TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Д-р Грозданова: Ако здравствените работници се промотори на невакцинирањето, тогаш не би требало да бидат дел од ...

Слободен Печат - 22.11.2021

Последните недели се соочуваме со намален интерес за вакцинација и следните чекори се во насока на тоа, како да се подигне свеста кај граѓаните за потребата од имунизација, вели проф. д-р Александра Грозданова од Фармацевтскиот факултет на ...

АКО НЕ ВЕРУВААТ ВО ВАКЦИНИ, НЕ ИМ Е МЕСТОТО ВО ЗДРАВСТВО Грозданова ги критикува лекарите кои шират антиваксерство

+инфо - 22.11.2021

Интересно е дека, ако сакаат болниците можат и сами да ги спречуваат докторите да влегуваат на работа ако не се вакцинирани. Така е во американски држави, потсетува Грозданова. Институциите можат да ги преземат работите во свои раце, иако за тоа да ...

Д-р Грозданова: Нема ризик по здравјето ако примите вакцина

Канал5 - 22.11.2021

Нема ризик по здравјето ако примите вакцина, а во моментот имате висок број на антитела, тврди Д-р Александра Грозданова, претседателката на Комитетот за имунизација. Според неа, антителата не треба да се проверуваат бидејќи дури и да ги немате не ...

Д-р Грозданова: Не треба воопшто да се дискутира дали еден здравствен работник треба да е вакциниран или не

Република - 22.11.2021

Не треба воопшто да се дискутира дали еден здравствен работник е вакциниран или не, смета проф. д-р Алесандра Грозданова, претседателка на националниот комитет за имунизација. Таа на денешната трибина рече дека ако некој не верува во медицината, ...

Ако медицинско лице не верува во вакцина, не му е местото во здравство, вели д-р Грозданова, претседателка на комитетот ...

Сакам да кажам - 22.11.2021

Претседателката на Националниот комитет за имунизација проф. д-р Александра Грозданова смета дека ако медицинско лице не верува во науката, нема потреба да биде дел од здравствениот систем, во однос на антиваксерската пропаганда на здравствените ...

Здравствен работник не треба ни да дискутира дали да се вакцинира, не само против Ковид- став на д-р Гроздановска

ММС - 22.11.2021

Ја немаме комплетната поддршка од здравствените работници во процесот на вакцинација против Ковид – 19. Според приближните податоци, 70-75% од здравствените работници се вакцинирани. Ова го кажа професорката Александра Грозданова, која е национална ...

Д-р Грозданова: Поразително е што одредени здравствени работници се промотори на невакцинирањето

Локално - 22.11.2021

Се соочуваме со тренд на намалување на интересот кај луѓето за имунизација, посочи на онлајн состанок проф. д-р Александра Грозданова од Институт за фармацевтска хемија и Национална координаторка за имунизација.

Нема здравствен ризик лицата со висок процент на антитела да примаат вакцина против ковид-19

Kumanovo News - 22.11.2021

Светската здравствена организација (СЗО) точно потврдува дека нема проблем, ниту здравствени последици, доколку лицата со висок процент на антитела примат вакцина против ковид-19, истакна националната координаторка за имунизација во Македонија, проф.

Проф. Грозданова: Вакцина против ковид треба да се прими еден месец по прележување

Мета - 22.11.2021

До каде сме со процесот на имунизација против ковид-19 во државата, што се презема за да се зголеми опфатот на населението со вакцина, што треба да се направи за да се надмине постојниот скептицизам на граѓаните кон вакцините, дали треба да се ...

Грозданова: Ако медицинско лице не верува во вакцината против Ковид 19, тогаш не му е местото во здравството

Zoom - 22.11.2021

Претседателката на Националниот комитет за имунизација проф. д-р Александра Грозданова смета дека ако медицинско лице не верува во науката, нема потреба да биде дел од здравствениот систем, во однос на антиваксерската пропаганда на здравствените ...

Грозданова: Да се работи на подигање на свеста за потребата од имунизација

Frontline - 22.11.2021

Последните недели се соочуваме со намален интерес за вакцинација и следните чекори се во насока на тоа, како да се подигне свеста кај граѓаните за потребата од имунизација, вели проф. д-р Александра Грозданова од Фармацевтскиот факултет на ...

Грозданова: Да се работи на подигање на свеста за потребата од имунизација

Курир - 22.11.2021

Последните недели се соочуваме со намален интерес за вакцинација и следните чекори се во насока на тоа, како да се подигне свеста кај граѓаните за потребата од имунизација, вели проф. д-р Александра Грозданова од Фармацевтскиот факултет на ...

Сите вакцините се безбедни, но кинеските се покажаа помалку ефикасни кон делта сојот од мРНА вакцините, вели Грозданова

еМагазин - 22.11.2021

Последните недели се соочуваме со намален интерес за вакцинација и следните чекори се во насока на тоа, како да се подигне свеста кај граѓаните за потребата од имунизација, вели проф. д-р од Фармацевтскиот факултет на Универзитетот „Св.

Проф. д-р Грозданова: Ако здравствените работници се промотори на невакцинирањето, ако не веруваат во науката, тогаш не ...

Нова ТВ - 22.11.2021

Би била најсреќна кога свеста кај луѓето се поттикнува индивидуално, но тоа не е случај. И овие мерки кои сега се предлагаат, се носат и во други држави. Се надевам дека тоа ќе биде прифатено на позитивен начин.

Грозданова: Да се работи на подигање на свеста за потребата од имунизација

24Инфо - 22.11.2021

Последните недели се соочуваме со намален интерес за вакцинација и следните чекори се во насока на тоа, како да се подигне свеста кај граѓаните за потребата од имунизација, вели проф. д-р Александра Грозданова од Фармацевтскиот факултет на ...

Грозданова: Да се работи на подигање на свеста за потребата од имунизација

Бриф - 22.11.2021

Последните недели се соочуваме со намален интерес за вакцинација и следните чекори се во насока на тоа, како да се подигне свеста кај граѓаните за потребата од имунизација, вели проф. д-р Александра Грозданова од Фармацевтскиот факултет на ...

Проф. Грозданова: Ако здравствените работници се промотори на невакцинирањето, не би требало да бидат дел од ...

Скопје инфо - 22.11.2021

- Последните недели се соочуваме со намален интерес за вакцинација и следните чекори се во насока на тоа, како да се подигне свеста кај граѓаните за потребата од имунизација, вели проф. д-р Александра Грозданова од Фармацевтскиот факултет на ...

Д-р Грозданова: Лекари кои не веруваат во вакцините не треба да се дел од здравството

МКД - 22.11.2021

Вакцинацијата не се одвива според очекувањата, а особено ми е болна тема кога здравствени работници шират невистини за вакцините, па дури и одбиваат да се вакцинираат. Тие лекари и здравствени работници, ако не веруваат во медицината и во науката ...

Грозданова: Да се работи на подигање на свеста за потребата од имунизација

Опсервер - 22.11.2021

– Последните недели се соочуваме со намален интерес за вакцинација и следните чекори се во насока на тоа, како да се подигне свеста кај граѓаните за потребата од имунизација, вели проф. д-р Александра Грозданова од Фармацевтскиот факултет на ...

Грозданова: Да се работи на подигање на свеста за потребата од имунизација

Независен - 22.11.2021

Последните недели се соочуваме со намален интерес за вакцинација и следните чекори се во насока на тоа, како да се подигне свеста кај граѓаните за потребата од имунизација, вели проф. д-р Александра Грозданова од Фармацевтскиот факултет на ...

Грозданова- Медицинските лица кои не веруваат во вакцините не треба да бидат дел од здравството

Р.С.Европа - 22.11.2021

Во земјава се вакцинирани 48 проценти од полнолетните граѓани што е оптимален процент во сите држави во регионот, но е далеку од она што треба да биде, вели проф. д-р Александра Грозданова од УКИМ и национална координаторка за имунизација.

Онлајн средба за процесот на имунизација против Ковид-19

Независен - 22.11.2021

Невладината организација Инфоцентар-Скопје денеска организира онлајн средба на која ќе се говори за процесот на имунизација против Ковид-19. Најавено е обраќање на националната координаторка за имунизација проф.д-р Александра Гроздановска од ...

Онлајн средба за процесот на имунизација против Ковид-19

Бизнис Вести - 22.11.2021

Невладината организација Инфоцентар-Скопје денеска организира онлајн средба на која ќе се говори за процесот на имунизација против Ковид-19. Најавено е обраќање на националната координаторка за имунизација проф.д-р Александра Гроздановска од ...

Онлајн средба за процесот на имунизација против Ковид-19

24Инфо - 22.11.2021

Невладината организација Инфоцентар-Скопје денеска организира онлајн средба на која ќе се говори за процесот на имунизација против Ковид-19. Најавено е обраќање на националната координаторка за имунизација проф.д-р Александра Гроздановска од ...

Онлајн средба за процесот на имунизација против Ковид-19

Слободен Печат - 22.11.2021

Невладината организација Инфоцентар-Скопје денеска организира онлајн средба на која ќе се говори за процесот на имунизација против Ковид-19. Најавено е обраќање на националната координаторка за имунизација проф.д-р Александра Гроздановска од ...

Онлајн средба за процесот на имунизација против Ковид-19

Опсервер - 22.11.2021

– Невладината организација Инфоцентар-Скопје денеска организира онлајн средба на која ќе се говори за процесот на имунизација против Ковид-19. Најавено е обраќање на националната координаторка за имунизација проф.д-р Александра Гроздановска од ...

Онлајн средба за процесот на имунизација против Ковид-19

Frontline - 22.11.2021

Невладината организација Инфоцентар-Скопје денеска организира онлајн средба на која ќе се говори за процесот на имунизација против Ковид-19. Најавено е обраќање на националната координаторка за имунизација проф.д-р Александра Гроздановска од ...

Онлајн средба за процесот на имунизација против Ковид-19

MakPress - 22.11.2021

Невладината организација Инфоцентар-Скопје денеска организира онлајн средба на која ќе се говори за процесот на имунизација против Ковид-19. Најавено е обраќање на националната координаторка за имунизација проф.д-р Александра Гроздановска од ...