TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Парламентарни избори во Хрватска на 17 април

Р.С.Европа - 15.03.2024

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ го одреди 17 април како датум за парламентарни избори во таа земја, по распуштањето на хрватскиот парламент во четвртокот (14 март). Парламентарните избори првично беа планирани за есен, но владата одлучи да ги ...

Милановиќ ги закажа парламентарните избори во Хрватска за 17 април, првпат ќе се гласа во среда

Бриф

Милановиќ одреди датум: Хрватска оди на избори на 17 април

Локално

Хрватскиот парламент се распушти, редовни избори во април или мај

Р.С.Европа

Милановиќ ги закажа парламентарните избори во Хрватска за 17 април, првпат ќе се гласа во среда

Канал5

Милановиќ ги закажа парламентарните избори во Хрватска за 17 април, првпат ќе се гласа во среда

Курир

Милановиќ ги закажа парламентарните избори во Хрватска за 17 април, првпат ќе се гласа во среда

OhridNews

24Инфо Нетпрес Слободен Печат Рацин

Милановиќ утре го објавува датумот на парламентарните избори: Пленковиќ е заштитник на крадците и корупцијата во ...

Макфакс - 14.03.2024

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ најави дека утре ќе го објави датумот на парламентарните избори. „Ќе ви кажам утре, кога ќе се вратам во Загреб, кога ќе се одржат изборите“, им рече Милановиќ на новинарите денеска, откако Парламентот гласаше ...

Милановиќ утре го објавува датумот на парламентарните избори: Пленковиќ е заштитник на крадците и корупцијата во Хрватска

Опсервер

Хрватскиот парламент се самораспушти со едногласна одлука: Следуваат избори

Вечер Прес - 14.03.2024

Хрватскиот парламент се самораспушти денеска со едногласна одлука, со што формално почна да тече рокот за распишување на избори, а во согласност со Уставот ги распишува претседателот на Републиката.

Едногласно изгласано самораспуштање на хрватскиот Сабор, следуваат избори

Бизнис Вести

Едногласно изгласано самораспуштање на хрватскиот Сабор, следуваат избори

Либертас

Едногласно изгласано самораспуштање на хрватскиот Сабор, следуваат избори

Независен

Едногласно изгласано самораспуштање на хрватскиот парламент, следуваат избори

Н.Македонија

Се самораспушти хрватскиот парламент- парламентарните избори ќе се одржат на крајот на април или почетокот на мај

Телма

Едногласно изгласано самораспуштање на хрватскиот Сабор

24Инфо

Република MakPress Сител

Хрватскиот сабор денеска ќе ја одржи последната седница во овој состав

Канал5 - 14.03.2024

Десеттото свикување на хрватскиот Сабор, конституиран на 22 јули 2020 година, по неполни четири години, денеска ќе ја заврши својата работа. Новиот состав на хрватскиот Сабор ќе се избира на парламентарните избори на крајот на април или во мај, а ...

Хрватскиот сабор денеска ќе ја одржи последната седница во овој состав

24Инфо

Хрватскиот сабор денеска ќе ја одржи последната седница во овој состав

Денешен

Хрватскиот сабор денеска ќе ја одржи последната седница во овој состав

MakPress