TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ФОТО) Груевски во клинч со собраниското обезбедување

Фокус - 14.03.2018

Пораншниот премиер и поранешен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, а сега пратеник, Никола Груевски денеска тргна физички да се пресметува со претседателот на Собранието Талат Џафери. При второто напаѓање за време на самото гласање на Законот за јазиците, Груевски ...

СДСМ и Талат Џафери против Македонија и Уставот (ВИДЕО)

Курир - 14.03.2018

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник денес еднаш со интервенција пред говорницата на претседателот на Собранието Тачат Џафери го одложи гласањето на законот за двојазичност. Груевски излезе пред Џафери и се обиде да го спречи во ...

Џафери: Не отворив амандманска расправа врз основа на член од Деловникот

Алсат-М - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ, откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците.

(Видео) Џафери: Нема да дозволам да се повтори 27 април во Собранието

Макфакс - 14.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, не одговори дали ќе понесе одговорност доколку Законот за употреба на јазици, кој денеска го изгласа Собранието, биде прогласен за неуставен од страна на Уставниот суд, тврдејќи дека тоа не е негова работа.

(ВИДЕО) Џафери: Нема да дозволам нов 27. април

А1 On - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по завршувањето на 32. седница на која беше изгласан Законот за употреба на јазиците, изјави дека нема потреба да го коментира однесувањето на поранешниот премиер Никола Груевски, ...

Груевски до Џафери: Немојте на сила, не е добро на сила

Точка - 14.03.2018

Во моментот кога Џафери го стави Законот за јазици на гласање, со гласно скандирање пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се обидоа да го спречат тоа, а, пак, експремиерот Никола Груевски се качи на собранискиот пулт кај претседателот Џафери за да го спречи ...

Џафери: Нема да го коментирам однесувањето на Груевски

Фокус - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери на прес конференцијата по донесувањето на Законот за употреба на јазиците не сакаше да го коментира однесувањето на Никола Груевски кој тргна физички да се пресметува со него.

Пресметка меѓу Груевски и Џафери, пак пауза (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 14.03.2018

Со вода беше испрскан претседателот на Собранието Талат Џафери од пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кога спикерот почна да ја отвора раасправата за Законот за употребата на јазиците.

Џафери: Нема да дозволам да се повтори 27 април

ТВ21 - 14.03.2018

Спикерот на Собранието Талат Џафери нема да дозволи да се повтори насилството од 27 април, рече на денешната прес-конференција Џафери. На прашањето дали ќе понесе одговорност доколку Уставниот суд го оспори Законот, тој рече дека законот уште кога ...

По инцидентот Груевски – Џафери, донесен Законот за јазици

Нова ТВ - 14.03.2018

Со 64 гласови „ за“ пред малку беше изгласан Законот за јазици. Претседателот на Собранието Талат Џафери го стави Законот на гласање без да отвори дебата за амандманите подонесени од ВМРО ДПМНЕ.

Џафери: Нема да дозволиме да се врати сликата од 27 април во Собранието

Слободен Печат - 14.03.2018

Собранието да се претвори во 24 декември 2012 година и во 27 април, да се врати таа слика нема да дозволиме, изјави спикерот Талат Џафери по инцидентот во кој за малку ќе дојдеше до физичка пресметка меѓу него и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ ...

ВИДЕО: Како Груевски го нападна Џафери

Фокус - 14.03.2018

Во тензична и напната атмосфера денеска со 64 гласа беше донесен законот за употреба на јазиците. На тоа и претходеше кавга меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски..

Инцидент меѓу Груевски и Џафери (фото-видео)

Алсат-М - 14.03.2018

За време на продолжението на 32. седница, и 8-та точка, за Законот за употреба на јазиците, поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се качи на говорницата кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, бараше од него да прекине со ...

Закон за јазици: Собранието на раб на инцидент

Deutsche Welle - 14.03.2018

Во Собранието полека зовриваат страстите по најавата на спикерот Талат Џафери дека се отвора расправа за законот за јазиците во трето читање. Пред парламентот протести, во него препукувања и блокади.

ВИДЕО: Прес конференција на претседателот на Собранието, Талат Џафери

Либертас - 14.03.2018

Следете ја прес конференција на претседателот на Собранието, Талат Џафери по носењето на Законот за употреба на јазиците во тензична атмосфера, и без разгледување на амандманите од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Џафери на Албански ја почна прес конференцијата по донесувањето на Законот за јазиците

Канал5 - 14.03.2018

Претседателто на Собранието Талат Џафери на Албански нјазик ја почна прес конференцијата веднаш по донесувањето на Законот за јазиците. Претседателот на Собранието Талат Џафери прво се обрати на Албански јазик , а потоа продолжи за изнцидентот со ...

Парламентот на раб на инцидент

Р.С.Европа - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза од 15 минути, откако ја започна расправата за Законот за употреба на јазиците, бидејќи пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараа процедурално да се изјаснат и оневозможија седницата да продолжи.

(ВИДЕО) Никола Груевски крена рака на Талат Џафери

Нова ТВ - 14.03.2018

Собраниското обезбедување попладнево интервенираше во пленарната сала во Собранието, откако Никола Груевски и уште неколку пратеници од ВМРО ДПМНЕ се втурнаа кон претседателот на Собранието Талат Џафери.

Инцидент во Собранието: За влакно избегната физичка пресметка помеѓу Груевски и Талат Џафери

24 Вести - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му ја зема картичката на собранискиот спикер Џафери додека ја отвораше точката за Законот за употреба на јазиците. Груевски се надвисна над него и во моментот кога Џафери го напушти столчето , Груевски се ...

(Видео) Груевски по вторпат го нападна Џафери

Макфакс - 14.03.2018

Пратеникот Никола Груевски по вторпат го нападна собранискиот спикер Талат Џафери.Во моментот кога Џафери го стави Законот за јазици на гласање, со гласно скандирање пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се обидоа да го спречат тоа, а, пак, експремиерот Никола ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Груевски му се спротивстави на Џафери при носењето на неуставниот закон

Курир - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му ја зема картичката на собранискиот спикер Џафери додека ја отвораше точката за Законот за употреба на јазиците. Груевски се надвисна над него и во моментот кога Џафери го напушти столчето.

Физички контакт меѓу Џафери и Груевски на седницата на законот за јазици

Фокус - 14.03.2018

Откако Талат Џафери ја прекина собраниската седница, по спротиставувањето на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ предводени од поранешниот лидер на партијата Никола Груевски, дојде до минимален физички контакт меѓу Џафери и Груевски.

ГАЛЕРИЈА Груевски застана до Талат Џафери, истури вода и му го исклучи микрофонот

Фокус - 14.03.2018

Кога на дневен ред дојде точката за Законот за употреба на јазиците, вмровските пратеници се собраа на говорницата и почнаа да се караат со претседателот на Собранието Талат Џафери. Најжесток од сите беше екс премиерот Никола Груевски, кој истури ...

Избегната тепачка меѓу Груевски и Џафери

Телма - 14.03.2018

За малку избегнат физички судир меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери и поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Груевски му пристапи на Џафери зад грб, се наведна над наге, додека Џафери ја отвараше точката за јазиците.

Груевски: Немој на сила, немој на сила – СДСМ и ДУИ го донесоа Законот за јазиците (ВИДЕО)

Република - 14.03.2018

Собранието на Репшублика Македонија, по третото читање го донесе Законто за употреба на јзиците со 64 гласа „за“, без против и воздржани. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги искористија сите законски можности да се спротивстават на донесувањето на ...

ВИДЕО: Груевски го удри Џафери

А1 On - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го удри претседателот на Собранието, Талат Џафери во собраниската сала. Груевски му истури вода врз микрофонот и масата. Потоа му го исклучуваше микрофонот, му ја одземаше картицата, по што почна да ...

Џафери не го коментира Груевски, вели нема да дозволи да се повтори 27 април

Фактор - 14.03.2018

Спикерот Талат Џафери на прес-конференција во Собранието рече дека за однесувањето на пратеникот Никола Груевски и екс премиер, нема потреба тој да го коментира. „Секој граѓанин кој имал прилика тоа да го види или ќе го види по медиумските репортажи ...

Инцидент во Собранието - Груевски во обид да му ја земе картичката на Џафери (ВИДЕО)

Канал5 - 14.03.2018

Седницата на Собранието беше прекината , откако пратениците од ВМРО – ДПМНЕ излегоа на говорница пред претседатлеот Талат Џафери . Претседатрелот на собранието Талат Џафери сакаше да ја отвори амандманската расправа по осмата точка на двенвниот ред ...

Обезбедувањето спречи тепачка на Груевски со Џафери

Сакам да кажам - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го испрска со вода претседателот на Собранието Талат Џафери, па му ја зема картичката за гласање, по што Џафери даде пауза и стана да си оди, но беше запрен од Груевски, при што дојде до турканица меѓу нив ...

Во тензична атмосфера изгласан Законот за употреба на јазиците

Мета - 14.03.2018

Собранието во тензична атмосфера со 64 гласа „за“ без против и воздржани гласови го донесе законот за употреба на јазиците без да расправа за 36.000 амандмани поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Спречена тепачка меѓу Никола Груевски и Талат Џафери во Собрание

AKO - 14.03.2018

По тензична атмосфера, предизвикана од пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ, која излезе пред претседателот на Собранието за да го спречат започнувањето на седницата за Законот за јазици, за малку ќе се степаа Никола Груевски и Талат Џафери.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се премислија, нема да има координација со Џафери

Макфакс - 14.03.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ,кои побараа средба со спикерот Талат Џафери, се премислија за неколку минути. „Нема средба, јасни се барањата“, рече кусо пратеникот Илија Димовски. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ имаат две барања: едното е да заседава ...

Груевски покажува „сила“ – го нападна Талат Џафери

Стандард - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и експремиер Никола Груевски му ја одзеде картичката на претседателот на Собранието, Талат Џафери додека ја отвораше точката за Законот за употреба на јазиците. Груевски застана до него и во моментот кога Џафери го напушти ...

(ВИДЕО) Џафери соопшти дека Законот за јазици е донесен - ќе се крене ли народот?

Фактор - 14.03.2018

Спикерот Талат Џафери ги повика пратениците да гласаат веднаш по инцидентот со пратениците од ВМРО – ДПМНЕ и го прогласи Законот за донесен со 64 гласа. Пратениците на ВМРО – ДПМНЕ бурно реагираа, но Џафери ја прогласи седницата за завршена.

Инцидент во Собранието: За влакно избегната тепачка меѓу Груевски и Џафери

Press24 - 14.03.2018

Екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ практично ја прекина седницата на која требаше да се донесе Законот з ајазиците откако доаѓајќи на местото на Џафери, најверојатно му ја извади собраниската картичка со што оневозможи да ја почне постапката за донесување на ...

(ВИДЕО) Никола Груевски го нападна собранискиот претседател Џафери

Бриф - 14.03.2018

Избегната физичкка пресметка помеѓу Талат Џафери и поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Груевски му истури вода врз документите на претседателската маса и му се внесе во лице на спикерот на Собранието.

Тензично во Собранието: За малку избегната физичка пресметка Груевски – Џафери

Мета - 14.03.2018

Откако претседателот на Собранието, Талат Џафери, почна да го чита текстот за да го стави законот за употреба на јазиците на дневен ред за гласање, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ предводени од поранешниот лидер Никола Груевски се обидоа да го спречат ...

Никола Груевски го нападна Талат Џафери во собранието (Видео)

Бизнис Вести - 14.03.2018

Никола Груевски го нападна собранискиот спикер Талат Џафери. Во моментот кога Џафери го стави Законот за јазици на гласање, експремиерот Никола Груевски повторно се качи на собранискиот пулт кај претседателот Џафери за да го спречи гласањето.

Груевски овој пат не нарачува шамари, сам ги спроведува

CivilMedia - 14.03.2018

Никола Груевски на 32 седница на Собранието, во врска со Законот за употреба на јазиците, реши сам да ги доведе „во ред“ работите, наместо Талат Џафери. Џафери прогласи 15 минути пауза, по обидот на Груевски да ја прекине седницата.

Џафери ја прекина седницата: ВМРО-ДПМНЕ писмено ќе му достави барања

Press24 - 14.03.2018

Бурна атмосфера во Собранието на 32. седница на која треба да се гласа за Законот за јазиците. ВМРО-ДПМНЕ ќе му достави писмено две барања на претседателот на Собранието Талат Џафери. Првото барање е да заседава Комисијата за мандатни прашања.

Груевски тргна кон Талат Џафери, го поли со вода па настана хаос

Sky - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со мавање на масата бараше прекинување на седницата, му ја истури водата на Џафери, а проба и да му ја одземе собраниската картица. Груевски му го исклучуваше и микрофонот на собранискиот спикер, а ...

Груевски тргна кон Талат Џафери, го поли со вода па интервенираше обезбедувањето

Фактор - 14.03.2018

Никола Груевски, поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, тргна директно кон претседателот на Собранието Талат Џафери заедно со останатите пратеници на опозицијата. Груевски го поли со вода Џафери, а откако спикерот под притисок на опозицијата повика да се ...

Кавга во Собрание: Груевски и Џафери во вербален конфликт, спречен поголем инцидент

Поглед - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по обраќањето на Претседателот на Собранието Талат Џафери, му побара процедурално, а откако истиот не го одобри, Груевски му го сврте микрофонот и му се обрати со зборовите: Прекинете, барам процедурално! ...

(ВИДЕО) Груевски физички го нападна Џафери

Независен - 14.03.2018

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го нападна пред малку претседателот на парламентот Талат Џафери, додека тој се обидуваше да излезе од собраниската сала, откако околу неговата маса се собраа опозициските пратеници пред почетокот на ...

Дали власта и Талат Џафери се спремни да го повторат 27 април и на сила да го донесат законот за јазици

Република - 14.03.2018

Според информациите кои струјат во јавноста, планот на СДСМ и Талат Џафери е на сила, преку кршење на Деловникот на Собранието, целосно игнорирајќи ги над 36-те илјади амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, да го донесат неуставниот закон за јазици.

Видео: Навреди и провокации на протестот пред Собрание - Излезете терористи

Фактор - 14.03.2018

Група на повозрасни жени кои се дел од протестот на граѓани пред Собранието на Република Македонија довикуваа недолични и навредливи пцовки кон пратениците, а особено кон собранискиот претседател Талат Џафери кој го нарекоа терорист на УЧК.

Заев и Мицкоски на средба со Џафери во Собранието

Вечер Прес - 14.03.2018

Поплнево пред стартот на седницата за Законт за јазиците во Собранието пристигнаа Зоран Заев и Христијан Мицковски. Во моментов тие се на средба со собранискиот спикер Талат Џафери. И натаму нема никакви информации дали ќе се разгледуваат ...