TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Детали за одлуката на Стразбур: Секој случај прво требало да помине низ Апелација и Врховен, па дури потоа да оди во ...

Фокус - 16.02.2023

Судот за човекови права во Стразбур денеска ја објави одлуката по поднесените апликации на екс функционерите од ВМРО-ДПМНЕ, со кои бараа да им се уважи аболицијата која им ја даде екс претседателот Ѓорге Иванов, а во што гледаа спас од предметите на ...

Судот во Стразбур одлучи дека предметите на СЈО не пропаѓаат

360 степени

Стразбур донесе решение наместо пресуда: Преуранета е жалбата за аболициите

Макфакс

Нема спас за екс функционерите од ВМРО-ДПМНЕ, Стразбур ги спаси предметите на СЈО

Фокус

Стразбур одлучи: Недопуштени се жалбите на оние чие помилување беше поништено во Македонија

24 Вести

Стразбур ја отфрли аболицијата на Иванов како „недопустлива“

Нетпрес

Судот во Стразбур одлучи дека предметите на СЈО не пропаѓаат

Либертас

24Инфо Слободен Печат Локално Алсат-М ТВ21 Frontline Скопје1

Судот во Стразбур одлучи дека e невалидна жалбата за помилувањата на Иванов, ги упати Груевски, Мијалков и другите да ...

Сакам да кажам - 16.02.2023

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур едногласно одлучи дека апликацијата на поранешните функционери Владимир Талески, Никола Груевски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Тони Јакимовски, Сашо Мијалков, Тони Трајковски и Едмонд ...

Денеска се чека одлуката на Стразбур за аболицијата на Ѓорѓе Иванов

Фактор

Стразбур ќе го каже последниот збор за поништената аболиција на Иванов

Deutsche Welle

Стразбур денес ќе ги амнестира или ќе ги запечати криминалите на ВМРО-ДПМНЕ

Независен

Судот во Стразбур утре ќе ја објави одлуката за поништената аболиција на Иванов

24 Вести

Утре Стразбур ќе пресече дали важи аболицијата на Иванов

Сител

Се решава судбината на случаите на СЈО за прислушување

Вечер Прес

Алфа Канал5 Р.С.Европа Фокус Сител Zoom Макфакс MTM

Судот во Стразбур ја отфрли тужбата против државата како преуранета

Р.С.Европа - 16.02.2023

Европскиот суд за човекови права едногласно ја прогласи за недопуштена жалбата во предметот „Талески и другите против Северна Македонија“. Оттаму констатираат дека обвинетите и осудените претходно не ги исцрпиле сите можности на македонското судство.

Стразбур ја отфрли аболицијата на Иванов како „недопустлива“

Независен

Аболицијата на претседателот Иванов најголемиот тест за (не)зрелоста на правосудниот систем

МКД

ЕСЧП ја отфрли жалбата за поништената аболиција на Иванов

Канал5

ЕСЧП ја отфрли жалбата за поништената аболиција на Иванов

OhridNews

Стразбур пресече: Oсудените од ВМРО остануваат во затвор – Жалбата им била недопустлива

А1 On

Падна одлука: ЕСЧП ја отфрли жалбата за поништената аболиција на Иванов

Press24

еМагазин Кајгана +инфо

Влада: Одлуката на Судот во Стразбур е во корист на државата

Макфакс - 16.02.2023

Владата на Република Северна Македонија ја поздравува денешната одлука на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) која е во полза на државата и потврдува дека жалбите на апликантите во целост се прогласени за недозволени вклучително и во делот за ...

Судот во Стразбур во четврток ќе ја објави одлуката за поништено помилување

Во Центар

Влада: Одлуката на Судот во Стразбур е во корист на државата

ТВ21

Влада: Одлуката на Судот во Стразбур е во корист на државата

Локално

Влада: Одлуката на Судот во Стразбур е во корист на државата

Фокус

Одлуката на Судот во Стразбур е во корист на државата, велат од Владата

Frontline

Влада: Одлуката на Судот во Стразбур е во полза на државата, нашите аргументи се целосно уважени

360 степени

А1 On Либертас Слободен Печат Скопје1 Press24 MTM Фактор Опсервер

Судот во Стразбур ќе се изјасни за поништената аболиција на Иванов

Алсат-М - 16.02.2023

Европскиот суд за човекови права во Стразбур денеска треба да ја објави одлуката за случајот со поништената аболиција на поранешниот претседател Ѓорге Иванов. Судот во Стразбур треба да се изјасни по жалбата поднесена од осумина граѓани на Република ...

Судот во Стразбур ќе се изјасни за поништената аболиција на Иванов

Бизнис Вести

Судот во Стразбур ќе се изјасни за поништената аболиција на Иванов

Опсервер

Судот во Стразбур ќе се изјасни за поништената аболиција на Иванов

Сител

Судот во Стразбур ќе ја објави одлуката за поништената аболиција на Иванов

А1 On

Судот во Стразбур ќе се изјасни за поништената аболиција на Иванов

Канал5

Судот во Стразбур ќе се изјасни за поништената аболиција на Иванов

Курир

Frontline CivilMedia Слободен Печат 24 Вести Lider Скопје инфо OhridNews Денешен

СТРАЗБУР одлучува за поништената аболиција на Иванов: „Судот не носи негативни или позитивни пресуди, но утре е важен ...

Локално - 15.02.2023

Утре 16-ти февруари во Стразбур ќе биде објавена одлуката на тамошниот Европски суд за човекови права (ЕСЧП) за аболицијата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов, за предметите во кои се засегнати поранешните функционери од ВМРО-ДПМНЕ како Никола ...

СТРАЗБУР одлучува за поништената аболиција на Иванов: „Судот не носи негативни или позитивни пресуди, но утре е важен ден за тоа што значи законитост“

Либертас

Николовска пред одлуката за аболицијата на Иванов во Стразбур: „Многу работи ќе бидат важни од утрешниот ден“

Frontline

Николовска пред одлуката за аболицијата на Иванов во Стразбур: Многу работи ќе бидат важни од утрешниот ден

CivilMedia

Стразбур одлучува за поништената аболиција на Иванов: Судот не носи негативни или позитивни пресуди, но утре е важен ден за тоа што значи законитост

Zoom

Судот во Стразбур утре ќе ја објави одлуката за поништената аболиција на Иванов

Опсервер

Судот во Стразбур утре ќе ја објави одлуката за поништената аболиција на Иванов

MakPress

Алсат-М Денешен Press24 Скопје инфо 4NEWS ТВ21 Кајгана Нова ТВ

Пендаровски ја поздрави одлуката на судот во Стразбур, со која е отфрлена тужбата против Македонија

Макфакс - 16.02.2023

Претседателот Стево Пендаровски ја поздравува одлуката на Европскиот суд за човекови права во Стразбур донесена утрово. По објавувањето на одлуката од страна на Европскиот суд за човекови права, претседателот ја разгледа со советничкиот тим и смета ...

Пендаровски ја поздрави одлуката на Европскиот суд за човекови права во Стразбур

А1 On

Претседателот Пендаровски и Владата ја поздравија одлуката на ЕСЧП за отфрлање на тужбата против Македонија

МКД

Пендаровски ја поздрави одлуката на Стразбур

Независен

Пендаровски за одлуката на Стразбур: Своите права треба да си ги остваруваат пред домашните институции

Фокус

Пендаровски ја поздрави донесената одлуката на ЕСЧП

Press24

Пендаровски ја поздрави одлуката на Европскиот суд за човекови права во Стразбур

Либертас

Локално Канал5 MTM