TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична за Филипче заради загрозување на јавното здравје

24 Вести - 10.03.2020

ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе поднесе кривична пријава до надлежното Јавно обвинителство против министерот за здравство Венко Филипче за загрозување на здравјето на граѓаните . Оттаму реагираат дека имало нeсовесно однесување и биле направени серија ...

Корона вирус, затворени се училиштата, градинките и универзитетите

Алсат-М - 10.03.2020

Од утре сите градинки, основни и средни училишта и универзитети ќе бидат затворени 14 дена. Одлуката на Владата следува по препораката на Комисијата за заразни болести да се спречи ширењето на коронавирусот.

Јовановиќ: Мора да се признае дека Филипче доста добро се справува со корона-кризава

Локално - 10.03.2020

„Мора да се признае дека Филипче засега доста добро се справува со корона-кризава. Смирено, без креирање паника, но со преземање сериозни мерки, за да биде јасно дека ситуацијата не е за занемарување“, сподели Бранимир Јовановиќ, кој е поранешен ...

Тестот кај 16-годишната девојка е негативен на коронавирус

МКД - 10.03.2020

Негативен е тестот за присуство на коронавирус кај 16-годишната девојка, информира министерот за здравство Венко Филипче на брифинг со медиумите. Според Филипче, негативен е и тстот кај првата пациентка кај која беше регистриран коронавирус и таа ...

Негативен е тестот на 16годишното девојче

Пулс24 - 10.03.2020

Негативен е тестот на 16годишното девојче, таа нема КОРОНА. Што е мало олеснува со оглед дека се шири паника на сите страни со спротивставени информации… Според Филипче, негативен е и тестот кај првата пациентка кај која беше регистриран коронавирус ...

Школите и градинките затворени, Македонија-Косово без публика

Р.С.Европа - 10.03.2020

Две недели ќе нема настава, се забрануваат масовните јавни собири, спортските натпревари во следните 30 дена ќе се одвиваат без публика, што значи дека и фудбалскиот натпревар Косово- Македонија ќе се игра без публика.

ДКСК смета дека случајот со директорката на кожно не е поврзан со изборите, Филипче ќе ја разреши

MakPress - 10.03.2020

Ставот на Државната комисија за спречување на корупција е дека случајот со директорката на Клиниката за кожни болести не е поврзан со избори и нема проблем за нејзино разрешување. Министерот за здравство по ова истакна декаа денеска разговарал со ...

Мерки против коронавирус: Забрана за автобуски превоз кон ризични земји, да се избегнува јавниот превоз

MakPress - 10.03.2020

Од областа на транспортот, министерот за здравство Венко Филипче ги презентираше препораките кои на предлог на комисијата за заразни болести на владина седница беа усвоени. Со нив се предвидува: - Да се препорача на возрасните и високоризичните ...

Се затвораат сите градинки,училишта и факултети-нема патувања за Италија и Франција

Нова ТВ - 10.03.2020

Се ослободуваат од работа вработените во овие институции. За еден родител на дете до 10 години е дозволено платено отуство во 14 дена Се прикинува наставатата во градинките, основните и средните училишта во наредните 14 денови.

Филипче: Не размислуваме за изборниот процес, справувањето со коронавирусот е поважен приоритет

А1 On - 10.03.2020

Не калкулираме со партиски собири или почеток на кампања. Имаме децидна забрана за собири со над 1.000 лица, рече министерот Венко Филипче во одговор на новинарско прашање дали ќе има забрана собири на конгреси и средби со граѓани, бидејќи забраната ...

Седете дома со децата, не одете по игротеки, вели Филипче по одлуката да се затворат градинките и школите

Сакам да кажам - 10.03.2020

Родителите да ја почитуваат препораката за мирување и седењето дома и да не се посетуваат игротеките, апелираше министерот за здравство Венко Филипче, по одлуката на Владата да се затворат градинките, училиштата и факултетите и научните институти во ...

(ВИДЕО) Лажна вест: Специјализантка по дерматологија од Тетово заразена со коронавирус

А1 On - 10.03.2020

Порталот “Република“ објави лажна вест дека специјализантка по дерматологија од Тетово е заразена со коронавирусот. Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес конференција ја демантираше оваа информација.

Од утре градинките и училиштата престануваат со работа

Алсат-М - 10.03.2020

Од утре па во следните 14 денови градинките, училиштата и факултетите нема да работат, а се забрануваат јавни собири и манифестации на отворен и затворен простор, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче.

Андоновска: Неспособноста на Филипче не смее да се плаќа со здравјето на граѓаните

Курир - 10.03.2020

Ситуацијата со корона вирусот на владата и Филипче им излегува од контрола. Се зголемува бројката на лица кои се носители на вирусот. Во изолација се и деца. ВМРО-ДПМНЕ алармираше дека мерките требаше да се преземат пред повеќе од две недели, ...

Филипче: Владата ги затвори градинките, училиштата и факултетите, забрана и за публика на спортските натпревари во ...

Телма - 10.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека владата ги усвоила на седница препораките кои претходно ги даде Комисијата за заразни болести. Министерот соопшти дека денеска нема нови регистрирани заболени а сите 7 досегашни пациенти се во добра ...

Филипче потврди: Градинките, училиштата и факултетите ќе бидат затворени 14 дена, се забрануваат масовни собири

МКД - 10.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конференција информираше дека во моментов се тестира само една пациентка, 16-годишна девојка, но нема нов докажан случај. Филипче ги објави и новите мерки за заштита од коронавирус што ги донела ...

Родителите на деца до 10 години да седат дома, а не да одат по игротеки, рече Филипче

МКД - 10.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денес на вонредна прес-конференција во врска со состојбата со коронавирусот соопшти дека по еден родител на децата до 10 годишна возраст од утре ќе биде ослободен од работа во период од две недели и сето тоа ќе ...

Контраспин: Освен од Филипче, ВМРО-ДПМНЕ да побара оставка и од Конте

Мета - 10.03.2020

Користење на опасна епидемија за политички поени пред избори е неетички, пишува „Вистиномер.мк“ . Токму тоа го прави опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, која сака да изгрди своја среќа на несреќа на општеството и е цивилизациски феномен, корона ...

Владата ги затвори градинките, училиштата и факултетите, забрана и за публика на спортските натпревари

Иновативност - 10.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека владата ги усвоила на седница препораките кои претходно ги даде Комисијата за заразни болести. Да се прекине образовниот процес, градинките, основните и средните училишта во следните 14 денови; Да се ...

СПИСОК НА МЕРКИ И ЗАБРАНИ: Што препорачува Министерството за здравство за спречување на ширењето на коронавирусот во ...

Panacea.mk - 10.03.2020

Во моментов, според изјавата на министерот за здраство, Венко Филипче 100 лица се во задолжителна изолација, а вкупниот број на заболени изнесува 7, и сите според него, се со лесна клиничка форма на болеста, и не им е потребна механичка вентилација ...

Се затвораат градинките, училиштата и факултетите на 2 недели, одлучи Владата

Факултети - 10.03.2020

Владата ги прифатила барањата Комисијата за заразни болести да се заострат мерките против коронавирусот, со што во текот на наредните 14 дена ќе бидат затворени сите основни, средни и високообразовни институции, како и детските градинки.

По еден родител на дете до 10 години да не оди на работа во следните 14 дена, отсуството ќе му биде платено, рече ...

Република - 10.03.2020

Четиринаестдневно затворање на градинките, основновните и средните училиштата и универзитетите, како и научните институти одлучи Владата на последната седница по препорака на Комисијата за заразни болести. Мерките почнуваат од денеска.

Филипче: Мерката за матурантите ќе биде наскоро објавена

+инфо - 10.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција одговори на новинарско прашање поврзано со матурантите, поради тоа што нивните рокови се скратени и може да имаат проблем со одржување на програмата, па дали ќе биде воведено ...

Училиштата ќе се затворат, еден родител на дете до 10 години платено може да остане дома

ММС - 10.03.2020

Воспитно – образовниот процес во сите градинки, основни и средни училишта на териротијата на целата земја, во наредните 14 дена, ќе биде прекинат, најави денеска на прес – конференција, министерот Венко Филипче.

Филипче: Забранет меѓународен превоз кон високи ризични земји, прекин на работните обврски на бремените жени и хронично ...

Слободен Печат - 10.03.2020

Министерот за образование Филипче покрај мерките за образовните институции, наведи кои други мерки ќе се превземат: Sе забрануваат масовни собири со над 1000 учесници на територија на цела зemja во нареднитe 14 дена и да се откажат настаните под ...

Владата одлучи: Се затвораат училишта, градинки и универзитети во следните 14 дена

Независен - 10.03.2020

Фото: Б. Грданоски Владата одлучи: Се затвораат училишта, градинки и универзитети во следните 14 дена Во следните две недели же бидат затворени градинките, училиштата и универзитетите, одлучи Владата по препорака на Комисијата за заразни болести, ...

Еден од родителите на деца до 10 години ќе биде ослободен за чување: Затворање на училиштата поради коронавирусот

Женски магазин - 10.03.2020

Во моментов министерот за здравство Венко Филипче одржува прес-конференција за новонастанатата ситуација со затворање на училиштата на 14 дена. Тој соопшти дека еден од родителите на децата кои се на возраст до 10 години, ќе смее да остуствува од ...

Филипче: Директорката ќе биде сменета

Бриф - 10.03.2020

Иако е време на избори, сепак од Антикорупциска комисија го информирале министерот Венко Филипче, дека во вакви ситиации сепак законски може да се промени директорката која се заразила со коронавирус и да се назначи ВД Директор.

И 16-годишна девојка сомнителна на коронавирус, полицајци ги чуваат само дел од изолираните

+инфо - 10.03.2020

По 15 часот денеска ќе се знае дали и 16-годишна девојка е заразена со коронавирус, откако таа добила невообичаени симптоми на инфекција на горните дишни патишта. – изјави денеска на прес-конференција во Владата министерот за здравство, Венко ...

„Еден родител на дете до 10 години, ќе добие платено отсуство од работа во следните 14 дена“, најави Филипче

ТВ21 - 10.03.2020

Со оглед дека се прекинува работата на градинките и училиштата, министерот Венко Филипче најави дека на еден родител на дете до 10 годишна возраст, ќе му биде дозволено отсуство од работното место, и тоа ќе биде платено.

Филипче: Има доволно полицајци да ги чуваат лицата кои се во изолација поради корона

24Инфо - 10.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче посочи дека во земјава стотина лица се изолирани по вчерашната вест за заразената докторка, 64 вработени од клиниката за Кожни болести, 24 пациенти, како и 103 лица кои учествувале на научниот симпозиум.

Следните 14 дена затворени сите градинки, училишта и факултети, строга забрана за јавни собири

MakPress - 10.03.2020

Владата на седница усвои дополнителни мерки за справување со коронавирусот, што ги предложи Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство по состанокот со Управувачкиот комитет на Центарот за управување со кризи.

Забраната на Владата засега нема да ги одложи рочиштата

Република - 10.03.2020

Новите мерки на Владата поради корона вирусот кои ги најави министерот за здравство Венко Филипче нема да влијаат на работата на судовите. Рочиштата ќе се одвиваат нормално и нема да има одложувања.

Владата ги прифати мерките: Сите образовни институции ќе бидат затворени 14 дена

Слободен Печат - 10.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека по состанокот со Комисијата за заразни мерки, каде биле предложни повеќе мерки за справување со коронавирусот, Владата одлучила да се прекине воспитно-образовниот процес во сите градинки, училишта и ...

Официјално: од утре Македонија ги затвора училиштата и градинките!

Курир - 10.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче заедно со министерот за образование и Владата денеска донесе одлука за затворање на сите основни и средни училишта, детски градинки и факултети во Македонија.

Се затвараат училиштата, градинките и факултетите на 14 дена

24Инфо - 10.03.2020

На денешната Владина седница беше одлучено да се засилат мерките за заштита од корона вирусот. Министерот за здравство Венко Филипче реше дека од утре ќе бидат затворени сите градинки, училишта и факултети во наредните 14 дена.

Се забранува автобуски превоз кон Италија и Франција, заради превенција од ширење на корона вирусот

еМагазин - 10.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче информираше дека една од зајакнатите мерки за спречување на ширење на корона вирусот е забрана за вршење на превоз со автобуси и комбиња до Италија и Франција.

Владата во моментов на седница решава за затворање на градинките, училиштата и факултетите

360 степени - 10.03.2020

Владата во моментов одржува седница на која се разгледуваат препораките на Комисијата за заразни болести за затворање на сите градинки, основни и средни училишта и факултети во земјава, почнувајќи од утре, па во наредните 14 дена.

ВО ЖИВО: Прес-конфренција на министерот Филипче

Република - 16.03.2020

Во секој момент треба да почне прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче за состојбата со коронавирусот во Македонија. ...

Филипче: Еден од родителите на деца до десетгодишна возраст да не одат на работа во следните 14 дена

Локално - 10.03.2020

Владата на денешната седница ги прифатила мерките предложени од Центарот за управување со кризи, а со што се прекинува образовниот процес во средни и основни училишта, како и во градинките, а се ослободуваат вработените во овие институции во ...

(Видео) Филипче: Прифатена препораката за одложување на наставата, за деца до 10 години од работа се ослободува еден ...

Точка - 10.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција соопшти дека по препорака на комисијата за заразни болести, владата прифатила сет на дополнителни мерки за борба против ширењето на коронавирусот.

(Во живо) Прес на министерот за здравство Филипче

Независен - 10.03.2020

Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче [🔴Во живо] Прес-конференција на министерот за здравство, Венко ФилипчеМинистерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë Posted by Влада на Република Северна Македонија on Вторник, 10 ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Филипче за ситуацијата со коронавирусот

Слободен Печат - 10.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче моментално одржува прес-конференција за ситуацијата со коронавирусот, како за мерките предложени од Комисијата за заразни ...

Сите спортски настани ќе се играат без публика: Вардар пред празни трибини го пречекува Нексе

SportMedia - 10.03.2020

Нема дилеми, новонастаната ситуација со коронавирусот направи вистински хаос во нашата земја. Новите мерки кои ги донесе Комисијата за заразни болести на денешниот состанок со министерот за здравство Венко Филипче, кој пак ќе ги достави до Владата, ...

Филипче: Справување со коронавирусот е врвен приоритет, не калкулираме со почетокот на кампањата

Локално - 10.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче во одговор на новинарско прашање дали се работи за забрана или препорака за собири над 1.000 лица, бидејќи забраната во следните четиринаесет дена ќе значи и забрана на почетокот на кампањата за парламентарните ...

По еден родител на дете до 10-годишна возраст ќе биде ослободен од работа

Expres - 10.03.2020

Родителите на децата кои одат во градинка и на оние кои имаат до 10 години и одат на училиште не треба да паничат поради прекин на работата на градионките и основните училишта. Министерот Венко Филипче изјави дека еден родител на дете до 10 годишна ...

Владата ја усвои одлуката: Се затвораат училиштата, градинките, универзитетите во следните две недели

еМагазин - 10.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче соопшти дека Владата ја усвоила препораката од Комисијата за заразни болести и од утре се затвораат школите, градинките и универзитетите во цела Македонија.

ОФИЦИЈАЛНО: Прекината работата на градинките и наставата во сите образовни институции за време до 14 дена

Денешен - 10.03.2020

Министерпт Венко ФИлипче штотуку ги соопшти мерките кои Владата ги усвоила во врска со корона вирусот. Клучната мерка е дека наставата во училиштата и на факултетите се прекинува во рок од 14 дена.

Ќе има нови мерки за превенција, Вардар може најмногу да загуби

SportMedia - 10.03.2020

Владата на Македонија денеска треба да донесе нови мерки за заштита на населението и превенција за ширење на коронавирусот во нашата земја. Министерот за здравство, Венко Филипче ќе одржи состанок со Комисијата за заразни болести и комисијата за ...