TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови членови од антикорупциска си понесуваат оставки

Телма - 07.03.2018

Жаклина Дамчевска, Сејди Халили, Фадие Алиу се тројцата членови на антикорупциска кои денеска ги доставиле своите оставки до антикоруциска. Јавноста очекува по оставките на претседателот Игор Тантуровски и поранешниот претседател Горан Миленков ...

Уште една оставка во Антикорупциска, Владата го поздрави таквиот чекор

Р.С.Европа - 07.03.2018

Членот на Државната комисија за спречување на корупција, Жаклина Дамчевска денеска поднесе оставка од функцијата. Претходно оставка поднесоа и претседателот на ДКСК, Игор Тантуровски како и нејзиниот член, Горан Миленков.

Кирацовски: Потребна ни е стручна и независна Комисија за спречување на корупцијата

+инфо - 07.03.2018

На Македонија и е потребна сериозна, стручна, независна Државна комисија за спречување на корупијата, која вистински ќе се бори со слабостите, вели Александар Кирацовски, генерален секретар на СДСМ во изјава за Плусинфо, а по скандалот со ...

Уште еден член на Антикорупциска поднесе оставка

Алсат-М - 07.03.2018

Членот на Државната комисија за спречување на корупција, Жаклина Дамчевска денеска поднесе оставка, потврдија ...

Денеска уште тројца членови на Антикорупциска си поднесоа оставки

Канал5 - 07.03.2018

Продолжуваат оставките во комисијата за спречување на корупцијата, по објавувањето на низата финансиски скандали. Последни се Жаклина Дамчевска, Сејди Халили, Фадие Алиу кои утрово ги депонирале оставките.

Бошњаковски: Добро е што се поднесуваат оставки од морални причини

Канал5 - 07.03.2018

Им честитаме конечно на поединци во Македонија и добро е што дојде време да се поднесуваат оставки од морални причини. Тоа е добро, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, коментирајќи ги оставките во Антикорупциската комсиија.

Оставките чекор во борбата против корупцијата, но потребни се и санкции

Р.С.Европа - 07.03.2018

Неказнивоста остава широка врата за корупција, за злоупотреби и за криминал, велат упатените по последните примери за наводни злоупотреби на пари на граѓаните од функционери и институции. Потребни се сериозни санкции, велат тие.

И претседателот на антикорупциската поднесе оставка...

Н.Македонија - 07.03.2018

И претседателот на антикорупциската поднесе оставка Претседателот на Државната комисија за спречување корупција, Игор Тантуровски, вчера доставил оставката до Собранието откако претходно оставка поднел и членот на комисијата и нејзин поранешен ...

Трета оставка во Антикорупциска поради политички притисок

А1 On - 07.03.2018

Трета оставка во Државната комисија за спречување корупција. Жаклина Дамчевска поднела оставка на функцијата, потврдија оттаму за „Макфакс“. Оставката следува по двете оставки на Горан Миленков и Игор Тантуровски.

Дамчевска, трет Антикорупционер што поднесе оставка

ТВ21 - 07.03.2018

Жаклина Дамчевска е третиот антикорупционер кој официјално поднел оставка, дознава ТВ21. Извори од Државната изборна комисија велат дека оставката е депонирана утрово во Комисијата а истата е од политички причини и медиумски притисок.

Антикорупциска се ситни, по Тантуровски и Миленков, оставки и на Халили, Алиу и Дамчевска

Мета - 07.03.2018

Вкупно петмина членови на Антикорупциска комисија веќе поднесоа оставки. Сејди Халили, кој вчера ја најави, денеска ја поднел својата оставка, а освен него, денеска оставки поднеле и членовите Фарие Алиу и Жаклина Дамчевска, пишува порталот ...

Ни требаат луѓе што ќе гризат

CivilMedia - 07.03.2018

Пишува: И овие од ДКСК беа одамна скиселени, за фрлање. Симптоматично е што никој во јавноста нешто посебно не се претргна да ги земе во заштита нашиве неславни антикорупционери. Обично, да беа навистина политички притисоци во прашање, барем некоја ...

Претседателот на Антикорупциска комисија поднесе оставка

24 Вести - 06.03.2018

Првиот човек на Антикорупциска си поднесе оставка. Игор Тантуровски утринава ја доставил оставката до Собранието, иако претходно во неколку наврати децидно тврдеше дека нема намера да се повлече од функцијата, бидејќи не чувствува материјална и ...

Првиот Антикорупционер поднесе оставка, Тантуровски го погази зборот и тргна по стапките на Миленков

ТВ21 - 06.03.2018

Првиот антикорупционер поднесе оставка од функцијата. Игор Тантуровски утрово до Комисијата и Собранието ја депонирал својата неотповиклива оставка во која кратко наведува дека на овој чекор се одлучил од здравствени и семејни причини.

Претседателот на антикорупциската Тантуровски си поднесе оставка

Телма - 06.03.2018

Претседателот на антикорупциската комисија Игор Тантуровски денеска ја достави својата неотповиклива оставка до Собранието. Причините се семејни и здравствени, навел во оставката, но не беше достапен за коменатар дали сепак ова е поврзано со ...

И претседателот на Антикорупциска си поднесе оставка

Сител - 06.03.2018

Претседателот на Државната комисија за спречување на корупција Игор Тантуровски ја предал оставката во Собранието. Тој е вториот од анти корупоциска кој реши да поднесе оставка откако вчера тврдејки дека е поради здрастевни причини оставката ја ...

Заев ги поздрави оставките во Антикорупциската комисија

Макфакс - 06.03.2018

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска ги поздрави оставките во Антикорупциската комисија, коментирајќи дека не е лесно да се поднесе оставка откако ќе ве прозват во јавноста. Тој го оцени како позитивно одважувањето да се слушне народот.

Оставките – најдоброто од Антикорупциската комисија

Призма - 06.03.2018

Многу спорни изјави, по некое соопштение за јавноста од одржана средба или потпишан меморандум, по некој отворен предмет за судир на интереси и многу премолчени корупциски афери остава зад себе актуелниот состав на Државната комисија за спречување ...

Преседателот на Антикорупциска си поднесе оставка, спремни оставките и на членовите Албанци

Алсат-М - 06.03.2018

Игор Тантуровски, претседателот на Државната комисија за спречување на корупција си поднесе оставка. И зутрина ва ја доставил до Собранието. Нема информација дали неговиот чекор ќе го следат и останатите петмина антикорупционери откако вчера си ...

И Халили утре ќе поднесе оставка, не можел да го трпи притисокот врз Антикорупциска

Мета - 06.03.2018

Членот на Државната комисија за спречување на корупција, Сејди Халили за порталот „Порталб“ изјави дека утре ќе поднесе оставка, бидејќи не може да го трпи притисокот од јавноста. Тој вели дека сака да отвори пат за реализација на новите политики во ...

Оставки во ДКСК, а лапанажата, кога?

CivilMedia - 06.03.2018

Игор Тантуровски поднел оставка поради семејни и здравствени причини, јавуваат медиумите. ЦИВИЛ Медиа го постави прашањето: „ Оставка, кога? “, и (некако) како во случајот со ДИК, оставката си дојде за помалку од 24 часа.

Преседателот на Антикорупциска поднесе оставка

МРТ - 06.03.2018

Претседателот на Државната комисија за спречување на корупцијата, Игор Тантуровски поднесе оставка. Оставката е поднесена од здравствени и лични причини. Вчера оставка поднесе и членот на Комисијата, Горан Миленков.

Заев ги поздрави оставките во Антикорупциска комисија

Мета - 06.03.2018

Убеден сум дека на Македонија и треба сериозна Антикорупциска комисија која што ќе биде поставена според сите меѓународни практики, ќе биде будното око на следење на извршната власт и сè што има допир со народните пари, одговори премиерот Зоран Заев ...

Претседателот на Антикорупциска поднесе оставка

Р.С.Европа - 06.03.2018

Претседателот на Државната комисија за спречување на корупција, Игор Тантуровски поднесе оставка од функцијата. Оставката Тантуровски ја доставил до Собранието. Вчера оставка од ДКСК поднесе и нејзиниот член Горан Миленков.

Претседателот на Антикорупциската комисија Тантуровски поднесе оставка

МКД - 06.03.2018

Претседателот на Антикорупциската комисија, Игор Тантуровски, поднел оставка од својата фунцкија, од здравствени и семејни причини, објави ТВ21. Тантуровски ја поднел оставката до Собранието и тој е втор член на Антикорупциската комисија кој се ...

Претседателот на антикорупционерите поднесе оставка

Нова ТВ - 06.03.2018

Претседателот на антикорупциската комисија Игор Тантуровски пред малку ја депонираше својата оставка во Собранието, потврдија за НОВА извори од комисијата. Нема информација дали неговиот чекор ќе го следат и останатите аникорупционери.

Тантуровски не го издржа притисокот и поднесе оставка

Фокус - 06.03.2018

Претседателот на Антикорупциска, Игор Тантуровски не го издржа притисокот од јавноста. И покрај тоа што изминативе денови тврдеше дека не чувствува одговорност, според информации на ТВ24 тој си поднел оставка.

По низата скандали оставка на првиот антикорупционер Тантуровски

Канал5 - 06.03.2018

Првиот човек на комисијата за спречување на корупцијата Игор Тантуровски не го издржа притисокот на јавноста и поднесе оставка. И покрај тоа што првиот антикорупционер изминативе денови отфрлаше одговорност, сепак тој во собранието веќе ја ...

Претседателот на Антикорупциска поднесе оставка

24 Вести - 06.03.2018

Претседателот на Антикорупциска, Игор Тантуровски си поднесе оставка, потврди лично тој за Телевизија 24. Тантуровски утрово ја достави оставката до Собранието. Првата оставка вчера ја поднесе членот на Комисијата Горан Миленков.

Оставки во Антикорупциската комисија: По Миленков, оставка поднесе и претседателот на Комисијата

Академик - 06.03.2018

Претседателот на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), Игор Тантуровски, поднесе оставка, која ја доставил до Собранието на РМ. Вчера оставка поднесе и членот на Комисијата Горан Миленков.

(Документ): Тантуровски поднесе оставка, се најавуваат и други

ТВ21 - 06.03.2018

Претседателот на антикорупциската комисија, Игор Тантуровски, официјално поднесе оставка од својата фунцкија, дознава ТВ21 од извори во ДКСК. ТВ21 успеа да дојде до документот во кој Тантуровски вели дека оставката ја поднесува од здравствени и ...

Оставка поднесе и претседателот на Антикорупциска

Нетпрес - 06.03.2018

Претседателот на Државната комисија за спречување корупција, Игор Тантуровски поднел оставка. Како што навел во оставката, Тантуровски од функцијата се повлекува поради здравствени и семејни причини.

Кој може да биде антикорупционер?

Вечер Прес - 06.03.2018

По поднесувањето на оставките Собранието треба да ги разреши антикорупционерите . За да се избере нов состав на Антикорупциска комисија потребно е Собранието да објави оглас во Службен весник и во дневниот печат. Огласот трае 15 дена .

Миленков „повлече нога“, Тантуровски си ја депонирше оставката - се чекаат оставките и од другите антикорупционери

Вечер Прес - 06.03.2018

По Миленков и претседателот на Антикорупциска комисија си поднесе оставка. Иако Игор Тантуровски вчера веле дека нема намера да се повлече, денеска оставката си ја депонирал оставката. Претседателот на Државната комисија за спречување корупција, ...

Тантуровски сепак се предомисли и поднесе оставка

Слободен Печат - 06.03.2018

Претседателот на Антикорупциска поднел оставка, потврдил тој за ТВ 24. Оставката ја доставил до Собранието. Вчера оставка поднесе и членот на комисијата, Горан Миленков. Оставките следуваат неколку дена по скандалозниот извештај од внатрешната ...

Бошњаковски: Добро е што се поднесуваат оставки од морални причини

Press24 - 07.03.2018

Им честитаме конечно на поединци во Македонија и добро е што дојде време да се поднесуваат оставки од морални причини. Тоа е добро, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, коментирајќи ги оставките во Антикорупциската комсиија.

Трета оставка во Антикорупциска поради политички притисок

24Инфо - 07.03.2018

Трета оставка во Државната комисија за спречување корупција. Жаклина Дамчевска поднела оставка на функцијата, потврдија оттаму за „Макфакс“. Оставката следува по двете оставки на Горан Миленков и Игор Тантуровски.

Почнаа „да паѓаат глави“: После Тантуровски, уште неколку оставки во Антикорупциска

Таратур - 07.03.2018

Откако оставка си поднесе претседателот Игор Тантуровски, а после него и Горан Миленков, следат уште неколку оставки од антикорупционерите поради скандалот со патните трошоци кој ја потресе оваа комисија.

Оставки во антикорупциската комисија

24 Вести - 05.03.2018

Падна првата оставка во Антикорупциска. Горан Миленков е првиот член кој се повлече од функцијата. Миленков само накусо ја потврди информацијата за ТВ24, но не сакаше дополнително да ги коментира причините за таквата одлука.

По Миленков и првиот антикорупционер Тантуровски подготвува оставка

Телма - 05.03.2018

Поранешниот претседател на Антикорупциска Горан Миленков не е повеќе член на комисијата. Денеска до Собранието ја поднесе својата неотповиклива оставка. Образложение зошто се решил на ваков чекор за сега нема.

Оставка на член од Антикорупциска

Алсат-М - 05.03.2018

По обвинувањата за евентуално ненаменско трошење пари во Антикорупциската комисија, падна првата оставка. Од Државната комисија за спречување на корупцијата за Алсат М потврдија дека Горан Миленков се повлекол од позицијата.

По Миленков, во Собранието се најавени неотповикливи оставки на цела Антикорупциска

Сакам да кажам - 05.03.2018

Покрај Горан Миленков, првиот член на Антикорупциската комисија кој си даде оставка денеска, неотповикливи оставки најавени се и од претседателот на комисијата Игор Тантуровски и другите членови и тие утре треба да бидат доставени до Собранието, ...

Миленков поднесе оставка од Антикорупциска

Р.С.Европа - 05.03.2018

Членот на Државната комисија за спречување на корупција Горан Миленков поднесе оставка од функцијата. Оставката на Миленков, кој е и поранешен претседател на ДКСК е доставена до Собранието на Македонија.

Поднесе оставка антикорупционерот кој ги молеше новинарите да не го чепкаат анкетниот лист на Груевски

Фокус - 05.03.2018

Падна првата оставка во Државната комисија за спречување на корупцијата по скандалот што изби за злоупотреби направени од членови на Комисијата. Поранешниот претседател, Горан Миленков, поднесе оставка, но без да ги наведе причините.

Поранешниот претседател на антикорупциска поднесе оставка

Нова ТВ - 05.03.2018

Поранешниот претседател на Антикорупциската комисија Горан Миленков пред малку поднел оставка од Државната комисија за спречување на корупцијата. Во краток разговор за НОВА, Миленков ја потврди неговата оставка но одби да ги коментира причините за ...

Експретседателот на ДКСК Миленков поднесе оставка поради здравствени причини

ТВ21 - 05.03.2018

Горан Миленков е првиот антикорупционер кој се одлучи да поднесе оставка од функцијата. По скандалот кој ја стресе Државната комисија за спречување корупција, Миленков утрово ја депонирал својата неотповиклива оставка во Комисијата, но и Собранието.

Ни требаат луѓе што ќе гризат

Либертас - 07.03.2018

Колективните оставки во Државната комисија за спречување на корупцијата наидоа на рамнодушен прием во јавноста. Како кога ќе отворите стара тегла со кисели краставички: устата, инстиктивно, ви се собира од самото сеќавање на киселкастиот вкус на ...

Падна првата оставка во Антикорупциска - Горан Миленков се повлекол поради здравствени причини

Сител - 05.03.2018

Горан Миленков поднесе оставка од функцијата во Државната комисија за спречување на корупција. Ова е прва оставка од некој антикорупционер, по објавувањето на ревизорскиот извештај на УЈП, за работата на оваа комисија, во која што беше утврдено ...

Антикорупционерот Горан Миленков си поднесе оставка од здравствени причини

Сакам да кажам - 05.03.2018

Антикорупционерот Горан Миленков денеска си поднесе оставка од функцијата член на Државната комисија за спречување на корупција. Миленков за САКАМДАКАЖАМ.МК изјави дека оставката ја поднел поради здравствени причини и нема никаква врска со написите ...