TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Карантин има, луѓе нема – километарски колони на излезите од Скопје

А1 On - 04.06.2020

Долгиот полициски час ги натера Скопјани да го напуштат градот и зад себе ја оставија дилемата за оправданоста од ваквиот карантин кога никој не остана во градот. На излезот на Скопје колони возила, некои со чамци, со миленици, трпеливо чекаа да го ...

Скопје остана без леб, гужви пред маркетите

Press24 - 04.06.2020

Скопјани останаа без леб и основни намирници поради претстојниот празничен викенд кој главниот град ќе го помине во карантин. Граѓаните се жалат дека панично се купува леб. Велат дека секоја нова тура на леб се разграбува за момент, а никој не ...

Тетово, граѓаните ги преплавија пазарите и маркетите

Алсат-М - 04.06.2020

Алармантниот број на заразени лица во последните два дена во Тетово, се чини дека не влијае кај граѓаните кои неколку часа пред почетокот на полицискиот час ги поплавија пазарите и маркетите.

Граѓаните кои од Македонија одат во Бугарија ги чека 14-дневен задолжителен карантин

МКД - 04.06.2020

Министерот за здравство на Бугарија издаде наредба со која се воведува 14-дневен задолжителен карантин за лица кои во државата влегуваат од Македонија. Со истата наредба се прекинува 14-дневниот карантин за граѓани кои во Бугарија ќе допатуваат од ...

(Фото) Една фотографија, илјада зборови: Скопјани бегаат од карантинот

еМагазин - 04.06.2020

Одлуката на Владата да прогласи продолжен полициски час во Скопје од вечерва до понеделник наутро предизвика масовно напуштање на градот. Очигледно жителите на Скопје кои имаат викендици и останати можности за сместување во останатите делови од ...

Маркетите празни, патарините полни

Frontline - 04.06.2020

Додека се празнеа маркетите и некои граѓани се снабдуваа со потребни намирници за престојниот целосен карантин во Скопје, на патарините беше забележана енормно зголемена фреквенција на сообраќај.

(ВИДЕО) Скопјани во редици пред маркетите: поради карантинот, останавме без леб

А1 On - 04.06.2020

„Има ли леб, да не чекаме бадијала?“, ова беше најчестото прашање што го поставуваа скопјани, кои во долги редици чекаа за леб пред маркетите. Нервозни и во паника, велат дека надлежните не го најавиле карантинот со време и ги оставиле граѓаните без ...

Слика пред викенд карантинот: Празни тезги, леб и месо немаше уште утринава низ маркетите

Република - 04.06.2020

Правењето залихи, долгите редици пред маркетите ,продавниците и месарите стана редовна слика пред викенд карантинот. Вака беше и за претходните 3 викенд карантини. Во Скопје како најголемото жариште на корона вирусот овој пат граѓаните мора да седат ...

„Ни трошка“ леб нема во маркетите – полиците празни/ФОТО

Вечер Прес - 04.06.2020

Скопските маркети денеска уште во утринските часови останаа без леб. Граѓаните одеа од маркет до маркет, но речиси секаде состојбата беше иста – празни полици. Продавачките во некои маркети коментираа дека снабдувачите и денеска испорачале количина ...

Од вечерва 80 часовен карантин за Скопје, Штип, Тетово и Куманово

24 Вести - 04.06.2020

Истренирани сме веќе добро, и научивме бргу да се подготвуваме за полициски час. Вака денес граѓаните говореа во редовите пред маркетите. Полицискиот час ја врати сликата од гужвите пред маркетите и долгите редици за набавка на потребните продукти.

Тетово пред тридневен карантин-Гужви пред маркети и банки,за Тетовци добра, но задоцента одлука

Алфа - 04.06.2020

Метеж пред маркетите, банките, низ улиците-тетовци брзаат да стигнат со обврските пред почетокот на карантинот, кој во Тетово ќе трае три дена.Добро е велат,што се донесе оваа мерка, иако е малку задоцнета.

„СКОПЈЕ СЕ СЕЛИ“: Речиси километарски колони во Ѓорче Петров за излез од главниот град (ФОТО)

Курир - 04.06.2020

Откако вчера експресно Владата потврди дека од денеска во Скопје во 21 часот стартува 80 часовниот карантин кој ќе трае до понеделник до 5 часот наутро речиси граѓаните не се двоумеа многу, веднаш заминаа надвор од него.

За „духовден“ нема одење на гробишта низ цела Македонија, пола држава затворена дома, граѓаните бесни

Алфа - 04.06.2020

Бесни граѓани, метеж во главниот град, редици пред маркетите и банките, гужви на зелените пазари, празни полици за леб. Граѓаните носеа маски, ама ретко каде се држеше дистанца. Имаше буквално навалица секаде.

(ФОТО) На патарината Скопје-Тетово километарска гужва

Скопје1 - 04.06.2020

Километарски гужви на патарините на автопатот Скопје – Охрид. Автомобилите се со скопски регистарски таблички. Од вечерва од 21 часот започнува 80 часовниот карантин во Скопје. Покрај во Скопје во карантин се и Куманово, Општина Липково, Штип, ...

Граѓаните повторно ги „окупираа“ продавниците и супермаркетите

Канал5 - 04.06.2020

Гужва и редици пред маркетите, се чека за леб – леб нема. Пазарите преполни, сообраќајот во хаос, викендиците подготвени, ваква е сликата во главниот град по одлуката на Владата да ги стави скопјани под уште еден тродневен карантин.

НИЗ СКОПСКИТЕ МАРКЕТИ СНЕМА ЛЕБ - сите пазарат за карантинскиот викенд

Фактор - 04.06.2020

Денеска низ скопските маркети и продавници тешко може да се најде леб, а може да се каже дека речиси станува збор за невозможна мисија. За тоа свеедочат и фотографиите од целосно празни полици каде што стоел овој производ, кои за нашите читатели ги ...

Снема леб низ Скопје, редици пред дуќаните

А1 On - 04.06.2020

Поради претстојниот карантин скопјани од рано утрово ги празнат дуќаните. Повторно се прават залихи како на почетокот на кризата, а многумина се пожалија дека веќе снемало леб. „Чекав ред за да влезам во супермаркетот, а потоа, внатре, чекав уште ...

ЌЕ ЛАКИРАМ НОКТИ, ПА ПОСЛЕДНО ДА МИ Е… Еве зошто пола шефови во СДСМ се заразени

Курир - 04.06.2020

Нападно очигледно е дека од сите партии само во СДСМ половина од раководтсвото или се заразени, или се во карантин, почнувајќи од претседателот на СДСМ Зоран Заев, техничкиот премиер Оливер Спасовски, министерот Венко Филипче, портпаролаката на ...

Пазарите преполни, за влез во маркет се чека со часови- Нема дистанца, не се сите со маска…

ММС - 04.06.2020

Ако продолжи вака пазарите со сигурност ќе бидат следниот расадник за зараза од Корона. Новиот продолжен карантински викенд ги преполни пазарите и маркетите. Со часови се чекаа ред за влез во маркет а на пазарите е како во кошница.

Метежи и редици додека скопјани се снабдуваат во пресрет на целосниот карантин

Н.Македонија - 04.06.2020

Големи метежи на пазарите и редици пред маркетите во Скопје се забележуваат во пресрет на воведувањето на полицискиот час за време на претстојниот продолжен викенд, додека скопјани се снабдуваат со потребните намирници, како што може да се види на ...

Гужва пред маркетите, граѓаните се подготвуваат за карантин и за „бегство“ од Скопје

+инфо - 04.06.2020

Скопјани уште рано утринава чекаат во ред пред маркетите со цел да ги набават потребните намирници за долгиот претстоен карантински викенд, кој ќе трае три дена, односно од вечерва во 21 часот па сѐ до 5 часот наутро во понеделник.

Редици пред маркетите пред почетокот на 80-часовниот полициски час

Вечер Прес - 04.06.2020

Скопјани, но и жителите на Тетово, Куманово и Штип повторно ќе бидат во тридневен карантин откако Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести која предложи враќање на полицискиот час од вечерва од 21 часот до понеделник до 5 ...

Пред маркетите гужви, паркинзите во Скопје се празнат- Охрид, Дојран, Маврово… издржете овој викенд

Вечер Прес - 04.06.2020

Очекувано, уште рано утринава скопјаните навалија во маркетите со цел да ги набават потребните намирници за тридневниот карантински викенд кој почнува вечерва во 21 часот и же трае до до 5 часот во понеделник.

СКОПЈАНИ УШТЕ ОД РАНО ЧЕКААТ РЕДИЦИ ПРЕД МАРКЕТИТЕ, некои веќе заминаа по други градови

Фактор - 04.06.2020

Уште рано утринава скопјани ги запоседнаа маркетите со цел да ги набават потребните намирници за долгиот претстоен карантински викенд, кој ќе трае три дена, односно од денеска во 21 часот па се до 5 часот во понеделник.

Заев и Караџоски со „честитка“ за верниците – за задушница тридневен карантин, а за избори спремни

Република - 03.06.2020

Јавно објавувам дека ќе го почитувам полицискиот час доколку биде воведен за овој викенд, исто како што беше почитуван на 24 и 25 мај во Чаир, Скопје Север, Сарај. Токму поради еднаквиот и неселективен пристап во донесувањето на одките во ...

Полициски час ќе има, но колку е тоа ефикасно-Скопје уште утре се сели во Охрид, Дојран, Маврово

А1 On - 03.06.2020

Владата неофицијално ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести и под карантин уште од утре ќе ги стави Скопје, Куманово, Велес, Штип и Тетово. Дали ваквата мерка ќе даде резултати или повторно ќе се отворат нови жаришта на други места? ...

Жерновски: Предлогот за карантин не значи дека состојбата со ковид-19 не е под контрола

360 степени - 03.06.2020

На прашањето како го коментира предлогот на Комисијата за заразни болести за враќање на полицискиот час и воведување на неколкудневен карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски вели дека тоа ...

Интензивна дебата во Комисијата: Се бара карантин од четврток во 21 до понеделник во 5 часот

Press24 - 03.06.2020

Се уште се разговара и за опцијата дали во карантин да биде ставено само Скопје и уште неколку критични градови или пак „под клуч“ да оди цела Македонија. Уште една од опциите е да се оди со затворање на гробиштата низ земјата како би се спречило ...

Жерновски: Предлогот за карантин не значи дека состојбата со ковид-19 не е под контрола

Мак. Весник - 03.06.2020

На прашањето како го коментира предлогот на Комисијата за заразни болести за враќање на полицискиот час за претстојниот продолжен викенд и воведување на целосен карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, заменик министерот за надворешни работи ...

Жерновски: Карантин за викендов би било добра мерка

Фокус - 03.06.2020

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека препораката на Комисијата за заразни болести за воведување карантин од утре од 21 часот до понеделник до 5 часот е добра препорака.

Викендот под карантин ги затекна граѓаните – гужви пред и празни рафтови во маркетите

Expres - 04.06.2020

Вчерашнатас доцна попладне објавена одлука на Владата за воведување забрана за движење од вечерва во 21 до понеделник, ги затекна неподотвени граѓаните на Скопје и на уште десетина општини.

(ФОТО) Скопјани во егзодус, километарски колони на излезите од градот

Нетпрес - 04.06.2020

Откако вчера експресно Владата потврди дека од денеска во Скопје во 21 часот стартува 80 часовниот карантин кој ќе трае до понеделник до 5 часот наутро речиси граѓаните не се двоумеа многу, веднаш заминаа надвор од него.

Пола Скопје го напушта карантинот: Речиси километарски колони возила за излез од главниот град (ФОТО)

Скопје24 - 04.06.2020

Откако вчера експресно Владата потврди дека од денеска во Скопје во 21 часот стартува 80 часовниот карантин кој ќе трае до понеделник до 5 часот наутро речиси граѓаните не се двоумеа многу, веднаш заминаа надвор од него.

„Скопје се сели“

Пулс24 - 04.06.2020

Откако вчера експресно Владата потврди дека од денеска во Скопје во 21 часот стартува 80 часовниот карантин кој ќе трае до понеделник до 5 часот наутро речиси граѓаните не се двоумеа многу, веднаш заминаа надвор од ...