TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коџабашев: Скопје не изнесе вистински аргументи за оспорување на регистрацијата на бугарските здруженија

МКД - 23.03.2023

Институциите во Скопје не изнесоа вистински аргументи за оспорување на регистрацијата на бугарските здруженија, изјави заменик министерот за надворешни работи и портпарол на МНР Костадин Коџабашев на прес-конференција.

Бугарија гневна за затворањето на клубот „Ванчо Михајлов“, прави досие против Македонија

Нова ТВ

Бугарија е длабоко вознемирена заради бришењето на здружението „Иван Михајлов“ од Битола

Слободен Печат

Бугарско МНР: Се прави се за да се заштитат бугарските организации во Скопје

Телма

Бугарија е “длабоко вознемирена” заради бришењето на зружението „Иван Михајлов“

Либертас

Софија била „вознемирена“ од бришењето на бугарскиот клуб „Иван Михајлов“

Независен

Бугарскиот министер за надворешни работи: Ќе ја информираме Европската комисија за срамното однесување на Скопје

4NEWS

Локално Макфакс Скопје инфо Фокус +инфо ТВ21 Нетпрес

Радев бришењето на „Иван Михајлов“ од Централниот регистар ја нарече „панична и импотентна“ одлука

Frontline - 23.03.2023

Бугарскиот претседател, Румен Радев одлуката на властите во Северна Македонија да го избришат бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ во Битола ја дефинира како израз на немоќ и паника. „Ова одекнува многу лошо во ЕУ.

Радев: Бришењето на „Иван Михајлов“ е израз на немоќ, уставни измени во РСМ мора да има

Слободен Печат

Радев за бришењето на клубот „Ванчо Михајлов“: Многу лошо решение, израз на паника и немоќ

ТВ21

Како немоќ и паника бугарскиот претседател Радев го опиша бришењето на „Иван Михајлов“ од регистарот

Макфакс

Радев: Бришењето на „Иван Михајлов“ е израз на паника и импотентност

Локално

Радев: Бришењето на бугарските клубови нема да ја избрише цврстата определба на Бугарија и ЕУ, Северна Македонија да ги вклучи Бугарите во уставот

360 степени

Бришењето на клубот „Иван Михајлов“ е израз на паника и импотенција, смета Радев

Нетпрес

Lider

Бугарско МНР: Бришењето на „Иван Михајлов“ е тенденциозно, С Македонија ја крши Европската конвенција за човекови права

360 степени - 23.03.2023

Обвинувањата за антисемитизам се особено неосновани. Самиот Иван Михајлов, неговата околина и раководството на ВМРО постојано имаа почитуван и добронамерен однос кон еврејската заедница, смета бугарското МНР Бришењето на културниот центар „Иван ...

Остра реакција на бугарското МНР по бришењето на „Иван Михајлов“ од Централниот регистар

Frontline

Централен го избриша „Иван Михаилов“, од здружението порачаа „Забранети, но не и поразени!“

Frontline

Избришан е бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“, следен на листа и охридскиот

ММС

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Скопје1

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Либертас

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Press24

Слободен Печат Точка MTM Сител Вечер Прес Локално CivilMedia Lider

Централниот регистар го избриша Здружението Културен центар „Иван Михајлов“ Битола од Регистарот на други правни лица

Курир - 23.03.2023

Вчера од страна на Министерство за правда до Централниот регистар на Република Северна Македонија е доставенo Решение за неусогласеност на Здружението КУЛТУРЕН ЦЕНТАР ИВАН МИХАЈЛОВ Битола согласно член 5 од Закон за изменување и дополнување на ...

Бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ избришан од Централниот регистар

Телма

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Фактор

Од Централниот регистар на Македонија избришан бугарскиот клуб „Иван Михајлов“

4NEWS

Згасна бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“

Фокус

Згасна бугарскиот клуб „Иван Михајлов“, избришан е од регистарот

Курир

Згасна бугарскиот клуб „Иван Михајлов“, избришан е од регистарот

Пулс24

Нетпрес Денешен PressingTV Lider Канал5 Република

Централниот регистар го избриша бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“

Сакам да кажам - 22.03.2023

Бугарскиот клуб од Битола кој го носи името на Ванчо Михајлов попладнево е избришан од Централниот регистар откако пред една седмица министерот за правда Кренар Лога го потпиша решението со кое се одбива како неосновано барањето за одобрение за ...

Бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“ избришан од Централниот регистар

360 степени

Бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“ Битола избришан од Централниот регистар

А1 On

Клубот „Ванчо Михајлов“ е избришан од централниот регистар

МКД

КЛУБОТ „ВАНЧО МИХАЈЛОВ“ И ОФИЦИЈАЛНО ВЕЌЕ НЕ ПОСТОИ Избришан е од Централниот регистар

+инфо

Клубот „Ванчо Михајлов“ избришан од централниот регистар

ТВ21

(Фото) Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од Централен регистар

еМагазин

Телма Независен Независен Н.Македонија Либертас MakPress Кајгана