TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Законот за јавно обвинителство - услов за распуштање на Собранието

Глас на Америка - 03.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ бара експерти да предложат закон за Јавно Обвинителство, за спикерот Џафери крајниот рок за распуштање на Парламентот е 51 ден пред изборите. Колку е битен овој закон потврдува фактот што стана неформален услов за добивање датум за старт ...

Заев: Прво Закон за ЈО а потоа распуштање на Парламентот – ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа закон напишан од експертите, вели ...

ТВ21 - 03.02.2020

Доколку опозицијата го блокира донесувањето на законот за јавното обвинителство парламентот нема да се распушти се додека тој не биде усвоен. Ова го изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев откако опозицијата најави нови условување за законот.

Заев: Парламентот нема да се распушти ако не се донесе Законот за обвинителство

Алсат-М - 03.02.2020

Доколку не се донесе Предлог-законот за јавно обвинителство, Собранието нема да се распушти на 12 февруари, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Тој денеска обвини дека опозицијата врши опструкции и оти со тоа се криши договорот меѓу сите партии ...

Заев: Распуштање на Парламентот нема да има, ако нема закон за ЈО

24 Вести - 03.02.2020

Нема да има распуштање на собранието ако опозицијата го минира законот за ЈО им порача лидерот на СДСМ Заев на опозициската ВМРО-ДПМНЕ откако денеска тие не се појавија на работните средби но и не поднесоа писмени амандмани за ова законско решение.

Заев: Собранието нема да се распушти без гласање за нов Закон за обвинителство

Телма - 03.02.2020

Можно е Собранието да продолжи да работи и по 12-ти февруари. Доколку законите за Јавно обвинителство, Протоколот за НАТО или Законот за одбрана не стигнат до гласање, пратениците продолжуваат со работа.

Заев: Ако нема договор за ЈО да се одложи распуштањето на парламентот, Џафери: Ако треба јас ќе поднесам предлог за ...

Алфа - 03.02.2020

Ако нема договор за законот за јавно обвинителство распуштањето на Собранието кое треба да се случи на 12 Февруари може да се одложи. Заев остава простор од дополнителни 15 дена повикувајќи се на уставните одредби според кои изборите се одржуваат од ...

Џафери за весникот ВЕЧЕР: Како тоа да нема распуштање на 9 дена пред распуштање?

Вечер Прес - 03.02.2020

Јас нема да коментирам изјави на лидери, Собранието избрало техничка влада и сите работи кои се предвидени со пржинскиот Договор се направени до денеска, и сега да нема распуштање на Собранието.

Заев: Aко ВМРО-ДПМНЕ го блокира Законот за ЈО, тогаш Парламентот нема да се распушти

Мета - 03.02.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека многу е важно Законот за јавно обвинителство да се донесе во Парламентот, во спротива тој нема да се распушти. „За мене е многу важно законот да се гласа во Парламентот, значи кога ќе се гласа тој може ...

Заев: Пролонгирање на распишувањето на изборите ако опозицијата го блокира гласањето за законот за ЈО

Алсат-М - 03.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска најави дека доколку опозицијата го блокира изјаснувањето на Собранието за законот за ЈО, распишувањето на изборите и распуштањето на парламентот ќе се одложат. Но, не и самите избори.

Десетици закони пред пратениците во „фото-финиш“

Р.С.Европа - 03.02.2020

Само за денеска се закажани 11 седници на собраниски комисии, а на утрешната пленарна седница треба да се разгледуваат дузина закони. Собранието работи под полна пареа на неколку дена пред распуштањето, а брзањето го доведува под прашалник и ...

(ВИДЕО) Заев: Собранието нема да се распушти ако опозицијата го минира законот за ЈО

А1 On - 03.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, посочи дека доколку не се донесе решение за законот за ЈО, Собранието нема да се распушти, но тоа нема да ги одложи предвремените избори. Според него, разговорите мора да продолжат и да се донесе решение, бидејќи законот ...

Власта во реализација на планот Б за носење на Законот за обвинителство?

Канал5 - 03.02.2020

Ако не се изгласа Законот за јавно обвинителство, Собранието нема да се распушти, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Тој не го доведува во прашање одржувањето на предвремените избори на 12-ти април, но смета дека може да се распишат подоцна.

Џафери: Ако треба, сам ќе предложам парламентот да се распушти на 12 февруари

360 степени - 03.02.2020

Претседателот на парламентот Талат Џафери, во изјава за „360 степени“ вели дека останува на ставот дека парламентот треба да се распушти на 12 февруари, за изборите да може да се одржат на 12 април, како што уште во октомври се договорија лидерите ...

Заев: Ако нема Закон за ЈО, Собранието нема да се распушти

Слободен Печат - 03.02.2020

Според него, разговорите мора да продолжат и да се донесе решение, бидејќи законот има исклучителна важност. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска рече дека доколку не се донесе Законот за ЈО, Собранието на Македонија нема да се распушти.

Заев: Ако опозицијата го блокира Законот за ЈО тогаш Собранието нема да се распушти

Centar - 03.02.2020

Ако опозицијата го блокира гласањето за Законот за Јавното обвинителство тогаш Собранието нема да се распушти,лидерот на најголемат партија во Македонија, Зоран Заев, директно најавувајќи можност за одложување на изборите.

Заев: Ако опозицијата го блокира гласањето за законот за ЈО, ќе се одложи распишувањето на изборите

360 степени - 03.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска најави дека доколку опозицијата го блокира изјаснувањето на Собранието за законот за ЈО, распишувањето на изборите и распуштањето на парламентот ќе се одложат. Но не и самите избори.

Заев: Собранието нема да се распушти aко опозицијата го минира законот за ЈО

Н.Македонија - 03.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев посочи дека доколку не се донесе решение за законот за Јавно обвнителство, Собранието нема да се распушти, но тоа нема да ги одложи предвремените избори. Според него, разговорите мора да продолжат и да се донесе решение, ...

Заев: Нема да има распуштање на Собранието додека не се изгласаат реформските закони

Фактор - 03.02.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска рече дека Собранието нема да се распушти предизборно се додека не се изгласаат реформските закони, меѓу кои и тој за Јавното обвинителство. - Законот за мене е многу важно да се гласа во Парламентот, а тој ...

Заев: Изборите ќе се одложат, доколку опозицијата го блокира гласањето за ЈО

Скопје1 - 03.02.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска најави дека доколку опозицијата го блокира изјаснувањето на Собранието за законот за ЈО, распишувањето на изборите и распуштањето на парламентот ќе се одложат. Но не и самите избори, објави 360 степени.мк.

Закон за јавно обвинителство – остана уште малку време за да биде донесен

24 Вести - 02.02.2020

Законот за ЈО не е услов за датум во март, но дали ќе биде изговор за уште едно вето за старт на преговори? Додека Франција и Холандија се резервирани околу проширувањето, Македонија добива силна поддршка од официјален Рим.

Заев: Нема распуштање на Собранието сè додека не се донесе законот за ЈО

Нова ТВ - 03.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев по денешното рочиште за случајот „Монструм“ каде даде свој исказ во улога на сведок , посочи дека доколку не се донесе решение за законот за Јавно обвнителство, Собранието нема да се распушти, но тоа нема да ги одложи ...

Заев: Ако опозицијата го блокира Законот за ЈО тогаш Собранието нема да се распушти

Сител - 03.02.2020

Ако опозицијата го блокира гласањето за Законот за Јавното обвинителство тогаш Собранието нема да се распушти, вели Зоран Заев, директно најавувајќи можност за одложување на изборите. „Законот за мене е многу важно да се гласа во Парламентот.

Заев: Собранието нема да се распушти ако опозицијата го минира законот за ЈО

Press24 - 03.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, посочи дека доколку не се донесе решение за законот за ЈО, Собранието нема да се распушти, но тоа нема да ги одложи предвремените избори, пренесува А1он . Според него, разговорите мора да продолжат и да се донесе ...

Заев: Доколку не се донесе Законот за ЈО, Собранието нема да се распушти

Локално - 03.02.2020

Доколку не се донесе Законот за ЈО, Собранието на Македонија нема да се распушти, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев по сведочењето во случајот Монструм. „Доколку опозицијата се обиде да го минира законот за ОЈО, Собранието нема да се распушти.

Заев: Ако нема Закон за ЈО, Собранието нема да се распушти

24Инфо - 03.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска рече дека доколку не се донесе Законот за ЈО, Собранието на Македонија нема да се распушти. -За мене е многу важно да се гласа за законот во парламентот и притоа тој може да се донесе или да не се донесе.

Заев: Ако опозицијата го блокира гласањето за законот за ЈО, ќе се одложи распишувањето на изборите

Нетпрес - 03.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Зарв, изјави дека доколку не се изгласа Законот за јавното обвинителство распишувањето на изборите и распуштањето на парламентот ќе се одложат. Но не и изборите. „За мене е многу важно да се гласа за законот во парламентот и ...

Заев: Ако опозицијата го минира законот за ЈО, Собранието нема да се распушти

MTM - 03.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев посочи дека доколку не се донесе решение за законот за Јавно обвинителство, Собранието нема да се распушти, но тоа нема да ги одложи предвремените избори. Според него, разговорите мора да продолжат и да се донесе решение, ...

(Видео) Заев: Ако опозицијата го минира законот за ЈО, Собранието нема да се распушти

Макфакс - 03.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, посочи дека доколку не се донесе решение за законот за Јавното обвинителство, Собранието нема да се распушти, но тоа нема да ги одложи предвремените избори. Според него, разговорите мора да продолжат и да се донесе ...

Заев со закана: Ако ВМРО-ДПМНЕ не гласа за (С) ЈО можно одлагање на изборите

Expres - 03.02.2020

Експремиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска најави дека доколку опозицијата го блокира изјаснувањето на Собранието за законот за ЈО, можно е да се одложи распишувањето на изборите и распуштањето на парламентот ќе се одложат.

Ако се обезбеди двотретинско мнозинство, Законот за ЈО утре влегува во процедура

Frontline - 03.02.2020

Засега нема потврда дали денеска е можна и средба на работните групи на власта и опозицијата во поширок состав, во обид да се усогласи верзија на предлог-закон, која подоцна ќе се поднесе во Собранието.

Ако се обезбеди двотретинско мнозинство, Законот за ЈО утре влегува во процедура

А1 On - 03.02.2020

Во текот на денов ќе бидат одржани повеќе билатерални средби со претставниците на пратеничките групи на кои ќе се разгледуваат нивните амандмани за Законот за Јавното обвинителство. Целта е обезбедување консензус и двотретинско мнозинство, а доколку ...

Заев: Ако опозицијата го минира законот за ЈО, Собранието нема да се распушти

Точка - 03.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, посочи дека доколку не се донесе решение за законот за Јавното обвинителство, Собранието нема да се распушти, но тоа нема да ги одложи предвремените избори. Според него, разговорите мора да продолжат и да се донесе ...

Ако се обезбеди двотретинско мнозинство, Законот за ЈО утре влегува во процедура

Опсервер - 03.02.2020

По последната средба на работната група во петокот, некои пратенички групи викендов доставиле амандмани за законот за јавно обвинителство, а некои замолиле за дополнително време за да ги формулираат заради обврските што ги имаа со Жан Моне дијалогот.

Заев: Парламентот нема да се распушти додека не заврши процесот на изјаснување за Законот за ЈО

Телма - 03.02.2020

Законот за јавно обвинителство, протоколот за НАТО и Законот за одбраната, се дел од агендата што е договорена од сите партии да се заврши до распуштањето на Собранието на 12 февруари. Ако некој го прекрши тоа, дотогаш распуштањето на парламентот и ...

Заев не ја исклучи можноста за одложување на изборите

Р.С.Европа - 03.02.2020

Законот за јавно обвинителство, протоколот за НАТО и Законот за одбраната, се дел од агендата што е договорена од сите партии да се заврши до распуштањето на Собранието на 12 февруари. Ако некој го прекрши тоа, дотогаш распуштањето на парламентот и ...

Заев: Ако некој го минира Законот за ЈО, тогаш Собранието нема да се распушти

+инфо - 03.02.2020

Доскорешниот премиер и актуелен лидер на СДСМ, Зоран Заев, вели дека Законот за јавното обвинителство, како и протоколот за НАТО и Законот за одбраната, се дел од агендата што е договорена од сите партии да се заврши до распуштањето на Собранието на ...

Ако се обезбеди двотретинско мнозинство, Законот за ЈО утре влегува во процедура

Слободен Печат - 03.02.2020

Засега нема потврда дали денеска е можна и средба на работните групи на власта и опозицијата во поширок состав, во обид да се усогласи верзија на предлог-закон, која подоцна ќе се поднесе во Собранието.

Ако се обезбеди двотретинско мнозинство, Законот за ЈО утре влегува во процедура

Press24 - 03.02.2020

Во текот на денов ќе бидат одржани повеќе билатерални средби со претставниците на пратеничките групи на кои ќе се разгледуваат нивните амандмани за Законот за Јавното обвинителство. Целта е обезбедување консензус и двотретинско мнозинство, а доколку ...

Заев: Нема распуштање на Собранието додека не заврши процесот за изјаснување за Законот за ЈО

ТВ21 - 03.02.2020

Законот за јавно обвинителство, протоколот за НАТО и Законот за одбраната, се дел од агендата што е договорена од сите партии да се заврши до распуштањето на Собранието на 12 февруари. Ако некој го прекрши тоа, дотогаш распуштањето на парламентот и ...

Заев: Парламентот нема да се распушти додека не заврши процесот на изјаснување за Законот за ЈО

CivilMedia - 03.02.2020

Законот за јавно обвинителство, протоколот за НАТО и Законот за одбраната, се дел од агендата што е договорена од сите партии да се заврши до распуштањето на Собранието на 12 февруари. Ако некој го прекрши тоа, дотогаш распуштањето на парламентот и ...

Ако се обезбеди двотретинско мнозинство, Законот за ЈО утре влегува во процедура

24Инфо - 03.02.2020

Во текот на денов ќе бидат одржани повеќе билатерални средби со претставниците на пратеничките групи на кои ќе се разгледуваат нивните амандмани за Законот за Јавното обвинителство. Целта е обезбедување консензус и двотретинско мнозинство, а доколку ...

Заев најавува одложување на распуштањето на Собранието

Независен - 03.02.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска соопшти дека е можно Собранието да се распушти подоцна од предвидениот термин доколку навреме не се донесат законот за јавно обвинителство, протоколот за НАТО и законот за одбрана.

Ако се обезбеди двотретинско мнозинство, Законот за ЈО утре влегува во процедура

Сител - 03.02.2020

Во текот на денов ќе бидат одржани повеќе билатерални средби со претставниците на пратеничките групи на кои ќе се разгледуваат нивните амандмани за Законот за Јавното обвинителство. Целта е обезбедување консензус и двотретинско мнозинство, а доколку ...

Заев: Ако некој го минира Законот за ЈО, тогаш нема избори

Република - 03.02.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев вели дека Законот за јавното обвинителство, како и протоколот за НАТО и Законот за одбраната, се дел од агендата што е договорена од сите партии да се заврши до распуштањето на Собранието на 12 февруари.

Ако се обезбеди двотретинско мнозинство, Законот за ЈО утре влегува во процедура

Локално - 03.02.2020

Во текот на денов ќе бидат одржани повеќе билатерални средби со претставниците на пратеничките групи на кои ќе се разгледуваат нивните амандмани за Законот за Јавното обвинителство. Целта е обезбедување консензус и двотретинско мнозинство, а доколку ...

За законот за ЈО утре ќе се расправа, ако денеска се добие 2/3 мнозинство

МКД - 03.02.2020

Во текот на денов ќе бидат одржани повеќе билатерални средби со претставниците на пратеничките групи на кои ќе се разгледуваат нивните амандмани за Законот за Јавното обвинителство. Целта е обезбедување консензус и двотретинско мнозинство, а доколку ...

Заев: Собранието нема да се распушти aко опозицијата го минира законот за ЈО

Тера - 03.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев посочи дека доколку не се донесе решение за законот за Јавно обвнителство, Собранието нема да се распушти, но тоа нема да ги одложи предвремените избори. Според него, разговорите мора да продолжат и да се донесе решение, ...

Заев: Парламентот нема да се распушти додека не заврши процесот на изјаснување за Законот за ЈО

Канал5 - 03.02.2020

Законот за јавно обвинителство, протоколот за НАТО и Законот за одбраната, се дел од агендата што е договорена од сите партии да се заврши до распуштањето на Собранието на 12 февруари. Ако некој го прекрши тоа, дотогаш распуштањето на парламентот и ...

Џафери: Ако треба, сам ќе предложам парламентот да се распушти на 12 февруари

Press24 - 03.02.2020

Претседателот на парламентот Талат Џафери во изјава за „ 360 степени “ вели дека останува на ставот дека парламентот треба да се распушти на 12 февруари, за изборите да може да се одржат на 12 април, како што уште во октомври се договорија лидерите ...

Џафери контра Заев: Ако треба, сам ќе предложам распуштање на парламентот

Фокус - 03.02.2020

Претседателот на парламентот Талат Џафери останува на ставот дека парламентот треба да се распушти на 12 февруари, за изборите да може да се одржат на 12 април, како што уште во октомври се договорија лидерите на парламентарните партии.