TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Српски министер сменет за сексистички коментар кон новинарка

Вест - 08.12.2015

СРБИЈА, 9 декември (АП) - Српскиот министер за одбрана, кој беше разрешен поради сексистички коментар за новинарка, вчера вети дека има нова мисија, да се бори против сè поголемото матретирање врз жените во оваа балканска земја.

Безобразниот министер не сака да "клекне", сака да помине само со извинување

Вечер Прес - 08.12.2015

Министерот за одбрана на Србија Братислав Гашиќ во кусото обраќање пред медиумите рече дека отсега неговата мислија ќе биде да се бори против злоставувањето на жените, но прашан дали ќе поднесе оставка, одби да одговори Братислав Гашиќ Министерот за ...

Гашиќ: Се надевам дека пак ќе имам прилика да и служам на Србија

Канал5 - 08.12.2015

Сите очекуваа, но српскиот министер за одбрана Братислав Гашиќ не поднесе оставка на денешната прес конференција за новинарите. Сепак, судејќи според неговите зборови, тој индиректно најави дека ќе си замине од функцијата поради навредливата изјава ...

(ВИДЕО) Гашиќ : Се чувствувам засрамено, немам никакви забелешки на изјавата на Вучиќ

Репортер - 08.12.2015

Се чувствувам засрамено, лично и се извинив на госпоѓата Лабовиќ- рекол министерот за одбрана на конференцијата за медиуми. Министерот за одбрана на Србија Братислав Гашиќ рекол дека се чувствува засрамено на конференцијата за медиуми, два дена по ...

(ФОТО) СРПСКИТЕ НОВИНАРИ ПРОТЕСТИРАА ПРЕД ВЛАДАТА: Доста го бришевте подот со нас!

Репортер - 07.12.2015

Новинари од многу медиумски куќи вечерва се собраа пред зградата на српската влада во Белград, во знак на протест од односот на политичарите кон професијата и да ја поддржат новинарката на Б92, која беше навредена од министерот за одбрана, Братислав ...

„Политичарите со нас бришат под“ – протест на новинарите пред Владата на Србија

Локално - 07.12.2015

Новинари од различни медиуми се собраа вечерва пред зградата на српската Влада во Белград, протестирајќи поради односот на политичарите кон таа професија и за поддршка на новинарката од телевизијата Б92, на која министерот за одбрана Вратислав Гашиќ ...

Сменет српскиот министер кој навреди новинарка

+инфо - 08.12.2015

Српскиот министер за одбрана, кој беше разрешен поради сексистички коментар за новинарка, најави нова мисија, да се бори против сe поголемото матретирање врз жените во оваа балканска земја.

(ВИДЕО) Гашиќ : Се срамам и немам никакви забелешки на изјавата на Вучиќ

Либертас - 08.12.2015

Министерот за одбрана на Србија Братислав Гашиќ рекол дека се чувствува засрамено на конференцијата за медиуми, два дена по неговата изјава: “дека сака кога новинарките лесно клекнуваат”, а која вчера доведе до реакција на премиерот на Србија, ...

Вучиќ го менува министерот за одбрана

Р.С.Европа - 07.12.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека министерот за одбрана Братислав Гашиќ не може повеќе да ја извршува функцијата. Според него, за она што го направи Гашиќ не може да се најде извинување, ниту оправдување.

ВИДЕО: Вучиќ ќе го смени министерот Гашиќ заради сексистичка изјава

А1 On - 07.12.2015

Не можам да најадам зборови со кои би го оправдал тоа што го направи Гашиќ, рече српскиот премиер Александар Вучиќ, кој ќе побара оставка од министерот за одбрана Братислав Гашиќ заради неговата непримерена и сексистичка изјава, кога на новинарката ...

Скандал во Србија: Министерот за одбрана ќе биде сменет поради недолична изјава

МРТ - 07.12.2015

По скандалот на српскиот министар за одбрана кој изјави дека „сака новинарки кои лесно клекнуваат“ ќе биде сменет, соопшти премиерот Вучиќ... Скандалозната изјава на министерот за одбрана Братислав Гашиќ ќе го чини министерско место.

(ВИДЕО) ВУЧИЌ ОДЛУЧИ: Ќе го сменам Гашиќ, шокиран сум од неговата изјава!

Репортер - 07.12.2015

Премиерот Александар Вучиќ изјави денес на конференција за новинари дека донел одлука да го смени министерот за одбрана Братислав Гашиќ поради вчерашниот инцидент во Трстеник, кога министерот изјавил дека “ги сака новинарките кои вака лесно ...

Вучиќ го менува министерот за одбрана поради сексистички коментар

Денешен - 07.12.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека министерот за одбрана Братислав Гашиќ по коментарот упатен до новинарка на телевизијата Б92 не може повеќе да остане министер. – Секогаш бев против хајки и секогаш го поставував својот грб и ...

Вучиќ се расплака: Некој да ѝ кажеше така на ќерка ми, јас не би преживеал

Република - 07.12.2015

Место за министерот Братислав Гашиќ во владата на Србија веќе нема, после скандалозната навреда упатена на новинарка во која тој вели дека „сака кога новинарките лесно клекуваат пред него“.

Вучиќ: Поради навредата кон новинарката, Гашиќ ќе биде сменет

Макфакс - 07.12.2015

Српскиот министер за одбрана Братислав Гашиќ не може да остане на својата функција поради изјавата дека „сака новинарки кои лесно клекнуваат“, изјави во понеделникот српскиот премиер Александар Вучиќ, пренесуваат српските медиуми.

Министерот: Многу сакам новинарки кои лесно клекнуваат!

Вечер Прес - 07.12.2015

Повеќе медиуми, агенции и портали побараа оставка или смена на министерот за одбрана на Србија Братислав Гашиќ и закажаа протест пред Владата на Србија за денес во 19 часот Братислав Гашиќ Повеќе медиуми, агенции и портали побараа оставка или смена ...

Српскиот министер за одбрана Гашиќ навреди новинарка, премиерот Вучиќ шокиран

Макфакс - 07.12.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ во неделата изјавил дека е шокиран од постапката на министерот за одбрана Братислав Гашиќ, кој за време на одржување на една прес конференција дрско навреди новинарка на Б92, пренесуваат српските медиуми.

Протест на новинарите пред зградата на српската Влада

+инфо - 07.12.2015

Новинари од различни медиуми се собраа вечерва пред зградата на српската Влада во Белград, протестирајќи поради односот на политичарите кон таа професија и за поддршка на новинарката од телевизијата Б92, на која министерот за одбрана Вратислав Гашиќ ...

(ВИДЕО) Гашиќ : Се чувствувам засрамено, немам никакви забелешки на изјавата на Вучиќ

Бриф - 08.12.2015

Се чувствувам засрамено, лично и се извинив на госпоѓата Лабовиќ- рекол министерот за одбрана на конференцијата за медиуми. Министерот за одбрана на Србија Братислав Гашиќ рекол дека се чувствува засрамено на конференцијата за медиуми, два дена по ...

Вучиќ го менува министерот за одбрана

Бриф - 08.12.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека министерот за одбрана Братислав Гашиќ не може повеќе да ја извршува функцијата. Според него, за она што го направи Гашиќ не може да се најде извинување, ниту оправдување.

ВИДЕО: Српски министер ќе биде сменет поради сексистички коментар кон новинарка

Фокус - 07.12.2015

Министерот Гашиќ при давање изјава кога една новинарка клекна за да не влезе во кадар, искоментира: Сакам новинарки кои вака лесно клекнуваат. Српскиот премиер Александар Вучиќ најави дека ќе го смени министерот за одбрана, Братислав Гашиќ, поради ...

Вучиќ ќе го смени министерот за одбрана што сексистички навреди новинарка (ВИДЕО)

+инфо - 07.12.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека министерот за одбрана Братислав Гашиќ по навредливиот коментар упатен до новинарка на телевизијата Б92 не може повеќе да остане министер.

Вучиќ се расплака:Некој така да и кажеше на ќерка ми, не би преживеал

МК News - 07.12.2015

Место за министерот Братислав Гашиќ во владата на Србија веќе нема, после скандалозната навреда упатена на новинарка во која тој вели дека „сака кога новинарките лесно клекуваат пред него“.

Вучиќ ќе го менува министерот Гашиќ поради навреда врз новинарка

Нова ТВ - 07.12.2015

Братислав Гашиќ, министер за одбрана на Србија Премиерот на Србија, Александар Вучиќ најави дека досегашнот министер за одбрана, Братислав Гашиќ нема да остане на својата функција поради изјавата која ја објавија српските медиуми дека „сака ...

Министер: Многу сакам новинарки кои лесно клекнуваат! (Видео)

Денешен - 07.12.2015

Повеќе медиуми, агенции и портали побараа оставка или смена на министерот за одбрана на Србија Братислав Гашиќ и закажаа протест пред Владата на Србија за денес во 19 часот. Новинарите се вознемирени од кометарот на Гашиќ по повод гестот на ...

Српски министер сака новинарки кои клекнуваат, премиерот Вучиќ шокиран

Република - 07.12.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека е шокиран од постапката на министерот за одбрана Братислав Гашиќ, кој за време на одржување на една прес конференција дрско навреди новинарка на Б92, пренесуваат српските медиуми.

Новинарите во белград протестираа пред Владата

Телма - 07.12.2015

Новинари од различни медиуми се собраа вечерва пред зградата на српската Влада во Белград, протестирајќи поради односот на политичарите кон таа професија и за поддршка на новинарката од телевизијата Б92, на која министерот за одбрана Братислав Гашиќ ...

(ВИДЕО) Српски министер ќе добие отказ поради сексистички коментар кон новинарка

Фактор - 07.12.2015

Министерот за одбрана, Братислав Гашиќ на посетата на Првата наменски изградена перолетка, со непристоен коментар навреди новинарка. Министерот давал изјава кога една новинарка клекнала за да не влезе во кадар, па Гашиќ искоментирал: Сакам новинарки ...

Вучиќ го менува министерот за одбрана поради сексистички коментар

Телма - 07.12.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека министерот за одбрана Братислав Гашиќ по коментарот упатен до новинарка на телевизијата Б92 не може повеќе да остане министер. - Секогаш бев против хајки и секогаш го поставував својот грб и ...

Министерот навреди новинарка па се покаја

Press24 - 07.12.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека е шокиран од постапката на министерот за одбрана Братислав Гашиќ, кој за време на одржување на една прес конференција дрско навреди новинарка на Б92, пренесуваат српските медиуми.

Протест на новинарите пред зградата на српската Влада

Lider - 07.12.2015

Новинари од различни медиуми се собраа вечерва пред зградата на српската Влада во Белград, протестирајќи поради односот на политичарите кон таа професија и за поддршка на новинарката од телевизијата Б92, на која министерот за одбрана Вратислав Гашиќ ...

(ВИДЕО) Српски министер ќе биде сменет поради сексистичка и навредлива изјава

Либертас - 08.12.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ најави дека ќе го смени министерот за одбрана, Братислав Гашиќ, поради сексистичкиот коментар кој и го упати на една новинарка. Министерот Гашиќ при давање изјава кога една новинарка клекна за да не влезе во кадар, ...

Вучиќ го менува министерот за одбрана поради сексистички коментар

Lider - 07.12.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека министерот за одбрана Братислав Гашиќ по коментарот упатен до новинарка на телевизијата Б92 не може повеќе да остане министер. – Секогаш бев против хајки и секогаш го поставував својот грб и ...

(ФОТО) Протест на новинарите пред зградата на српската Влада

еМагазин - 08.12.2015

Новинари од различни медиуми се собраа синоќа пред зградата на српската Влада во Белград, протестирајќи поради односот на политичарите кон таа професија и за поддршка на новинарката од телевизијата Б92, на која министерот за одбрана Вратислав Гашиќ ...

(ВИДЕО) Скандал во Србија: Министер навреди новинарка, Вучиќ го разреши

Утрински - 07.12.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека министерот за одбрана Братислав Гашиќ по коментарот упатен до новинарка на телевизијата Б92 не може повеќе да остане министер. - Секогаш бев против хајки и секогаш го поставував својот грб и ...

(ВИДЕО) Вучиќ смени министер затоа што сакал “новинарки кои лесно клекнуваат”

Локално - 07.12.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека министерот за одбрана Братислав Гашиќ по коментарот упатен до новинарка на телевизијата Б92 не може повеќе да остане министер. – Секогаш бев против хајки и секогаш го поставував својот грб и ...

(ВИДЕО) Поради навреда кон новинарка, српскиот министер за одбрана ќе биде сменет

еМагазин - 07.12.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека министерот за одбрана Братислав Гашиќ по коментарот упатен до новинарка на телевизијата Б92 не може повеќе да остане министер. - Секогаш бев против хајки и секогаш го поставував својот грб и ...

Вучиќ го менува министерот за одбрана поради сексистички коментар

Алфа - 07.12.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека министерот за одбрана Братислав Гашиќ по коментарот упатен до новинарка на телевизијата Б92 не може повеќе да остане министер. Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека министерот за ...

Сменет српски министер поради сексистичка изјава

Република - 08.12.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека министерот за одбрана Братислав Гашиќ по коментарот упатен до новинарка на телевизијата Б92 не може повеќе да остане министер. – Секогаш бев против хајки и секогаш го поставував својот грб и глава за ...

САКАМ НОВИНАРКИ КОИ ЛЕСНО КЛЕКНУВААТ: Гашиќ поради оваа изјава веќе не е министер

Телеграф - 08.12.2015

Гашиќ даде груба сексистичка забелешка кон новинарката, која клекнала пред него со цел да не влезе во фокусот на камерите додека тој давал изјава. Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека министерот за одбрана Братислав Гашиќ по ...