TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Епископoт Јаков Стобиски одбива да се извини: Подготвен сум да бидам изведен пред суд оти ја говорам вистината

360 степени - 26.06.2023

Откако Антидискриминациска кажа дека ќе поднесе барање за покренување прекршочна постапка пред надлежен суд доколку епископот се извини за неговите изнесени дискриминирачки ставови, тој, пак, вели дека е подготвен да биде изведен пред суд, но и на ...

Епископот Стобиски г.Јаков : Подготвен сум да бидам суден оти ја говорев и исповедав вистината

Слободен Печат

ЕПИСКОПОТ ЈАКОВ ДА СЕ ИЗВИНИ ЗА НАВРЕДЛИВИТЕ ИЗЈАВИ КОН ЛГБТ-ЛУЃЕТО! Налог од Комисијата за спречување и заштита од дискриминацијата

+инфо

Ненормално е маж да станува жена и со изјава да менува пол, вели епископот Јаков Стобиски

Скопје инфо

Комисијата за заштита од дискриминација го прозва епископот Стобиски да се извини

Фактор

Епископот Jаков да се извини за навредливите изјави кон ЛГБТ-луѓето!

Либертас

БАРАЊЕ ОД КОМИСИЈАТА ЗА ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА: Епископот Јаков да и се извини на ЛГБТ заедницата или ќе биде тужен

Денешен

Фокус Фокус Фактор Република Фактор Скопје инфо

Црквата се мобилизира, институциите бараат извинување за нападите врз ЛГБТИ заедницата

Deutsche Welle - 26.06.2023

Црквата ги повикува верниците на собир против родовата еднаквост, во исто време кога Комисијата за спречување на дискриминација бара извинување од епископот Јаков за неговите навреди кон трансродовите лица.

Антидискриминациска бара јавно извинување од епископот Јаков Стобиски за навредливите пораки кон ЛГБТИ-популацијата

360 степени

Антидискриминаторска комисија: Епископ Јаков Стобиски да се извини за сторено вознемирување врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет

CivilMedia

Коалиција МАРГИНИ: Епископ Јаков Стобиски треба да се извини за вознемирување врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет врз ЛГБТИ заедницата

Либертас

КСЗД уврди дека епископот Јаков Стобиски има извршено дискриминација и треба да се извини на ЛГБТИ заедницата

Слободен Печат

КСЗД утврди дека отец Стобиски треба да се извини за сторено вознемирување врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет врз ЛГБТИ заедницата

Локално

Коалиција МАРГИНИ: Епископ Јаков Стобиски треба да се извини за вознемирување врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет врз ЛГБТИ заедницата

Zoom

24Инфо Кајгана Мета Радио МОФ

Епископот Јаков со одговор до Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

А1 On - 26.06.2023

Неодама добив претставка од Квир Центарот во Скопје, порано познат како Субверзивен фронт, обвинувајќи ме дека сум извршил говор на омраза и насилство врз трансродовите лица со тоа што на моето гостување во емисијата Детектор, каде се дебатираше за ...

Одговор на Викарниот Епископ Стобиски г.Јаков на одлуката на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Опсервер

Одговор на Викарниот Епископ Стобиски г.Јаков на одлуката на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Zoom

НЕМА ДА СЕ ИЗВИНАМ И НЕМА ДА ЗАМОЛЧАМ, ПОДГОТВЕН СУМ ЗА СВОИТЕ СТАВОВИ ДА ОДАМ НА СУД! Епископ Јаков ѝ врати на Комисијата за спречување дискриминација

+инфо

Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков одговори на барањето за извинување: Се гледаме на протестот, подготвен сум да бидам суден за вистината!

Денешен

Епископ Јаков до КСЗД:Судете ме и повеќе од тоа, не се извинувам

Либертас

Епископот Јаков со одговор до Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Lider

МКД 4NEWS

(ВИДЕО) Пред собирот во четврток: Скандалозно е маж да станува жена и само со изјава да менува пол, со закон насилно ни ...

А1 On - 26.06.2023

Инаетливото туркање на Законите за родова еднаквост и за матична евиденција по секоја цена од страна на владата, навистина не загрижува и не тера да се запрашаме кој навистина стои зад овие закони.

„Скандалозно е маж да станува жена и само со изјава да менува пол“ вели викарниот епископ Стобиски г. Јаков

Фокус

„Скандалозно е маж да станува жена и само со изјава да менува пол“ вели викарниот епископ Стобиски г. Јаков

Курир

Скандалозно е маж да станува жена и само со изјава да менува пол – вели викарниот епископ Стобиски г. Јаков

Нетпрес

ЕПИСКОП ЈАКОВ: Тоа е франкештајнски склопен закон – скандалозно е маж да станува жена и само со изјава да менува пол

Денешен

(Видео) „Не“ за менување на објективната реалност – протест организиран од МПЦ: „Скандалозно е маж да станува жена и само со изјава да менува пол...“

Точка