TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МАКЕДОНКА ОЛЕСНАТА ЗА 850 ЕВРА ПРЕКУ СМС ИЗМАМА Граѓани што чекаат пратки наседнаа на измамата

+инфо - 09.01.2024

Многу граѓани наседнале на измамата што деновиве кружи како СМС порака наводно испратена од Македонски пошти. Една госпоѓа на социјалните мрежи сподели дека од сметката ѝ биле одземени 850 евра.

Банките апелираат до граѓаните да не отвараат сомнителни СМС пораки и да не споделуваат податоци од платежните картички

Бизнис Вести - 09.01.2024

Банките апелираат до граѓаните да внимаваат на обиди за злоупотреби на нивните картички. Во известувањата од банките се апелира граѓаните да не отвараат линкови од сомнители СМС пораки и да не споделуваат податоци од картичките.

ГРАЃАНИ ВЕЌЕ ПАДНАА НА ИЗМАМАТА, ОД СМЕТКА ЈА „ОЛЕСНИЛЕ“ ЗА 850 ЕВРА: „Додека се јавив да ја блокираат, ми ги собраа ...

Фактор - 09.01.2024

Веќе неколку дена граѓаните на социјалните мрежи но и банките предупредуваат за активна измама која пристигнува како смс порака дека доставата која ја очекуваат треба да ја платат. Од банките веќе информираа дека станува збор за измама, а некои од ...

Преку лажни СМС пораки се празнат сметките на граѓаните по 500 до 600 евра

Сител - 08.01.2024

Пристигнува СМС порака дека имате пратка која подлежи на царина и откако ќе платите 2 евра Македонски пошти ќе ви ја испрати повторно. Оваа порака стотици граѓани ја добија за време на празниците, а наместо две евра, сајбер измамниците ги празнеа ...

Внимавајте на оваа голема измама, голем број на македонски граѓани останаа без 500 до 600 евра (ФОТО)

BiznisPRO - 08.01.2024

Голем број на граѓани биле измамени од измамници кои праќаат смс порака од број со префикс +33, за наводна пратка која треба да се царини, а притоа во пораката се дава линк кој води до сајт со име mkposta.com, кој е лажен сајт.

Стотици граѓани - цел на интернет измама

24 Вести - 07.01.2024

Голем број граѓани денеска останаа без поголеми суми пари од своите сметки откако наседнаа на интернет измама, која кружи низ земјава. Прво пристигнува СМС порака од сервис потпишан како Руте, во која пишува дека преку Македонски пошти сте добиле ...

Ако ви стигне ваква СМС порака, никако не го отворајте линкот

Бриф - 07.01.2024

Глобалните финансиски измами преку телефон, повторно се актуелни во Македонија. И за време на празничните денови, на одредени телефонски броеви, стигнуваат СМС пораки за наводни нарачки. „Вашата нарачка подлежи на царина, ве молиме одете на следниот ...

ВНИМАВАЈТЕ НА ИНТЕРНЕТ ИЗМАМА - преку страница која наликува и на Македонски пошти, можат да ви украдат и стотици евра ...

Фактор - 07.01.2024

Новинарот Владимир Тевчев од Телевизијата 24, преку својата фејсбук страница ги алармира граѓаните да бидат внимателни на една интернет измама која постои, односно на СМС порака на која можат да наседнат и да им бидат украдени суми на пари од ...

Преку лажни СМС пораки ги празнат сметките на граѓаните по 500 до 600 евра

Република - 08.01.2024

Пристигнува СМС порака дека имате пратка која подлежи на царина и откако ќе платите 2 евра Македонски пошти ќе ви ја испрати повторно. Оваа порака стотици граѓани ја добија за време на празниците, а наместо две евра, сајбер измамниците ги празнеа ...

(ФОТО) Внимавајте на оваа измама, голем број на македонски граѓани останаа без многу евра

Centar - 08.01.2024

Голем број на граѓани биле измамени од измамници кои праќаат смс порака од број со префикс +33, за наводна пратка која треба да се царини, а притоа во пораката се дава линк кој води до сајт со име mkposta.com, кој е лажен сајт.

Ако ви стигнала ваква СМС порака на вашиот мобилен телефон, НИКАКО не кликајте – многу Македонци што кликнаа се ...

Вести плус - 08.01.2024

Голем број на граѓани биле измамени од измамници кои праќаат смс порака од број со префикс +33, за наводна пратка која треба да се царини, а притоа во пораката се дава линк кој води до сајт со име mkposta.com, кој е лажен сајт.

[ВИДЕО] Внимавајте на интернет измама: Преку лажни СМС пораки се празнат сметките на граѓаните по 500 до 600 евра

Точка - 08.01.2024

Пристигнува СМС порака дека имате пратка која подлежи на царина и откако ќе платите 2 евра Македонски пошти ќе ви ја испрати повторно. Оваа порака стотици граѓани ја добија за време на празниците, а наместо две евра, сајбер измамниците ги празнеа ...

(ФОТО) Внимавајте на оваа измама, голем број на македонски граѓани ограбени за 500/600 евра

Либертас - 08.01.2024

Голем број на граѓани биле измамени од измамници кои праќаат смс порака од број со префикс +33, за наводна пратка која треба да се царини, а притоа во пораката се дава линк кој води до сајт со име mkposta.com, кој е лажен сајт.

(ФОТО) Внимавајте на оваа измама, голем број на македонски граѓани останаа без многу евра

Zoom - 08.01.2024

Голем број на граѓани биле измамени од измамници кои праќаат смс порака од број со префикс +33, за наводна пратка која треба да се царини, а притоа во пораката се дава линк кој води до сајт со име mkposta.com, кој е лажен сајт.

ИНТЕРНЕТ ИЗМАМА – преку страница која наликува и на Македонски пошти, СЕ КРАДАТ стотици евра

Пулс24 - 08.01.2024

Новинарот Владимир Тевчев од Телевизијата 24, преку својата фејсбук страница ги алармира граѓаните да бидат внимателни на една интернет измама која постои, односно на СМС порака на која можат да наседнат и да им бидат украдени суми на пари од ...