TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Грција и Бугарија се изборија за Македонија

Фокус - 27.06.2018

Имајќи предвид дека во Мај 2019 се изборите за Европскиот Парламент, одлуката на Европската Унија е комплетна и целосно согласно нашите очекувања. Ние сме среќни и секако дополнително мотивирани, рече премиерот Зоран Заев во своето обраќање на ...

Заев: Условената препорака е мотивирачка

Телма - 27.06.2018

Премиерот Зоран Заев смета дека вчерашната одлука за добивање датум за преговори со ЕУ во јуни 2019 дава стимул нашата држава да продолжи да работи на реформите. Обраќајќи се на Рос –Рот семинарот во Собранието тој им се заблагодари на земјите ...

Во Собранието „Рос рот“ семинар посветен на евроатланската интеграција

Канал5 - 27.06.2018

Владата е задоволна од одлуката на Европската унија и ја толкува како веќе добиен датум за почеток на преговорите во јуни следната година. Оценката за одлуката ја даде премиерот Заев кој учествуваше на големата меѓународна конференција во собранието ...

Пердју: Договорот со Грција ќе ја однесе Северна Македонија во НАТО

Р.С.Европа - 27.06.2018

Користејќи го името Северна Македонија, американскиот дипломат и поранешен специјален пратеник на Балканот, Џејмс Пердју го поздрави договорот за името со Грција и ги пофали лидерите на двете земји за храброста и за визијата да го затворат ...

Димовски: Мирот и стабилноста на овие простори долго време се посакувани вредности

Курир - 27.06.2018

На 98-миот РОС-РОТ семинар кој што започна денес во Собранието на Република Македонија, а се однесува на зајакнување на Европскиот мировен проект, свое воведно обраќање имаше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, кој што го отвори и ги поздрави ...

Пердју: Името Северна Македонија ја одразува реалноста и историјата

Фокус - 27.06.2018

Името Република Северна Македонија одлично звучи и ја прикажува реалноста и историјата во регионот, рече поранешниот американски специјален пратеник на Балканот и Џејмс Пердју денеска на 98.

Џафери: Западен Балкан повеќе не е „буре барут“

Мета - 27.06.2018

Денес, благодарение на волјата и зрелоста на сите нас кои живееме во Регионот, меѓутоа и ангажираноста на нашите меѓународни пријатели, Западен Балкан не е веќе симболично кажано „буре барут“, порача претседателот на Собранието, Талат Џафери, на ...

Џафери: Да нѐ мотивира одлуката на Советот на ЕУ

Алсат-М - 27.06.2018

Во Скопје денеска започна тридневниот Рос Рот семинар посветен на Евроатланската интеграција на Западен Балкан. По своето воведно обраќање, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, одговарајќи на новинарско прашање рече ...

Одлуката за датум во јуни 2019 и договорот за името во фокусот на отворањето на Рос Рот семинарот

Либертас - 27.06.2018

Во Скопје денеска започна тридневниот 98. Рос Рот семинар посветен на Евроатланската интеграција на Западен Балкан:зајакнување на Европскиот мировен ...

Џафери: Да нѐ мотивира одлуката на Советот на ЕУ

Press24 - 27.06.2018

Во Собранието денеска започна тридневниот Рос Рот семинар посветен на Евроатланската интеграција на Западен Балкан. – Не треба да влијае фактот дека се одложува почетокот, бидејќи датумот се определува, а тоа е јуни следната година.

Заев: Одлуката на ЕУ е мотивирачка за Македонија

Бриф - 27.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази, како што рече, огромно задоволство од вчерашната одлука за добивање датум за преговори со Европската унија во јуни 2019. – Имајќи предвид дека во мај 2019 година се изборите за Европскиот парламент, одлуката на ...

Пердју: Северна Македонија ми звучи одлично

Press24 - 27.06.2018

„Името Република Северна Македонија одлично звучи и ја прикажува реалноста и историјата во регионот“, оцени Џејмс Пердју, кој беше олеснувач и американски претставник во преговорите за Рамковниот договор во 2001 година.

Одлуката за датум во јуни 2019 и договорот за името во фокусот на отворањето на Рос Рот семинарот

Локално - 27.06.2018

Во Скопје денеска започна тридневниот 98. Рос Рот семинар посветен на Евроатланската интеграција на Западен Балкан:зајакнување на Европскиот мировен процес. Претседателот на Собранието Талат Џафери во воведното обраќање рече дека е убеден оти ...

Заев во петок на средба со Столтенберг

Независен - 27.06.2018

Премиерот Зоран Заев во петок наутро ќе има средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, најави тој од семинарот Рос Рот што се одржува во Собрание. По средбата предвидена е заедничка прес конференција на која тој очекува дека ќе биде ...

Пердју: Северна Македонија ми звучи одлично

Независен - 27.06.2018

„Името Република Северна Македонија одлично звучи и ја прикажува реалноста и историјата во регионот“, оцени Џејмс Пердју, кој беше олеснувач и американски претставник во преговорите за Рамковниот договор во 2001 година.

РОС – РОТ Семинар во Собранието на Република Македонија

CivilMedia - 27.06.2018

Од денеска до петок во македонското Собрание ќе се одржи 98.РОС-РОТ Семинар. Семинарот е во организација на парламентарното собрание на НАТО во соработка со Собранието на Република Македонија на тема „Евроатланска интеграција на Западен Балкан: ...

Заев: Грција и Бугарија се изборија за Македонија и Албанија

Точка - 27.06.2018

Имајќи предвид дека во Мај 2019 се изборите за Европскиот Парламент, одлуката на Европската Унија е комплетна и целосно согласно нашите очекувања. Ние сме среќни и секако дополнително мотивирани, рече премиерот Зоран Заев во своето обраќање на ...

Димовски: Мирот и стабилноста на овие простори долго време се посакувани вредности

Press24 - 27.06.2018

На 98-миот РОС-РОТ семинар кој што започна денес во Собранието на Република Македонија, а се однесува на зајакнување на Европскиот мировен проект, свое воведно обраќање имаше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, кој што го отвори и ги поздрави ...

Пердју: Северна Македонија ја одразува реалноста и историјата

Стандард - 27.06.2018

Името Република Северна Македонија одлично звучи и ја прикажува реалноста и историјата во регионот, рече поранешниот американски специјален пратеник на Балканот и Џејмс Пердју денеска на 98.

Заев: Одлуката на ЕУ е мотивирачка за Македонија

Press24 - 27.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази, како што рече, огромно задоволство од вчерашната одлука за добивање датум за преговори со Европската унија во јуни 2019. - Имајќи предвид дека во мај 2019 година се изборите за Европскиот парламент, одлуката на ...

Одлуката за датум во јуни 2019 и договорот за името во фокусот на отворањето на Рос Рот семинарот

Бриф - 27.06.2018

Во Скопје денеска започна тридневниот 98. Рос Рот семинар посветен на Евроатланската интеграција на Западен Балкан:зајакнување на Европскиот мировен процес. Претседателот на Собранието Талат Џафери во воведното обраќање рече дека е убеден оти ...

Заев задутре на средба со Столтенберг

Мета - 27.06.2018

Премиерот Зоран Заев в петок наутро ќе има средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, најави тој за време на семинарот Рос-Рот што се одржува во Собранието. По средбата предвидена е заедничка прес-конференција на која тој очекува дека ...

Пердју: Северна Македонија ми звучи одлично

iPortal - 27.06.2018

„Името Република Северна Македонија одлично звучи и ја прикажува реалноста и историјата во регионот“, оцени Џејмс Пердју, кој беше олеснувач и американски претставник во преговорите за Рамковниот договор во 2001 година.

Во Собранието 98.РОС – РОТ Семинар

А1 On - 27.06.2018

Од денеска до петок во македонското Собрание ќе се одржи 98.РОС-РОТ Семинар. Семинарот е во организација на парламентарното собрание на НАТО во соработка со Собранието на Република Македонија на тема „Евроатланска интеграција на Западен Балкан: ...

Пердју: Северна Македонија одлично звучи

+инфо - 27.06.2018

Поддржуваме членство во НАТО и не гледам причина зошто таквиот став би се сменил, истакна Џејмс Пердју. Името Република Северна Македонија одлично звучи и ја прикажува реалноста и историјата во регионот, рече поранешниот американски специјален ...

Заев: Одлуката на ЕУ е мотивирачка за Македонија

Канал5 - 27.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази, како што рече, огромно задоволство од вчерашната одлука за добивање датум за преговори со Европската унија во јуни 2019. - Имајќи предвид дека во мај 2019 година се изборите за Европскиот парламент, одлуката на ...

Џафери: Македонија до почетокот на јануари ќе стане полноправна членка на НАТО

Фокус - 27.06.2018

Во Скопје денеска започна тридневниот 98. Рос Рот семинар посветен на Евроатланската интеграција на Западен Балкан:зајакнување на Европскиот мировен процес. Претседателот на Собранието Талат Џафери во воведното обраќање рече дека е убеден оти ...

Во петок ќе биде објавена поканата за НАТО

Фактор - 27.06.2018

Премиерот Зоран Заев во петок наутро ќе има средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, најави тој од семинарот Рос Рот што се одржува во Собрание. По средбата предвидена е заедничка прес конференција на која тој очекува дека ќе биде ...

Во Собрание ќе се одржи 98.РОС - РОТ Семинар

Press24 - 27.06.2018

Од денеска до петок во македонското Собрание ќе се одржи 98.РОС-РОТ Семинар. Семинарот е во организација на парламентарното собрание на НАТО во соработка со Собранието на Република Македонија на тема „Евроатланска интеграција на Западен Балкан: ...

Пердју: Северна Македонија ја одразува реалноста и историјата

Press24 - 27.06.2018

Името Република Северна Македонија одлично звучи и ја прикажува реалноста и историјата во регионот, рече поранешниот американски специјален пратеник на Балканот и Џејмс Пердју денеска на 98.

Заев: Одлуката на ЕУ е мотивирачка за Македонија

Курир - 27.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази, како што рече, огромно задоволство од вчерашната одлука за добивање датум за преговори со Европската унија во јуни 2019. – Имајќи предвид дека во мај 2019 година се изборите за Европскиот парламент, одлуката на ...

Одлуката за датум во јуни 2019 и договорот за името во фокусот на отворањето на Рос Рот семинарот

Кајгана - 27.06.2018

Скопје, 27 јуни 2018 (МИА) - Во Скопје денеска започна тридневниот 98. Рос Рот семинар посветен на Евроатланската интеграција на Западен Балкан: Зајакнување на Европскиот мировен процес. Претседателот на Собранието Талат Џафери во воведното обраќање ...

Во Собранието 98.РОС - РОТ Семинар

Сител - 27.06.2018

Од денеска до петок во македонското Собрание ќе се одржи 98.РОС-РОТ Семинар. Семинарот е во организација на парламентарното собрание на НАТО во соработка со Собранието на Република Македонија на тема „Евроатланска интеграција на Западен Балкан: ...

Пердју: Северна Македонија ја одразува реалноста и историјата

1tv - 27.06.2018

Името Република Северна Македонија одлично звучи и ја прикажува реалноста и историјата во регионот, рече поранешниот американски специјален пратеник на Балканот и Џејмс Пердју денеска на 98.

Заев: Одлуката на ЕУ е мотивирачка за Македонија

1tv - 27.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази, како што рече, огромно задоволство од вчерашната одлука за добивање датум за преговори со Европската унија во јуни 2019. – Имајќи предвид дека во мај 2019 година се изборите за Европскиот парламент, одлуката на ...

Одлуката за датум во јуни 2019 и договорот за името во фокусот на отворањето на Рос Рот семинарот

Сител - 27.06.2018

Во Скопје денеска започна тридневниот 98. Рос Рот семинар посветен на Евроатланската интеграција на Западен Балкан:зајакнување на Европскиот мировен процес. Претседателот на Собранието Талат Џафери во воведното обраќање рече дека е убеден оти ...

Во Собранието 98.РОС - РОТ Семинар

Канал5 - 27.06.2018

Од денеска до петок во македонското Собрание ќе се одржи 98.РОС-РОТ Семинар. Семинарот е во организација на парламентарното собрание на НАТО во соработка со Собранието на Република Македонија на тема „Евроатланска интеграција на Западен Балкан: ...

Пердју: Северна Македонија ја одразува реалноста и историјата

Либертас - 27.06.2018

Името Република Северна Македонија одлично звучи и ја прикажува реалноста и историјата во регионот, рече поранешниот американски специјален пратеник на Балканот и Џејмс Пердју денеска на 98.

Заев: Одлуката на ЕУ е мотивирачка за Македонија

Република - 27.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази, како што рече, огромно задоволство од вчерашната одлука за добивање датум за преговори со Европската унија во јуни 2019. – Имајќи предвид дека во мај 2019 година се изборите за Европскиот парламент, одлуката на ...

Одлуката за преговори во јуни 2019 и договорот за името во фокусот на отворањето на Рос Рот семинарот

ТВ21 - 27.06.2018

Во Скопје денеска започна тридневниот 98. Рос Рот семинар посветен на Евроатланската интеграција на Западен Балкан:зајакнување на Европскиот мировен процес. Претседателот на Собранието Талат Џафери во воведното обраќање рече дека е убеден оти ...

НАТО и Собранието организираат семинар за интеграцијата на Западен Балкан

+инфо - 27.06.2018

Во трите дена на семинарот ќе се одржат осум сесии. Првата сесија е посветена на Зајакнување на правото, реформа во администрацијата и правосудството и борба против корупцијата и на неа најавено е обраќања на министерката за правда Рената Дескоска.

Пердју: Северна Македонија ја одразува реалноста и историјата

CivilMedia - 27.06.2018

Името Република Северна Македонија одлично звучи и ја прикажува реалноста и историјата во регионот, рече поранешниот американски специјален пратеник на Балканот и Џејмс Пердју денеска на 98.

Заев: Одлуката на ЕУ е мотивирачка за Македонија

ТВ21 - 27.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази, како што рече, огромно задоволство од вчерашната одлука за добивање датум за преговори со Европската унија во јуни 2019. – Имајќи предвид дека во мај 2019 година се изборите за Европскиот парламент, одлуката на ...

Џафери: Најдоцна во декември целосна имплементација на Договорот и влез во НАТО

Р.С.Европа - 27.06.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери изјави дека е убеден оти договорот за спорот со името најдоцна до крајот на годинава ќе биде имплементиран од двете страни во целост и дека Македонија во декември оваа година или на почетокот на јануари ...

Одлуката за датум во јуни 2019 и договорот за името во фокусот на отворањето на Рос Рот семинарот

Press24 - 27.06.2018

Во Скопје денеска започна тридневниот 98. Рос Рот семинар посветен на Евроатланската интеграција на Западен Балкан:зајакнување на Европскиот мировен процес. Претседателот на Собранието Талат Џафери во воведното обраќање рече дека е убеден оти ...

Пердју: Северна Македонија ја одразува реалноста и историјата

А1 On - 27.06.2018

Името Република Северна Македонија одлично звучи и ја прикажува реалноста и историјата во регионот, рече поранешниот американски специјален пратеник на Балканот и Џејмс Пердју денеска на 98.

Заев: Одлуката на ЕУ е мотивирачка за Македонија

Независен - 27.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази, како што рече, огромно задоволство од вчерашната одлука за добивање датум за преговори со Европската унија во јуни 2019. - Имајќи предвид дека во мај 2019 година се изборите за Европскиот парламент, одлуката на ...

Џафери: Да нѐ мотивира одлуката на Советот на ЕУ

24 Вести - 27.06.2018

Во Скопје денеска започна тридневниот Рос Рот семинар посветен на Евроатланската интеграција на Западен Балкан. Во своето воведно обраќање, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери рече дека вчерашната одлука на Советот за ...

Одлуката за датум во јуни 2019 и договорот за името во фокусот на отворањето на Рос Рот семинарот

Канал5 - 27.06.2018

Во Скопје денеска започна тридневниот 98. Рос Рот семинар посветен на Евроатланската интеграција на Западен Балкан:зајакнување на Европскиот мировен процес. Претседателот на Собранието Талат Џафери во воведното обраќање рече дека е убеден оти ...

Пердју: Северна Македонија ја одразува реалноста и историјата

МКД - 27.06.2018

Името Република Северна Македонија одлично звучи и ја прикажува реалноста и историјата во регионот, рече поранешниот американски специјален пратеник на Балканот, Џејмс Пердју денеска на 98.