TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието предлагач на референдумот - владата собира пари за кампања

Сител - 20.08.2018

Владата собира пари, Собранието ќе бара начин како да ги потроши. Нема договор меѓу коалиционите партнери од владејчкото мнозиснтво за начинот на кој ќе се финансира пропагандата за референдумот за промена на името.

Нови правни дилеми ја следат кампањата за референдумот

Телма - 20.08.2018

Дали Владата се откажува од Референдумската кампања? Дали ќе му ја отстапи на Собранието, кое би било единствениот субјект во пропагандата, иако во него партиципираат различни политички субјекти со различни ставови? Овие прашања ќе бидат одговорени ...

Партиите бараат пари од Владата за референдумот

Канал5 - 20.08.2018

Партиите на Бачев и Грчева „Единствена Македонија„ и „Глас за Македонија“, заедно со Демократската Фракција на ВМРО-ДПМНЕ и триесетина организации предводени од Делегација на Кризниот штаб против референдумот бараат пари од Владата.

„Бојкотирам“ бара пари од Владата за кампања против референдумот

Независен - 20.08.2018

Здруженијата кои се противат на референдумот денеска побараа пари од државата за кампањата „Македонија бојкотира“. Но, и доколку Владата не обезбеди средства за овие 28 здруженија, тие ќе одвојат свои пари за пропаганда против референдумот.

„Македонија – бојкотира“ бара пари од Владата за бојкот на референдумот

1tv - 20.08.2018

Јанко Бачев, Филип Петровски и Солза Грчева побараа пари од Владата, за да ја финансираат кампањата за бојкот на референдумот. Велат колку ќе потроши извршната власт за поддршка на референдумот, толку пари треба да добијат и тие за да ги задржат ...

Од финансии се уште го кројат буџетот за референдумска пропаганда

Канал5 - 20.08.2018

Министерствата се уште не откриваат со колкави средства ќе учествуваат на референдумската кампања, ќе чекаат до среда. Од колачот наменет за пропаганда, денеска побараа од кризниот штаб, кои се залагаат за опцијата бојкот.

Буџетот за референдум не е на штета на Армијата

Глас на Америка - 20.08.2018

Нечесно е други луѓе да ги врзуваат едното со другото, вели Радмила Шекеринска, министерка за одбрана СКОПЈЕ — Министерството за одбрана, кое најави дека ќе пренамени еден милион евра од буџетот за кампања за рефрендумот, демантира дека тоа се прави ...

ВИДЕО: „Кризниот штаб за бојкот на референдумот“ побара пари од Владата за нивната кампања

А1 On - 20.08.2018

Јанко Бачев, Солза Грчева, Љупчо Палевски или како што самите се нарекуваат „Кризен штаб против референдумот“, поднесе барање до Владата на Република Македонија за одобрување на финансиски средства за кампањата која ќе ја водат за престојните ...

Факти, парафакти и контрафакти во кампањата за бојкот на референдумот

Призма - 20.08.2018

„Геноцид“ е клучниот збор во многу пораки за бојкот Илјадници луѓе ја прочитале и ја споделиле информацијата дека Македонија се обврзала да покрене судска постапка против своите граѓани што не се согласуваат со договорот со Грција.

Владата собира пари за кампањата која ќе ја води Собранието

Р.С.Европа - 20.08.2018

Владата в среда на седница ќе ги дефинира планот и програмата за претстојниот референдум, при што ќе се знае и колку пари ќе се издвојат за кампањата. Владата на последната седница ги задолжи министерствата во рок од три дена до Министерството за ...

Парите за референдум Владата ќе ги насочи кон Собранието

Deutsche Welle - 20.08.2018

Буџетските средства за кампања ќе бидат насочени кон овластениот предлагач на референдумот, а предлозите на министерства кои ќе одвојат средства за пропаганда, Владата ќе ги разгледа на седницата во среда.

Пратниците се вратија од одмор, не се разговара за референдумската кампања

1tv - 20.08.2018

Собранието почна со редовната работа по одморите иако интензитетот се очекува да се зголеми од среда за кога е закажана координативна средба на претседателот на Парламентот Талат Џафери со координаторите на пратеничките групи.

Кризен штаб против референдумот: Владата да ни даде пари за нашата кампања колку што ќе одвои за својата

Press24 - 20.08.2018

Кризниот Штаб против референдумот денеска побара од Владата да им одобри финансиски средства за кампањата. - Јавниот интерес на Македонија е да членува во меѓународни организации, но не во ЕУ и НАТО туку во други, а ние како кризен штаб бараме ...

Граѓаните скапо ќе ја платат кампањата за Референдумот за промена на името

Press24 - 20.08.2018

Собранието ќе решава дали и како ќе ги троши парите на граѓаните кои Владата ќе ги обезбеди за пропаганда за референдумот. Вицепремиерката Радмила Шеќеринска викендов најави дека Владата нема да ја носи кампањата на свој грб, туку тоа ќе му го ...

Замрзнати во бојкотот

Призма - 20.08.2018

Премногу шумови се слушаат во деновите пред референдумот. Прегласно е и од бучавата, едноставно, ништо не може ни да се слушне. А, во суштина, не станува збор за денови, туку за повеќе од месец дена до излегувањето или бојкотирањето на одговорот на ...

До среда ќе се знае колку пари ќе чини кампањата за референдумот

Бриф - 20.08.2018

До среда ќе се знае колку ќе чини кампањата за претстојниот референдум. На следната владина седница, која според најавите ќе се одржи во среда, официјално ќе се одреди сумата која ќе се оддели за кампањата.

Се разжестува референдумската дебата

24 Вести - 19.08.2018

Дваесет дена по донесувањето на одлука за распишување на референдум, за Договорот со Грција, се уште не позната сумата која ќе се потроши за референдумската кампања. Целосната сума се очекува в среда да ја соопшти Владата.

Венецијанска комисија: Бојкотот е легитимно право

Република - 19.08.2018

Бојкотирање на референдумот е демократско право на секој граѓанин, според Венецијанската Комисија. Според нив немањето цензус на референдум е еднакво на гласање “Против” истиот. Додека во македонската јавност се пласира дека процесот околу уставните ...

ДИК останува на усвоениот правилник за кампањата во медиумите

Канал5 - 19.08.2018

Упатството на АВМУ или правилникот на ДИК? По кој одредби треба да се води кампањата за референдумот во медиумите. Ова дилема се отвори по различните одредби кои се содржани во двата документа.

Министрите молчат до владината седница во среда

Сител - 19.08.2018

Министерството за труд и социјала не открива колку средства од својот буџет ќе одвои за кампањата на Владата за референдумот. За разлика од Царовска, вчера министерката за одбрана најави дека од своето министерство на владата на располагање ќе и ...

Единствена Македонија: Заев да каже по кој член од Уставот и законите ќе потроши преку 10 милиони евра за владина ...

А1 On - 19.08.2018

„Марионетската влада во Скопје ги задолжи сите министерства и другите органи на државната управа да одвојат средства за кампања за референдумот кои ќе достигнат преку десет милиони евра имајќи предвид дека само од едно министерство Шеќеринска веќе ...

Владата в среда ќе ја одреди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања

24 Вести - 19.08.2018

Владата на седницата в среда, ќе обелодени колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

И „Бојкотирам“ бараат пари од Владата за кампања за референдумот

+инфо - 20.08.2018

Здруженијата кои се противат на референдумот денеска побараа пари од државата за кампањата „Македонија бојкотира“. Но, и доколку Владата не обезбеди средства за овие 28 здруженија, тие ќе одвојат свои пари за пропаганда против референдумот.

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе го искористат референдумот за брзи предвремени избори

Вечер Прес - 19.08.2018

Официјалната кампања за референдумското изјаснување доцни, велат експертите, кои без оглед на исходот, очекуваат и власта и опозицијата да го искористат референдумот за политички поени за предвремени парламентарни избори, кои ги очекуваат наскоро по ...

Владата во среда ќе каже колку пари ќе потроши за кампањата за референдумот

Press24 - 19.08.2018

На седница во среда македонската Влада ќе одлучи колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Вчера само Министерството за одбрана обелодени дека ќе одвои околу 60 милиони денари.

Апасиев: Не смее да се води кампања за референдум со државни пари, Владата го злоупотребува правото

Курир - 19.08.2018

Владата нема право бидејќи не е овластен предлагач, но сепак го најави почетокот на кампањата за референдумот и тоа со државни пари. На таков начин го крши Законот за референдум, Пржинскиот договор како и препораките на Венецијанската комисија, ...

(Видео) Кризниот штаб за бојкот на референдумот побара пари од Владата за нивната кампања

Макфакс - 20.08.2018

Јанко Бачев, Солза Грчева, Љупчо Палевски или, како што самите се нарекуваат, Кризен штаб против референдумот, поднесе барање до Владата за одобрување финансиски средства за кампањата што ќе ја водат за претстојниот референдум.

Парите за референдум Владата ќе му ги даде на Собранието

Слободен Печат - 20.08.2018

Буџетските средства за кампања ќе бидат насочени кон овластениот предлагач на референдумот, а предлозите на министерства кои ќе одвојат средства за пропаганда, Владата ќе ги разгледа на седницата во среда.

Пратниците се вратија, не се разговара за референдумската кампања

Локално - 20.08.2018

обранието на Република Македонија денеска започна со редовната работа по одморите иако интензитетот се очекува да се зголеми од среда за кога е закажана координативна средба на претседателот на Парламентот Талат Џафери со координаторите на ...

Кризен штаб против референдумот: Владата да ни даде пари за нашата кампања колку што ќе одвои за својата

Вечер Прес - 20.08.2018

Кризниот штаб против референдумот денеска побара од Владата да им одобри финансиски средства за кампањата. Солза Грчева, претседателката на Глас за македонија го повика народот на бојкот. – Јавниот интерес на Македонија е да членува во меѓународни ...

Министерство за одбрана издвои еден милион евра за кампања за референдум, се чекаат останатите ресори

24 Вести - 18.08.2018

Околу еден милион евра ќе одвои Министерството за одбрана за кампањата за референдумот - ова го изјави министерката Радмила Шеќеринска на отворениот ден на АРМ. Останатите министерства кои беа повикани да одовојат дел од буџетите се уште тактизираат ...

Министерствата „недисциплинирани“ , се уште немаат суми за референдумска кампања

ТВ21 - 18.08.2018

Изминаа трите дена што Владата им ги даде како рок на министерствата да определат пари за референдумска кампања. Но освен Министерството за Одбрана, ниту едно друго засега нема соопштено прецизен износ.

Министерството за одбрана со 1 милион евра ќе ја финансира пропагандата за референдумот

Сител - 18.08.2018

Со милион евра пари на граѓаните министерството за одбрана ќе учествува во јавната пропаганда за референдумот за името. Вицепремиерката денеска најави дека од буџетот на оваа институција за кампањските активности на располагање ќе стави сума која е ...

Спасов: Се доцни со кампањата за референдумот

Канал5 - 18.08.2018

Професорот Александар Спасов, кој зборува за референдумот, смета дека се доцни со кампањата. За професорот Спасов повикот за бојкот е агресивен и нападен. Со професорот Александар Спасов разговара Јован ...

Владата во среда ќе одлучи за сумата што ќе се потроши за референдумската кампања

CivilMedia - 18.08.2018

На наредната владина седница, в среда, ќе се знае колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

До среда ќе се знае колку пари ќе чини кампањата за референдумот

Курир - 20.08.2018

До среда ќе се знае колку ќе чини кампањата за претстојниот референдум. На следната владина седница, која според најавите ќе се одржи во среда, официјално ќе се одреди сумата која ќе се оддели за кампањата.

Венецијанска комисија: Бојкотот е легитимно право

Таратур - 20.08.2018

Бојкотирање на референдумот е демократско право на секој граѓанин, според Венецијанската Комисија. Според нив немањето цензус на референдум е еднакво на гласање “Против” истиот. Додека во македонската јавност се пласира дека процесот околу уставните ...

Единствена Македонија: Заев да каже по кој член од Уставот и законите ќе потроши преку 10 милиони евра само за владина ...

Макфакс - 19.08.2018

Премиерот Зоран Заев да каже по кој член од Уставот и законите ќе потроши преку 10 милиони евра само за владина кампања за референдумот, бараат преку соопштение од Единствена Македонија. „Владата ги задолжи сите министерства и другите органи на ...

Владата в среда ќе ја одреди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања

Република - 19.08.2018

Владата на седницата в среда, ќе обелодени колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

„Бојкотирам“ бараат пари од Владата за кампања за референдумот

Стандард - 20.08.2018

Здруженијата кои се противат на референдумот денеска побараа пари од државата за кампањата „Македонија бојкотира“. Но, и доколку Владата не обезбеди средства за овие 28 здруженија, тие ќе одвојат свои пари за пропаганда против референдумот.

Апасиев: Владата не смее да води кампања за референдум со државни пари

Република - 19.08.2018

Владата нема право бидејќи не е овластен предлагач, но сепак го најави почетокот на кампањата за референдумот и тоа со државни пари. На таков начин го крши Законот за референдум, Пржинскиот договор како и препораките на Венецијанската комисија, ...

Кризниот штаб за бојкот на референдумот побара пари од Владата за нивната кампања

Точка - 20.08.2018

Јанко Бачев, Солза Грчева, Љупчо Палевски или, како што самите се нарекуваат, Кризен штаб против референдумот, поднесе барање до Владата за одобрување финансиски средства за кампањата што ќе ја водат за претстојниот референдум.

Парите за референдум Владата ќе ги насочи кон Собранието

Либертас - 20.08.2018

Буџетските средства за кампања ќе бидат насочени кон овластениот предлагач на референдумот, а предлозите на министерства кои ќе одвојат средства за пропаганда, Владата ќе ги разгледа на седницата во среда.

Пратениците се вратија, не се разговара за референдумската кампања

CivilMedia - 20.08.2018

Собранието на Република Македонија денеска започна со редовната работа по одморите иако интензитетот се очекува да се зголеми од среда за кога е закажана координативна средба на претседателот на Парламентот Талат Џафери со координаторите на ...

“Кризниот штаб” за бојкот на рефендумот бара пари од Владата?!

Либертас - 20.08.2018

Кризниот Штаб против референдумот денеска побара од Владата да им одобри финансиски средства за кампањата. – Јавниот интерес на Македонија е да членува во меѓународни организации, но не во ЕУ и НАТО туку во други, а ние како кризен штаб бараме ...

Министерствата недоследни, го прегазија рокот за определување сума за референдумска кампања

Вечер Прес - 18.08.2018

Иако веќе изминаа трите дена што Владата им ги даде како рок на министерствата да определат пари за референдумска кампања. Но освен Министерството за Одбрана, ниту едно друго засега нема соопштено прецизен износ.

Министерството за одбрана со 1 милион евра ќе ја финансира пропагандата за референдумот

МК News - 18.08.2018

Со милион евра пари на граѓаните министерството за одбрана ќе учествува во јавната пропаганда за референдумот за името. Вицепремиерката денеска најави дека од буџетот на оваа институција за кампањските активности на располагање ќе се стави оваа сума.

РЕФЕРЕНДУМ: Eден милион од одбрана, колку пари за референдумот ќе дадат другите ресори?

Фактор - 19.08.2018

На наредната владина седница, в среда, ќе се знае колку средства ќе се одделат за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција. Досега само Министерстото за одбрана излезе со информација колку средства ќе намени за ...

СКАНДАЛ ОД ШЕЌЕРИНСКА: Еден милион евра од Министерството за кампањата за референдумот

Денешен - 18.08.2018

Министерството за одбрана ќе стави на располагање нешто помалку од 60 милиони денари за кампањата за претстојниот референдум за договорот меѓу Македонија и Грција, изјави денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска на Отворениот ден на АРМ за ...