TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коалицијата за бојкот за започна кампањата против референдумот

Алсат-М - 07.09.2018

Пред мал број поддржувачи, Коалицијата за бојкот започна кампања против учество на референдумот. Лидерот на партијата Единствена Македонија, Јанко Бачев најави дека за кампањата за бојкот на референдумот ќе патува низ цела Македонија да ги информира ...

Бачев: Процесот на независност се уште не е завршен

А1 On - 07.09.2018

„Кризниот штаб против референдумот“ составен од политички партии, невладини организации, граѓански иницијативи од земјата и дијаспората денеска пред Порта Македонија ја промовираше референдумската кампања.

Борис Кондарко – 2004: Никој не може да ја ускрати волјата на граѓаните да не излезат на референдумот (ВИДЕО)

Денешен - 07.09.2018

-Никој не може да ја ускрати волјата на граѓаните да не излезат на референдумот, доколку тие сметаат дека референдумското прашање не заслужува внимание и одговор, изјави во 2004 година, Борис Кондарко.

Арсовски: Посетите на странците позитивно ќе влијаат врз исходот на референдумот

Канал5 - 07.09.2018

Различни гости, иста порака. Граѓаните да ја искористат историската шанса, масовно да излезат на референдумот, оти без прифаќање на Договорот за името членството во ЕУ и НАТО е само илузија, порачаа високите европски гости кои деновиве ја посетија ...

„Силно светнал ден…”

Либертас - 07.09.2018

Септември, на сонливиот Балкански вилает – „темен вилает” (така нѐ нарекуваа – н.з.), е од памтивека резервиран за ајварот (туршијата, зимницата), како и за првиот училишен час. И така, од памтивека… Потоа се случи македонскиот Big Bang, којшто за ...

Влечки за двојна употреба

Призма - 07.09.2018

Никакви казни не смее да има за тие што ќе решат да го бојкотираат референдумското изјаснување. Прво, и тоа е легитимно право, а второ, тие што ќе се решат на бојкот, и онака одлучиле да се самоказнат.

Бачев: Договорот со Грција е штетен граѓаните да не излегуваат на референдумот

Канал5 - 07.09.2018

„Единствена Македонија“ од утре ја почнува кампањата која е со насоки за бојкот на референдумот. - Договорот со Грција е штетен граѓаните да не излегуваат на референдумот, порачува ...

Интелектуалци за и против референдумот

Н.Македонија - 07.09.2018

Исходот од консултативниот референдум нема да биде задолжителен за одлуката што би ја донел надлежниот орган, во овој случај Собранието, објасни аналитичарот Насер Зибери, во изјавата за медиумите.

Ако договорот со Грција е добар зошто толку големи притисоци и закани

Република - 07.09.2018

Во Република Македонија во последно време, а особено во овој месец септември, никогаш немало толку голем број посети на претседатели и премиери на голем број држави, на преставници на голем број органи и организации и функционери на ЕК, како што тоа ...

Ја знаат ли граѓаните содржината на спогодбата со Грција?

Н.Македонија - 07.09.2018

Се трошат деновите од септемврискиот календар, а Македонија сериозно наближува до денот одреден како референдумски – 30 септември, кога граѓаните треба со еден одговор да се изјаснат за три важни прашања за својата и за иднината на земјата, собрани ...

Сеќавања за референдумот 1991

Н.Македонија - 07.09.2018

Бурна, пребурна беше македонската 1991 година, годината на референдумот за независност. Социјалистичка Република Македонија се делеше од СФР Југославија, се создаваше новата, целосно независна, суверена држава.

После сончање, нема каење!

Либертас - 07.09.2018

Пост-референдумските анализи на британската одлука за Брегзит покажуваат дека мнозинството Британци НЕ СЕ за излегување од членството во Европската Унија – од оние што ИЗЛЕГОА да гласаат на референдумот, мнозинството (17,4 милиони луѓе, односно 51,9 ...

Јакнење на граѓанските организации за остварување на правата на граѓаните за референдум на локално ниво

Академик - 07.09.2018

Во рамките на проектот на Институтот за стратешки истражувања и едукација – ИСИЕ „Јакнење на капацитетите на граѓанските организации за остварување на правата на граѓаните за референдум на локално ниво (www.referendum.mk)“ на 6 септември 2018 година ...

Среќен роденден, татковино!

Н.Македонија - 07.09.2018

„Граѓани и граѓанки на Македонија, дозволете вечерва да ви ја честитам слободна, суверена и самостојна Македонија“. Со овие зборови пред 27 години тогашниот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, се обрати пред граѓаните, кои спонтано ...

Од Коордитавиното тело на „Заедно ЗА Европска Македонија“ не одговараат дали ангажирале Американци за кампањата за ...

еМагазин - 07.09.2018

Од Координативното тело на коалицијата „Заедно ЗА Европска Македонија“ не одговараат на прашањата на еМагазин кои се агенции ги ангажирале за кампањата за престојниот референдум за името. еМагазин праша и дали се ангажирани и американски експерти и ...

Успешен референдум за името ќе ја зацврсти независноста

Независен - 07.09.2018

Во исклучително деликатен момент, комплетно опседнати со претстојното референдумско изјаснување за договорот со Грција, македонските граѓани ќе ја слават 27-годишнината од формирањето на независната и суверена држава.

Заев: излегувањето на референдум е обврска

Р.С.Европа - 07.09.2018

„Излегувањето на референдум е обврска, а неизлегувањето на референдум и седењето дома се кукавичлук и неодговороност пред државата. Со заокружување на „за“ ќе ја осигураме Македонија и ќе ѝ обезбедиме иднина“.

После сончање, нема каење!

CivilMedia - 07.09.2018

пишува: Но, сега на овие Британци им е доцна да жалат заради својата мрзеливост (или заради други причини за спреченоста) да излезат и да гласаат на референдумот, после кој Обединетото Кралство запаѓа во сè поголема криза не само на својата дневна ...

Фрлете го вмровскиот оклоп во протуѓерски ендек

Окно - 07.09.2018

Секоја критика на македонизмот би морала да биде поврзана со изгледите на совеста која не се повлекува пред вистината. Значи, не парада, не семинарски перформанси за дневница и вечера, туку повраќање на сопствената утроба, шампонирање на мозокот, ...

Заев: Ќе станеме 30-та членка на НАТО, компромис за иднината

Канал5 - 06.09.2018

Премиерот Зоран Заев очекува успешен рефендум и Македонија како 30 членка на НАТО. Тој вечерва од Гостивар порача дека е направен компромис за иднината на Македонија. Заев пред граѓаните на Гостивар рече и дека Македонија ќе седне заедно со ...

Медиуми - Интензивни посети на странците пред референдумот

Р.С.Европа - 06.09.2018

Медиумите пишуваат за интензивната дипломатската поддршка пред референдумот и анализираат колку посетите може да влијаат на граѓаните. Република Македонија деновиве, пред референдумското изјаснување на 30 септември, е во знакот на интензивни посети ...

Чудото што траеше час или два…

CivilMedia - 06.09.2018

Перо Арсовски, бардот на македонското глумиште, истакнат активист и борец за човекови права во отворен и и искрен разговор со ЦИВИЛ Медиа зборува за актуелните случувања во Македонија во пресрет на референдумот, национализмот наспроти вистинскиот ...

Богданов: Се дискутира дали да им порачаме на граѓаните сами да одлучат дали да излезат или да ги повикаме да гласаат ...

Фокус - 06.09.2018

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Костадин Богданов во денешното гостување на 1ТВ рече дека во моментов во неговата партија дебатата за ставот за референдумот се одвива во две насоки.

Заев од Гостивар: Немаме два живота, на 30-ти септември да ја осигураме иднината на Македонија

Gostivarpress.mk - 06.09.2018

„Референдумот на 30 септември е еднакво важен како Референдумот од 8 септември 1991-ва година. Тогаш граѓаните гласаа за независност на државата, а сега треба да гласаат за сигурна иднина и перспектива. Нема друга алтернатива за Македонија.

Мекарти: Бојкот не е добра идеја, Македонија ќе чека многу долго за друга шанса

Глас на Америка - 06.09.2018

Ова е историска можност и се надеваме дека македонските граѓани ќе излезат да гласаат, порача вршителот на должност регионален директор за Европа во ИРИ ВАШИНГТОН — Идејата за бојкот на референдумот не е добра, вели Пол Мекарти, вршител на должност ...

Заев: Излегувањето на референдум е обврска, а седењето дома неодговорност пред државата

Вечер Прес - 06.09.2018

Излегувањето на референдум е обврска, а не излегувањето на референдум и седењето дома се кукавичлук и неодговорност пред државата. Со заокружување на „за“ ќе ја осигураме Македонија и ќе ѝ обезбедиме иднина, порача Зоран Заев лидерот на СДСМ и ...

СКАНДАЛ: Градоначалникот на Гази Баба ги задолжува вработените за присуство на обука за спроведување на кампања за ...

Курир - 06.09.2018

Градоначалникот на општина Гази Баба, Борис Георгиевски, со притисок до вработените во општината да учествуваат во кампањата за референдумот за договорот со Грција, со кој е предвидено менување на уставното име на Република Македонија во Република ...

ВМРО-ДПМНЕ:Кампањата за Европска Македонија е лажна

Канал5 - 06.09.2018

Кампањата за Европска Македонија е лажна, рече портопаролот на ВМРО - ДПМНЕ , Наум Стоилковски. Референдумот на 30-ти е распишан по капитулантскиот, погубниот Договор од Нивици со кој комплетно се брише Република Македонија и идентитетот на ...

Богданов: ВМРО-ДПМНЕ размислува дали да ги остави граѓаните да решат сами или да ги повика да гласаат „против“

1tv - 06.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ е искрена во желбата да ја внесе Македонија во ЕУ и во НАТО. Точно е дека во членството е различно прифатен Договорот од Преспа, за тоа вина има и кај владата, затоа што го оставила членството неинформирано во процесот на преговарање, што ...

Савески: Ќе го бојкотирам референдумот – се инсталира класична вазалска власт во Македонија

Република - 06.09.2018

Ќе го БОЈКОТИРАМ референдумот поради овие 3 причини: го направија референдумот консултативен, прашањето е манипулативно и не оставаат впечаток дека се подготвени да дозволат опцијата „против“ да победи ако има повеќе гласови за неа.

ВМРО-ДПМНЕ: Кампањата за европска Македонија е лажна и ги доведува гласачите во заблуда

ТВ21 - 06.09.2018

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно обвини дека кампањата за Европска Македонија е лажна и ги доведува гласачите во заблуда. „Оваа кампања е срамна и лажна исто како што беше срамна и лажна кампањата за живот.

Владата во контра-офанзива против бојкотот на граѓаните, експертите се потсмеваат на наводите на власта

Алфа - 06.09.2018

Оркестрирани пораки во форма на закани од власта, и од аналитичари: ако не успее референдумот, институциите секако ќе ја завршеле работата. Во време кога Владата води интензивна кампања убедувајќи ги граѓаните дека гласањето на 30-ти е единствениот ...

Стоилковски: Заев свесно ги доведува гласачите во заблуда

Курир - 06.09.2018

Зоран Заев лаже. Зоран Заев безочно лаже во екот на референдумската кампања, пред очите на институциите кои се должни да внимаваат граѓаните да не бидат доведени во заблуда. Референдумот на 30-ти е распишан по капитулантскиот, погубниот договор од ...

Неопределените ќе го определат исходот на референдумот

Слободен Печат - 06.09.2018

Дури 70,7 отсто од анкетираните граѓани одговориле дека ќе гласаат „за“ на референдумот, 14,8 ќе заокружат „против“, 10,9 отсто сè уште не знаат за што ќе гласаат, а само 3,5 отсто одбиле да одговорат.

ЖЕСТОКА ДИСКУСИЈА: Познат аналитичар објаснува зошто треба да се бојкотира!

Таратур - 06.09.2018

Познатиот аналитичар Владимир Мисев кој беше извршен директор на Институтот за Демократија, а моментално работи како експерт во ОДИХР токму за избори и за референдуми, предизвика жестока дискусија на неговиот Фејсбук профил, откако во статус објасни ...

Кризниот штаб против референдумот ја промовира кампањата

Макфакс - 07.09.2018

Кризниот штаб против референдумот составен од политички партии, невладини организации, граѓански иницијативи од земјата и дијаспората денеска ја промовира референдумската кампања. „Со кампањата започнуваме утре на 8 септември со првите средби и ...

Во Гази Баба граѓаните ќе се изјаснуваат на локални референдуми

MTM - 06.09.2018

Институтот за стратешки истражувања и едукација денеска во Општина Гази Баба одржа предавање за тоа како се спроведува референдум на локално ниво. Претставникот на проектот Проф. д-р Дарко Спасевски од Правниот факултет ,,Јустинијан Први ” рече дека ...

Поддржувачите на референдумот пред Влада, „Бојкотирам“ во парк

Независен - 06.09.2018

„Нека ни е честита слободна, суверена, самостојна Македонија!“ Со овие зборови на 8 септември 1991 година, тогашниот претседател Киро Глигоров им го честиташе на граѓаните референдумскиот резултат, со кој се оствари вековниот сон за независна и ...

Дали ние ја молиме Европа или Европа нѐ моли нас?!

+инфо - 06.09.2018

Кампањата за референдумот дали сме за НАТО и ЕУ или не, е во сите пори на нашето живеење. Сите дискутираат. Тема на денот е референдумот и надмудрувањата. Едни велат дека референдумот ни е последна шанса да нѐ биде или не. Други се против.

Влечки за двојна употреба

Либертас - 07.09.2018

Никакви казни не смее да има за тие што ќе решат да го бојкотираат референдумското изјаснување. Прво, и тоа е легитимно право, а второ, тие што ќе се решат на бојкот, и онака одлучиле да се самоказнат.

За грст рубљи

+инфо - 06.09.2018

Како и да е, Кремљ (и неколку други центри) не успеа, наспроти упорната, долгогодишна и скапа операција, а Фамилијата (барем еден стратешки голем дел) нема изгледи за амнестија. Демократските десничари, разумни и чесни политичари во ВМРО-ДПМНЕ, ја ...

Дескоска: Не треба да постои забрана ниту за повикување, ниту за организирање бојкот на референдумот

Сител - 06.09.2018

Не постои и не треба да постои забрана во нашиот правен систем, ниту за повикување, ниту за организирање на бојкот на референдумот. Кривичното дело кое се толкуваше во јавноста како основ за забрана на организирање на бојкот на референдумот, според ...

И неодлучувањето на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот е одлука

Н.Македонија - 06.09.2018

Деновиве ќе помине рокот во кој ВМРО-ДПМНЕ ќе го објави својот став за референдумот за спогодбата со Грција. Опозицијата и покрај критиките од сите страни за таквата позиција, за неискажување за референдумот, не го промени ставот, иако и ...

(ВИДЕО) Анкета на Телма: Референдумот ќе успее, мнозинство од граѓаните – 57,8% ќе излезат да гласаат

Либертас - 05.09.2018

Речиси 58 проценти од граѓаните ќе гласаат на референдумот за името. Ова го покажа новата анкета што за Телма и МЦМС во соработка со Инситутот за демократија – Социетас цивилис, ја спроведе М Проспект.

Скоро 41 насто од граѓаните на референдумот ќе гласаат „за“

Р.С.Европа - 06.09.2018

На претстојниот референдум 40,9 насто од граѓаните ќе гласаат „за“, „против“ се 8,6 отсто, неопределени 6,3 насто, додека два процента од анкетираните одбиле да одговорат. Без одговор биле 42,2 отсто од испитаниците.

Дипломатско-референдумска треска

Независен - 06.09.2018

Александра М. Митевска Во наредните денови - до крајот на неделата, референдумот, како централна политичка тема во земјава во изминатиот месец, конечно ќе биде во сенка на други случувања во земјава.

Британците ќе гласаат со 59 отсто за да останат во Европската унија

Локално - 06.09.2018

Британските гласачи ако денеска би се гласало, 59 отсто би биле за и 41 отсто против престојот на Велика Британија во Европската унија, велат последните анкети. Ова го покажува новото социолошко анкетирање, со што тоа е највисока поддршка за ...

Ако гласаат уште еднаш, Британците ќе одлучат да останат во ЕУ

Слободен Печат - 05.09.2018

Британците ќе изберат да останат во Европската унија (ЕУ), доколку имаат избор, покажува јавна анкета. Таа забележува најголема поддршка за членство во ЕУ при слични истражувања на јавното мислење по референдумот во 2016 година, објави Ројтерс.

КОЛУМНА НА МАЈА СЛАВЕВА: Да живеат националистите!

Денешен - 06.09.2018

Референдумското прашање ќе гласи: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“ Прашањето е доста конфузно и двосмислено, дури не ја покажува ниту вистинската цел на референдумот.

Заев: Излегувањето на референдум е обврска

Тера - 07.09.2018

„Излегувањето на референдум е обврска, а неизлегувањето на референдум и седењето дома се кукавичлук и неодговороност пред државата. Со заокружување на „за“ ќе ја осигураме Македонија и ќе ѝ обезбедиме иднина“.