TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се бара разрешување на Ванковска поради коментарот на Фејсбук за несреќата кај Ласкарци

365 - 15.02.2019

Утрово, во студентска герила-акција, во дворот на Универзитетот св. „Кирил и Методиј“, биле поставени фотографии кои повикуваат на разрешување на професорката Билјана Ванковска поради „ширење oмpaза“ во нејзиниот Фејсбук коментар по повод несреќата ...

МВР покрена 5 постапки за говор на омраза

24 Вести - 15.02.2019

Министерството за внатрешни работи отвори пет постапки за ширење говорот на омраза на социјалните мрежи по фаталната автобуска несреќа. Неофицијално, покрената е постапка и за универзитетската професорка Билјана Ванковска, водителот Миленко ...

Преку герила акција се бара разрешување на Ванковска од професорската функција

Таратур - 15.02.2019

Преку герила акција организирана од „Албанскот младински форум“, со поставување на плакати во дворот на УКИМ, до Ректоратот на универзитетот беше испратена порака за разрешување на Билјана Ванковска од нејзината професорска функција, пренесува ...

Герила акција за отказ на професорката Ванковска

+инфо - 15.02.2019

Преку герила-акција, во дворот на Универзитетот св. Кирил и Методиј, денеска беше испратена порака за разрешување на професорката Билјана Ванковска, објави Цивилмедиа. Неколку фотографии на професорката испишани со зборовите „оставка“ осамнаа во ...

Албански младински форум бара оставка од професорката Ванковска

1tv - 15.02.2019

Во дворот на Универзитетот св. Кирил и Методиј, се поставени листови со барање оставка од професорката Билјана Ванковска. Фотографиите се реакција на нејзиниот фејсбук статус по трагичната автобуска несреќа.

Герила акција за оставка на Ванковска

CivilMedia - 15.02.2019

Утрово, преку герила-акција, во дворот на Универзитетот св. Кирил и Методиј, на симболичен начин и директно беше испратена порака за разрешување на професорката при Универзитетот, Билјана Ванковска.

Ванковска „фрли“ бензин врз автобусот со загинатите

Независен - 15.02.2019

„Каква трагедија и иронија: Карпалак!“ Оваа трагично срочена кратка порака од тастатурата на експонираната професорка во катаклизмичните тези за исчезнување на нацијата, Билјана Ванковска, напишана на Фејсбук непосредно по стравотната несреќа на ...

Јанкуловски: Длабоко сум потресен од трагичната сообраќајна несреќа во која настрадаа наши граѓани

24 Вести - 15.02.2019

Длабоко сум потресен од трагичната сообраќајна несреќа во која настрадаа наши граѓани. УКИМ изразува најдлабоко сочувство кон семејствата на загинатите. Особено болно за академската заедница на УКИМ е загубата на четири студенти од овој Универзитет ...

МВР го истражува говорот на омраза на социјалните мрежи

24 Вести - 14.02.2019

„Сите заедно сме во ист автобус“ - ова е главното мото, со кое граѓаните изразуваат сочувство за трагедијата и нудат помош на најпогодените од автобуската несреќа. Сепак, револтот на јавноста го разбуди и говорот на омраза, кој не изостана ни во ...

Oбвинителството дополнително ќе одлучува дали ќе истражува говор на омраза во објавата на Ванковска

Макфакс - 14.02.2019

Скопското обвинителство дополнително ќе одлучува дали ќе истражува говор на омраза во објавата на „Фејсбук“ на универзитетската професорка, Билјана Ванковска, потврдија оттаму за „Макфакс“.

Каква иронија: „хуманистка“ навива за трагедија

CivilMedia - 14.02.2019

Вчерашната трагедија со превртениот автобус кога животот го загубија 15 наши сограѓани и сограѓанки, а се повредија над 30 други, извади на виделина уште една своевидна трагедија на нашето општество.

1ТВ дознава: МВР и ОЈО ќе истражуваат говор на омраза во објавата на Ванковска

1tv - 14.02.2019

Министерството за внатрешни работи во координација со Основното јавно обвинителство ќе истражува дали преку објавата на социјалните мрежи, професорката Билјана Ванковска ширела говор на омраза.

1ТВ дознава: МВР и ОЈО ќе истражуваат говор на омраза во објавата на Ванковска

Бриф - 14.02.2019

Министерството за внатрешни работи во координација со Основното јавно обвинителство ќе истражува дали преку објавата на социјалните мрежи, професорката Билјана Ванковска ширела говор на омраза.

Албански младински форум бара оставка од професорката Ванковска

Либертас - 15.02.2019

Во дворот на Универзитетот св. Кирил и Методиј, се поставени листови со барање оставка од професорката Билјана Ванковска. Фотографиите се реакција на нејзиниот фејсбук статус по трагичната автобуска несреќа.

Ректорот на УКИМ: Остро ја осудувам изјавата на Ванковска, која алудира на нетрпеливост и создава чувство на омраза

Фокус - 15.02.2019

Ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски е длабоко потресен од трагедијата кај Ласкарци, каде во автобуска несреќа загинаа 14 лица. Тој исто така изрази сочуство кон семејствата на загинатите и излезе со свој став околу објавата на професорката Билјана ...

Oбвинителството дополнително ќе одлучува дали ќе истражува говор на омраза во објавата на Ванковска

А1 On - 14.02.2019

Скопското обвинителство дополнително ќе одлучува дали ќе истражува говор на омраза во објавата на „Фејсбук“ на универзитетската професорка, Билјана Ванковска, потврдија оттаму за „А1он“. Спорната објава на Ванковска наиде на осуда во коментарите на ...

1ТВ: МВР и ОЈО ќе истражуваат говор на омраза во објавата на Ванковска

Либертас - 14.02.2019

Министерството за внатрешни работи во координација со Основното јавно обвинителство ќе истражува дали преку објавата на социјалните мрежи, професорката Билјана Ванковска ширела говор на омраза.

Албански младински форум бара оставка од професорката Ванковска

24Инфо - 15.02.2019

Во дворот на Универзитетот св. Кирил и Методиј, се поставени листови со барање оставка од професорката Билјана Ванковска. Фотографиите се реакција на нејзиниот фејсбук статус по трагичната автобуска несреќа.

Ректорот на УКИМ се огради од изјавата на Ванковска

Нова ТВ - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски денеска се огради од изјавата на професорката Билјана Ванковска, откако вчера во медиумите и на социјалните мрежи бил повикуван и споменуван УКИМ.

Oбвинителството дополнително ќе одлучува дали ќе истражува говор на омраза во објавата на Ванковска

Точка - 14.02.2019

Скопското Обвинителство дополнително ќе одлучува дали ќе истражува говор на омраза во објавата на „Фејсбук“ на универзитетската професорка Билјана Ванковска, потврдија оттаму за „Макфакс“.

Сочувство од ректорот Јанкуловски за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ

24Инфо - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во завчерашната автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три ...

Сочувство од ректорот Јанкуловски за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ

Сител - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во завчерашната автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три ...

Ректорот Јанкуловски: Се оградувам од изјавата на Ванковска, но УКИМ поддржува слобода на говор

Нетпрес - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во завчерашната автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три ...

Ректорот изрази сочувство за загинатите и се огради од изјавата на Ванковска

+инфо - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во завчерашната автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три ...

Сочуство од ректорот Јанкуловски за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ

MTM - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски изрази сочуство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во завчерашната автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три месеци, ...

Сочувство од ректорот Јанкуловски за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ

А1 On - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во завчерашната автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три ...

Ректорот Јанкуловски со сочувство: Длабоко сум потресен загубивме 4 студенти

Press24 - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во завчерашната автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три ...

Јанкуловски: Потресен сум од несреќата, се оградувам од изјавата на Ванковска

Независен - 15.02.2019

Длабоко сум потресен од трагичната сообраќајна несреќа во која настрадаа наши граѓани. УКИМ изразува најдлабоко сочувство кон семејствата на загинатите. Особено болно за академската заедница на УКИМ е загубата на четири студенти од овој Универзитет ...

Сочувство од ректорот Јанкуловски за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ

ТВ21 - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во завчерашната автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три ...

Во трагедијата загинаа четворица студенти од УКИМ, сочувство од ректорот Јанкуловски

Курир - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во завчерашната автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три ...

Сочувство од ректорот Јанкуловски за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ

1tv - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во завчерашната автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три ...

Ректорот Јанкуловски се огради од ставовите на нивниот професор Ванковска

Локално - 15.02.2019

Ванковска за своите написи на Фејсбук кои придизвикаа реакција на гнасење и згрозување, повикана од ректорот на УКИМ Во дописот тој се оградува и од изјавата на професорката од Правниот факултет Билјана Ванковска бидејќи, како што вели, во врска со ...

Сочувство од ректорот Јанкуловски за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ

Бриф - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во завчерашната автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три ...

Сочувство од ректорот Јанкуловски за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ

Канал5 - 15.02.2019

Длабоко сум потресен од трагичната сообраќајна несреќа во која настрадаа наши граѓани. УКИМ изразува најдлабоко сочувство кон семејствата на загинатите. Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј" Никола Јанкуловски изрази сочувство за ...

Ректорот Јанкуловски: Се оградувам од изјавата на Ванковска, но УКИМ поддржува слобода на говор

Точка - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во завчерашната автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три ...

Ректорот Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворицата студенти од УКИМ

Скопје1 - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три месеци, Онур Садику ...

Сочувство од ректорот Јанкуловски за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ

Алфа - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во завчерашната автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три ...

Ректорот на УКИМ, Јанкуловски, се огради од Ванковска: Остро осудувам секакви изјави кои алудираат на нетрпеливост и ...

Либертас - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во завчерашната автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три ...

Сочувство од ректорот Јанкуловски за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ

Опсервер - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во завчерашната автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три ...

Ректорот на УКИМ, Јанкуловски, се огради од Ванковска: Остро осудувам секакви изјави кои алудираат на нетрпеливост и ...

iPortal - 15.02.2019

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски изрази сочувство за трагичната смрт на четворица студенти од УКИМ кои загинаа во завчерашната автобуска несреќа – Павле Костоски од Правниот факултет, кој магистрирал пред три ...

Човечност и омраза како две лица на трагедијата

Р.С.Европа - 15.02.2019

Несреќата на автопатот Скопје Тетово не обедини, но некои продолжија со говорот на омраза. Кога станува збор за тргаедија која нема никава врска со политика туку во прашање се чевечки судбини, не треба да се заборава на човечноста, велат социлозите.