TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И САРАЕВО ЖРТВА НА ЛАЖНИ ДОЈАВИ ЗА БОМБИ: Пораки добиле неколку банки

Курир - 20.12.2022

Полицијата на кантонот Сараево утринава била известена дека повеќе деловни единици на одредени банки на подрачјето на тој кантон по електронска пошта добиле пријава за наводно поставена бомба, па во врска со тоа, како што соопштија, преземени се ...

Филијали на неколку банки во Сараево добиле дојави за поставени бомби

Пулс24

ВМРО-ДПМНЕ: Нови дојави за бомби, страв и тензии, Спасовски наместо за безбедноста на граѓаните се грижи за партиските ...

4NEWS - 20.12.2022

„Повторно дојави за бомби, повторно евакуации на училишта, повторно тензии, а Оливер Спасовски продолжува со неспособноста и не може да се справи со оваа безбедносна закана“, пишува ВМРО-ДПМНЕ во утринското соопштение.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонец е најден мртов во Бугарија, пријателите се сомневаат дека е убиен

Фактор

Дојавите за бомби во училиштата во Скопје се лажни

А1 On

МВР: Лажни се и денешните дојави за бомби

360 степени

Дојави за бомби во 15 скопски училишта – дел од дојавите се лажни, во дел од школите проверките сè уште траат

360 степени

Повторно дојави за бомби во неколку скопски училишта

Канал5

Американската амбасада издаде безбедносни насоки за граѓаните на САД поради дојавите за бомби

Канал5

360 степени Телма Фокус 24 Вести МКД Фактор Алсат-М Скопје инфо

Шаќири за ТВ 24: Изгубените часови поради лажните дојави за бомби ќе се надоместуваат во второто полугодие

24 Вести - 19.12.2022

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири во емисијата 24 анализа рече дека изгубената настава ќе се надоместува. Се надева дека нема да има понатамошни стравувања. Одредени училишта дојавите за бомби ги имаат добиено во различни денови.

Шаќири: Изгубените часови поради лажните дојави за бомби ќе се надоместуваат во второто полугодие

Република

Лажни се пријавите за наводно поставени бомби во училишта во Скопје, завршија сите потребни проверки

24 Вести - 19.12.2022

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училишта во Скопје по добиените пораки на електронските адреса со закана за поставена експлозивна направа, и утврдено ...

МВР: Лажни се пријавите за наводно поставени бомби во училишта во Скопје

Сител

Лажни се пријавите за наводно поставени бомби во училишта во Скопје

24Инфо

Лажни се пријавите за наводно поставени бомби во училишта во Скопје, завршија сите потребни проверки, соопшти МВР

Н.Македонија

Лажни се пријавите за наводно поставени бомби во училишта во Скопје, завршија сите потребни проверки

4NEWS

Лажни сите пријави за бомби во училиштата во Скопје

еМагазин

МВР: Лажни се пријавите за бомби во скопските училишта

Макфакс

Алсат-М

САД со предупредување за сите кои ќе патуваат во Македонија, безбедносните служби на состанок за лажните бомби

Сител - 19.12.2022

Дојавите за поставени бомби ја направија Македонија небезбедна за американските граѓани. Амбасадата на САД во Скопје издаде предупредување – сите кои ќе патуваат во Македонија да бидат внимателни каде ќе се движат , но и да бидат свесни за нивната ...

САД ги предупреди своите граѓаните да бидат претпазливи во Македонија

МКД

Поради дојавите за бомби, американската амбасада издаде безбедносни насоки за граѓаните на САД во земјава

360 степени

Амбасадата на САД со предупредување за зголемен криминал и дојави за бомби во земјава во празничниот период

365

Американската амбасада издаде безбедносно предупредување до нивните државјани поради заканите за бомби

Локално

Поради дојавите за бомби, американската амбасада издаде безбедносни насоки за граѓаните на САД во земјава

Lider

Амбасадата на САД во Скопје со препораки за безбедност поради дојавите за бомби

Слободен Печат

4NEWS Фокус ТВ21 Zoom Алсат-М Р.С.Европа Денешен

Мислевме дека напад на суверена држава ќе гледаме само на Нетфликс, рече Османи за војната во Украина

Глас на Америка - 19.12.2022

Проценките на владиниот врв се дека неколккумесечната руска агресија врз Украина засега не претставува директна закана за безбедноста на Северна Македонија. Едно од објаснувањата за таквото тврдење, според шефот на дипломатијата, е фактот што ...

Османи: Северна Македонија е доверлив партнер на меѓународната заедница од кој може да се очекува проактивност

Бизнис Вести

Османи: Македонија е доверлив партнер на меѓународната заедница од кој може да се очекува проактивност

Опсервер

Османи: Македонија е доверлив партнер на меѓународната заедница од кој може да се очекува проактивност

MakPress

Османи: Северна Македонија е доверлив партнер на меѓународната заедница од кој може да се очекува проактивност

24Инфо

Османи: Северна Македонија е доверлив партнер на меѓународната заедница од кој може да се очекува проактивност

CivilMedia

Османи: Северна Македонија е доверлив партнер на меѓународната заедница

Zoom

Frontline 360 степени Во Центар МКД Антропол Вечер Прес

Дел од дојавите за бомби за лажни, во останатите, проверките се во тек

24 Вести - 19.12.2022

Дo сега во СВР Скопје e пријавено дека на електронските адреси на 15 училишта во Скопје (13 средни и 2 основни) е упатена закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно ...

Во тек се антитерористички проверки: Дојави за бомби во 15 училишта во Скопје

Курир

Попладнево нови дојави за бомби во 15 училишта во Скопје

Сител

Дојави за бомби во 15 училишта во Скопје

Бриф

(ОБНОВЕНО) МЕЈЛОВИ СО ЗАКАНИ ЗА БОМБИ ПОПЛАДНЕВО СТИГНАЛЕ ВО 15 УЧИЛИШТА Проверките се во тек, учениците биле евакуирани

+инфо

Дојава за бомби имало во 15 училишта во Скопје, и средни и основни, дел се лажни

Независен

Нови 15 дојави за бомби во скопски училишта

Н.Македонија

Кајгана Опсервер Press24 Zoom Фокус ТВ21 еМагазин 4NEWS

Повторно дојави за бомби во скопските училишта

А1 On - 14.02.2023

Дојава за наводно поставени бомби и денеска добиле училишта во Скопје. Учениците од гимназиите „Јосип Броз Тито“ и „Никола Карев“ се евакуирани и ќе биде направена потребната проверка. Минатата недела имаше дојави за бомби три дена по ред во основни ...

Пaк дојави за бомби во скопските училишта

24Инфо

Повторно дојави за бомби во училишта во Скопје

Макфакс

Повторно дојави за бомби во училишта во Скопје

Точка

Дојави за бомби во две скопски средни училишта

Локално

Петровска: Нема реална закана од лажните дојави за бомби, но треба посериозно да се работи на откривање на сторителите

Сител - 19.12.2022

– Реална закана за безбедноста на нашите граѓани нема, но лажните дојави за бомби не треба да останат така, туку треба да се работи посериозно на откривање на причинителите, посочи денеска министерката за одбрана Славјанка Петровска.

Петровска: Нема реална закана од лажните дојави за бомби, но треба посериозно да се работи на откривање на сторителите

MakPress

Петровска: Нема реална закана од лажните дојави за бомби, но треба посериозно да се работи на откривање на сторителите

Опсервер

Петровска: Нема реална закана од лажните дојави за бомби

Скопје инфо

Петровска: Реална закана од лажните дојави за бомби нема, но треба посериозно да се работи на откривање на сторителите

365

Петровска: Нема реална закана од лажните дојави за бомби, но треба посериозно да се работи на откривање на сторителите

Frontline

Петровска: Нема реална закана од лажните дојави за бомби, но посериозно да се работи на откривање на сторителите

24Инфо

Слободен Печат Press24 Фокус 360 степени +инфо Zoom Канал5 4NEWS

Бидете внимателни, зголемени дојави за бомби: Американската амбасада упати безбедносни совети за граѓаните на САД

Глас на Америка - 19.12.2022

Од амбасадата во Скопје потсетуваат за зголемените дојави за поставени бомби, при што од граѓаните на САД бараат да избегнуваат масовни собири, демонстрации и да имаат резервен безбедносен план Практикувајте поголема будност за време на празничните ...

Поради дојавите за бомби, американската амбасада издаде безбедносни насоки за престој во Македонија

Макфакс

Поради дојавите за бомби, американската амбасада издаде безбедносни насоки за престој во Македонија

24Инфо

Поради дојавите за бомби, американската амбасада издаде безбедносни насоки за престој во Македонија

Бриф

Aмериканската амбасада им издаде безбедносни насоки на своите државјани за престој во Македонија, поради честите дојави за бомби

Н.Македонија

Поради дојавите за бомби, американската амбасада издаде безбедносни насоки за престој во Македонија

Точка

САД ги предупреди своите граѓаните да бидат претпазливи во Македонија

24Инфо - 19.12.2022

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во земјава издаде безбедносно известување за граѓаните поради дојавите за бомби. На веб-страницата на Амбасадата на САД се апелира дека „доколку се најдете на локација на која има дојава за бомба, следете ...

Поради дојавите за бомби, американската амбасада издаде безбедносни насоки за граѓаните на САД во земјава

Република

Безбедносно известување од Амбасадата на САД поради дојавите за бомби во земјава

Курир

Амбасадата на САД ги советува своите граѓани да бидат внимателни во однос на кражби и закани за бомби ако патуваат во Македонија

MakPress

Безбедносно известување од Амбасадата на САД поради дојавите за бомби во земјава

Опсервер

Безбедносно известување од Амбасадата на САД поради дојавите за бомби во земјава

Бриф

Безбедносно известување од Амбасадата на САД поради дојавите за бомби во земјава

Независен

Н.Македонија Press24 Република +инфо еМагазин Канал5 ММС Нова ТВ

Координативен состанок на безбедносните служби за актуелната состојба со лажните дојави за бомби, најави денеска ...

Бизнис Вести - 19.12.2022

Нормална процедура се апелите кои ги испраќаат сите амбасади за нивните граѓани. Така прави и нашето Министерство за надворешни работи (МНР), доколку се исполнат услови за одредени протоколи кои се следат во меѓународните односи, рече премиерот ...

Неколку месеци по дојавите за бомби на Владата и „текна“ да свика координативен состанок на службите за безбедност

MakPress

Координативен состанок на безбедносните служби за актуелната состојба со лажните дојави за бомби, најави денеска Ковачевски

Опсервер

По три месеци закани со поставени бомби, денеска ќе се одржи Координативен состанок на безбедносните служби

Независен

Координативен состанок на безбедносните служби за актуелната состојба со лажните дојави за бомби, најави денеска Ковачевски

Сител

Координативен состанок на безбедносните служби за актуелната состојба со лажните дојави за бомби, најави Ковачевски

24Инфо

Координативен состанок на безбедносните служби за актуелната состојба со лажните дојави за бомби, најави денеска Ковачевски

Бриф

Press24 OhridNews 360 степени Скопје24 4NEWS Lider Во Центар Вечер Прес

Маж се јавил во полициска станица и се заканувал со поставени бомби низ Делчево

24 Вести - 18.12.2022

На 17.12.2022 година околу 19 часот во ПС Делчево машко лице се јавило телефонски и упатило закана за наводно поставена експлозивна направа на неколку локации во Делчево. Веднаш се преземени соодветни мерки и активности, извршени потребните проверки ...

Маж се заканувал со поставени бомби во Делчево

Вечер Прес