TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието го усвои заклучокот за законот за јазиците

Алсат-М - 15.11.2017

Со 66 гласа „за“ и 41 „против“ Собранието на Република Македонија го усвои заклучокот за законот за јазиците, односно одлучи дека има потреба од ваков закон. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, пред гласањето истакна ...

(ВИДЕО) Груби: Се надеваме на изгласување на законот за јазиците до крајот на годинава

А1 On - 15.11.2017

Го поздравувам гласањето на СДСМ и коалицијата за потреба од законот за јазици и се надевам дека комисиската расправа ќе помине во најдобар ред и законот ќе биде донесен оваа година, рече Артан Груби од ДУИ, по изгласувањето од потреба на законот за ...

Пратениците ја изгласаа потребата од носење закон за јазици, Димовски побара листинг од гласањето

Фокус - 15.11.2017

Со 66 гласа „за“ пратениците ја изгласаа потребата од носење на Законот за употреба на јазиците со што предлог законот оди на понатамошно читање. Против гласаа 41 пратеник. Веднаш потоа координаторот на пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија ...

Пратениците ја изгласаа потребата од Законот за јазици, ВМРО-ДПМНЕ гласаше „против“

+инфо - 15.11.2017

Опозицијата смета дека законот нема да ја направи Македонија мултиетничка држава, туку бинационална и бијазична. Мнозинството од пратениците во Собранието – 66 на денешната собраниска седница гласаа „за“ потребата од носењето на Законот за употреба ...

Пратениците му дадоа виза на законот за јазиците да оди на комисиска расправа

Мета - 15.11.2017

На денешното продолжение на 15-тата седница, пратениците, со 66 гласа „за“ и 41 „против“, го пуштија предлог-законот за употреба на јазиците на второ читање во надлежните комисии. Кога почна гласањето од пратеничките клупи на ВМРО-ДПМНЕ се слушаа ...

Собранието одлучи дека има потреба од законот за јазиците

А1 On - 15.11.2017

Со 66 гласа „за“ и 41 „против“ Собранието го усвои заклучокот за законот за јазиците, односно одлучи дека има потреба од ваков закон. По барање на Илија Димовски, еден од координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на ...

Собранието ќе гласа за предлог законот за јазиците

Р.С.Европа - 15.11.2017

Пратениците во Собранието на Македонија денеска треба да се изјаснат за потребата од носење на законот за употреба на јазиците. До ова доаѓа откако вчера беше исцрпена расправата во првото читање на предлог законот што траеше неколку месеци.

Законот за јазици чека „амин“ од пратениците

Фактор - 15.11.2017

Законот за јазици за кој се кошкаат власта и опозицијата влезе во Собраниска процедура. Денеска Собранието треба да се изјасни по предлог законот кој за опозицијата е неуставен, а за владеачкото мнозинство тој носи соживот.

Во Собранието ќе се гласа за потребата од носење на законот за јазиците

Кумановски м. - 15.11.2017

loading... Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да гласа за потребата од носење на Предлог – законот за употреба на јазиците, по што тој ќе влезе во втора фаза и пратениците ќе можат да поднесуваат амандмани по текстот.

Утре ќе се гласа законот за јазици

24 Вести - 14.11.2017

Собранието утре ќе го гласа предлог законот за употребата на јазиците, бидејќи голем број пратеници беа отсутни од салата, по завршувањето на дискусијата и покрај најавите дека предлогот ќе биде изгласан денес.

Утре ќе се гласа дали има потреба од донесување закон за јазици

ТВ21 - 14.11.2017

По неколку месеци заврши дискусијата од првата фаза на предлог законот за јазиците. Утре пратениците ќе гласаат за потребата за носење на овој закон. Потоа законот ќе достави до Комисијата за Европски прашања каде партиите најавија свои амандмани.

Дебата за законот за јазици, за патните трошоци молк?!

24 Вести - 14.11.2017

Ново продолжение на собраниската расправа за предлог-законот за употреба на јазиците. Пратениците од власта и опозицијата со спротивставени ставови. За владејачкото мнозинство, законот ќе придонесе за зголемување на соживотот во државата, не го ...

Утре ќе се гласа за предлог Законот за употребата на јазиците

Фактор - 14.11.2017

Пратениците утре ќе гласаат за предлог Законот за употребата на јазиците. За утре точно напладне е закажана 15-та седница. Доколку законот биде поддржан од мнозинство пратеници на пленарна седница, истиот ќе биде даден на второ читање во матичните ...

Законот за јазици влезе во собраниска процедура, најавени голем број амандмани

Канал5 - 14.11.2017

Пратениците ја завршија расправата за потребата од носење на предлог закон за употреба на јазиците. И власта и опозицијата најавија амандмани. Утре ќе гласаат. ВМРО-ДПМНЕ бара да се расчисти дилемата дали законот ќе се однесува на целата територија ...

Пратениците утре ќе одлучуваат за потребата од носење на Закон за употреба на јазиците

Сител - 14.11.2017

Заврши дискусијата по однос на Законот за јазици во Собранието. Парламентот според најавите уте на пладне ќе ја гласа потребата за донесување на овој закон. Се поизвесно е дека тој ќе ја пројде првата фаза имајќи предвид дека за тоа се потребни ...

Цврсти позиции за Предлог- законот за употреба на јазиците

МРТ - 14.11.2017

Нема помрднување од цврстите позиции за Предлог- законот за употреба на јазиците. Парламентарното мнозинство убедува дека Собранието треба да испрати порака дека ги гарантира првата на граѓаните беза разлика на кој етникум припаѓаат.

Собранието утре ќе гласа за потребата од донесување Закон за јазиците

+инфо - 14.11.2017

Илија Димовски, координаторот на првата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ најави дека неговата партија во оваа фаза ќе гласа против. Заврши собраниската расправа за законот за употреба на јазиците во прво читање.

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за законот за јазиците

Макфакс - 14.11.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски и координатор на првата пратеничка група од собраниската говорница најави дека опозицијата ќе поднесе голем број амандмани со кои според неа ќе се подобри прелог-зкаонот за употреба на јазиците.Во ваква форма, ...

Утре ќе се гласа за потребата за донесување на законот за јазици

Сакам да кажам - 14.11.2017

Заврши собраниската расправа за законот за употреба на јазиците во прво читање. Гласањето за законот е најавено за утре попладне. Пратениците сега треба да гласаат за потребата за донесување на законот за јазици.

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика

Алсат-М - 14.11.2017

Навлегуваме во фаза на градење доверба меѓу заедниците. Сакаме подобар систем, подобри закони, подобар живот за сите. Да испратиме порака дека Собранието ќе им ги гарантира сите права на граѓаните, независно од кој етникум доаѓаат и на кој јазик ...

Данев: Не ја потценувајте интелигенцијата на народот и тргнете го европското знаменце од Законот за јазиците!

Курир - 14.11.2017

-Oвој закон се носи врз основа на демонстрирање на една политичка сила односно имаме 62 пратеници, имаме парламентарно мнозинство, можеме и во моментот ќе го донесеме ова законско решение.

Дебата за употреба на јазиците: За власта потреба, за опозицијата разнишување на соживотот

Макфакс - 14.11.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Горан Манојловски во својот говор за закнот за употреба на јзиците, рече дека оваа законско решение не е спроведливо и дека нема да го разбие јазот меѓу македонците и албанците.Според него овој закон уште повеќе ќе побуди ...

ВМРО-ДПМНЕ најавува „многу амандмани“ на законот за јазиците

Мета - 14.11.2017

Денешното, осмо продолжение на 15-тата седница на Собранието, на која како и вчера се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците минува главно со изнесување на истите аргументи од пратениците од опозицијата и власта.

Законот за јазиците ја помина првата фаза во Собранието

Press24 - 15.11.2017

Со 66 гласа „за“ и 41 „против“ Собранието на Република Македонија го усвои заклучокот за законот за јазиците. Илија Димовски, пред гласањето истакна дека неговата партија ќе гласа против бидејќи сметаат дека законот е противуставен и е ...

Пратениците ќе гласаат за потребата од носење на Законот за употреба на јазиците

Макфакс - 15.11.2017

Пратениците денеска треба да се изјаснат за потребата од носење на законот за употреба на јазиците. Во текот на вчерашниот ден беше исцрпена расправата во првото читање на предлог-законот што со паузи, траеше неколку месеци.

Седницата за законот за јазиците продолжува по старо

Р.С.Европа - 13.11.2017

По паузата за локалните избори, во Собранието продолжи дебатата за предлог-законот за употреба на јазиците со слични дискусии како претходно. Претседателот на Собранието Талат Џафери минатата недела рече дека очекува измените да бидат донесени до ...

Законот за јазиците за опозицијата неуставен, за власта ќе ги подобри меѓуетничките односи

24 Вести - 13.11.2017

По повеќе од два месеци на дневен ред во Собранието се врати законот за јазици. На пленарната седница, пратениците ги вкрстија аргументите, но во значително помирна атмосфера од пред распишувањето на локалните избори.

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

Либертас - 13.11.2017

И во попладневниот дел од денешното продолжение на 15. седница, пратениците ги изнесоа различните ставови околу предлог-законот за употребата на јазиците. Да ги јакнеме сличностите без етнички натпервар, да одиме напред, да изнаоѓаме заеднички ...

Во Собранието ќе се гласа за потребата од носење на законот за јазиците

Канал5 - 15.11.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да гласа за потребата од носење на Предлог - законот за употреба на јазиците, по што тој ќе влезе во втора фаза и пратениците ќе можат да поднесуваат амандмани по текстот.

Интересот на опозицијата за дискусија навестува долга расправа за законот за јазици

Макфакс - 13.11.2017

Дискусијата по законот за употреба на јазиците започна со еден час задоцнување по двочасовна координација на пратеничките групи со собранискиот спикер Талат Џафери. По пријавениот интерес од околу 60 пратеници за збор, при што најмногу се од ...

ВИДЕО: Седницата за јазиците започна со жестока расправија помеѓу мнозинството и опозицијата

А1 On - 13.11.2017

Продолжението на 15. седница во Собранието каде точка на дневен ред е законот за јазици започна со жестока расправија помеѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Пратеничката од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Ане Лашкоска од собраниската ...

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ подготвуваат амандмани за законот за јазиците

Мета - 13.11.2017

Реплицирајќи му на својот колега Владимир Ѓорчев, пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец во расправата на собраниската седница за законот за употреба на јазиците, кажа оти СДСМ подготвува амандмани за законот, за тој да биде функционален и во склад со ...

ВМРО-ДПМНЕ бара за законот за јазиците да се гласа со двотретинско мнозинство

Мета - 13.11.2017

Во едночасовната расправа за предлог законот за употреба на јазиците опозицијата го обвини парламентарното мнозинство дека сака набрзина да спроведе нешто што е неуставно, а кое што СДСМ не го најавил во изборната кампања за парламентарните избори.

Денеска ќе се гласа дали има потреба од донесување закон за јазици

МКД - 15.11.2017

Вчера заврши собраниската дискусија од првата фаза на предлог законот за јазиците, а денеска пратениците ќе гласаат за потребата од носење на овој закон. Потоа предлог законот оди на расправа во Комисијата за европски прашања каде партиите најавија ...

Пратениците утре ќе гласаат за потребата за воведување на двојазичност

Press24 - 14.11.2017

Заврши дискусијата по однос на Законот за јазици во Собранието. Парламентот според најавите уте на пладне ќе ја гласа потребата за донесување на овој закон. Се поизвесно е дека тој ќе ја пројде првата фаза имајќи предвид дека за тоа се потребни ...

Пратениците утре ќе гласаат дали има потреба од Законот за јазици

Фокус - 14.11.2017

Собраниската расправа за Законот за употреба на јазиците во прво читање заврши денеска, а претениците утре ќе гласаат за потребата од донесување на овој Закон. По ова, законот оди во собраниската Комисија за европски прашањакаде ќе се поднесуваат ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за законот за јазици

Вечер Прес - 14.11.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски и координатор на првата пратеничка група од собраниската говорница најави дека опозицијата ќе поднесе голем број амандмани со кои според неа ќе се подобри прелог-зкаонот за употреба на јазиците.Во ваква форма, ...

Собраниската расправа за јазиците со иста реторика

Сител - 14.11.2017

Навлегуваме во фаза на градење доверба меѓу заедниците. Сакаме подобар систем, подобри закони, подобар живот за сите. Да испратиме порака дека Собранието ќе им ги гарантира сите права на граѓаните, независно од кој етникум доаѓаат и на кој јазик ...

Данев: Законот за јазици не е европски, не ја потценувајте интелегенцијата на народот

Република - 14.11.2017

Расправата за законот за јазиците во Собранието продолжи и денеска. Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев смета дека новата влада и начинот на донесување на овој закон е крајно несериозна и неадекватна.

Дебата за употреба на јазиците:За власта потреба, за опозицијата разнишување на соживотот

Вечер Прес - 14.11.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Горан Манојловски во својот говор за закнот за употреба на јзиците, рече дека оваа законско решение не е спроведливо и дека нема да го разбие јазот меѓу македонците и албанците.Според него овој закон уште повеќе ќе побуди ...

Еве што најавува ВМРО-ДПМНЕ во врска со законот за јазиците

Sky - 14.11.2017

Денешното, осмо продолжение на 15-тата седница на Собранието, на која како и вчера се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците минува главно со изнесување на истите аргументи од пратениците од опозицијата и власта.

Пратениците ќе гласаат за потребата од носење на Законот за употреба на јазиците

Вечер Прес - 15.11.2017

Пратениците денеска треба да се изјаснат за потребата од носење на законот за употреба на јазиците. Во текот на вчерашниот ден беше исцрпена расправата во првото читање на предлог-законот што со паузи, траеше неколку месеци.

Расправата за законот за јазиците продолжува утре

ТВ21 - 13.11.2017

И во попладневниот дел од денешното продолжение на 15. седница, пратениците ги изнесоа различните ставови околу предлог-законот за употребата на јазиците. Да ги јакнеме сличностите без етнички натпервар, да одиме напред, да изнаоѓаме заеднички ...

Пратениците напладне ќе гласаат за Законот за јазиците

Press24 - 15.11.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да гласа за потребата од носење на Предлог - законот за употреба на јазиците, по што тој ќе влезе во втора фаза и пратениците ќе можат да поднесуваат амандмани по текстот.

Интересот опозицијата за дискусија навестува долга расправа за законот за јазици

Вечер Прес - 13.11.2017

Дискусијата по законот за употреба на јазиците започна со еден час задоцнување по двочасовна координација на пратеничките групи со собранискиот спикер Талат Џафери. По пријавениот интерес од околу 60 пратеници за збор, при што најмногу се од ...