TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Екс обвинител до обвинителство: Дали изјавите на Османи дека не е важна истрагата, туку тоа што изјавува наркодилерот ...

Скопје1 - 23.01.2023

Во интервју за бугарската БТВ министерот Бујар Османи вели дека за него е битно само тврдењето на Пендиков и неговото семејство дека причина за нападот е етничката припадност, без разлика дали истрагата ќе утврди други околности.

ОЈО не побарало мерки за Пендиков

24 Вести

Koj e Христијан Пендиков? Од учесник на протести против промена на името, дилер на кокаин, до новопечен Бугарин

МКД

Пожарникари со канистри за бензин

Либертас

Како Христијан Пендиков од тврдокорен Македонец и вмровец стана Бугарин

360 степени

Пендиков бил транспортиран на лекување во Софија, без да биде побарана согласност од македонското обвинителство

Телма

Обвинителството не побарало мерки за Пендиков, бил фатен со мала количина кокаин

Канал5

Слободен Печат Телма Нова ТВ еМагазин А1 On Фактор Курир

Христијан Пендиков: Волонтер на Црвен крст со кривична за дрога, некогаш Македонец против Бугарија, денес Бугарин од ...

А1 On - 23.01.2023

Христијан Пендиков од Охрид бил долгогодишен волонтер на Црвен крст на Македонија и општествено одговорна личност, а не лице кај кое полицијата пронашла дрога, тврди во негова одбрана здружението „Фондација Македонија“.

Бугарското собрание свика седница за случувањата со Македонија – Ковачевски: Треба да останеме смирени, но не и наивни

ТВ21

Кој е Христијан Пендиков, претепаниот охриѓанец за кој цела јавност зборува

Слободен Печат

Ако беше дилер, ќе беше во затвор, Христијан е добро младо момче, порачаа од бугарската Фондација Македонија

Фокус

Фото: Кој е всушност Христијан Пендиков?

Канал5

До кога ќе наседнуваме на евтините бугарски сценарија?

Независен

До вчера гласен Македонец – денес „значаен“ Бугарин: Кој, всушност е Христијан Пендиков?

Алфа

Независен Република Независен Frontline Либертас CivilMedia 24Инфо Бриф

Истрагата трае - Османи пресуди: Им верувам на Христијан и неговата мајка

Сител - 23.01.2023

Иако бил фатен со кокаин, Христијан Пендиков немал мерки за обезбедување. Од обвинителството појаснуваат дека поради малата количина на дрога која била пронајдена кај него, обвинителите не побале ниту мерка притвр ниту одземање на патната исправа.

ПОСЕБЕН ОБВИНИТЕЛ И КАНЦЕЛАРИЈА КАЈ ОМБУДСМАНОТ Османи најави мерки против провокациите

+инфо

ОСМАНИ ЗА БТВ: Во Министерството за политички систем, кое го предводи Груби, ќе има претставник и на Бугарите во Македонија

Денешен

Не ми е важно што ќе каже истрагата, важно ми е што вели Христијан, кажа Османи во Софија

Сакам да кажам

Османи: Не ми е важно што ќе каже истрагата за нападот на Пендиков!

Фокус

Османи за БТВ: Ќе ги советувам бугарските здруженија како да ги остварат правата, и јас сум од заедница што беше дискриминирана во Северна Македонија

Слободен Печат

Османи: Посебен обвинител за говор на омраза и посебна канцеларија при народниот правобранител

Канал5

еМагазин А1 On Н.Македонија ММС MakPress Макфакс MTM 24Инфо

Официјална Софија со нова закана за вето

24 Вести - 23.01.2023

Додека Бугарите во Македонија не бидат заштитени, Македонија нема да ги почне преговорите Европската унија, порача заменик-министерката за надворешни работи Велислава Петрова во студиото „Бугарија во живо“.

Пендиков причина за ново вето: Прекин на насилството нов услов за ЕУ според заменичката на Милков

А1 On

Петрова: Провокациите на бугарските политичари не можат да се оправдаат, но С. Македонија нема да преговара со ЕУ додека не ги заштити правата на Бугарите

Локално

ПЕТРОВА: Се додека Бугарите во Македонија не бидат заштитени и не биде сменет Уставот, Македонија нема да почне преговори со ЕУ

Денешен

Повторно закани од „братска“ Бугарија: Вето и за тепаниот Пендиков

Република

УШТЕ ЕДНА ЗАКАНА ЗА ВЕТО? Бугарската вице-министерка вели „Додека Бугарите не бидат заштитени, нема ЕУ за Македонија“

+инфо

Бугарската вице-министерка се закани со ново вето: Додека Бугарите не бидат заштитени, нема ЕУ за Македонија!

Нетпрес

Бугарскиот амбасадор повикан на консултации во Софија, утре седница ќе одржи и бугарскиот Парламент

24Инфо - 23.01.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, коментирајќи го инцидентот во Охрид кажа дека не оправдува насилство од било каков тип и ќе се спротивстави и на провокации кои доаѓаат од дома или надвор. Тој рече граѓаните да останат мирни и разумни, но не и наивни.

Бугарија го повикала на консултации во главниот град својот амбасадор во Македонија, Ангелов

Канал5

Бугарскиот амбасадор во Македонија повикан на консултации во Софија

Телма

МНР на Софија со Ангелов ќе разговараат за перспективите за натамошен развој на билатералните односи со Скопје

MakPress

Бугарскиот амбасадор повикан во Софија-причина била сериозната состојба со правата на Бугарите

24Инфо

Софија го повика на консултации својот амбасадор во Македонија – причина „сериозната состојба со правата на Бугарите“

Локално

Бугарското МНР го повика на консултации амбасадорот во Скопје

Фактор

MakPress А1 On Zoom