TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Регистриран прв случај на коронавирус во С.Македонија

Р.С.Европа - 26.02.2020

Во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека се работи за жена родена 1970 година која била во Иралија еден месец. Таму како што рече била болна две недели и иницијално била третирана во ...

Спасовски: Нема причина за паника, системите се подготвени

МКД - 26.02.2020

Нема причина за паника, системите се подготвени, воспоставена е контрола, рече премиерот Оливер Спасовски откако министерот Венко Филипче соопшти дека во Македонија се појави првиот случај на коронавирус „Преземени се сите мерки врз основа на сите ...

Филипче: Прв потврден случај на заболен со коронавирус во Македонија

24 Вести - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Ова го соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, на заедничката ...

Филипче потврди: Пациентка заразена со коронавирус примена на инфективна

Press24 - 26.02.2020

Стигнаа резултатите за пациентката која денеска во околу 03:00 часот беше хоспитализирана на инфективната болница. Пациентката е позитивна на коронавирус што значи дека е првиот пациент во Скопје заболен со Ковид 19.

Прв случај на коронавирус во македонија, потврди Филипче

Сакам да кажам - 26.02.2020

Регистриран е првиот случај на заразен со коронавирус на Клиниката за инфективни болести во Скопје, потврди министерот за здравство Венко Филипче. „Пациентката е позитивна за вирусот Ковид-19. Нема простор за паника.

И официјално: првиот пациент со коронавирус во Скопје

МКД - 26.02.2020

Пациентката што рано утрово беше хоспитализирана е позитивна на вирусот ковид 19, тукушто соопшти министерот за здравство Венко Филипче. „Пациентката е сместена во Инфективната клиника во Скопје.

Потврден првиот случај на коронавирус во С. Македонија

Deutsche Welle - 26.02.2020

Се работи за лице кое пред неколку дена пристигнало од Италија. Кај останатите тестирани засега нема симптоми на КОВИД-19 На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, дознаваме од владини ...

(Видео) Прв случај на коронавирус во земјата

Макфакс - 26.02.2020

Потврден првиот случај на коронавирус во земјата. Се работи за жена, родена 1970 година од Скопје. Како што изјави министерот за здравство, Венко Филипче, на вонредна прес-конференција, таа се вратила утрово од Италија, каде престојувала еден месец.

Прв случај на корона вирус во Македонија

Алсат-М - 26.02.2020

Прв случај на заболен од корона вирус денеска е регистриран во Македонија. Информацијата ја потврди министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција во владата, придружуван од техничкиот премиер, Оливер Спасовски и епидемиологот Жарко ...

Прв позитивен случај на коронавирус во Македонија

Тера - 26.02.2020

Пред малку на прес конференција во Владата од страна на министерот за здравство Венко Филипче беше потврден првиот случај на коронавирус во Македонија. Се работи за пациентка која е позитивна на коронавирусот. Пациентката била еден месец во Италија.

Заболената од корона вирус од Италија стигнала со комбе, таа е во изолација

Вечер Прес - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено дека е заболена од корона вирус според епидемиолошките анализи еден месец била во Италија. Таа била болна веќе две недели и по влегувањето во Македонија веднаш се обратила на Клиниката за Инфективни болести во Скопје, ...

Прв случај на коронавирус во Македонија

МКД - 26.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус, дознава МКД.мк неофицијално од лекарски извори. Се појави првиот случај на лице заразено со коронавирис во Македонија, неофицијално дознаваме од извор на Скопските ...

Неофицијално: Прв случај на заболен од коронавирус во Македонија

Либертас - 26.02.2020

Маж, повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија, дознава А1он . Се очекува истото да биде потврдено од страна на министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција во 16.30 часот заедно со премиерот Оливер Спасовски и ...

Потврден првиот случај на заразена со корона вирус

Frontline - 26.02.2020

Таа престојувала еден месец во Италија, каде боледувала веќе две недели, но било утврдено дека не претставувала опасност за оние кои со неа патуваат дека ќе им ја пренесе болеста, рече министерот за здравство Венко Филипче, на прес-конференција во ...

(ВИДЕО) Филипче: Прв случај на корона е жена која била на гости во Италија

Либертас - 26.02.2020

-Пациентката која во раните утрински часови беше хоспитализирана на инфективната клиника е позитивна за Ковит -19 – изјави министерот за здравство Венко Филипче. Филипче апелираше да не се шири паника.

Потврден е прв случај на заболен од корона-вирус во Македонија

AKO - 26.02.2020

Пациентка е позитивна на вирус КОВИД 19, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Таа е згрижена во одделот специјализиран за оваа намена. Пациентката две недели е болна и се третирала во италијанска здравствена установа, но не е тестирана на ...

Филипче: Во Македонија е регистриран првиот заразен коронавирус (видео)

Centar - 26.02.2020

Две недели болна македонка е првата личност која е позитивна на коронавирусот, предмалку соопшти Венко Филипче, министер за здравство. Македонката пред неколку дена пристигнала од Италија каде што била на одмор кај свои блиски повеќе од еден месец.

Филипче: Пациентка која утрово се пријавила на Клиника е првиот случај со коронавирус

Локално - 26.02.2020

Пациентка која рано утрово се пријвила е првиот пациент зарзен со коронавирусот во земјава, потврди министерот за здравство, Венко Филипче. „Таа е сместена на клиниката за инфективни болести.

Спасовски, Филипче и Караџовски ќе одржат прес-конференнција во Владата

Фокус - 26.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје во 16:30 часот ќе дадат изјава за медиумите во Медија центарот во Владата.

ВО ЖИВО: Прес на премиерот Спасовски, министерот Филипче и д-р Караџовски

Либертас - 26.02.2020

Прес на премиерот Спасовски, министерот Филипче и д-р ...

Уште еден сомнителен на корона вирус-се чека резултатот

Вечер Прес - 26.02.2020

Уште тројца сомнителни пациенти со симптоми на грип се тестирани на присуство на коронавирус на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Како што информираше министерот за здравство Венко Филипче за двајца од нив резулатите се ...

Корона вирусот пристигна и кај нас, заразена жена која месец дена била во Италија

еМагазин - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конференција потврди дека пациентка е позитивна на корона вирусот. Таа била хоспитализирана во три часот после полноќ на Клиниката за инфективни болести.

Официјално: Потврден прв случај на коронавирус во Македонија

360 степени - 26.02.2020

Во земјава е регистриран првиот случај на заразен со коронавирус. Информацијата попладнево на прес-конференција ја потврдија премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и докторот Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје.

ОФИЦИЈАЛНО: Прв потврден случај на коронавирус во Македонија

ТВ21 - 26.02.2020

На денешната прес конференција на премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски истакнаа дека официјално има еден потврден случај на заразен од коронавирус во ...

ОФИЦИЈАЛНО: Потврден првиот случај на коронавирус во Македонија

Слободен Печат - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денес на прес-конференција во Владата потврди дека во Македонија е регистриран првиот случај на новиот коронавирус. Станува збор за пациентка која пристигнала ...

ВО ЖИВО: Се соопштуваат информациите од тестирањата за коронавирус во Македонија

ТВ21 - 26.02.2020

ТВ21 ја пренесува во живо прес конференцијата на премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски за последните информации од тестирањата за коронавирусот во ...

Официјално потврдено: Женско лице, хоспитализирана на Инфективна клиника, има коронавирус

MakPress - 26.02.2020

На вонредна прес-конференција попладнево во Владата на Република Македонија, министерот за здравство Венко Филипче, техничкиот премиер Оливер Спасовски и д-р Жарко Караџовски потврдија дека во Македонија е регистриран првиот случај на коронавирус.

Прес-конференција на Спасовски, Филипче и Караџовски во Владата (ВО ЖИВО)

Слободен Печат - 26.02.2020

Прес на премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје во Медија центарот во ...

ВО ЖИВО: Коронавирусот стигна во Македонија – Обраќање на Оливер Спасовски и Венко Филипче до нацијата

Centar - 26.02.2020

Во Македонија е регистриран првиот случај на коронавирус. Според неофицијални информации се работи за заболен кој бил позитивен на првиот коронавирус тест. Во живо во моментов се обраќаат премиерот Оливер Спасовски и министерот за здравство Венко ...

ВО ЖИВО: Прес конференција на премиерот Спасовски, министерот Филипче и д-р Караџовски

Сител - 26.02.2020

Македонка која била во Италија првиот случај на корона вирус во ...

Прв случај на корона вирус во Македонија

Независен - 26.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, потврдија од Министерството за здравство. Претходно Дојче веле јави дека станува збор за лице кое пред неколку дена пристигнало од Италија.

Потврден прв случај на коронавирус во Македонија

Кумановски м. - 26.02.2020

Коронавирусот пристигна во Македонија, откако е потврдено присуството кај еден повратник од Италија. Попладнево беа спроведени тестирања кај лицето, пишуваат националните медиуми. Loading...

Прв случај на заболен од коронавирус во Македонија

А1 On - 26.02.2020

Маж, повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија, дознава А1он. Се очекува истото да биде потврдено од страна на министерот за здравство Венко Филипче наскоро на ...

Неофицијално, коронавирус потврден кај еден пациент во Македонија

Press24 - 26.02.2020

Неофицијално, прв случај на коронавирус е забележан во Македонија, објави Сител. Министерот за здравство Венко Филипче и премиерот Оливер Спасовски најавија прес-конференција за половина ...

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

Фактор - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека пациентка има коронавирус. Таа е позитивна, се потврдило по тестирањето. Жената е сместена во оддел на изолација на Инфективната клиника.

Повратник од Италија – прв случај на коронавирус во земјава

Локално - 26.02.2020

Повратник од Италија е првиот случај заболен со коронавирус евидентиран во земјава, дознава „Локално“. Како што дознаваме, се работи за лицето за кое министерот Венко Филипче на прес конференција попладнево рече дека се чекаат резултатите дали е ...

Неофицијално: Потврден прв случај на заразен од коронавирус во Македонија

360 степени - 26.02.2020

На Инфективната клиника во Скопје е регистриран прв случај на заразен од коронавирус во земјава, дознава „360 степени“. Потврда на оваа неофицијална информација се очекува на прес-конференција на премиерот Оливер Спасовски, министерот Венко Филипче ...

Филипче: Кај двајца нема корона, за третиот ги чекаме резултатите

Макфакс - 26.02.2020

Тестирања за коронавирус се извршени врз три лица кои се пријавиле на Клиниката за инфективни болести со симптоми на грип. Кај двете од нив резултатите се негативни, а за едното лице резултатите се очекуваат.

А1он: Прв случај на заболен од коронавирус во Македонија

ММС - 26.02.2020

Како што известува порталот А1он, маж повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија. Се очекува информацијата да биде потврдена од страна на министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференцијата која е закажана во 16:30.

Попладне ќе биде донесена одлука дали ќе има изолација за сите патници од ризичните региони

Нова ТВ - 26.02.2020

За половина час ќе се знае дали третото лице кое денеска е тестирано има или не корона вирус. Кај двајацата други пациенти кои побарале помош на Клиниката за инфективни болести тестовите се негативни.

Прв потврден случај на коронавирус во Македонија

Нетпрес - 26.02.2020

Маж, кој неодамна се вратил од Италија е првиот заболен од коронавирусот Кобид-19 во Македонија, објави пред малку А1он. Оваа информација се очекува да биде потврдена на прес конференција која за кратко ќе ја одржи претседателот на Владата, Оливер ...

Педесетгодишна жена е првиот заболен пациент во Македонија од коронавирус

Република - 26.02.2020

Венко Филипче, министерот за здравство денеска на вонредна прес-конфренција потврди дека во Македонија е забележан првиот случај на коронавирус КОВИД-19. Станува збор за жена, која во последниот месец била во Италија, на патување и на гости.

Ако има медицинска оправданост, Патниците од Италија ќе бидат под целосен надзор, вели Филипче

Сакам да кажам - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека утрово имале состанок на новата координативна група која е формирана по препорака на Владата, во која членуваат експерти од Комисијата за заразни болести и дека на попладневниот состанок ќе одлучат ...

Во секој момент прес конференција во Влада: Што ќе објават Оливер Спасовски и Венко Филипче?

Centar - 26.02.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски, денеска (среда, 26.02.2020 година) во 16:30 часот ќе дадат изјава за медиумите во Медија центарот во ...

Стојаноски: На Филипче му оди со тендерите, ама не и да ги заштити граѓаните од корона вирусот

Опсервер - 26.02.2020

Корона вирусот е за жал реалност и речиси е пред вратите на Република Македонија. Прашуваме зошто, наместо целата енергија на министерството за здравство и министерот Филипче да биде фокусирана кон препораките на СЗО за справување со актуелната ...

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

Фактор - 26.02.2020

Повратник од Италија неофицијално е првиот случај заболен со коронавирус евидентиран во земјава. Премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје во 16:30 часот ќе дадат изјава ...

Прес конференција на премиерот Спасовски, министерот Филипче и д-р Караџовски

ТВ21 - 26.02.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и д-р Жарко Караџовски, денеска во 16:30 часот ќе дадат изјава за медиумите поврзана со новиот смртоносен коронавирус.

Прв случај на заболен од коронавирус во Македонија потврдија од Министерството за здравство

Точка - 26.02.2020

Маж, повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија. Се очекува истото да биде потврдено од страна на министерот за здравство Венко Филипче наскоро на прес-конференцја во 16 и 30 часот, пренесува А1он .

Неофицијално: Потврден е првиот заразен од корона вирус во Македонија

Скопје инфо - 26.02.2020

На инфективната клиника во Скопје е потврден првиот заразен од корона вирусот, ова за Скопје Инфо го потврдуваат неофицијални информации од Инфективната клиника. Имено, станува збор за случај кој утрово се пријавил на Инфективната клиника, а вирусот ...

Коронавирусот стигна во Македонија!?

Expres - 26.02.2020

Според извори на „Фокус“, станува збор за жена која патувала во Италија, земјата каде во последните денови расте бројот на заразени од овој опасен вирус. Ова се очекува да биде потврдено на вонредната прес конференција на премиерот Оливер Спасовски, ...