TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обвинителството известено за случајот “Бачев“, Пировска – се уште нема пресуда за говорот на омраза

ТВ21 - 21.08.2018

Јавното обвинителство соопшти дека „ги следи сите информации“ за навредливите коментари што лидерот на Единствена Македонија, Јанко Бачев ги упати кон Албанците на прес конференција вчера.

Бачев: Зошто Владата се потресе од зборот „Шиптари“, тоа е албански збор

Фокус - 21.08.2018

Од партијата на Јанко Бачев попладнево реагираа на осудите за употреба на зборотт „Шиптари“ и велат дека штом Владата се „потресла“ од употребата на овој збор, тогаш не е македонска. -Пучистичката влада во Скопје дефинитивно не е македонска штом во ...

ОЈО ги следи информациите за говорот на омраза на Бачев

Нова ТВ - 21.08.2018

Јавното обвинителство соопшти дека ги следи сите информации во врска со говорот на омраза изречен од политички субјекти во Македонија и доколку се утврди дека постојат елементи за кривично дело ќе покрене постапка.

Ако утврди елементи на кривично дело ОЈО ќе реагира за говорот на омраза од Бачев кон Албанците

ТВ21 - 21.08.2018

Јавното обвинителство соопшти дека ги следи сите информации во врска со говорот на омраза изречен од политички субјекти во Македонија и доколку се утврди дека постојат елементи за кривично дело ќе покрене постапка.

Владата со осуда на вчерашната изјава на Бачев

Алсат-М - 21.08.2018

Говор на омраза и ксенофобија – Владата ја осуди вчерашната изјава на Јанко Бачев, лидерот на „Единствена Македонија“ кој албанските партии во земјава ги нарече „шиптарски“. „Ги осудуваме изјавите кои што вчера беа дадени од оние политички структури ...

Владата го осуди говорот на Јанко Бачев

Канал5 - 21.08.2018

Во пресрет да референдумот се заострува и реториката. Лавина реакции предизвика јавниот настап на Јанко Бачев кој со навредливи зборови опиша една од заедниците во земјава. Од Владата целосно ја осудуваат вчерашната изјава на лидерот на „Единствена ...

На Бачев не му е јасно што се потресува владата кога Албанци и Шиптари било исто

Независен - 21.08.2018

Владата ја осуди понеделничката изјава на лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев, кој во контекст на неговиот став за бојкот на референдумот, изјави дека „американскиот амбасадор Бејли и шиптарските партии во Македонија почнаа веќе отворено ...

Владата го осуди говорот на омраза на лидерот на „Единствена Македонија“

Р.С.Европа - 21.08.2018

Владата денеска го осуди, како што се наведува, „говорот на омраза и омаловажувањето на етничка основа во изјавите на „претставниците на политичките структури кои имаат задача да ја бојкотираат иднината на Македонија“, реагирајќи на вчерашната ...

ОЈО ги следи информациите за говорот на омраза на Бачев

1tv - 21.08.2018

Мислам дека гледате, американскиот амбасадор Бејли и шиптарските партии во Македонија почнаа веќе отворено да кажуваат дека ќе има војна“, изјави Бачев пред Владата, каде што вчера јавно побараа буџетски пари за финансирање на нивната кампања за ...

Бачев: Зошто Владата се потресе од зборот „Шиптари“, тоа е албански збор

Република - 22.08.2018

Од партијата на Јанко Бачев попладнево реагираа на осудите за употреба на зборотт „Шиптари“ и велат дека штом Владата се „потресла“ од употребата на овој збор, тогаш не е македонска. – Пучистичката влада во Скопје дефинитивно не е македонска штом во ...

Јавното обвинителство го следи говорот на омраза на Бачев, кој албанските партии ги нарече шиптарски партии

Фокус - 21.08.2018

Јавното обвинителство соопшти дека ги следи сите информации во врска со говорот на омраза изречен од политички субјекти во Македонија и доколку се утврди дека постојат елементи за кривично дело ќе покрене постапка.

Влада: Надлежните да преземат мерки за Јанко Бачев

Press24 - 21.08.2018

Владата денеска го осуди, како што се наведува, „говорот на омраза и омаловажувањето на етничка основа во изјавите на „претставниците на политичките структури кои имаат задача да ја бојкотираат иднината на Македонија“, реагирајќи на вчерашната ...

ОЈО ги следи информациите за говорот на омраза на Бачев кон Албанците

Либертас - 21.08.2018

Мислам дека гледате, американскиот амбасадор Бејли и шиптарските партии во Македонија почнаа веќе отворено да кажуваат дека ќе има војна“, изјави Бачев пред Владата, каде што вчера јавно побараа буџетски пари за финансирање на нивната кампања за ...

Ако утврди елементи на кривично дело ОЈО ќе реагира за говорот на омраза од Бачев кон Албанците

Press24 - 21.08.2018

Јавното обвинителство соопшти дека ги следи сите информации во врска со говорот на омраза изречен од политички субјекти во Македонија и доколку се утврди дека постојат елементи за кривично дело ќе покрене постапка, објави ТВ 21 .

ОЈО ги следи информациите за говорот на омраза на Бачев

Република - 21.08.2018

Јавното обвинителство соопшти дека ги следи сите информации во врска со говорот на омраза изречен од политички субјекти во Македонија и доколку се утврди дека постојат елементи за кривично дело ќе покрене постапка.