TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: или одлука во парламентот или предвремени избори

Deutsche Welle - 30.09.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев вечерва на прес-конференција им честиташе на граѓаните и порача дека референдумот бил успешен. Тој го обвини ВМРО-ДПМНЕ дека стои зад бојкотот на референдумот.

Што ако Заев ја оствари заканата за предвремени избори?

Република - 30.09.2018

Доколку премиерот Заев ја оствари заканата дека ќе распише предвремени избори ако ВМРО-ДПМНЕ не гласа за уставните измени Македонија ќе влезе во сериозен цајтнот ако сака да го спроведе договорот со Грција – анализира Експрес.

Заев: Волјата на гласачите сега треба да се верификува во Собрание

Призма - 30.09.2018

Сега гласот на граѓаните треба да се претвори во политичка активност во Собранието, рече Заев еден час по референдумот Премиерот Зоран Заев, во седиштето на коалицијата „Излези за европска Македонија“ рече дека доколку огромно мнозинство од ...

Заев: Очекувам пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја почитуваат демократската волја на граѓаните

МКД - 30.09.2018

„Граѓаните и институциите во Македонија покажаа дека се дел од семејството на европски и држави и народи. Референдумот е највисока демократска алатка и гласот е конечен а волјата на граѓаните е неприкосновена и мора да е почитувана од сите", изјави ...

Заев: Или поддршка во Парламентот или нови избори

24 Вести - 30.09.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва изјави дека е спроведен мирен и демократски референдум и оти доколку видливо мнозинство од граѓаните гласале „за“ тогаш нивната волја треба да се спроведе во законодавниот дом, а во спротивно ќе бидат организирани ...

Заев: Граѓаните одлучуваат за иднината на земјава

24 Вести - 30.09.2018

Денешниот ден е убав и е нов празник за Република Македонија. Граѓаните излегуваат и одлучуваат за иднината на земјата носејќи сериозни и важни одлуки со кои го трасираат патот и на наредните генерации кои доаѓаат - порача премиерот и лидер на СДСМ, ...

Заев најави предвремени парламентарни избори ако ВМРО-ДПМНЕ не ги почитуваат гласовите на граѓаните

Фокус - 30.09.2018

Референдумот е највисока демократска алатка на која одлучуваат тие кои одат да гласаат. Волјата на граѓаните е неприкосновена и мора да се почитува. Денеска имаме успех за демократијата и успех за европска Македонија, истакна премиерот Зоран Заев на ...

Заев: Волјата на народот, треба да се претвори во политичка активност – Доколку ВМРО – ДПМНЕ не ја почитува волјата, ...

Телма - 30.09.2018

Премиерот Зоран Заев излезе на прес-конференција по затворањете на гласачките места за референдумот и го поздрави демократскиот дух на денешното гласање. Истакна дека верува оти најголем дел од граѓаните, на овој консултативен референдум, ја одбрале ...

Заев: Ако ВМРО не гласа за уставните измени, одиме на избори

Алсат-М - 30.09.2018

Без разлика на бојкотот организиран од ВМРО-ДПМНЕ, волјата на оние што гласаа треба да се претвори во политичка активност во Законодавниот дом, рече во своето прво обраќање лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со оценка дека денешниот ден минал мирно и ...

Заев: ВМРО ДПМНЕ да ја почитува одлуката на граѓаните, во спротивно одиме на избори

ТВ21 - 30.09.2018

Премиерот Зоран Заев веднаш после референдумот даде изјава во јавноста во која искажа задоволство од тоа како мина референдумот, и дека сега волјата на оние кои гласаа треба да се претвори во политичка активност во Собранието.

Предвремени избори веднаш, ако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не ја почитуваат волјата на мнозинството од граѓаните кои ...

Сакам да кажам - 30.09.2018

Премиерот Зоран Заев пред малку кажа дека веднаш ќе бидат распишани предвремени парламентарни избори, ако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието не ја почитуваат волјата на мнозинството граѓаните кои гласале на денешниот референдум.

(ВИДЕО) Заев: Ако има огромно видливо мнозинство „ЗА“, а пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаат, тогаш одиме на ...

Либертас - 30.09.2018

Премиерот Зоран Заев во обраќање до јавноста по завршување на референдумот, честиташе за успешно спроведениот референдум, и рече дека очекува дека огромното мнозинство од граѓаните гласале „За“, но истакна дека ќе мора да се почека резултатот.

Заев: Ако ВМРО-ДПМНЕ не ја почитува волјата на народот, тогаш веднаш одиме на избори

А1 On - 30.09.2018

Лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев и покрај неисполнетиот цензус најави дека продолжува со европскиот пат на Македонија. Граѓаните и институциите спроведоа мирен референдумски ден, Македонија и граѓаните покажаа дека се дел од европското ...

Заев : Очекувам демократското мнозинство да ја почитува одлуката , а во спротивно предвремени парламентарни избори

Канал5 - 30.09.2018

Коалицијата ЗА европска Македонија одржа прес конференција , на која се обрати премиерот Зоран Заев. ,, Македонија и граѓаните покажаа дека се дел на европските држави и народи .Граѓаните гласаа достоинствено и слободно .

(ВИДЕО) Премиерот Заев: Очекувам пратениците да ја почитуваат демократската одлука на мнозинството од граѓаните кои ...

Бриф - 30.09.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев денеска имаше свое обраќање. Ви ги пренесуваме неговите зборови во целост: „Граѓаните и институциите денеска спроведоа мирен и демократски референдумски ден.

Заев: Предвремени избори во декември ако ВМРО-ДПМНЕ не ја почитува волјата на гласачите

Н.Македонија - 30.09.2018

Очекувам пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да ја почитуваат волјата на граѓаните на референдумот, во спротивно ќе употребиме друга алатка, предвремени парламентарни избори веднаш, најави вечерва премиерот Зоран Заев, обраќајќи се по завршувањето на ...

Заев: Ако ВМРО-ДПМНЕ не ја почитува волјата на народот, тогаш одиме на предвремени избори

Press24 - 30.09.2018

Граѓаните гласаа достоинствено и слободно. Секој донесе одлука по сопствено убедување, кажа премиерот Зоран Заев на вечерашната прес-конференција за медиумите, по завршувањето на гласањето за референдумот за промена на името..

Заев најави предвремени парламентарни избори

AKO - 30.09.2018

,,Доколку пратениците не ја испочитуваат волјата на мнозинството што гласаа на референдумот, ќе мора да ја примениме следната демократска алатка“, најави премиерот Зоран Заев на обраќањето по завршувањето на референдумот.

Заев: ВМРО ДПМНЕ да ја почитува волјата на граѓаните, во спротивно предвремени парламентарни избори

OhridNews - 30.09.2018

Денешниот референдум беше мирен и демократски, а Македонија и граѓаните покажаа дека се дел од семејството на европски демократии. Вака премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев го оцени денешното референдумско изјаснување.

Заев: Предвремени избори доколку ВМРО-ДПМНЕ не ја почитува одлуката на граѓаните

Мета - 30.09.2018

Референдумот е највисоката демократска алатка. Гласот даден на референдум е конечен, а волјата на граѓаните мора да биде почитувана од сите. Во демократија одлуките се носат со гласање. Им честитам на сите граѓани, имавме успех за европска ...

Заев: Пратениците ќе ја почитуваат мнозинската волја на граѓаните кои гласаа на референдумот

Слободен Печат - 30.09.2018

Тој нагласи дека Македонија и граѓаните покажале дека се дел од европските држави и народи. Секој граѓанин кој гласаше, рече Заев, донесе одлука по сопствено убедување. Гласот даден на референдум е конечен, а волјата на граѓаните неприкосновена, ...

Заев: Или промена на Уставот или предвремени избори

Алфа - 30.09.2018

Премиерот Зоран Заев не ги коментираше податоците на ДИК објавени за излезноста на гласачите до 18:30 часот, но порача дека пратениците треба да ја испочитуваат волјата на мнозинството кои гласаа на референдумот.

Обраќање на премиерот Заев: Доколку пратениците на ДПМНЕ не ја почитуваат одлуката на мнозинството, ќе има предвремени ...

Точка - 30.09.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев се обрати во пресрет на пребројувањето на гласовите на денешниот референдум за промена на уставното име на државата. „Почитувани, граѓаните и институциите денеска спроведоа мирен и демократски ...

(Видео) Заев: Ќе има предвремени избори ако пратениците од опозицијата не ја почитуваат волјата на граѓаните

1tv - 30.09.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во своето прво обраќање по затворањето на гласањето, денешниот референдум го прогласи за успешен, по кој како што рече, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ или ќе ја почитуваат волјата на ...

Шекеринска: Очекувам референдум полн со надеж, верба и љубов

+инфо - 30.09.2018

Очекувам референдумот да биде каков што е и денешниов ден, полн со вера, надеж и љубов, полн со верба дека можеме да бидеме подобра држава, надеж дека тоа го правиме со денешниот чин со многу, многу љубов кон наша Македонија, изјави вицепремиерката ...

Заев побара да се почитува волјата на излезените гласачи и покрај неуспешниот референдум, СДСМ немаше таков став во ...

Курир - 30.09.2018

Зоран Заев на својата прес конференција вечерва кажа дека очекува Собранието да ја слушне волјата на граѓаните, иако референдумот не успеа. Тој кажа дека доколку од излезените гласачи на најверојатно неуспешниот референдум кој се одржа денеска, ...

Заев: Ако ВМРО-ДПМНЕ не ја почитува волјата на народот, одиме на избори

Вечер Прес - 30.09.2018

Македониските граѓани покажаа дека се дел од семејството европски држави и народи, изјави премиерот Зоран Заев на првата прес конференција по завршувањето на референдумското гласање. Заев во прес центарот на Владата во хотелот Александар Палас беше ...

Заев: Ако ВМРО-ДПМНЕ не гласа во Собранието „за“, ќе одиме на предвремени парламентарни избори

Локално - 30.09.2018

Граѓаните и институциите денеска спороведоа мирен и демократски референдумски ден. Граѓаните гласаа дстоинствено и слободно. Секој граѓаин кој излезе да гласа донесе одлука по сопствено убедување, рече премиерот Зоран Заев, по завршувањето на ...

(ВИДЕО) Ако уставните измени не поминат во Собрание, Заев најави избори

Независен - 30.09.2018

Доколку уставните измени не го обезбедат двотретинското мнозинство во Собранието, премиерот зоран Заев најави предвремени парламентарни избори. Денешниот ден го оцени како успешен и им честиташе на граѓаните кои излегоа да го остварат своето ...

Заев: На ред се пратениците во Собрание или предвремени парламентарни избори

Бриф - 30.09.2018

“Вољата, гласот на граѓаните кои гласаа на консултативниот референдум треба да се преточи во политичка активност на пратениците во Собранието. Ако мнозинството на граѓаните кои гласале се изјасниле ЗА, тогаш јасно е во која насока треба да се движат ...

Заев: Ако референдумот не успее, завршуваме со политиката!

Курир - 30.09.2018

Премиерот Зоран Заев најави оставка доколку референдумот не успее. -Како премиер имам мандат до декември 2020-та година. Ако падне референдумот и не успее, веројатно завршуваме ние со политиките овде, рече Заев на 31.08.2018-та.

Колапс на референдумот на Заев, шеќеринска и димитров

Денешен - 30.09.2018

Според сите податоци, на референдумот гласале нешто помалку од 40 отсто од гласачите, иако ДИК ги нема објавено резултатите за гласањето заклучно со 19 часот. Со тоа, согласно Уставот и Законот за референдум и граѓанска иницијатива, референдумот е ...

(видео) ЗАЕВ ПО ДЕБАКЛОТ НА РЕФЕРЕНДУМОТ: Не важи ветувањето дека ќе си поднесе оставка, сака предвремени избори

Денешен - 30.09.2018

Јас ќе продолжам да ја водам Македонија напред, таа ќе биде членка на ЕУ и НАТО, рече во обраќањето по дебаклот на референдумот, премиерот Зоран Заев. – Денеска имавме успех за демократијата и успех за европска Македонија, рече Заев и најави ...

(Фото) Политичарите денеска гласаа со семејствата

еМагазин - 30.09.2018

Голем дел од политичарите кои денеска гласаа, тоа го направија со нивните семејства. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска на гласањето се појави со сопругот Божидар и ќерката Уна.

(ГАЛЕРИЈА) Заев: ВМРО-ДПМНЕ да ја почитува волјата на граѓаните, ако не избори веднаш

Фактор - 30.09.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва на прес-конференција изјави дека гласот даден на референдумот е конечен, а волјата на граѓаните е неприкосновена. Тој им честиташе на сите кои излегле на референдумот за да гласаат.

ВМРО ДПМНЕ обвинета за организиран бојкот, се најавуваат итни превремени избори ако пратениците не ја испочитуваат ...

Centar - 30.09.2018

Премиерот Зоран Заев предмалку го нарече денешниот ден како успех за демократијата и успех за европска Македонија. Сега е следна волјата на граѓаните да биде испочитувана од страна на пратениците од ВМРО ДПМНЕ.

СДСМ и коалицијата за европска Македонија организираа референдум со речиси двојно повеќе луѓе отколку ВМРО ДПМНЕ во ...

Centar - 30.09.2018

Не така многу одамна во Македонија, во 2004-тата година беше на само две години од доаѓањето на режимот на ВМРО ДПМНЕ, се оддржа референдум за територијалната поделба на општините во Македонија.

Заев не ги признава граѓаните кои го бојкотирале референдумот, бара опозицијата да ги слуша оние кои гласале „за“ или ...

Нетпрес - 30.09.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва на прес-конференција во неделата изјави дека гласот даден на референдумот е конечен, а волјата на граѓаните е неприкосновена, и им честиташе на сите кои излегле на референдумот за да гласаат.

(ВИДЕО) Заев: Или поддршка во Парламентот или нови избори

Бриф - 30.09.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва изјави дека е спроведен мирен и демократски референдум и оти доколку видливо мнозинство од граѓаните гласале „за“ тогаш нивната волја треба да се спроведе во законодавниот дом, а во спротивно ќе бидат организирани ...

Заев најави предвремени парламентарни избори ако ВМРО-ДПМНЕ не ги почитуваат гласовите на граѓаните

iPortal - 30.09.2018

Референдумот е највисока демократска алатка на која одлучуваат тие кои одат да гласаат. Волјата на граѓаните е неприкосновена и мора да се почитува. Денеска имаме успех за демократијата и успех за европска Македонија, истакна премиерот Зоран Заев на ...

Заев – ВМРО-ДПМНЕ да ја почитува волјата и одлуката на граѓаните

iPortal - 30.09.2018

Премиерот Зоран Заев по завршувањето на гласањето на референдумот изјави дека успехот е заеднички и на граѓаните и на земјата. Тој вели дека без разлика на организираниот бојкот од страна на раководството на ВМРО-ДПМНЕ, секако, како што вели, со ...

Заев: Ако има огромно видливо мнозинство „ЗА“, а пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаат, тогаш одиме на предвремени ...

Локално - 30.09.2018

Премиерот Зоран Заев во обраќање до јавноста по завршување на референдумот, честиташе за успешно спроведениот референдум, и рече дека очекува дека огромното мнозинство од граѓаните гласале „За“, но истакна дека ќе мора да се почека резултатот.

Заев: Или поддршка во Парламентот или нови избори

Скопје инфо - 30.09.2018

Граѓаните гласаа достоинствено и слободно. Секој донесе одлука по сопствено убедување, кажа премиерот Зоран Заев на вечерашната прес-конференција за медиумите, по завршувањето на гласањето за референдумот за промена на името.

Заев: Или да се спроведе Договорот во Собрание, или предвремени избори!

Таратур - 30.09.2018

И покрај тоа што Референдумот не го достигна потребниот цензус, премиерот Заев е решен да го истурка процесот докрај или во спротивно рече дека ќе побара предвремени избори. Во изјава веднаш после завршениот рефендум, премиерот Заев рече дека иако ...

Шекеринска: Референдумот да биде каков што е и денешниов ден, полн со вера, надеж и љубов

А1 On - 30.09.2018

Очекувам референдумот да биде каков што е и денешниов ден, полн со вера, надеж и љубов, полн со верба дека можеме да бидеме подобра држава, надеж дека тоа го правиме со денешниот чин со многу, многу љубов кон наша Македонија, изјави вицепремиерката ...

Заев тврдеше: Ако референдумот не успее, завршуваме со политиката

Нетпрес - 30.09.2018

Како премиер имам мандат до декември 2020 година. Ако падне референдумот и не успее, веројатно завршуваме ние со политиките овде, рече премиерот Зоран Заев на 31-ви август годинава, а веќе на 30-ти септември кога на референдумот не беше постигнат ...

За Заев референдумот бил успешен: ВМРО-ДПМНЕ да ја почитува волјата на граѓаните, ако не избори веднаш

МК News - 30.09.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва на прес-конференција изјави дека гласот даден на референдумот е конечен, а волјата на граѓаните е неприкосновена. Тој им честиташе на сите кои излегле на референдумот за да гласаат.

Заев:Или ВМРО ДПМНЕ ќе ја почитува одлуката од референдумот или избори

Нова ТВ - 30.09.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва изјави дека е спроведен мирен и демократски референдум и оти доколку видливо мнозинство од граѓаните гласале „за“ тогаш нивната волја треба да се спроведе во законодавниот дом, а во спротивно ќе бидат организирани ...