TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Детската кардиохирургија стана јавно-приватно партнерство

Сител - 04.12.2018

По 21 година Владимир Чадиковски ја напушта Детска хирургија. Операции на срце кај деца од почетокот на наредната година ќе прави во болницата на Жан Митрев. Со него си оди и најголем дел од тимот со кого ги правеа овие интервенции.

Филипче ќе дава лиценци за трансплантации на приватните болници наместо да инвестира во јавното здравство

Курир - 04.12.2018

Ние во следен чекор ќе дадеме и лиценци за трансплантации на приватните болници. Заради тоа што ние планираме трансплантацииите да се прошират. Посебно за бубрезите кои традиционално се изведуваат во нашата земја.

Детска кардиохирургија се сели во „Жан Митрев“

Телма - 04.12.2018

Тешко болните бебиња со срцеви проблеми ќе се оперираат на приватна клиника, одлучи државата. Операциите ќе се прават во клиниката на кардиохирургот Жан Митрев. Договорот паднал на состанок, но изостана свечено официјализирање на соработката.

Детска кардиохирургија се сели во „Жан Митрев“, ќе плаќа ФЗОМ

Алфа - 04.12.2018

По брза постапка, без јавни дебати и студии, донесена одлука – детска кардиохирургија се сели кај „Жан Митрев“. Кардиохируршки операции кај новороденчињата и малите деца од јануари наредната година ќе се прават во оваа приватна болница, односно дел ...

Кардиохируршките операции на бебиња ќе се прават кај Жан Митрев, дел од тимот на детска хирургија преминува во ...

Сакам да кажам - 04.12.2018

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека одлучиле договорот што го има Фондот за здравствено осигурување со приватната болница на д-р Жан Митрев за кардиохируршки операции за возрасни и за деца да се прошири и во него да се додадат и бебињата ...

Интервенциите кај деца со најтешки срцеви маани ќе се прават во болницата на Жан митрев на сметка на фзом

24 Вести - 04.12.2018

Интервенциите на деца со најтешки срцеви мани кои до сега се изведуваа на Клиниката за дестка хиругија и надвор од државата, од идната година ќе се извршуваат во болницата Жан Митерев. Се работи за јавно приватно пратенрство – модел кој според ...

Кардио операциите кај деца ќе се прават во приватната болница „Жан Митрев“ на сметка од ФЗОМ

Канал5 - 04.12.2018

Детскиот кардиохируруг Владимир Чадиковски и тимот што работи со него од 2019 година заминуваат во приватната болница „Жан Митрев“. За еден месец сите операции кај деца кои можат да се направат во Македонија ќе се прават во приватната болница со ...

Здравството се приватизира – детската кардиохирургија се сели во „Филип Втори“

Макфакс - 04.12.2018

Иако до пред еден месец министерот за здравство Венко Филипче тврдеше дека ќе има јавни дебати и детални анализи за тоа дали детската кардиохирургија треба да се „приватизира“, односно да се пресели во болницата „Филип Втори“ на Жан Митрев, денеска ...

(ВИДЕО) Филипче: Интервенции на деца со најтешки срцеви мани ќе се извршуваат во болницата „Жан Митрев“

А1 On - 04.12.2018

Договорот на болницата „Жан Митрев“ за извршување кардиохирушки интервенции на возрасни, но и на деца, од идната година ќе се прошири и ќе опфати интервенции на деца со најтешките срцеви мани кои досега се лекуваа на Клиниката за детска хирургија.

Кардиохируршките операции на бебиња ќе се прават во болницата „Жан Митрев“

ТВ21 - 04.12.2018

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, заедно со директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев, денеска одржаа прес конференција на која беше презентиран нов начин на функционирање на детската кардиохирургија.

Со спојување на државната и приватната здравствена експертиза до подобро лекување на пациентите

Локално - 04.12.2018

Планираме да формираме заеднички тимови за срце, отропедија, неврохируругија…, за која било специјалност во која во приватните болници работат експерти кои порано работеа во државното здравство.

Филипче: Додека да се изгради новиот клинички, нема да инвестираме во постоечкиот

Слободен Печат - 04.12.2018

Иако во изминатите години во јавното здравство е направена експертиза за детски кардиохирушки операции, сепак инфраструктурата е лоша. Проценивме дека залудно е да се инвестира во инфраструктурен капацитет на Клиниката за кардиологија, бидејќи ...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче е канцерот на македонскиот здравствен систем

Курир - 04.12.2018

Здравствениот систем од ден во ден се повеќе се распаѓа. Неспособноста на министерот излегува на виделина. Филипче е канцерот на македонскиот здравствен систем, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. – Филипче одлучи да ги префрла Детската кардиохирургија во ...

Имплантацијата на механичко срце на Кардиохирургија- доказ за капацитетот на јавното здравство

Курир - 03.12.2018

Операцијата при која беше имплантирано механичко срце минатата недела на Државна кардиохирургија е доказ дека во јавното здравство има капацитет. -Тимот на врвни кардиохирурзи, предводен од спец.

Филипче ќе дава лиценци за трансплантации на приватните болници

Press24 - 04.12.2018

Ние во следен чекор ќе дадеме и лиценци за трансплантации на приватните болници. Заради тоа што ние планираме трансплантацииите да се прошират. Посебно за бубрезите кои традиционално се изведуваат во нашата земја.

Кардиохируршките операции на бебиња од Детска хирургија се селат во „Жан Митрев“

Нетпрес - 04.12.2018

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека одлучиле договорот што го има Фондот за здравствено осигурување со приватната болница на д-р Жан Митрев за кардиохируршки операции за возрасни и за деца да се прошири и во него да се додадат и бебињата ...

Кардио операциите кај деца ќе се прават во приватната болница „Жан Митрев“ на сметка од ФЗОМ

Скопје инфо - 04.12.2018

Детскиот кардиохируруг Владимир Чадиковски и тимот што работи со него од 2019 година заминуваат во приватната болница „Жан Митрев“. За еден месец сите операции кај деца кои можат да се направат во Македонија ќе се прават во приватната болница со ...

Интервенции на деца со најтешки срцеви мани ќе се извршуваат во болницата „Жан Митрев"

Канал5 - 04.12.2018

Договорот на болницата „Жан Митрев" за извршување кардиохирушки интервенции на возрасни, но и на деца, од идната година ќе се прошири и ќе опфати интервенции на деца со најтешките срцеви мани кои досега се лекуваа на Клиниката за детска хирургија.

Детската кардиохирургија се сели кај Жан Митрев, Чадиковски вели детска хирургија ќе функционира успешно и без него

еМагазин - 04.12.2018

Детската државна кардиохирургија се сели во болницата „Жан Митрев“, изјави денеска на прес-конференција Венко Филипче во Владата, а го најави и во интервју за еМагазин. – Донесовме одлука договорот на болницата „Жан Митрев“, кој што со години е за ...

Ќе се спојува државната и приватната здравствена експертиза за подобро лекување на пациентите

Вечер Прес - 04.12.2018

Планираме да формираме заеднички тимови за срце, отропедија, неврохируругија…, за која било специјалност во која во приватните болници работат експерти кои порано работеа во државното здравство.

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче е канцерот на македонскиот здравствен систем

Сител - 04.12.2018

Здравствениот систем од ден во ден се повеќе се распаѓа. Неспособноста на министерот излегува на виделина. Филипче е канцерот на македонскиот здравствен систем, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. – Филипче одлучи да ги префрла Детската кардиохирургија во ...

Интервенции на деца со најтешки срцеви мани ќе се извршуваат во болницата „Жан Митрев“

24 Вести - 04.12.2018

Договорот на болницата „Жан Митрев“ за извршување кардиохирушки интервенции на возрасни, но и на деца, од идната година ќе се прошири и ќе опфати интервенции на деца со најтешките срцеви мани кои досега се лекуваа на Клиниката за детска хирургија.

Детска кардиохирургија од Нова година се сели во болницата „Жан Митрев“

Независен - 04.12.2018

Министерот за здравство Венко Филипче, заедно со директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев, денеска одржаа прес конференција на која беше презентиран нов начин на функционирање на детската кардиохирургија.

Филипче: Планираме да ги споиме државното и приватното здравство за подобро лекување на пациентите

МКД - 04.12.2018

Планираме да формираме заеднички тимови за срце, отропедија, неврохируругија, за која било специјалност во која во приватните болници работат експерти кои порано работеа во државното здравство.

Интервенции на деца со најтешки срцеви маани ќе се прават во болницата „Жан Митрев“

Локално - 04.12.2018

Договорот на болницата „Жан Митрев“ за извршување кардиохирушки интервенции на возрасни, но и на деца, од идната година ќе се прошири и ќе опфати интервенции на деца со најтешките срцеви мани кои досега се лекуваа на Клиниката за детска хирургија.

Кардиохируршките операции на бебиња ќе се прават во болницата „Жан Митрев“

Бриф - 04.12.2018

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, заедно со директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев, денеска одржаа прес конференција на која беше презентиран нов начин на функционирање на детската кардиохирургија.

Со спојување на државната и приватната здравствена експертиза до подобро лекување на пациентите

Сител - 04.12.2018

Планираме да формираме заеднички тимови за срце, отропедија, неврохируругија…, за која било специјалност во која во приватните болници работат експерти кои порано работеа во државното здравство.

Интервенции на деца со најтешки срцеви мани ќе се извршуваат во болницата „Жан Митрев“

MTM - 04.12.2018

Договорот на болницата „Жан Митрев“ за извршување кардиохирушки интервенции на возрасни, но и на деца, од идната година ќе се прошири и ќе опфати интервенции на деца со најтешките срцеви мани кои досега се лекуваа на Клиниката за детска хирургија.

Се спојуваат државно и приватно здравство во делот детска кардиологија

iPortal - 04.12.2018

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, заедно со директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев, денеска одржаа прес конференција на која беше презентиран нов начин на функционирање на детската кардиохирургија.

Со спојување на државната и приватната здравствена експертиза до подобро лекување на пациентите

1tv - 04.12.2018

Планираме да формираме заеднички тимови за срце, отропедија, неврохируругија…, за која било специјалност во која во приватните болници работат експерти кои порано работеа во државното здравство.

Интервенции на деца со најтешки срцеви мани ќе се извршуваат во болницата „Жан Митрев“

МКД - 04.12.2018

Договорот на болницата „Жан Митрев" за извршување кардиохирушки интервенции на возрасни, но и на деца, од идната година ќе се прошири и ќе опфати интервенции на деца со најтешките срцеви мани кои досега се лекуваа на Клиниката за детска хирургија.

Кардиохируршките операции на бебиња ќе се прават во болницата „Жан Митрев“

4NEWS - 04.12.2018

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, заедно со директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев, денеска одржаа прес конференција на која беше презентиран нов начин на функционирање на детската кардиохирургија.

Ќе се спојува државната и приватната здравствена експертиза за подобро лекување на пациентите

Скопје инфо - 04.12.2018

Планираме да формираме заеднички тимови за срце, отропедија, неврохируругија…, за која било специјалност во која во приватните болници работат експерти кои порано работеа во државното здравство.

Интервенции на деца со најтешки срцеви мани ќе се извршуваат во „Жан Митрев“

+инфо - 04.12.2018

Договорот на болницата „Жан Митрев“ за извршување кардиохирушки интервенции на возрасни, но и на деца, од идната година ќе се прошири и ќе опфати интервенции на деца со најтешките срцеви мани кои досега се лекуваа на Клиниката за детска хирургија.

Гласините се остварија, Владата се договори со Жан Митрев

Фактор - 04.12.2018

Гласините за јавно-приватно партнерство за детска кардиохирургија со клиниката „Филип Втори“ на Жан Митрев се се поблиску до сотварување, откако министерството за здравство постигна договор идната година интервенции на деца со најтешките срцеви мани ...

Интервенции на деца со најтешки срцеви мани ќе се извршуваат во болницата „Жан Митрев“

Вечер Прес - 04.12.2018

Договорот на болницата „Жан Митрев“ за извршување кардиохирушки интервенции на возрасни, но и на деца, од идната година ќе се прошири и ќе опфати интервенции на деца со најтешките срцеви мани кои досега се лекуваа на Клиниката за детска хирургија.

Интервенции на деца со најтешки срцеви мани ќе се извршуваат во „Жан Митрев“

Фокус - 04.12.2018

Договорот на болницата „Жан Митрев“ за извршување кардиохирушки интервенции на возрасни, но и на деца, од идната година ќе се прошири и ќе опфати интервенции на деца со најтешките срцеви мани кои досега се лекуваа на Клиниката за детска хирургија.

Интервенции на деца со најтешки срцеви мани ќе се извршуваат во болницата „Жан Митрев”

24Инфо - 04.12.2018

Договорот на болницата „Жан Митрев” за извршување кардиохирушки интервенции на возрасни, но и на деца, од идната година ќе се прошири и ќе опфати интервенции на деца со најтешките срцеви мани кои досега се лекуваа на Клиниката за детска хирургија.

Децата нема да се праќаат во странство-ќе се оперираат во Филип Втори

Нова ТВ - 04.12.2018

Децата кои треба да се оперираат на срце нема веќе да се праќаат во странство. Тим од јавното здравство на чело со доктор Владимир Чадиковски се сели во приватната болница „Филип Втори“ на Жан Митрев.