TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЗО прогласи пандемија од корона вирус

OhridNews - 12.03.2020

Светската здравствена организација – СЗО, прогласи пандемија од корона вирус, изразувајќи сериозна загриженост од алармантното ширење на болеста. До денес со корона вирус се заразени 125.655 луѓе, а активно слулаи има 53.997.

СЗО прогласи ПАНДЕМИЈА на КОРОНА

Пулс24 - 11.03.2020

Директорот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејсус изјави дека СЗО е длабоко загрижен од алармантните нивоа на ширење и сериозноста на епидемијата од коронавирус. -Затоа направивме проценка дека КОРОНА ВУРУСОТ може да се карактеризира како пандемија, рече ...

СЗО прогласи пандемија: Како најдобро да се подготвите?

Deutsche Welle - 11.03.2020

Причина за паника поради пандемија на коронавирусот Ковид-19 нема. Сепак, претстојниот период би требало смислено да се искористи - во случај до неа навистина да дојде. Новиот , кој од секој поединец бара одговорно однесување.

СЗО ПОРАНО ТРЕБАШЕ ДА ПРОГЛАСИ ПАНДЕМИЈА: Канадски експерт открива зошто тоа сепак ќе има позитивен ефект

Слободен Печат - 11.03.2020

Светската здравствена организација (СЗО) прогласи пандемија на коронавирусот и повика на итни и агресивни мерки ширум светот, пишува српски „Курир“. Но глобалната здравствена агенција и понатаму смета дека оваа пандемија на коронавирусот може да се ...

Два нови случаи на Kовид-19 во Македонија – СЗО прогласи пандемија на светско ниво

Телма - 11.03.2020

Два нови случаи на корона вирус во Македонија. Од 12 тестирани денеска двајца се позитивни и се работи за соседи на брачниот пар од Центар Жупа кои се хоспитализирани на Инфективната клиника со ковид-19.

Што е пандемија?

МКД - 11.03.2020

Прогласувањето пандемија нема никаква врска со промени во карактеристиките на заболувањето, туку е поврзано со загриженост поради неговата географска распространетост. Според Светската здравствена организација, пандемија се прогласува кога во светот ...

По свинскиот грип во 2009 година, СЗО повторно прогласи пандемија, сега на КОВИД-19

Република - 11.03.2020

Светската здравствена организација (СЗО) прогласи глобална пандемија поради коронавирусот. Загрижени сме поради аларматното ниво на ширење и сериозноста на болеста, како и поради малиот број акции кои беа преземени, се наведува во соопштението на ...

Светот повторно се бори со пандемија, 11 години по грипот Х1Н1 и 39 години по хив/сида

Сакам да кажам - 11.03.2020

Изразувајќи загриженост од обемот на ширењето на заразата, Светската здравствена организација (СЗО) денеска ја прогласи глобалната криза со коронавирсуот за пандемија. Прогласувањето пандемија не е поврзано со тежината на болеста или со стапката на ...

СЗО денеска објави пандемија на корона вирус – што, всушност, тоа значи

Вечер Прес - 11.03.2020

Светската здравствена организација денес прогласи пандемија со корона вирусот. Ова е првата прогласена пандемија по онаа 2009та година, со Н1N1, односно свинскиот грип. Ширењето на корона вирусот во светот е пандемскo, тоа го заклучи денес СЗО.

СЗО им порача на националните влади дека е време за агресивни акции

Слободен Печат - 11.03.2020

Официјални претставници на Светската здравствена организација им порачаа на националните влади дека е време за агресивни акции, сега кога избувнувањето на коронавирусот стигна до нивото на пандемија.

СЗО прогласи пандемија на коронавирусот

Р.С.Европа - 11.03.2020

Светската здравствена организација им порачува на владите дека е време за агресивни мерки сега откако ширењето на коронавирусот во светот достигна ниво на пандемија. Директорот на СЗО Тендрос Аданом Габриезус изјави дека со прогласувањето на ...

Два нови случаи на коронавирус во Македонија – СЗО прогласи пандемија на глобално ниво

ТВ21 - 11.03.2020

Уште два нови случаи на коронавирус во Македонија, со што бројот на заразени достигна 9. Двете новоинфицирани лица се од Дебар, соседи на лицата кои беа претходно заразени кои се во карантин.

Двајца нови позитивни на Ковид 19, МВР ќе казнува за непочитување мерки и ширење лажни вести

Алфа - 11.03.2020

Уште двајца жители на Дебар позитивни на Ковид 19. Станува збор за дел од осумчленото семејство, соседи на бранчниот пар од Дебар кој од пред неколку дена е хоспитализиран на Инфективна клиника во Скопје.

СЗО прогласи пандемија од коронавирус

Kumanovo News - 11.03.2020

Вирусот се прошири во 114 држави, а во моментот најкритична е состојбата во Италија и Кина. Директорот на СЗО Теодос Адханом Гербрејесус, вели дека е длабоко загрижен од алармантното ширење на коронавирусот.

(ВИДЕО) СЗО прогласи пандемија на Ковид-19

360 степени - 11.03.2020

Претседателот на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејесус, прогласи пандемија на коронавирусот. Тој, на денешниот редовен брифинг со новинарите во врска состојбата со вирусот Ковид-19, ги соопшти и последните бројки на заразени и ...

Светската здравствена организација го прогласи КОВИД-19 за пандемија

Сакам да кажам - 11.03.2020

Светската здравствена организација и официјално го прогласи ширењето на коронавирусот КОВИД-19 за пандемија. Шефот на СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус изјави дека бројот на заразени надвор од Кина 13-кратно се зголемил во последните неколку недели.

Што значи прогласувањето на пандемија и како ќе влијае тоа на секој од нас?

Слободен Печат - 11.03.2020

Пандемиите немаат никаква врска со сериозноста на болеста, туку со нејзината географска распространетост. Светската здравствена организација прогласува пандемија секојпат кога новата болест за која луѓето немаат имунитет почнува да се шири со голема ...

СЗО прогласи пандемија на коронавирус во светот

А1 On - 11.03.2020

Светската здравствена организација прогласи пандемија на коронавирусот, откако шефот на СЗО, д-р Тедрос Аданом Гебериес изјави дека бројот на случаи надвор од Кина се зголемил за 13 пати во текот на изминатите две недели.

СЗО прогласи пандемија на Корона вирусот

Нова ТВ - 11.03.2020

Светската здравствена организација го прогласи избувнувањето на коронавирусот за пандемија. Во деновите и седмиците што претстојат, очекуваме да се види бројот на заболени, бројот на загинати и бројот на засегнатите земји да се искачи уште поголем“.

СЗО прогласи пандемија на корона вирусот

Фокус - 11.03.2020

Светската здравствена организација Корона вирусот го регистрира како пандемија. Во понеделикот оваа светска организација предупреди на ваквата можност. -Глобалното проширување на коронавирусот сега го достигна нивото на глобална пандемија, изјави ...

Светската здравствена организација прогласи пандемија поради коронавирусот

Press24 - 11.03.2020

„СЗО ја проценуваше оваа епидемија од минута во минута и длабоко сме загрижени поради алармантната брзина со која се шири вирусот и тешката состојба на заразените“, кажал шефот на СЗО. „Затоа одлучивме да објавиме дека ширењето на Ковид-19 може да ...

Двајца новозаразени со коронавирусот од Дебар

МКД - 11.03.2020

Кај две лица тестот од коронавирус даде позитивен резултат. Се работи за соседи на заболените сопружници од Дебар. Останатите тестирања кај 10 лица дадоа негативни резултати. Владата апелира на доследно спроведување на сите нивни препораки и мерки.

СЗО го прогласи ковид-19 за пандемија

МКД - 11.03.2020

Епидемијата на новиот коронавирус достигна фаза кога може да се опише како пандемија, соопшти Светската здравствена организација на денешниот дневен брифинг. Тедрос Аданом Гебрејесус, генералниот директор на СЗО, рече дека сега има повеќе од 118.000 ...

СЗО прогласи глобална пандемија на коронавирус

Pedijatar.mk - 11.03.2020

Во изминатите две недели бројот на случаи заразени со COVID-19 надвор од жариштето во Кина се зголеми за 13 пати, а бројот на зафатени земји се зголеми трикратно ♦♦♦♦♦♦♦ С ветската здравствена организација и официјално ја прогласи заразата со ...

СЗО прогласи пандемија

Независен - 11.03.2020

Женева – Изразувајќи се поголема загриженост заради растот на инфекции Светската здравствена организација денеска прогласи дека глобалната криза од коронавирус сега прерасна во пандемија. Директорот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејсус изјави дека СЗО е ...

СЗО прогласи пандемија на новиот коронавирус

Радио МОФ - 11.03.2020

Ковид-19 коронавирусот, кој се прошири низ целиот свет е прогласен за пандемија, соопшти денес Светската здравствена организација. Сега има над 118.000 случаи на заразени, во 114 земји низ целиот свет.

СЗО прогласи глобална пандемија на коронавирус

Канал5 - 11.03.2020

СЗО прогласи глобална пандемија за коронавирус. „СЗО ја проценуваше оваа епидемија од минута во минута и ние сме длабоко загрижени за алармантната стапка во која се шири вирусот и сериозната состојба на заразените“, рече на прес-конференција шефот ...

Филипче: Прогласувањето на СЗО за пандемија не беше неочекувано

Слободен Печат - 11.03.2020

Општите мерки задолжително ќе ги имплементираме во системот- рече Филипче. Најстроги санкции предивдени според кривичниот законик, доколку овие мерки не се почитуваат, рече Филипче на денешната прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање за ...

СЗО прогласи пандемија, кај нас уште две лица заразени од корона вирус

AKO - 11.03.2020

Светската Здравствена Организација прогласи пандемија, како последица од ширењето на корона вирусот речиси во сите земји во светот. ,,СЗО ја следеше ситуацијата од минута во минута и длабоко сме загрижени од брзината со која се шири корона вирусот ...

СЗО прогласи пандемија од коронавирусот

Нетпрес - 11.03.2020

Светската здравствена организација (СЗО – WHO) смета дека сегашната појава во светот на заболувањата предизвикани од новиот сој коронавирус претставува пандемија, соопшти во средата попладнето на брифингот во Женева, челникот на светската ...

Светската здравствена организација прогласи пандемија на коронавирус

Локално - 11.03.2020

СЗО прогласи пандемија. – СЗО ја разгледуваше оваа епидемија од минута во минута и ние сме длабоко загрижени за алармантната стапка на која се шири вирусот и сериозната состојба на заразените “, рече на прес-конференција шефот на СЗО, Тедрос Аданом ...

Што е тоа пандемија?

Локално - 11.03.2020

Пандемијата е епидемија на заразни болести која се шири низ голема област – на повеќе континенти или ширум светот. Светската здравствена организација ја прогласи епидемијата на вирусот Ковид-19 за пандемија, дополнително додавајќи ја на сериозноста ...

СЗО прогласи глобална пандемија

ТВ21 - 11.03.2020

Светската здравствена организација прогласи глобална пандемија поради коронавирусот. Глобалното проширување на коронавирусот сега го достигна нивото на глобална пандемија, изјави шефот на СЗО, Тедрос Аданом Габриесус, јави ДПА.

Филипче: Прогласувањето на пандемија не беше неочекувано

ТВ21 - 11.03.2020

Министерот за здравство на Македонија Венко Филипче на прес конференција истакна дека прогласувањето на пандемија од страна на Светската здравствена организација не е ...

СЗО прогласи пандемија на коронавирусот

Република - 11.03.2020

Светската здравствена организација (СЗО) прогласи пандемија на коронавирус, пренесе „Би-би-си“. Наскоро следи опширно. ...

Прогласена пандемија на коронавирус во Светот – двајца нови заболени во Македонија, многу жртви низ светот

Centar - 11.03.2020

Од Епидемија во Пандемија е сменет статусот на акуелната ситуација со коронавирусот од страна на Светската здравствена организација. Директорот на СЗО, рече дека досега има над 118 илјади регистрирани заразени во 114 земји, а починале речиси 3000 ...

СЗО го вклучи алармот: Ова е глобална пандемија!

Точка - 11.03.2020

Светската здравствена организација заразата со коронавирусот која се прошири речиси насекаде низ светот и официјално ја прогласи за глобална пандемија. Одлуката ја потпиша генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Адханом ...

СЗО: Заразата од корона вирусот стана глобална пандемија

еМагазин - 11.03.2020

Глобалното проширување на коронавирусот сега го достигна нивото на глобална пандемија, изјави шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Габриесус, јавија новинските агенции.

СЗО прогласи пандемија на корона вирус

Frontline - 11.03.2020

Светската здравствена организација прогласи пандемија на корона вирусот. „Глобалното проширување на коронавирусот сега го достигна нивото на глобална пандемија, изјави шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.

15 земји кои се најмалку подготвени за пандемија на корона вирусот

Црнобело - 11.03.2020

Екваторска Гвинеја, Сомалија, Сирија... Кои се другите земји чии здравствени системи се најмалку подготвени во случај на пандемија? Корона вирусот станува проблем за многу држави во светот, но тоа најизразено ќе биде во најсиромашните земји со ...

Кинески врвен експерт: Еве кога ќе заврши епидемијата со корона вирус

Бизнис Вести - 11.03.2020

Епидемијата на СОВИД-19 ќе престане по летото 2020 година. Ова го предвидува претседателот на специјалниот комитет за контрола на епидемии на државниот кинески здравствен комитет Жонг Наншан.

За Си Ен Ен ширењето на Ковид-19 е пандемија

ТВ21 - 10.03.2020

Светската здравствена организација (СЗО) сè уште не го означила ширењето на коронавирусот како пандемија, а тоа не го направи ниту Американскиот центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ).

СЗО : Дури 93 проценти од заболените се од четири држави , повеќето оздравуваат

Канал5 - 10.03.2020

Дури 93 проценти од заболените со корона вирус во светот се од само четири држави, соопшти Светската здравствена организација. СЗО процени врз основа на текот на заболувањето во земјите каде што се регистрирани повеќето пациенти, дека поголемиот дел ...

Џанг Ѕуо: Ковид-19 нема национални граници, да изградиме глобална здравствена заедница

Вечер Прес - 10.03.2020

„Епидемијата“ повторно ги потсетува луѓето дека не се знае утре и дека никој не може да стане надвор од епидемијата. Ковид-19 нема национални граници и ниту една земја не може да остане чисто во изолација.

За Си Ен Ен ширењето на Ковид-19 е пандемија

24Инфо - 10.03.2020

– Светската здравствена организација (СЗО) сè уште не го означила ширењето на коронавирусот како пандемија, а тоа не го направи ниту Американскиот центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ).

За Си Ен Ен ширењето на Ковид-19 е пандемија

Нетпрес - 10.03.2020

Светската здравствена организација (СЗО) сè уште не го означила ширењето на коронавирусот како пандемија, а тоа не го направи ниту Американскиот центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ).

За Си Ен Ен ширењето на Ковид-19 е пандемија

Вечер Прес - 10.03.2020

Светската здравствена организација (СЗО) сè уште не го означила ширењето на коронавирусот како пандемија, а тоа не го направи ниту Американскиот центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ).

За Си Ен Ен ширењето на Ковид-19 е пандемија

MakPress - 10.03.2020

Светската здравствена организација (СЗО) сè уште не го означила ширењето на коронавирусот како пандемија, а тоа не го направи ниту Американскиот центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ).

За Си Ен Ен ширењето на Ковид-19 е пандемија

Опсервер - 11.03.2020

Светската здравствена организација (СЗО) сè уште не го означила ширењето на коронавирусот како пандемија, а тоа не го направи ниту Американскиот центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ).

СЗО прогласи пандемија на коронавирусот

Слободен Печат - 11.03.2020

Глобалното проширување на коронавирусот сега го достигна нивото на глобална пандемија, изјави шефот на СЗО, Тедрос Аданом Габриесус, јави ДПА. До минатата недела СЗО тврдеше дека се уште не станува збор за пандемија, но по проширувањето на сите ...