TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Митрески: Избори на 12 април ќе има, ВМРО-ДПМНЕ не сака да се донесе законот за ЈО

А1 On - 06.02.2020

Избори на 12 април ќе има и од тоа ВМРО-ДПМНЕ не може да избега. Со тоа нивно вчерашно блефирање единствено само за да спречи некои процеси во државата. Не на 12 февруари, тие ако можеа ќе го распуштеа Собранието уште пред една недела само да не ...

Митрески од СДСМ: Сигурни се изборите на 12 април, ВМРО - ДПМНЕ блефира со распуштањето на 12 февруари

Сител - 06.02.2020

Блеф е предлогот на ВМРО - ДПМНЕ за распуштање на Собранието на 12 април и тоа најмногу за да се избегне донесувањето на Законот за обвинителство, вели координаторот на СДСМ Јован Митрески.

Митрески од СДСМ: Сигурни се изборите на 12 април, ВМРО – ДПМНЕ блефира со распуштањето на 12 февруари

4NEWS - 06.02.2020

Блеф е предлогот на ВМРО – ДПМНЕ за распуштање на Собранието на 12 април и тоа најмногу за да се избегне донесувањето на Законот за обвинителство, вели координаторот на СДСМ Јован Митрески.

СДСМ молчи за предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање на парламентот

360 степени - 06.02.2020

Владејачкиот СДСМ сè уште не излезе со официјален став за предлогот што опозициската ВМРО-ДПМНЕ го достави во парламентот – за негово распуштање на 12 февруари, со цел одржување избори на 12 април.

ВМРО поднесува иницијатива за распуштање на Собранието.

Алсат-М - 05.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе иницијативата за распуштање на Собранието. Овој потег на опозицијата доаѓа во пресрет на предупредувањата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дека Собранието може да не се распушти доколку не се гласа Законот за јавното ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на 12-ти февруари

Р.С.Европа - 05.02.2020

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски потврди дека денеска неговата партија поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на 12 ти февруари. Иницијативата е доставена до претседателот на Собранието Талат Џафери.

ВМРО-ДПМНЕ со предлог за распуштање на Собранието на 12 февруари, веројатно ДУИ, Алијанса и БЕСА ќе го поддржат

Алфа - 05.02.2020

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог за распуштање на Собранието на 12 февруари. Можно е зад предлогот да застанат и ДУИ Алијанса и Беса, а ваквиот потег на опозицијата следува по најавите од Заев дека власта сака пролонгирање на ...

Пристигната е иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање на Собранието до Џафери

24 Вести - 05.02.2020

И официјално пристигната е предлог одлуката на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање на собранието на 12 ти февруари до претседателот на Законодавниот дом Талат Џафери. Од кабинетот ја потврдија информацијата и велат онака како што е доставено барањето ќе им ...

Мицкоски: Нема да го поддржиме предложениот закон, безусловно ќе поддржиме закон за ЈО изработен од експерти

Фокус - 05.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на датумот кој беше претходно договорена, потврди лидерот на партијата Христијан Мицкоски. -Ги повикуваме сите политички партии во државата вклучително и СДСМ да се приклучат на ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе инцијатива за распуштање на Собранието

еМагазин - 05.02.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ја поднесе иницијативата за распуштање на Собранието на 12 февруари. Инцијативата следи по предупредувањата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев дека Собранието може да не се распушти доколку не се изгласа Законот за ...

ВМРО-ДПМНЕ НЕ ПОПУШТА: Со иницијатива бараат распуштање на Собранието на 12-ти февруари

Фактор - 05.02.2020

Сите партии се за избори, но спорен е денот на распуштање на Собранието. Од ВМРО-ДПМНЕ не отстапуваат и поднесоа иницијатива за распуштање на Собранието на 12-ти февруари. Oваа иницијатива е доставена до сите пратеници.

ВМРО ДПМНЕ поднесе предлог за распуштање на собранието на 12 февруари

OhridNews - 05.02.2020

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог за распуштање на Собранието на 12 февруари за одржување на предвремени избори на 12 април. Според ВМРО ДПМНЕ, законот за обвинителство може да биде донесен и до 12 февруари ако решението доаѓа од ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог за распуштање на Собранието, власта не се откажува од можноста за одложување

Сител - 05.02.2020

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поденесе предлог за распуштање на Собранието на 12 февруари за предвремемните избори на 12 април. Од таму велат дека се решиле на ваков чекор бидејки и покрај исполнување на сите услови за избори деновиве лидерот на ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на 12-ти февруари

Телма - 05.02.2020

ВМРО ДПМНЕ ја бара подршката од сите пратенички групи, Парламентот да се распушти на 12 февруари. Иницијативата е доставена до сите пратеници. Нема да дозволат пролонгрирање на рокот. Законот за ЈО според нив ќе биде трет изговор за бегање од избори.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието

Канал5 - 05.02.2020

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на 12 април, по најавите на лидерот на СДСМ Заев за можно пролонгирање. Од СДСМ велат дека и тие се за почитување на првично предвидениот рок, но и натаму оставаат ...

Китев: СДСМ е за распуштање на Собранието на 12 февруари и избори на 12 април

Слободен Печат - 05.02.2020

Досега наш став е дека треба да се распуштиме на 12 февруари за да имаме непречен изборен процес и за да имаме регуларни и фер избори на 12 април, пратеникот на СДСМ, Бетијан Китев СДСМ е за распуштање на Собранието на 12 февруари, но ако има ...

Партијата на Села ќе го поддржи распуштањето на Собранието

+инфо - 05.02.2020

Пратеникот Сурија Рушити од Алијансата на Албанците (АА) денеска изјави дека договорот на 12 април да има избори треба да се почитува и дека тие ќе поддржат распуштање на Парламентот без разлика на тоа кој ќе ја поднесе иницијативата.

Талат Џафери: Моите одлуки ги диктира законот

Deutsche Welle - 05.02.2020

Уставот е јасен, вели претседателот на парламентот, укажувајќи на законските рокови за сите изборни дејства. Тие рокови не може да се кратат, дециден е Џафери. Битката за последниот предлог на закон за Јавното Обвинителство, чие неусвојување лидерот ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието

Алсат-М - 05.02.2020

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на 12 април, откако претходно од партијата рекоа дека нема да дозволат одложување на изборите. „Денеска ќе ја доставиме иницијативата Собранието да се распушти на 12 ...

Мицевски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе поднесе предлог одлука за распуштање на Собранието на 12 февруари

Сител - 05.02.2020

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе поднесе предлог одлука за распуштање на Собранието на 12 февруари, соопшти на денешната прес-конференција во Парламентот координаторот на пратеничката група на партијата Никола Мицевски.

Китев: И јас и СДСМ сме спремни да гласаме за распуштање на Собранието на 12 април

Сител - 05.02.2020

-И јас како пратеник, но и партијата која ме кандидрала СДСМ сме за тоа парламентот да се распушти на 12 февруари, вели пратеникот на владејчката СДСМ Бетиане Китев по најавите дека опозицијата ќе поднесе предлог за распуштање на собранието.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го поднесе предлогот за распуштање на Собранието на 12 февруари

Сител - 05.02.2020

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го поднесе предлогот за распуштање на Собранието на 12 февруари за предвремемните избори на 12 април, најави денеска координаторот на пратеничката група на партијата Никола Мицевски.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог за распуштање на парламентот на 12 февруари

360 степени - 05.02.2020

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ подготвила предлог за распуштање на парламентот на 12 февруари. Иницијативата на опозициските пратеници дојде ненадејно, со оглед на тоа што договорот за избори на 12 април беше постигнат меѓу лидерите на сите ...

Петковски: Да сум на местото на Џафери, нема да распишам избори

360 степени - 05.02.2020

Поранешниот претседател на парламентот и долгогодишен пратеник Тито Петковски му порача на актуелниот спикер Талат Џафери дека да е сега на неговото место не би ги распишал изборите. Во разговор за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, Петковски вели ...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе Предлог на Одлука за распуштање на Собранието на Република Македонија

Курир - 05.02.2020

Денес Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе Предлог на Одлука за распуштање на Собранието на Република Македонија, ова денеска преку изјава за медиумите го истакна координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски.

Работи како печатница: Собранието „штанца“ закони по скратена постапка

Република - 05.02.2020

Со наближувањето на рокот за распуштање на Собранието секојдневно пристигнуваат нови закони за усвојување. Досега се собрани околку 300 кои треба да бидат усвоени до 11 февруари кога Законодавниот дом треба да се распушти за изборите на 12 април.

Заев го бара законот за ЈО, Мицкоски се заканува со политичка криза

Нова ТВ - 04.02.2020

Иако сцената за петтите предвремени парламентарни избори беше лидерски поставена за 12 април, законот за јавно обвинителство се исфрла како меѓупартиска пречка која би можело да доведе до нивно одложување.

Ќе ја однесе ли законот за ЈО земјава во политичка криза?

24 Вести - 04.02.2020

Зоран Заев бега од избори, а законот за јавно обвинителство му е само алиби - вакви обвинувања на сметка на првиот социјалдемократ испорача лидерот на опозицијата. Заев со контра обвинување – Мицксоки го опструира законот за ЈО.

Власта и опозицијата остануваат цврсти на ставовите во врска со Законот за обвинителство

Алсат-М - 04.02.2020

Разликите меѓу власта и опозицијата во врска со Предлог-законот за јавното обвинителство се продлабочуваат. ВМРО-ДПМНЕ, која досега беше дел од работните групи, повикува експерти да го подготват законот врз урнек на искажаните ставови на јавната ...

Заев е оптимист за Законот за ЈО, не гледа причина за одложување на изборите

+инфо - 04.02.2020

На секој во државата му е веќе јасно дека Мицкоски и опозицијата не сакаат законско решение за јавни обвинителство. Уште еднаш ги повикувам да ме демантираат ако не е така, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред средбата со компаниите-членки ...

Нова лидерска средба или „стар“ датум за самораспуштање

360 степени - 04.02.2020

Разногласија меѓу партиите чии лидери ги договорија изборите што треба да се одржат на 12 април предизвика најавата на доскорешниот премиер Зоран Заев за можно одложување – не на изборите, туку на датумот за распуштање на парламентот.

Одложување на изборите – влез во нова политичка криза!?

Нетпрес - 04.02.2020

Можноста за одложување на датум за предвремени парламентарни избори на 12-ти април демне уште од првите денови по лидерската средба во Вила Водна кога падна договор да се оди на избори. Оваа опција од вчера повторно е актуелна откако претседателот ...

Заев: Повеќе од јасно е дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не сакаат Закон за СЈО, нека покажат дека не го опструираат ...

Канал5 - 04.02.2020

„Повеќе од јасно е дека Христијан Мицкоски и опозицијата не сакаат законско решение за јавното обвинителство и затоа ги повикувам да ме демантираат", изјави претседателот на СДСМ Зоран Заев во одговори на новинарски прашања.

Заев купува време до четврток за законот за ЈО

360 степени - 04.02.2020

Сè уште нема двотретинско мнозинство за донесување на законот за јавното обвинителство, ама се прават напори да се обезбедат потребните 80 гласа, информира денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Криза во ЦДУ: Наследничката на Меркел поднесува оставка

Независен - 10.02.2020

Анегрет Крамп-Каренбауер ќе се повлече од функцијата лидер на германските владејачки христијански демократи и нема да биде кандидат на партијата да ја наследи Ангела Меркел како канцелар, јавија германските медиуми во понеделниот.

Опозицијата против било какво одложување на датумот за избори

Канал5 - 04.02.2020

Опозицијата е против било какво одложување на договорениот датум за избори, можност што ја навести претседателот на СДСМ, Заев вчера доколку до распуштањето на Собранието не се донесе Законот за јавно обвинителство.

Мицкоски нуди експерти за ЈО, Заев одбива – нема време

Сител - 04.02.2020

Опозицијата бара тим од 6 угледни професори да го состави новиот закон за јавното обвинтиелство Власта е против. Екс премиерот вели, Европа не чека, време за креирање на нов закон нема Заев вели дека власта ќе се обиде да склопи 80 пратеници и без ...

Ако се одложат изборите, во Македонија ќе има политичка криза?

Фактор - 04.02.2020

Земјата влегува во неизвесен период. Доколку не се распушти Собранието, Македонија ќе влезе во нова криза. Ова е ставот на претседателот на ВМРО - ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој го обвини лидерот на СДСМ Зоран Заев дека бега од избори.

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе предлог за распуштање на Собранието на 12 февруари ако тоа не го направи власта

еМагазин - 04.02.2020

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе предлог за распуштање на Собранието на 12 февруари, како што е најавено, доколку тоа не го направи владејачкото мнозинство, соопшти денеска на прес-конференција лидерот на партијата Христијан Мицкоски.

Заев се уште оптимист за законот за ЈО, не гледа никаква причина за одложување на изборите

Сител - 04.02.2020

На секој во државата му е веќе јасно дека Мицкоски и опозицијата не сакаат законско решение за јавни обвинителство. Уште еднаш ги повикувам да ме демантираат ако не е така, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред средбата со компаниите-членки ...

Заев се уште оптимист за законот за ЈО, не гледа никаква причина за одложување на изборите

Либертас - 04.02.2020

На секој во државата му е веќе јасно дека Мицкоски и опозицијата не сакаат законско решение за јавни обвинителство. Уште еднаш ги повикувам да ме демантираат ако не е така, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред средбата со компаниите-членки ...

Заев се уште оптимист за законот за ЈО, не гледа никаква причина за одложување на изборите

ММС - 04.02.2020

На секој во државата му е веќе јасно дека Мицкоски и опозицијата не сакаат законско решение за јавни обвинителство. Уште еднаш ги повикувам да ме демантираат ако не е така, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред средбата со компаниите-членки ...

Заев: Не гледам никаква причина за одложување на изборите

Press24 - 04.02.2020

На секој во државата му е веќе јасно дека Мицкоски и опозицијата не сакаат законско решение за јавни обвинителство. Уште еднаш ги повикувам да ме демантираат ако не е така, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред средбата со компаниите-членки ...

Заев: Оптимист сум за законот за ЈО, не гледам никаква причина за одложување на изборите

Слободен Печат - 04.02.2020

Заев напомена дека земјава е во фаза на неколку денови пред распуштање на Парламентот и денеска на владина седница, требаше да се усвои законско решение за да има доволно време да поминат процедурите и во Собранието.

Пак го смени ставот: Заев вчера гледаше а денеска не гледа причина за одложување на изборите

Република - 04.02.2020

За само еден ден претседателот на СДСМ, Зоран Заев го смени ставот дали Законот за јавно обвинителство е причина за одложување на изборите на 12 април. Тој вчера се закани дека ако нема Закон за јавно обвинителство нема да има ни избори, заборавајќи ...

Заев: ВМРО-ДПМНЕ можеше да понуди Закон за ЈО преку експерти пред 2 години

Локално - 04.02.2020

На секој во државата му е веќе јасно дека Мицкоски и опозицијата не сакаат законско решение за јавното обвинителство. Уште еднаш ги повикувам да ме демантираат ако не е така, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред средбата со ...

Заев се уште оптимист за законот за ЈО, не гледа никаква причина за одложување на изборите

CivilMedia - 04.02.2020

На секој во државата му е веќе јасно дека Мицкоски и опозицијата не сакаат законско решение за јавни обвинителство. Уште еднаш ги повикувам да ме демантираат ако не е така, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред средбата со компаниите-членки ...

Заев се уште оптимист за законот за ЈО, не гледа никаква причина за одложување на изборите

Канал5 - 04.02.2020

На секој во државата му е веќе јасно дека Мицкоски и опозицијата не сакаат законско решение за јавни обвинителство. Уште еднаш ги повикувам да ме демантираат ако не е така, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред средбата со компаниите-членки ...

Заев се уште оптимист за законот за ЈО, не гледа никаква причина за одложување на изборите

Фокус - 04.02.2020

На секој во државата му е веќе јасно дека Мицкоски и опозицијата не сакаат законско решение за јавни обвинителство. Уште еднаш ги повикувам да ме демантираат ако не е така, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред средбата со компаниите-членки ...

Заев како подвоена личност: Вчера вели нема да има избори, денеска е убеден дека ќе има

PressingTV - 04.02.2020

За само еден ден претседателот на СДСМ, Зоран Заев го смени ставот дали Законот за јавно обвинителство е причина за одложување на изборите на 12 април. Тој вчера се закани дека ако нема Закон за јавно обвинителство нема да има ни избори, заборавајќи ...