со мигрантската криза е подготвен и функционален

Канал5 - 03.03.2020

Владата на Македонија на денешната редовна 13-та седница ги разгледа извештајот на Управувачкиот комитет за координација и справување во системот за управување со кризи за состојбата со мигрантската криза во Република Македонија.

ТВ21 во гевгелиските села – мигрантите поминуваат, но не прават проблеми

ТВ21 - 03.03.2020

Овој рид ги дели Северна Македонија и Грција. Мигрантите често пати влегуваат илегално на македонска територија. А, овие планини никој не ги знае подобро од овчарот, Ристо Трајанов. Неговата штала е неколку метри од границата.

Вистинска драма се одвива на турско-грчката граница поради напливот на мигранти

Сител - 03.03.2020

Драматично и тензично. Два збора кои најдобро ја опишуваат ситуацијата на турско-грчката граница, откако Анкара го отвори патот на илјадници мигранти кон Европската Унија. “Наскоро ќе бидат милиони”, ќе рече турскиот претседател Ердоган, обвинувајќи ...

Медиуми ги плашат Грците со старо видео од мигранти кои влегуваа во Македонија во 2015 година

Мета - 03.03.2020

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно ...

Владата ќе бара од земјите соработнички да испратат повеќе полицајци на македонско-грчката граница

360 степени - 03.03.2020

Владата ќе побара од земјите соработнички да испратат повеќе полицајци кои ќе ја обезбедуваат јужната граница на државата, соопштија од прес-службата по денешната владина седница. Познато е дека во бегалската криза, која започна во 2015 година, во ...

Обрадовиќ ги повика војската и полицијата да ја преземат власта поради мигрантите

24Инфо - 03.03.2020

Лидерот на опозициското движење Двери, Бошко Обрадовиќ, денеска ги повика армијата и полицијата да ја преземат власта во земјата и да ги заштитат границите од мигрантите, и, како што рече, да се изолира претседателот Александар Вучиќ, бидејќи, ...

Пендаровски: Будно ја следиме состојбата – кај грчко-турската граница во посета европскиот врв

ТВ21 - 03.03.2020

Нема зголемување на бројот на мигранти на јужната граница, но нашава земја се подготвува за било каква состојба. Ова го изјави шефот на државата и врховен командант Стево Пендаровски по посетата во Гевгелија на припадниците на полициските и ...

Бегалците се пробиваат на Балканот

Н.Македонија - 03.03.2020

Мигранти што немаат никаков статус во Турција, во колони се движат кон Грција и Бугарија во обид да ја напуштат провинцијата Едирне, која се граничи со овие две земји. Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу, изјави дека станува збор за ...

Чавушоглу тврди дека Грците убиле тројца мигранти, Атина негира

Локално - 03.03.2020

Вербалната војна меѓу Анкара и Атина околу мигрантската криза ескалираше кога турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу ги обвини грчките војници за убиство на тројца мигранти кои се обидоа да влезат во земјата.

Грција уапси 45 мигранти за нелегален влез од Турција

Р.С.Европа - 03.03.2020

Грчките безбедносни служби уапсиле 45 мигранти кои нелегално влегле од Турција во Грција, јави државната грчка телевизија ЕРТ. Меѓу приведените најголем дел се од Авганистан, Пакистан, Бангладеш и Мароко.

Поради можен наплив на мигранти армијата го зголеми присуството на границата со грција

Сакам да кажам - 03.03.2020

Државата будно ја следи ситуацијата со мигрантите на турско-грчката граница и ги презема сите мерки во случај на ексалирање на состојбата, што може да се одрази и на земјава. Ова го истакна претседателот и врховен командант на вооружените сили Стево ...