TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радев: Бугарија да стави црвени линии во поддршката за Македонија

Телма - 19.07.2019

Црвени линии во поддршката кон Северна Македонија, побара бугарскиот претседател, Румен Радев, според кого овие линии би биле исцртани од спроведувањето на Договорот за добрососедство. „Треба да бидеме екстремно искрени и јасно да ги ставиме нашите ...

Радев бара ,,црвени линии‘‘ од Бугарија за македонските евроинтеграции

Сител - 19.07.2019

Бугарскиот престедател не гледа европска перспектива за Македонија се додека не се расчистат спорните историски прашања мегу двете земји. Поддршката на Бугарија не е безусловна и безрезервна порача Румен Радев.

(ВИДЕО) Заев: Изјавата на Радев веројатно е мотивација за двете страни

Алсат-М - 19.07.2019

Бугарија ни е пријател, а претседателот Радев веројатно сакал да ги мотивира страните со изјавата за црвени линии, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавата на бугарскиот претседател Румен Радев, кој преку ...

Заев за Радев: Јас сум човек кој гради пријателства

Press24 - 19.07.2019

Јас сум човек кој гради пријателство. Бугарија е наш стратешки партнер и тоа еден од најголемите на Северна Македонија. Таа е авангардниот поддржувач на нашите процеси. Ова го изјави Заев на прес-конференција по изјавата на Румен Радев дека должност ...

Радев: Бугарија да стави црвени линии во поддршката за Македонија

Press24 - 19.07.2019

Бугарскиот претседател Румен Радев побарал официјална Софија да постави јасни црвени линии кога е во прашање поддршката од Бугарија кон евроинтеграциите на земјава, пренесува „news.bg“. „Мораме да бидеме искрени и јасни и да ги поставиме нашите ...

Радев: Бугарија да постави црвени линии во поддршката на Северна Македонија

1tv - 19.07.2019

Официјална Софија да постави јасни црвени линии во поддршката на евроинтеграциите на Македонија, побара бугарскиот претседател Румен Радев. Тој оцени дека се уште има голем дел незавршена работа меѓу двете комисии за чешлање на историјата и додаде ...

Заев: Бугарија е наш стратешки партнер и искрен и голем пријател

Локално - 19.07.2019

Бугарија е наш стратешки партнер и еден од најголемите пријатели на Република Северна Македонија, рече премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање кои се црвените линии за кои зборувал бугарскиот претседател Румен Радев кој на средба со ...

ЕМ: Силен шамар за Заев од Радев - Mора да кажете дека сте измислена нација

MakPress - 19.07.2019

На Зоран Заев устата му е полна со фалби дека со договорот со Бугарија за добрососедство ги решил проблемите и дека нема повеќе отворени прашања со оваа соседна земја. Но, марионетата Заев доби силен шамар од претседателот на Бугарија, Румен Радев, ...

Заев за„ црвените линии“ на Радев: Jaс сум човек кој што гради пријателство (ВИДЕО)

PressingTV - 19.07.2019

Јас сум човек кој што гради пријателство, е ставот на премиерот Зоран Заев на прашањето да даде коментар за „црвените линии“ кои ги најави претседателот на Бугарија Румен Радев во односите со Македонија и оти поддршката нема да биде безусловна.

Заев не им верува на заканите на Румен Радев

Expres - 19.07.2019

На прашањето како јби ја коментирал изјавата на бугарскиот претседател Румен Радев којмвчера од Софија порача дека Македонија не може да се надева на безусловна поддршка од Бугарија и дека официјална Софија треба да ги постави своите црвени лини, ...

Румен Радев бара „црвени линии“ за македонските евроинтеграции, Заев вели дека е човек што гради пријателство со ...

Нетпрес - 19.07.2019

Бугарскиот престедател не гледа европска перспектива за Македонија се додека не се расчистат спорните историски прашања мегу двете земји. Поддршката на Бугарија не е безусловна и безрезервна порача Румен Радев.

Заев за Радев: Јас сум човек кој гради пријателства

Република - 19.07.2019

Јас сум човек кој гради пријателство. Бугарија е наш стратешки партнер и тоа еден од најголемите на Северна Македонија. Таа е авангардниот поддржувач на нашите процеси. Ова го изјави Заев на прес-конференција по изјавата на Румен Радев дека должност ...

Заев: Бугарија е наш стратешки партнер и искрен и голем пријател

1tv - 19.07.2019

Бугарија е наш стратешки партнер и еден од најголемите пријатели на Република Северна Македонија, рече премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање кои се црвените линии за кои зборувал бугарскиот претседател Румен Радев кој на средба со ...

Заев: Изјавата на Радев може е мотивација да се надминат отворените прашања

+инфо - 19.07.2019

Јас сум човек кој гради пријателство. Бугарија е наш стратешки партнер и тоа еден од најголемите на Северна Македонија. Таа е авангардниот поддржувач на нашите процеси, изјави премиерот Зоран Заев на прес-конференција за изјавата на бугарскиот ...

Заев: Бугарија е наш стратешки партнер и искрен и голем пријател

24Инфо - 19.07.2019

Бугарија е наш стратешки партнер и еден од најголемите пријатели на Република Северна Македонија, рече премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање кои се црвените линии за кои зборувал бугарскиот претседател Румен Радев кој на средба со ...

Заев: Бугарија ќе биде наш авангарден поддржувач

Слободен Печат - 19.07.2019

Бугарија е наш стратешки партнер и еден од најголемите пријатели на Република Северна Македонија, рече премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање кои се црвените линии за кои зборувал бугарскиот претседател Румен Радев кој на средба со ...

Заев: Бугарија ќе биде наш авангарден поддржувач во НАТО и ЕУ

Денешен - 19.07.2019

Бугарија е наш стратешки партнер и еден од најголемите пријатели на РС Македонија, рече премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање кои се црвените линии за кои зборувал бугарскиот претседател Румен Радев кој на средба со амбасадори во ...

Заев: Бугарија е наш стратешки партнер и искрен и голем пријател

Либертас - 19.07.2019

Бугарија е наш стратешки партнер и еден од најголемите пријатели на Република Северна Македонија, рече премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање кои се црвените линии за кои зборувал бугарскиот претседател Румен Радев кој на средба со ...

Радев бара „црвени линии“ за Македонија на патот кон ЕУ и НАТО, Заев вели дека е за пријателство

MakPress - 19.07.2019

Бугарија е наш стратешки партнер и еден од најголемите пријатели на Република Северна Македонија, рече премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање кои се црвените линии за кои зборувал бугарскиот претседател Румен Радев кој на средба со ...