TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За грчката црква е прифатлива автокефалноста на Охридската архиепископија, но не и името МПЦ

Независен - 08.06.2022

Православната црква на Грција денеска излезе со соопштение од нејзиниот Свет Синод, во кое се вели дека Атинската архиепископија на чело со архиепископот Јероним, со задоволство го примила писмото од Вселенската патријаршија во кое се известува за ...

Како дојде до побратимството на СПЦ и МПЦ

Независен - 07.06.2022

Александар Вучиќ минатата среда положи заклетва пред пратениците на Народното собрание и го започна вториот мандат како претседател на Србија. Во својот инаугуративен говор тој особено се заблагодари на „Српската православна црква, негопвата светост ...

Богдановски за Топ Тема – Ако МПЦ чека сеправославен консензус, што доколку Бугарската црква се спротистави на името ...

Телма - 07.06.2022

Андреја Богдановски, аналитичар од универзитетот Бакингем, каде истражува прашања поврзани со црковната политика, смета дека со предавањето на томосот од СПЦ на МПЦ, нема пречки и другите цркви да го сторат истото.

Сѐ е подготвено за историската одлука на Вселенскиот патријарх, сметаат г.г.Стефан и Сотировски

МКД - 07.06.2022

Сѐ е подготвено за големиот ден кога ќе се официјализира историската одлука на Неговата Сесветост Вселенскиот Патријарх г. Вартоломеј за прифаќање на нашата славна и древна Охридска архиепископија во литургиско и канонско единство, соопшти ...

МПЦ во мистиката на православието

Deutsche Welle - 07.06.2022

Кои се разликите и сличностите на Македонија на патот за автокефалност на црквата и членството во ЕУ? Колку вета со златоуст јазик ќе паднат до посакуваните решенија? Пишува Ерол Ризаов По одлуката на да издаде акт, документ за признавање на ...

Синодот на Руската црква го разреши најсериозниот кандидат за наследник на патријархот Кирил

Независен - 07.06.2022

Светиот синод на Руската православна црква го разреши митрополитот Волоколамски Иларион (Алфеев) од функцијата претседавач на Одделот за надворешни црковни односи на Руската православна црква.

Македонската православна црква-ОА ќе ги следи канонскиот пат и процес

Н.Македонија - 07.06.2022

По првата заедничка литургија во соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, на 24 мај годинава, кога српскиот патријарх Порфириј ја соопшти одлуката на Саборот на Српската православна црква (СПЦ) да се прифати автокефалност за Македонската ...

МПЦ во мистиката на православието

Либертас - 07.06.2022

Кои се разликите и сличностите на Македонија на патот за автокефалност на црквата и членството во ЕУ? Колку вета со златоуст јазик ќе паднат до посакуваните решенија? Пишува Ерол Ризаов По одлуката на Српската православна црква да издаде акт, ...

Сотировски се сретна со г.г.Стефан: Се е подготвено за денот кога ќе се официјализира одлуката за прифаќање на нашата ...

Lider - 07.06.2022

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски денеска се сретна со Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. На средбата беше споделена радоста од позитивниот развој на процесот на препознавање ...

Сотировски се сретна со г.г.Стефан: Се е подготвено за денот кога ќе се официјализира одлуката за прифаќање на нашата ...

Опсервер - 07.06.2022

– Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски денеска се сретна со Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. На средбата беше споделена радоста од позитивниот развој на процесот на ...

Комисија за односи со верските заедници: Се е спремно за големиот ден на прифаќање на Охридска архиепископија во ...

Нова ТВ - 07.06.2022

Утрово се одржа редовна работна средба помеѓу Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и директорот на македонската државна Комисија за односи со верските заедници г-дин Даријан Сотировски.

Сотировски се сретна со г.г.Стефан: Се е подготвено за денот кога ќе се официјализира одлуката

MakPress - 07.06.2022

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски денеска се сретна со Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. На средбата беше споделена радоста од позитивниот развој на процесот на препознавање ...

Сотировски се сретна со г.г.Стефан: Сѐ е подготвено за историската одлука на Вселенскиот патријарх

Вечер Прес - 07.06.2022

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски денеска се сретна со Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. На средбата беше споделена радоста од позитивниот развој на процесот на препознавање ...

Сè е подготвено за денот кога ќе се официјализира прифаќањето на ОА во канонското единство, вели Сотировски по средбата ...

360 степени - 07.06.2022

На средбата со г.г. Стефан, како што додаваат од Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи, била споделена радоста од позитивниот развој на процесот на препознавање и прифаќање на автокефалноста на Македонската православна ...

ЌЕ СЕ ВРАТИМЕ ЛИ ОД ЦАРИГРАД СО КРЕНАТИ ГЛАВИ? Владиците на МПЦ-ОА ќе молчат до Педесетница

+инфо - 08.06.2022

Сигурно дека Вселенската патријаршија нешто подготвува за в недела и најверојатно тогаш ќе го слушнеме ставот на вселенскиот патријарх Вартоломеј, но засега не знаеме што ќе биде и како ќе биде.

Православната црква на Грција ја прифати одлуката на Вселенската Патријаршија за Охридската Архиепископија

Сител - 08.06.2022

Православната Црква на Грција денеска излезе со соопштение од нејзиниот Свет Синод, во кое се вели дека Атинската Архиепископија, возглавена од Архиепископот г. Јероним, со задоволство го прими писмото од Вселенската Патријаршија во кое се известува ...

Православната црква на Грција ја прифати одлуката на Вселенската Патријаршија за Охридската Архиепископија

Фокус - 08.06.2022

Православната Црква на Грција денеска излезе со соопштение од нејзиниот Свет Синод, во кое се вели дека Атинската Архиепископија, возглавена од Архиепископот г. Јероним, со задоволство го прими писмото од Вселенската Патријаршија во кое се известува ...

Православната црква на Грција ја прифати одлуката на Вселенската Патријаршија за Охридската архиепископија

Press24 - 08.06.2022

Православната Црква на Грција денеска излезе со соопштение од нејзиниот Свет Синод, во кое се вели дека Атинската Архиепископија, возглавена од Архиепископот г. Јероним, со задоволство го прими писмото од Вселенската Патријаршија во кое се известува ...

Православната црква на Грција ја прифати одлуката на Вселенската Патријаршија за Охридската Архиепископија

Република - 08.06.2022

Православната Црква на Грција денеска излезе со соопштение од нејзиниот Свет Синод, во кое се вели дека Атинската Архиепископија, возглавена од Архиепископот г. Јероним, со задоволство го прими писмото од Вселенската Патријаршија во кое се известува ...

Грчката црква ја прифати одлуката на Вселенската Патријаршија за Охридската Архиепископија

Канал5 - 08.06.2022

Православната Црква на Грција денеска излезе со соопштение од нејзиниот Свет Синод. Православната Црква на Грција денеска излезе со соопштение од нејзиниот Свет Синод, во кое се вели дека Атинската Архиепископија, возглавена од Архиепископот г.

Грчката црква реагира што СПЦ ја вика нашата „Македонска“, но ја прифаќа одлуката на Вселенската патријаршија за ...

Слободен Печат - 08.06.2022

Православната Црква на Грција денеска излезе со соопштение од нејзиниот Свет Синод, во кое се вели дека Атинската Архиепископија, возглавена од Архиепископот г. Јероним, со задоволство го прими писмото од Вселенската Патријаршија во кое се известува ...

Православната црква на Грција ја прифати одлуката на Вселенската Патријаршија за Охридската Архиепископија

Нова ТВ - 08.06.2022

Православната Црква на Грција денеска излезе со соопштение од нејзиниот Свет Синод, во кое се вели дека Атинската Архиепископија, возглавена од Архиепископот г. Јероним, со задоволство го прими писмото од Вселенската Патријаршија во кое се известува ...