TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Датумотот за преговори е мотивирачка одлука за Македонија

24 Вести - 27.06.2018

Одлуката на ЕУ за Македонија е мотивирачка изјави денеска премиерот Заев иако препораката за отпочнување на датум за преговори со ЕУ е условена. Во трите страници во кои се евидентира моменталната состојба на земјата се наведува дека Советот се ...

Власта и опозицијата со различни ставови за условениот датум

Алсат-М - 27.06.2018

Власта и опозицијата тотално различно гледаат на одлуката на земјите на ЕУ за можниот почеток на преговорите на Македонија за членство. Според премиерот Зоран Заев, условната одлука од самитот во Луксембург за одлука за започнување преговори во јуни ...

Алчинов: Македонија доби датум, процесот е сам по себе условен

1tv - 27.06.2018

Македонија и Албанија добија датум за преговори, вели политичкиот аналитичар Драган Алчинов, иако условен и пролонгиран. Според него, условеноста е непотребна бидејќи секој преговарачки процес е самиот по себе условен.

Македонија доби условен датум за почеток на преговорите следната година во јуни

Сител - 27.06.2018

Условен датум за старт на преговорите е подобро од тоа да немате ништо. Бугарската министерка за надворешни работи како претседавач Европската унија ја поздрави вчерашната одлуката на министерскиот совет.

Преговорите со ЕУ почнуваат за една година – Владата сигурна дека ќе ги спроведе реформите

1tv - 27.06.2018

Македонија доби зелено светло од Европската Унија. Земјава ќе почне преговори за влез во унијата во јуни следната година ако успее да ги доврши започнатите реформи. Договорот со Грција ги отвори вратите на НАТО е ЕУ, но за да поминеме низ нив ќе ...

Јуни 2019 е кристално јасен датум за почеток на преговорите, точно знаеме што треба да се сработи, вели владата

Сакам да кажам - 27.06.2018

Датумот за отпочнување на пристапни преговори за Македонија со Европската Унија е кристално јасен, а тој е условен и зборуваме за јуни 2019 година, кажа владиниот портпарол Миле Бошњаковски на денешната пресконференција.

Бошњаковски: ЕУ ја препозна Македонија како земја на позитивни промени (видео)

Н.Македонија - 27.06.2018

Одлуката на ЕУ Македонија да започне преговори за членство во јуни 2019 година, покажува дека Македонија е препознаена како земја на позитивни промени и динамични економски реформи, изјави денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле ...

Зошто Македонија доби условен и пролонгиран датум за преговори?

Фокус - 27.06.2018

Пишува: Драган АЛЧИНОВ Конечно Република Македонија и Албанија добија датум за почеток на преговорите со Европската Унија. Доколку земјите продолжат да работат на реформите во насока на исполнување на политичките критериуми- демократијата, ...

Условениот датум, симболична порака пред тешки одлуки

Р.С.Европа - 27.06.2018

Владата е задоволна од одлуката на Советот на министри на ЕУ на Македонија да и додели условен датум за преговори, а за упатените тоа не е одлуката којашто ја посакувавме и предупредуваат на опасностите.

Вака зборуваше СДСМ кога беше опозиција: Условена препорака затоа што ЕУ не верува во Владата

Курир - 27.06.2018

Препораката од ЕУ за почеток на преговорите на Македонија, за жал, е условена поради тоа што ни Брисел повеќе не му верува на Никола Груевски, изјавија од СДСМ во ноември 2015-та година по објавувањето на извештајот на Европската комисија за ...

(ВИДЕО) Бошњаковски: ЕУ ја препозна Македонија како земја на позитивни промени

iPortal - 27.06.2018

Одлуката на ЕУ Македонија да започне преговори за членство во јуни 2019 година, покажува дека Македонија е препознаена како земја на позитивни промени и динамични економски реформи, изјави денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле ...

Бoшњаковски:Јуни 2019 е кристално јасен датум за почеток на преговорите

24Инфо - 27.06.2018

Датумот за отпочнување на пристапни преговори за Македонија со Европската Унија е кристално јасен, а тој е условен и зборуваме за јуни 2019 година, кажа владиниот портпарол Миле Бошњаковски на денешната ...

Заев лажеше и за преговорите за членство: Ветуваше отпочнување годинава, а доби условен датум за наредната година

Курир - 27.06.2018

Реалноста е дека без реални реформи, кои во изминативе повеќе од година дена воопшто ги нема не е можно отпочнување на преговори, дури и ако се промени името. Ладен туш за Зоран Заев од ЕУ.

Условени преговори за Македонија во јуни 2019

Алсат-М - 26.06.2018

Советот на ЕУ препорачува можно отворање на преговори за членство за Македонија во јуни 2019 под четири услови: спроведување на итните реформски приоритети, спроведување на договорот за името, позитивен извештај на Европската Комисија и одлука на ...

Условен датум за преговори за Македонија во јуни 2019

А1 On - 26.06.2018

Можно е условно отворање на преговори на Македонија со ЕУ во јуни 2019 година. Советот на ЕУ препорачува можно отворање на преговори за членство во јуни 2019 под четири услови: спроведување на итните реформски приоритети, спроведување на договорот ...

Следната година Македонија ќе почне преговори за членство во ЕУ, велат од Владата

Макфакс - 26.06.2018

Владата соопшти дека Европската Унија одлучила Македонија да започне преговори за членство во 2019 година. „Советот на министри за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија, на денешната седница донесе одлука преговорите за членство на ...

Фаворит е оној што ќе си ја заврши зададената домашна задача

Н.Македонија - 26.06.2018

Европската иднина на балканските земји неделава е главна тема во Унијата. Веќе од вчера Советот на ЕУ за општи работи, на заседанието во Луксембург го разгледува прашањето за почеток на пристапни преговори на државите.

Македонија доби условен датум за почеток на преговори со ЕУ

Макфакс - 26.06.2018

Советот на Европската Унија препорача условен датум за почеток на преговори на Македонија за членство во Унијата во јуни 2019 година. Условите за отворање на преговорите се спроведување на итни реформски приоритети, спроведување на договорот со ...

Четири услови за преговори на Македонија со ЕУ во јуни 2019?

+инфо - 26.06.2018

Можно е условно отворање на преговори во јуни 2019 година, тврдат европски дипломатски извори. Советот на ЕУ препорачува можно отворање на преговори за членство во јуни 2019 под четири услови: спроведување на итните реформски приоритети, ...

На враќање од Виена во авион овековечен моментот на ,,одличната вест“

AKO - 26.06.2018

,,Во авион штотуку примив одлична вест… Република Македонија доби датум за старт на преговори за членство во ЕУ ! Советот на министри за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, на денешната седница донесе одлука од јуни 2019г.

Македонија денеска на маса пред шефовите на дипломатиите на ЕУ

Мета - 26.06.2018

Советот на ЕУ за општи работи денеска во Луксембург треба да донесе одлука по препораката на ЕК за почеток на пристапните преговори на Македонија и на Албанија. Еврокомесарката Федерика Могерини, вчера ги повика земјите членки да го наградат, како ...

(ВИДЕО) Алчинов: Македонија доби датум, процесот е сам по себе условен

Либертас - 27.06.2018

Македонија и Албанија добија датум за преговори, вели политичкиот аналитичар Драган Алчинов, иако условен и пролонгиран. Според него, условеноста е непотребна бидејќи секој преговарачки процес е самиот по себе условен.

Преговорите со ЕУ почнуваат за една година – Владата сигурна дека ќе ги спроведе реформите

Либертас - 27.06.2018

Македонија доби зелено светло од Европската Унија. Земјава ќе почне преговори за влез во унијата во јуни следната година ако успее да ги доврши започнатите реформи. Договорот со Грција ги отвори вратите на НАТО е ЕУ, но за да поминеме низ нив ќе ...

Бoшњаковски: Јуни 2019 е кристално јасен датум за почеток на преговорите, точно знаеме што треба да се сработи

Точка - 27.06.2018

Датумот за отпочнување на пристапни преговори за Македонија со Европската Унија е кристално јасен, а тој е условен и зборуваме за јуни 2019 година, кажа владиниот портпарол Миле Бошњаковски на денешната пресконференција.

ВИДЕО Бошњаковски: ЕУ ја препозна Македонија како земја на позитивни промени

Фокус - 27.06.2018

Одлуката на ЕУ Македонија да започне преговори за членство во јуни 2019 година, покажува дека Македонија е препознаена како земја на позитивни промени и динамични економски реформи, изјави денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле ...

Вака збореше СДСМ кога беше опозиција: Условена препорака затоа што ЕУ не верува на Владата

Република - 27.06.2018

СДСМ кога беше во опозиција поинаку гледаше на препораката која Македонија ја доби од ЕУ. Тогаша партијата која сега е на власт објавуваше вакви соопштенија: Препораката од ЕУ за почеток на преговорите на Македонија, за жал, е условена поради тоа ...

Преговори за влез во ЕУ во јуни 2019 со четири услови за Македонија

Сакам да кажам - 26.06.2018

Македонија ќе добие условно отворање на преговори за влез во ЕУ во јуни 2019 година, твитна европскиот комесар за проширување на Европската Унија Јоханес Хан. Тој на Твитер рече дека е задоволен што Албанија и Македонија сепак ќе започнат пристапни ...

Вечерва Владата соопшти одлични вести за Македонија

Sky - 26.06.2018

Владата соопшти дека Европската Унија одлучила Македонија да започне преговори за членство во 2019 година. „Советот на министри за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија, на денешната седница донесе одлука преговорите за членство на ...

Македонија доби условен датум за почеток на преговори со ЕУ

24Инфо - 26.06.2018

Македонија доби условен датум за почеток на преговори со ЕУ Советот на Европската Унија препорача условен датум за почеток на преговори на Македонија за членство во Унијата во јуни 2019 година.

Македонија ќе добие условен датум за преговори во јуни 2019 година?

Фокус - 26.06.2018

Можно е условно отворање на преговори во јуни 2019 година, јави известувачот на МИА повикувајќи се на дипломатски извори. Советот на ЕУ препорачува можно отворање на преговори за членство во јуни 2019 под четири услови: спроведување на итните ...

Заев: Во авионот штотуку примив одлична вест (ФОТО)

Press24 - 26.06.2018

,,Во авион штотуку примив одлична вест… Република Македонија доби датум за старт на преговори за членство во ЕУ ! Советот на министри за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, на денешната седница донесе одлука од јуни 2019г.

Советот на ЕУ денеска со одлуката за преговорите со Македонија

МК News - 26.06.2018

Советот на ЕУ за општи работи денеска во Луксембург треба да донесе одлука по препораката на ЕК за почеток на пристапните преговори на Македонија и на Албанија. Високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, вчера, ден пред ...

Бошњаковски: ЕУ ја препозна Македонија како земја на позитивни промени

Локално - 27.06.2018

Одлуката на ЕУ Македонија да започне преговори за членство во јуни 2019 година, покажува дека Македонија е препознаена како земја на позитивни промени и динамични економски реформи, изјави денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле ...

Условно отворање на преговорите на Македонија со ЕУ во јуни 2019 година

Телма - 26.06.2018

Можно е условно отворање на преговори на Македонија со ЕУ во јуни 2019 година. Советот на ЕУ препорачува можно отворање на преговори за членство во јуни 2019 под четири услови: спроведување на итните реформски приоритети, спроведување на договорот ...

Нема датум за преговори за Македонија оваа година

Press24 - 26.06.2018

Можно е условно отворање на преговори во јуни 2019 година, јави известувачот на МИА повикувајќи се на дипломатски извори. Советот на ЕУ препорачува можно отворање на преговори за членство во јуни 2019 под четири услови: спроведување на итните ...

ЕУ ќе измисли нови услови за Македонија да отпочне преговори во јуни 2019?

еМагазин - 26.06.2018

Можно е условно отворање на преговори во јуни 2019 година брифираат дипломатски извори во Луксембург. Според нив, отворање на преговорите за Македонија би било условено со постигнување напредок во реформите.

Заев: Во авионот штотуку примив одлична вест

+инфо - 26.06.2018

Во авион штотуку примив одлична вест… Република Македонија доби датум за старт на преговори за членство во ЕУ, напиша премиерот Зоран Заев на социјалните мрежи. – Советот на министри за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, на денешната седница ...

Македонија денеска на маса пред шефовите на дипломатиите на ЕУ

iPortal - 26.06.2018

Советот на ЕУ за општи работи денеска во Луксембург треба да донесе одлука по препораката на ЕК за почеток на пристапните преговори на Македонија и на Албанија. Еврокомесарката Федерика Могерини, вчера ги повика земјите членки да го наградат, како ...

Бошњаковски: ЕУ ја препозна Македонија како земја на позитивни промени

Стандард - 27.06.2018

Одлуката на ЕУ Македонија да започне преговори за членство во јуни 2019 година, покажува дека Македонија е препознаена како земја на позитивни промени и динамични економски реформи, изјави денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле ...

Македонија доби условен датум за почеток на преговори со Европската унија

Тера - 26.06.2018

Советот на Европската Унија препорача условен датум за почеток на преговори на Македонија за членство во Унијата во јуни 2019 година. За да бидат отворени преговорите, Македонија мора да исполни четири услови: да ги спроведе итните реформски ...

Можно е условно отворање на преговори во јуни 2019 година, спроведување на договорот со Грција еден од условите

Курир - 26.06.2018

Можно е условно отворање на преговори во јуни 2019 година, јави известувачот на МИА повикувајќи се на дипломатски извори. Советот на ЕУ препорачува можно отворање на преговори за членство во јуни 2019 под четири услови: спроведување на итните ...

МИА: Условена препорака за старт на преговори за Македонија

Локално - 26.06.2018

Можно е условно отворање на преговори во јуни 2019 година, јави известувачот на МИА повикувајќи се на дипломатски извори. Советот на ЕУ препорачува можно отворање на преговори за членство во јуни 2019 под четири услови: спроведување на итните ...

На враќање од Виена во авион овековечен моментот на ,,одличната вест“

Сител - 26.06.2018

"Во авион штотуку примив одлична вест... Република Македонија доби датум за старт на преговори за членство во ЕУ! Советот на министри за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, на денешната седница донесе одлука од јуни 2019г.

Бошњаковски: ЕУ ја препозна Македонија како земја на позитивни промени

Press24 - 27.06.2018

Одлуката на ЕУ Македонија да започне преговори за членство во јуни 2019 година, покажува дека Македонија е препознаена како земја на позитивни промени и динамични економски реформи, изјави денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле ...

Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ во јуни 2019 година

Кајгана - 26.06.2018

Луксембург, 26 јуни 2018 (МИА) - Можно е условно отворање на преговори во јуни 2019 година, јави известувачот на МИА повикувајќи се на дипломатски извори. Советот на ЕУ препорачува можно отворање на преговори за членство во јуни 2019 под четири ...

Почеток на преговори со ЕУ во јуни 2019-та, под четири услови

365 - 26.06.2018

Советот на Европската Унија препорача условен датум за почеток на преговори на Македонија за членство во Унијата во јуни 2019 година. За да бидат отворени преговорите, Македонија ќе мора да исполни четири услови: 1) да ги спроведе итните реформски ...

Дипломатски извори: Можно е Македонија да отпочне преговори со ЕУ во јуни 2019

Нова ТВ - 26.06.2018

Можно е условно отворање на преговори во јуни 2019 година, јави известувачот на МИА повикувајќи се на дипломатски извори. Советот на ЕУ препорачува можно отворање на преговори за членство во јуни 2019 под четири услови: спроведување на итните ...

Заев во авион, со Османи, Димитров и Анѓушев, ја дочекал веста за датумот за преговори

МКД - 26.06.2018

„Во авион штотуку примив одлична вест... Република Македонија доби датум за старт на преговори за членство во ЕУ! Советот на министри за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, на денешната седница донесе одлука од јуни 2019 г.

(ВИДЕО) Бошњаковски: ЕУ ја препозна Македонија како земја на позитивни промени

А1 On - 27.06.2018

Одлуката на ЕУ Македонија да започне преговори за членство во јуни 2019 година, покажува дека Македонија е препознаена како земја на позитивни промени и динамични економски реформи, изјави денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле ...

Јуни 2019 година – Македонија доби условен датум за почеток на преговори со ЕУ

Република - 26.06.2018

Македонија доби условен датум за почеток на преговори со ЕУ. Советот на Европската Унија препорача условен датум за почеток на преговори на Македонија за членство во Унијата во јуни 2019 година.