TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Официјални резултати за референдумот, ДИК – „609.813 гласале ЗА, 37.700 ПРОТИВ“

ТВ21 - 01.10.2018

609.813 лица вчера се изјасниле ЗА, 37.700 против, а 19.221 ливчиња биле неважечки на вчерашниот референдум. ДИК извештајот резултатите од гласањето ќе му ги достави на Собранието, кое ги праша граѓаните дали се за членство во ЕУ и НАТО, со ...

Анкетите пред референдумот катастрофално потфрлија, кој кажа, а не излезе да гласа

24 Вести - 01.10.2018

Референдумот заврши – цензусот од 50 отсто не се постигна. Сите претходни анкети кои пак претходно беа правени покажуваа многу повисока излезност за успешен референдум. Според Никола Спасов од агенцијата Рејтинг, која не објави истражување ...

Следните избори да се дочекаат со среден Избирачки список

Р.С.Европа - 01.10.2018

Меѓународните набљудувачи порачаа властите да се зафатат со решавање на проблемот со Избирачкиот список и да ја повратат довербата на граѓаните. Тие велат дека Собранието ќе го толкува одговорот што го дадоа граѓаните.

Излезноста на референдумот поголема во урбаните средини

Канал5 - 01.10.2018

Државната изборна комисија ги објави првичните целосни резултати според кои вкупно гласале 666 илјади и 743 гласачи од кои ,,За“ гласале 91,46 % или 609 илјади и 813 граѓани со право на глас.

Во Пелагонија најмал одзив во Могила, најголем во Крушево

Тера - 01.10.2018

На вчерашниот референдум во Пелагониските општини најмал одзив имаше во општина Могила, а најголем во Крушево. Еве каква беше излезноста и резултатот од вчерашното гласање. А еве каква беше излезноста на ниво на Македонија и резултатот од ...

ДИК: Референдумот неуспешен, излезноста 36,9 отсто

Алфа - 01.10.2018

Референдумот е неуспешен, оти не е исполнет цензусот како еден од условите во Законот, констатираа од Државната изборна комисија. И покрај тоа што над 90 отсто од гласачите кои излегле на референдумот се изјасниле „ЗА“ по прашањето „Дали сте за ...

„Гардијан“: Резултатот од референдумот во Македонија уште една победа за Путин и Русија

еМагазин - 01.10.2018

Одбивањето на македонските гласачи да поддржат промена на името на нивната земја на прв поглед се чини дека е прашање од исклучиво локален интерес, пишува угледниот „Гардијан“. Но, во сторијата се додава дека резултатот од неделниот референдум во ...

СДСМ само во Битола и Охрид изгубил над 10.000 гласа

Нетпрес - 01.10.2018

СДСМ на референдумот само во десет града изгубил 30.000 гласови во однос на локалните избори во 2017 година. Излезноста на вчерашниот референдум на Велес, Штип, Гевгелија, Кавадарци, Прилеп, Струмица, Битола, Кочани, Крива Паланка и Охрид е помала ...

Референдумот за името – Почеток на крајот и падот на Зоран Заев и СДСМ

Нетпрес - 01.10.2018

По само две години владеење, СДСМ го означи почетокот на својот пад. Референдумот го покажа тоа. Бројките, според ДИК, велат дека само 36,89 отсто од вкупниот број регистрирани гласачи во Македонија, или 662.600 излегле на референдумот.

Резултатот од референдумот на насловните страници на регионалните и светските медиуми

Алсат-М - 01.10.2018

Светските новински агенции во своите утрински извештаи му даваат забележлив простор на вчерашниот референдум во Македонија. Ројтерс под насловот: „Референдумот за името во Македонија не успеа да ја достигне потребната излезност“ ја акцентира ...

Слабата излезност - порака до партиите на власт

Р.С.Европа - 01.10.2018

Државната изборна комисија соопшти дека на референдумот гласале 36,87 отсто од граѓаните. За политичките аналитичари слабата излезност е сериозна порака до СДСМ и ДУИ и своевидна казна за политиките што ги водат Државната изборна комисија ги објави ...

Име на држава не се менува ни со 900 илјади гласови

Алфа - 01.10.2018

Излезноста од околу една третина на вчерашното референдумско изјаснување не е легитимна за да го збрише она за што над 95 проценти од граѓаните го заокружиле на исто вакво граѓанско изјаснување пред 27 години – во 91-та.

„Двете страни прогласија победа“ – Насловите на светските и регионалните медиуми за референдумот во Македонија

Радио МОФ - 01.10.2018

Референдумот во Македонија привлече големо внимание од светските медиуми и новински агенции. Кај поголемиот дел од нив извештаите за гласањето се најдоа на насловните страници на нивните интернет изданија, или беа помеѓу првите вести во рубриките ...

Грчки медиуми: Победи „Да“, но без цензус

+инфо - 01.10.2018

Грчките медиуми во своите извештаи за вчерашниот референдум во Македонија акцентот го ставаат на излезноста и на процентот граѓани што гласаа „Зa“. „Победа на „ДА“ во ПЈРМ, но без потребната излезност“; „Над 91 отсто гласаа „ДА“ – 36,6 отсто ...

Белград: Резултатите од референдумот контрадикторни, се зависи од ВМРО-ДПМНЕ

Мета - 01.10.2018

Официјалната реакција на власта во Србија на исходот од референдумот во Македонија се уште нема, но аналитичарите и медиумите оценуваат дека резултатите се контрадикторни затоа што излезноста била мала, додека големо мнозинство од оние кои излегле ...

Ноќта кога цензусот го победи референдумот

Призма - 01.10.2018

„Јас сум среќен и релаксиран“, со овие зборови премиерот Зоран Заев вчера ја затвори прес-конференцијата по референдумот, по што следеше прецизно тајмиран партиски аплауз, кој требаше да нѐ убеди во тоа.

(видео) ПРОЦЕНТИ ПРЕД РЕФЕРЕНДУМОТ: Заев беше многу поголем оптимист од Амди Бајрам

Денешен - 01.10.2018

Пред референдумот имаше многу анкети и лицитации за излезноста и за резултатите. Вчера многу од нив паднаа во вода. Сепак, најсигурна анкета, се изјаснувањето на гласачите на избори или на референдум.

Насловите на светските и регионалните медиуми за референдумот во Македонија – „Двете страни прогласија победа“

Пулс24 - 01.10.2018

Референдумот во Македонија привлече големо внимание кај регионалните и светски медиуми и новински агенции. Кај поголемиот дел од нив извештаите за гласањето се најдоа помеѓу првите вести во рубриките „свет“ или „Европа“или на насловните страници на ...

Фотографија на денот: Референдум со неисполнет цензус, но јасно „за“

Deutsche Welle - 01.10.2018

Преку 600 илјади граѓани на Македонија одговорија позитивно на референдумското прашање. Но, по гласањето на кое излезноста беше само нешто повеќе од 36 насто Македонија е исправена пред многу нови прашања и неизвесности.

Како странските медиуми ги видоа резултатите од референдумот?

еМагазин - 01.10.2018

Повеќе реномирани странски медиуми известуваат за резултатите од вчерашниот референдум. Американскиот „Вашингтон пост“ пишува дека референдумот покажал дека мнозинство граѓани се за промена на името иако потенцира дека имало слаба излезност на ...

ВО ЖИВО: ДИК обработи 97,67% од гласовите – излезноста е 36,84

ТВ21 - 30.09.2018

ТВ 21 во живо ги следи резултатите и излезноста од денешнио ...

91,39 % гласале ЗА, 5,62% ПРОТИВ

AKO - 01.10.2018

Од речиси 100 проценти преброени гласови од вкупно излезени 655.769 или 36,85 % излезност на прашањето ,,Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“ ЗА гласале 91,39 %, а ПРОТИВ 5,62 % ...

Села: Задоволни сме со излезноста на Албанците на референдумот

Телма - 30.09.2018

Села истакна дека Алијансата е задоволна од излезноста на Албанците на ...

ДИК: Од 85 отсто обработени гласови излезноста е 36 отсто, а 91 отсто се „за“

Фокус - 30.09.2018

На последната пресс конференција, ДИК соопшти дека обработени се повеќе од 85 отсто од гласовите и излезноста изнесува 36,11 отсто. -Обработтени со 3.011 избирачи места, излезноста е 36,11 отсто. 91 отсто се за, 5 отсто се против.

ДИК: Излезноста 36,86 отсто – “за“ гласале 91, 38 отсто

Нова ТВ - 30.09.2018

Од обработени 97,84% отсто од гласовите, според ДИК гласале 656.400 граѓани или 36,86 % излезност. Според првите неофицијални резултати 91,38% или 599.827 граѓани гласале „за“, додека 5,62% или 36.905 граѓани гласале ...

ДИК: Од обработените податоци излезноста досега е 36,12%

ТВ21 - 30.09.2018

Државната изборна комисија на последната прес конференција за вечерва излезе со податоци за тоа колку е излезноста од досега обработените податоци и резултатите за кои се пристигнати податоците.

Излезност речиси двојно помала отколку на последните избори

Вечер Прес - 30.09.2018

Катастрофално мала излезност, речиси двојуно помала отколку на последните избори имаше на вчера одржаниот референдум, на кој граѓаните имаа опција да се изјаснат за и против влез на Македонија во ЕУ и НАТО, но под услов да го промени името.

ДИК обработи 91% од гласовите: 36,3% излезност

Алфа - 30.09.2018

На официјалната страна на ДИК, се прикажани 91% од обработените податоци. Според овие податоци, ЗА гласале 91,41%, ПРОТИВ 5,70%, a 2,89% биле неважечки ливчиња. Споредбено со изборите во 2016 година, излезноста до 19 часот била 66,7%, додека пак во ...

Таравари: Ако не се изгласаат уставните промени можни се предвремени парламентарни избори

Алфа - 30.09.2018

Арбен Таравари од Алијанса на Албанците, вели дека бројката на излезност, односно 620 000 гласачи кои излегле на референдумот не треба да се потценува. Тараври во Отовреното студио на Алфа вели дека иако законски не е исполнета бројката за ...

Студио 1 анализа – патот на успешна Македонија е само низ портите на НАТО и ЕУ

1tv - 30.09.2018

Во Студио 1, по затворањето на гласачките места за референдумот, уредниците Сашо Орданоски и Јадранка Костова разговараа со словенечкиот амбасадор во Македонија, проф. д-р Милан Јазбец и со директорот на агенцијата „Рејтинг“ Никола Спасов.

„Единствена Македонија“ го прогласија референдумот за неуставен

24 Вести - 30.09.2018

Со 32, 6 проценти излезност според нивните набљудувачи на терен, кризниот штаб предводен од Јанко Бачев за кампањата „Македонија бојкотира“ го прогласија референдумот за неуставен. 1646-те набљудувачи регистрирале дека имало брутано полнење на ...

Три пријави за нарушување во Тетово и Гостивар

Телма - 30.09.2018

Во селата во тетовско – гостиварскиот регион е регистрирано поголема излезност, за разлика од урбаните средини. Во некои селски средини на некои гласачи места се чекаше редици за да се гласа.

ДИК: До 18.30 - 34,09 отсто излезност

МКД - 30.09.2018

Од обработени податоци на 85 отсто од избирачките места, до 18,30 часот излезноста на референдумот на промена на името и за членството на Македонија во НАТО и ЕУ е 34,09 отсто од гласчите, соопшри Оливер Дерковски, претсеадтел на Државната изборна ...

ДИК: До 17 часот излезноста е 29 отсто

Призма - 30.09.2018

Излезноста на граѓаните на референдумот до 17 часот е 29 отсто, односно 521 илјадa граѓани го оствариле правото на глас, соопшти Државната изборна комисија (ДИК). Најголем дел од триесетината приговори кои пристигнале до ДИК се однесувале на граѓани ...

Излезноста до 18:30 била 34,09 отсто

Р.С.Европа - 30.09.2018

Излезноста на референдумот до 18:30 часот била 34,09 проценти, по обработени податоци од 85 отсто од гласачките места, информира претседателот на ДИК, Оливер Дерковски. Излезност од над 50 отсто има во општините Липково и во Сарај, каде што на ...

ДИК: До 18:30 часот излезноста е 34,09 проценти, од обработени 84,85 проценти

Телма - 30.09.2018

Излезеноста на граѓаните на денешниот референдум до 18:30 часот излезноста е 34,09 проценти, од обработени 84,85 проценти, соопшти претседателот на ДИК Оливер Дерковски. Денот се одвива во истата атмосфера како и досега и сакам да се заблагодарам на ...

ДИК: до 18.30 часот гласале 602.094 граѓани

Канал5 - 30.09.2018

Претседателот на државната изборна комисија на прес конференција рече дека до 18.30 часот , односно на половина час до затворање на гласачките места , гласале 602.094 или 34,59 проценти . Според податоците на ДИК , најголема е излезноста во општина ...

ДИК: До 17.40 излезноста е 29,05 отсто

МКД - 30.09.2018

Според интернет страницата на Државната изборна комисија до 17,40 часот на гласање излегле 511.410 гласачи или 29,05 отсто. Од 3.513 избирачки места обработени се 3.372. ...

ДИК: До 17 часот на референдумот излегле 521 701,односно излезноста е 29,01 %

Канал5 - 30.09.2018

Мирен референдумски ден со релативно слаб одзив. До 17 часот гласале 521 701 граѓани, односно излезноста била 29,01% соопшти на последната прес конференција претседателот на ДИК Оливер Дерковски.

(Видео) Анализа во Студио 1: Излезноста на референдумот, евроатлантските интеграции, неспроведениот попис

1tv - 30.09.2018

Референдумот, излезноста, водењето на партиите и народот, евроатлантските интеграции, неспроведениот попис се некои од темите кои домаќините Јадранка Костова и Сашо Ордановски ги анализираа со своите гости – првиот претседател на Собранието на ...

Излезноста на референдумот до 17,00 часот

Канал5 - 30.09.2018

Каква беше излезноста во поголемите градови и во Скопје? Во Студиото два е Тамара ...

ДИК: До 18:30 гласале 589.637 гласачи – ваква е излезноста по општини

Либертас - 30.09.2018

До 18:30 часот правото на глас го искористиле 589.637 избирачи или 34,59% од граѓаните со право на глас, соопштија од Државната изборна комисија на прес конференција, иако податоците се на нецелосно обработени избирачки места.

ДИК : Излезноста до 17 часот 28,83% , гласале 455 771 граѓани

Канал5 - 30.09.2018

Претседателот на Државната изборна комисија , Оливер Деркоски информира дека на 87,25% обработен материјал , излезноста е 28,83 % од гласачите. До 17 часот гласале 455 771 гласач , потенцира деркоски .

МОСТ – Излезноста на референдумот до 16 часот била 26 отсто

Р.С.Европа - 30.09.2018

Излезноста до 16 часот била 26 проценти со маргина на грешка од +/-0,4 отсто, информира претседателот на граѓанската асоцијација МОСТ, Дарко Алексов. Тој рече дека на гласачко место во Чаир, 11 лица не се пронашле на избирачкиот список.

Излезност по општини до 17 часот

ТВ21 - 30.09.2018

ДИК ги објави резултатите по општини за излезноста до 17 ...

Која општина има најголема, а која најмала излезност

ТВ21 - 30.09.2018

Државната изборна комисија ги обработи сите податоци за излезност до 15 часот. Во продолжение по општини колкава е ...

Светските и регионалните медиуми: Малата излезност ќе го сруши референдумот

Република - 30.09.2018

Низа светски медиуми кои го следат референдумот во Република Македонија пишуваат за слабата излезност со оценка дека референдумот, а со тоа и Договорот од Преспа ќе биде делегитимиран. Познатиот ЕмерџингЈуроп под наслов „Слаба излезност ќе го ...

ДИК: Излезноста на референдумот до 18.30 часот е 34,09 проценти

Мета - 30.09.2018

Излезноста на граѓаните на референдумот до 18.30 часот е 34,09 проценти од обработени околу 85 проценти од податоците, информираше ДИК. „Бројката на граѓани кои гласале до 18.30 часот е 519.435, меѓутоа од 84,83 проценти обработени податоци“, ...

Во живо од пред Собранието во Скопје

Локално - 30.09.2018

Собир на граѓаните пред Собрание, по слабата излезност на референдумот и недостигнатиот цензус. Пред Собрание на РМ Posted by MИА.mk on Недела, 30 септември ...

Излезноста до 13 часот е 16%, на последните локални избори била 27%

Фокус - 30.09.2018

Од Државната изборна комисија информираа дека до 13 часот своето право на глас го искористиле 261.470 граѓани, односно излезноста е 16%. Процентот на излезност се движи меѓу 7% и 19% во зависност од општините.